Jump to content

Xiaomi Mi A2 Lite


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά οι κάμερες πώς είναι όσοι το έχουν??? Σε σύγκριση με midrange κινητά της samsung π.χ j5 2017 είναι καλύτερες, χειρότερες ή στα ίδια. Γιατί πολλοί λένε για κακιές κάμερες αλλά δεν ξέρω με τι μέτρο σύγκρισης.

Εδώ και ένα review στα ελληνικά αν θέλει κάποιος να δει κάτι που τον ενδιαφέρει:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά οι κάμερες πώς είναι όσοι το έχουν??? Σε σύγκριση με midrange κινητά της samsung π.χ j5 2017 είναι καλύτερες, χειρότερες ή στα ίδια. Γιατί πολλοί λένε για κακιές κάμερες αλλά δεν ξέρω με τι μέτρο σύγκρισης.

Εδώ και ένα review στα ελληνικά αν θέλει κάποιος να δει κάτι που τον ενδιαφέρει:

 

Εγω πάντως που είχα κάποτε το j5 2016, οι κάμερες του ηταν πολυ ανώτερες απο αυτό, αλλά ακόμα και απο ακριβότερα μοντέλα της ίδιας της Samsung.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! Σκέφτομαι και εγώ να αγοράσω το συγκεκριμένο τηλέφωνο έχω όμως μπερδευτεί. Στο skroutz.gr τα περισσότερα καταστήματα δίνουν 1 χρόνο εγγύηση αλλά υπάρχουν και κάποια που δίνουν 2 χρόνια. να προτιμήσω αυτά με τα 2 χρόνια εγγύηση? και μια δεύτερη ερώτηση . Η οθόνη εχει αντιχαρακτική προστασία τύπου gorilla glass?

σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχει 3-4 βδομάδες που έφερε η infoquest το mi a2, το pocofone καμιά βδομάδα, να συμπερανω ότι δε θα φέρουν το κινητό ε; Edited by Frpix
Link to comment
Share on other sites

Έχει 3-4 βδομάδες που έφερε η infoquest το mi a2, το pocofone καμιά βδομάδα, να συμπερανω ότι δε θα φέρουν το κινητό ε;

 

Με το που ανακοίνωσαν το Μι Α2, ρώτησα τι θα γίνει με το Lite και η απάντησή τους ηταν stay tuned (στην επίσημη σελίδα τους στο φβ)

πραγματικά αυτό περιμένω να δω αν αξίζει η διαφορά στην τιμή (φαντάζομαι θα παίζει στα 250€ το 64αρι)

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις κανενα νεοτερο ενημερωσε μας, γιατι πολλοι νομιζω περιμενουμε την επισημη τιμη καθως και ποια εκδοση θα ερθει, ωστε να αποφασισουμε απο που θα αγορασουμε ;)

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Άρα ότι παίζει skroutz είναι παραεισαγωγή απο Κίνα; Και αν διανοηθούμε να κάνουμε κανα update θα τη πάθουμε με το antirollback;
Link to comment
Share on other sites

Άρα ότι παίζει skroutz είναι παραεισαγωγή απο Κίνα; Και αν διανοηθούμε να κάνουμε κανα update θα τη πάθουμε με το antirollback;

 

Οχι δεν θα υπάρχει κανένα απολύτως θέμα με updates, παρά μόνο αν θέλεις να κάνεις downgrade!

Και βασικά πιστεύω δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάνει κάποιος downgrade, σε καθαρό android! Επίσης για να την πατήσεις θα πρέπει η συσκευή να έχει την προστασία και να την έχει και ενεργοποιημένη την προστασία anti rollback!

Και σε όποια μα όποια συσκευή φοράει android one, από οπού κι αν την αγοράσεις δεν έχεις θεματα software, διότι το android one είναι global software ! Δεν υπάρχει κινέζικο η ευρωπαϊκό! Είναι ίδιο παντού!

