Jump to content

ps2 hard disk and gran turismo 4


foniareas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

kalispera paidia molis egina melos...thelw na rwtisw an mporw na grapsw ena paixnidi apo to pc mesa sto skliro disko kai epeita me to network adapter na sindesw ton skliro me to ps2.Sigekrimena to gran turismo4 de mporei na mou to diabasei to ps2 logo tou oti to dvd einai dual layer.etsi skeftomai na to perasw apo to dvd rom tou pc kai na sindesw ton skliro me to ps2 kai na paiksei.Ginetai?Euxaristw paidia.
Link to comment
Share on other sites

Προφανως θα εννοεις οπως γινεται στο ΧΒΟΧ ετσι? απο οσο εχω διαβασει σε διαφορα forums γενικοτερα το PS2 δεν διαβαζει παιχνιδια απο τον σκληρο του δισκο ποσο μαλλον απο δισκο μεσω δικτυου, οποτε καλυτερα αγορασε το Original.

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

πρώτον καλώς ήρθες :) Φιλε foniareas δεν ξέρω αν το ps2 σου είναι τροποποιημένο..αν είναι, το game που ζητάς πουλιέται και σε dvd5,και δεν χρειάζεται να ψαχτείς για τον σκληρό,εκτος και αν το θες και για αλλα games η άλλους λόγους :)

 

 

Spinemm Μια ερώτηση,πως είναι δυνατών να μην διαβάζει games από τον σκληρό το ps2 και να πουλιέται μαζί με το FF online?Αυτό δηλαδή πως το διαβάζει?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι τσιπαρισμενο το ps2 αλλα δεν το εχω βρει το GT4 σε dvd5 μονο σε dvd9.Και το GT4 που ειναι σε dvd9 δεν μου το αναγνωριζει το ps2.Μηπως θα μπορουσες να μου πεις απο που μπορω να το βρω σε dvd5?
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου έχεις μήπως adsl? Αν έχεις θα σου πω που να το βρείς για download :) από εκεί είδα ότι υπάρχει σε dvd5,λογικά θα το έχει και ο δικός μου που αγοράζω games,αν θες σου δίνω και το mail του. :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου έχεις μήπως adsl? Αν έχεις θα σου πω που να το βρείς για download :) από εκεί είδα ότι υπάρχει σε dvd5,λογικά θα το έχει και ο δικός μου που αγοράζω games,αν θες σου δίνω και το mail του. :)

φιλε θελω και εγω μια κοπια του gt4,αν γινεται στειλε μου email του φιλου σου ή τηλ αν εχεις

:)
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν εχω adsl.Αν θες πες μου το e-mail ή το τηλεφωνο και αν μπορεις να μου πεις διευθυνση ή στο περιπου που ειναι το μαγαζι.
Link to comment
Share on other sites

άκυρο τα βρήκα :) έχετε pm παιδιά ελπίζω να το έχει το παιδί.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

πρώτον καλώς ήρθες :) Φιλε foniareas δεν ξέρω αν το ps2 σου είναι τροποποιημένο..αν είναι, το game που ζητάς πουλιέται και σε dvd5,και δεν χρειάζεται να ψαχτείς για τον σκληρό,εκτος και αν το θες και για αλλα games η άλλους λόγους :)

 

 

Spinemm Μια ερώτηση,πως είναι δυνατών να μην διαβάζει games από τον σκληρό το ps2 και να πουλιέται μαζί με το FF online?Αυτό δηλαδή πως το διαβάζει?

 

Απο οσα εχω διαβασει παντα ετσι......λοιπον ο σκληρος και το FF ONLINE δεν ειναι ενα και το αυτο δηλ το παιχνιδι δεν ειναι φορτωμενο στον σκληρο, απλα για πιο γρηγορο φορτωμα ορισμενα "χοντρα τμηματα" του παιχνιδιου φορτωνονται background στον σκληρο και το παιχνιδι διαβαζει απο εκει. Μπορει και να κανω λαθος ετσι ομως εχω διαβασει. Οσον αφορα τα υπολοιπα παιχνιδια ειμαι σιγουρος οτι δεν διαβαζονται απο το Ps2 μεσω του σκληρου. Το εχει δοκιμασει γνωστος και το μονο που καταφερε ειναι να του μεινει αμανατι ο σκληρος και ευτυχως που τουλαχιστον τον γεμισε (που λεει ο λογος γεμισε) με ROMS για τον ΜΑΜΕ.

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Eγώ ξέρω πως υπάρχει πρόγραμμα για το PS2 που επιτρέπει την εγραφή και το φόρτωμα παιχνιδιών στον σκληρό δίσκο του...

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Απο οσα εχω διαβασει παντα ετσι......λοιπον ο σκληρος και το FF ONLINE δεν ειναι ενα και το αυτο δηλ το παιχνιδι δεν ειναι φορτωμενο στον σκληρο, απλα για πιο γρηγορο φορτωμα ορισμενα "χοντρα τμηματα" του παιχνιδιου φορτωνονται background στον σκληρο και το παιχνιδι διαβαζει απο εκει. Μπορει και να κανω λαθος ετσι ομως εχω διαβασει. Οσον αφορα τα υπολοιπα παιχνιδια ειμαι σιγουρος οτι δεν διαβαζονται απο το Ps2 μεσω του σκληρου. Το εχει δοκιμασει γνωστος και το μονο που καταφερε ειναι να του μεινει αμανατι ο σκληρος και ευτυχως που τουλαχιστον τον γεμισε (που λεει ο λογος γεμισε) με ROMS για τον ΜΑΜΕ.