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

Και μια που δεν μπορουσα να περιμενω, το πηρα χθες απο γνωστο μαγαζι στην 3ης Σεπτεμβριου και με εξαιρεση το θεμα της εγγυησης (που ως γνωστον το service ισχυει μονο για τις εισαγωγες της InfoQuest) ολα ηταν αψογα - σφραγισμενη συσκευασια με ζελατινα, Global ROM sticker, και στο κουτι αναγραφοταν ξεκαθαρα η χρηση για ευρωπαικα δικτυα με τους κωδικους των χωρων μεταξυ των οποιων και η Ελλαδα. Αγοραστε αφοβα λοιπον :)

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Και μια που δεν μπορουσα να περιμενω, το πηρα χθες απο γνωστο μαγαζι στην 3ης Σεπτεμβριου και με εξαιρεση το θεμα της εγγυησης (που ως γνωστον το service ισχυει μονο για τις εισαγωγες της InfoQuest) ολα ηταν αψογα - σφραγισμενη συσκευασια με ζελατινα, Global ROM sticker, και στο κουτι αναγραφοταν ξεκαθαρα η χρηση για ευρωπαικα δικτυα με τους κωδικους των χωρων μεταξυ των οποιων και η Ελλαδα. Αγοραστε αφοβα λοιπον :)

 

βλέπω μερικά καταστήματα δίνουν 2ετή εγγύηση δική τους.

με 1 που μίλησα με κίτρινα μπανερ με πολλά υποκαταστήματα ανα την ελλάδα, αρνούνται να απαντήσουν ευθέως αν έχουν εκείνοι ανταλλακτικά και το φτιάχνουν η κάτι άλλο. Το μόνο οτι υπάρχει 2ετης εγγύηση, είναι με global rom κλπ.

Για τα άλλα 2 καταστήματα που είναι βόρεια ελλάδα είναι γνωστό ότι έχουν ανταλλακτικά εκείνοι.

Περίμένω και απάντηση απο ενα κατάστημα στο κεντρο περίπου (Ν.Κόσμος)

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

συνεχίζοντας το παραπάνω πόστ η απαντηση του καταστήματος ειναι η εξης

 

<<Για οποιοδήποτε πρόβλημα που καλύπτεται από εγγύηση, μας φέρνετε το κινητό και προχωράμε εμείς στην αποστολή του στο διανομέα της εταιρείας στη χώρα μας.

 

Ο συνήθης χρόνος επισκευής είναι 5-7 εργάσιμες.>>

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας,

εβαλα παραγγελία στο aliexpress sta 133euro . Miglobal shop.

ΚΑι ο θεός βοηθός.

 

Φιλε μου, ειναι σιγουρο τελωνειο ετσι. Κριμα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

@azafeiros Γιατί δεν το πήρες από το banggood με priority για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ωραιο το τηλεφωνακι.androidone,καλη καμερα.ωραια οθονη.βολικο μεγεθος.καλη μπαταρια.αξιζει τα λεφτα του.μια ερωτηση face unlock εχει;
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω εχει τριγωνικη με dhl και ειναι duty free...αν εβαλε κατι τέτοιο δεν νομιζω να φαει τελωνείο..το μελλον θα δειξει..εγω εχω ενα rn4 4/64 με los 15.1 αξιζει η μετάβαση η οχι? εχω βρει κάποια θετικα οπως μπαταρια sd slot και μέγεθος και οθόνη και τιμη ...αξιζει ομως;
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Ναι εάν το πήρε από aliexpress με τριγωνικη με dhl θα του έρθει σε οχτώ μέρες χωρίς πρόβλημα. Τώρα στη θέση σου θα το έπαιρνα για το μέγεθος του (είναι βολικό στο χέρι) και για την υποστήριξη της αναβάθμισης Google.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@azafeiros Γιατί δεν το πήρες από το banggood με priority για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κοστιζε πάνω από 160€ και επιπλέον την έχω πατήσει άσχημα με την DHL παλιότερα

(με χρέωσε βαρύ εκτελωνισμό) και οι τριγωνικές είναι και παράνομες. Τώρα εαν κολλήσει στα ΕΛΤΑ, θα πληρώσω το τέλος εκτελωνισμου και θα είμαι και κερδισμένος και νομιμοτατος, εαν όχι τότε μόνο κερδισμένος.

 

Ειδικότερα

Συγκεκριμένα, ταχυδρομικά αντικείμενα:

 

αξίας που δεν υπερβαίνει τα 22 € ή τα 45 € σε περίπτωση αποστολής μη–εμπορικού χαρακτήρα (από ιδιώτη σε ιδιώτη), απαλλάσσονται από δασμούς και ΦΠΑ.

αξίας από 22 € / 45 € έως 150 € απαλλάσσονται από εισαγωγικούς δασμούς αλλά υπόκεινται σε ΦΠΑ.

αξίας 150€ και άνω υπόκεινται σε ΦΠΑ και δασμούς, ανάλογα με τη στατιστική αξία τους και τη δασμολογική τους κατάταξη.

 

αρα ανάλογα με την αξία που θα δηλώσει ο Κινέζος θα πληρώσω από 0-30€ (συνηθως δηλώνει μικρότερη αξία) και θα είμαι νομιμότατος (θα πανε και στο κράτος καποια λεφτά). Ενω από BAnggood θα πληρωνα τα ίδια και θα τα τσέπωνε όλα ο κινέζος!!

Edited by azafeiros
Link to comment
Share on other sites

Κοστιζε πάνω από 160€ και επιπλέον την έχω πατήσει άσχημα με την DHL παλιότερα

(με χρέωσε βαρύ εκτελωνισμό) και οι τριγωνικές είναι και παράνομες. Τώρα εαν κολλήσει στα ΕΛΤΑ, θα πληρώσω το τέλος εκτελωνισμου και θα είμαι και κερδισμένος και νομιμοτατος, εαν όχι τότε μόνο κερδισμένος.

 

 

αρα ανάλογα με την αξία που θα δηλώσει ο Κινέζος θα πληρώσω από 0-30€ (συνηθως δηλώνει μικρότερη αξία) και θα είμαι νομιμότατος (θα πανε και στο κράτος καποια λεφτά). Ενω από BAnggood θα πληρωνα τα ίδια και θα τα τσέπωνε όλα ο κινέζος!!

 

με έναν πρόχειρο υπολογισμό θα πληρώσεις 45€ συνολο περίπου 180€ , θα έδινες 190 και θα το έπαιρνες από Ελλάδα και θα είχες και εγγύηση, αλλιώς banggood το 3/32 πάει 150€

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

με έναν πρόχειρο υπολογισμό θα πληρώσεις 45€ συνολο περίπου 180€ , θα έδινες 190 και θα το έπαιρνες από Ελλάδα και θα είχες και εγγύηση, αλλιώς banggood το 3/32 πάει 150€

 

Φιλε με priority -dhl τριγωνο αποστολή κοστίζει πάνω από 160€ στο BAnggood.

 

Επίσης τα 45€ δε ξέρω από που τα βγάζεις . Δεν αγοράζω αλιεξπρεσ πρώτη φορά.

Link to comment
Share on other sites

To priority του banggood είναι 3.77€

144.93+3.77=148€ banggood χωρίς τελωνείο δοκιμασμένο σε πολλές μου παραγγελίες.

 

133€ *24%φπα = 31.92€ + 15€ τέλος εκτελωνισμου = 46.92€.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus (flyme 7 GLOBAL) μου μέσω Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε το banggood έχει κουπόνι για το 3/32 το οποίο βγαίνει μαζί με τα μεταφορικά του Priority στα 138€.

 

Σε δύο εβδομάδες περίπου έρχεται σπίτι σου χωρίς άγχος κτλ.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε το banggood έχει κουπόνι για το 3/32 το οποίο βγαίνει μαζί με τα μεταφορικά του Priority στα 138€.