Καταρχάς ένα γειά σε όλους απο εμένα.

Τώρα όσο αφορά τον "σκλερό" στο PS2, έτσι όπως τα λές το προόριζε η Sony.Στην πορεία βγήκε το HDLOADER (ή και κάποια άλλα ίσως) το οποίο σου περνούσε το παιχνίδι στο σκληρό ώστε να το τρέχεις απο εκεί ΧΩΡΙΣ να έχεις το DVD (είχα κάνει ποστ στο insomnia ένα CD image με όλα σχεδόν τα προγράμματα και emulators που υπάρχουν για PS2 και είχε και το HDL μέσα σπασμένο).

Μάλιστα στην αρχή το GT4 έπαιζε μόνο απο σκληρό, μετά βγήκαν τα patch και το παιχνίδι (αντίγραφο πάντα) τρέχει σε όλα τα μηχανήματα με καλά modchips.

Όσο για την DVD5 "έκδοση", δεν παίζει, είναι fake.Το μόνο DVD5 που παίζει απο το GT4 είναι Hong Kong Silver (πρεσαριστό δηλαδή).

g3ar.gr - Οικονομικές συμβουλές, άρθρα και δωρεάν υπηρεσίες σύγκρισης τιμών
Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς fake ότι είναι dummy φιλε? εγώ έχω βρει μερικές έκδοσης για download απλά δεν μπαίνω στον κόπο να το κατεβάσω γιατί δε τα παίζω.μην ξεχνάς ότι υπάρχουν και σπασμένα για download όπως το god of war ας πούμε που κατέβασα σε dvd5 ενώ είναι Dvd 9 και παίζει super ;)

 

 

EDIT:εγώ πάντως έχω βρει μερικά,πάλι έψαξα σήμερα και έχει τουλάχιστον 3.Ελπίζω να το βρούν τα παιδιά :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Ότι το συγκεκριμένο δεν παίζει σε DVD5 (μέχρι και πριν ένα μήνα περίπου που το έψαχνα).Παίζει μόνο η DVD9 release.Αλλά αν πάλι κάποιος θέλει να το κατεβάσει,η DVD9 έκδοση του είναι 5,4GB σε iso,χωρίς συμπίεση.
g3ar.gr - Οικονομικές συμβουλές, άρθρα και δωρεάν υπηρεσίες σύγκρισης τιμών
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Όσοι παίζετε gran Turismo μάγκες βρήκα ένα site καινούργιο πού έχει chat και είναι αφιερωμένο στο Gran Turismo http://www.pame.gr/granturismo.htm

Τώρα το κατασκευάζουν.Ειναι πολύ ωραίο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

κοιτσ κστσρχην φυσικα και το ps2 διαβαζει απο το σκληρο Για το παλιο το χοντρο μιλαμε παντα ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ Το μικρο το σλιμ εχει τρελλα προβληματα ασυμβατοτητας me to usb extreme Το παλιο με τη βοηθεια του HD advance h Hdloader και του winhiip (briskontai sto ps2-scene.com) μπορεις σε τσιπαρισμένο ps2 na fortoseis ayta ta elfs (kai oti alla elfs theleis opos divx player) kai να τρεχεισ ΑΠΟ ΤΟ ΣΚΛΗΡΟ ΕΞΟΛΟΚΛΗΡΟΥ ΜΕ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ολα τα παιχνιδια Για το grand turismo yp;arxei

1) eidiko patch poy meso toy winhiip to efarmozeis sto image

2)βερζιον GRAND Turismo HDD edition opy einai akribos ayto poy syzhtame

Link to comment
Share on other sites

κοιτσ κστσρχην φυσικα και το ps2 διαβαζει απο το σκληρο Για το παλιο το χοντρο μιλαμε παντα ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ Το μικρο το σλιμ εχει τρελλα προβληματα ασυμβατοτητας me to usb extreme Το παλιο με τη βοηθεια του HD advance h Hdloader και του winhiip (briskontai sto ps2-scene.com) μπορεις σε τσιπαρισμένο ps2 na fortoseis ayta ta elfs (kai oti alla elfs theleis opos divx player) kai να τρεχεισ ΑΠΟ ΤΟ ΣΚΛΗΡΟ ΕΞΟΛΟΚΛΗΡΟΥ ΜΕ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ολα τα παιχνιδια Για το grand turismo yp;arxei

1) eidiko patch poy meso toy winhiip to efarmozeis sto image

2)βερζιον GRAND Turismo HDD edition opy einai akribos ayto poy syzhtame

 

 

urezin σε Ευχαριστώ Πολύ ! Θα το δοκιμάσω

Link to comment
Share on other sites

Έχω cipaki και προσπαθώ να φτιάξω το HD Loader, έκαψα σε ένα cd το αρχείο HDL_CD_07c.iso μόνο του και σε ένα άλλο μαζί με το αρχείο HDLFPP.ELF αλλά και στα δύο μου βγάζει το μήνυμα Please Insert A Playstatios 2 Format Disc, τι κάνω λάθος ;

Έχει φτιάξει κανείς το cd HD Advance ;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...