 

Σε δύο εβδομάδες περίπου έρχεται σπίτι σου χωρίς άγχος κτλ.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κ'υριοι, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Πιθανώς να προτιμούσα το bangood ακόμα και αν δεν ηταν η απολύτως φθηνότερη επιλογή κυρίως λόγω πληρωμής με paypal και φθηνής αποστολής. Δυστυχώς όμως το κουπόνι 9€ δεν υπήρχε όταν παρειγγειλα και επίσης δεν είχε το μπλέ χρώμα που έψαχνα! Άρα το BAngood ως επιλογή ήταν εκτός εξαρχής.

Άλλοι προμηθευτές με τριγωνικά σχήματα αποστολής είχαν απαγορευτικό κόστος. ΘΑ δούμε στο τέλος τι θα χρειαστει να πληρώσω.

Link to comment
Share on other sites

Κοστιζε πάνω από 160€ και επιπλέον την έχω πατήσει άσχημα με την DHL παλιότερα

(με χρέωσε βαρύ εκτελωνισμό) και οι τριγωνικές είναι και παράνομες. Τώρα εαν κολλήσει στα ΕΛΤΑ, θα πληρώσω το τέλος εκτελωνισμου και θα είμαι και κερδισμένος και νομιμοτατος, εαν όχι τότε μόνο κερδισμένος.

 

Ειδικότερα

Συγκεκριμένα, ταχυδρομικά αντικείμενα:

 

αξίας που δεν υπερβαίνει τα 22 € ή τα 45 € σε περίπτωση αποστολής μη–εμπορικού χαρακτήρα (από ιδιώτη σε ιδιώτη), απαλλάσσονται από δασμούς και ΦΠΑ.

αξίας από 22 € / 45 € έως 150 € απαλλάσσονται από εισαγωγικούς δασμούς αλλά υπόκεινται σε ΦΠΑ.

αξίας 150€ και άνω υπόκεινται σε ΦΠΑ και δασμούς, ανάλογα με τη στατιστική αξία τους και τη δασμολογική τους κατάταξη.

 

αρα ανάλογα με την αξία που θα δηλώσει ο Κινέζος θα πληρώσω από 0-30€ (συνηθως δηλώνει μικρότερη αξία) και θα είμαι νομιμότατος (θα πανε και στο κράτος καποια λεφτά). Ενω από BAnggood θα πληρωνα τα ίδια και θα τα τσέπωνε όλα ο κινέζος!!

 

Eιναι παρανομη η τριγωνικη αποστολη και ειναι νομιμη η ψευτικη δηλωμενη αξια;;; Δεν ειναι ετσι φιλε.

 

Επισης δεν παιζει κανεναν απολυτως ρολο τι γραφει ο Κινεζος. Οταν φτασει στο τελωνειο, θα τσεκαρουν την τρεχουσα αξια απο Κινα και θα σε χρεωσουν αναλογως φπα και λοιπα εξοδα. Αυτο θα ελειπε να γινοταν εκτελωνισμος αναλογα με την αξια που γραφει το δεμα.

Τελος υπολογισε κανενα μηνα αναμονης στο ελ.βενιζελος.

Link to comment
Share on other sites

Το ξυπνητήρι του δε λειτουργεί όταν το κινητό είναι κλειστό;

 

Δοκίμασα να βάλω αφύπνιση, έκλεισα το κινητό και δεν χτύπησε ποτέ.

Σε όλα τα άλλα κινητό Xiaomi που είχα λειτουργούσε κανονικά και με κλειστό κινητό.

 

Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Το ξυπνητήρι του δε λειτουργεί όταν το κινητό είναι κλειστό;

 

Δοκίμασα να βάλω αφύπνιση, έκλεισα το κινητό και δεν χτύπησε ποτέ.

Σε όλα τα άλλα κινητό Xiaomi που είχα λειτουργούσε κανονικά και με κλειστό κινητό.

 

Καμιά ιδέα;

Με κλειστό κινητό και δούλευε το ξυπνητήρι;:blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...