Jump to content

Λήξη αγορασμένων πακέτων την ημερομηνία λήξης του υπολοίπου


grinder
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αααααα...είναι και στην Μάλτα....εκ του ασφαλούς νουθεσίες...οκ κατάλαβα

 

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω καταρχας (αν αναφερεσαι σε μενα) δεν εχω διάθεση αγενειας ή προσβολης, ουτε αναφερθηκα σε σενα προσωπικα. (Edit τωρα ειδα τα επομενα μηνυματα) Ειπα το αυτονοητο (κατ'εμε). Ειναι εντελως ελεύθερος ο καθενας να επιλέξει αυτο που τον εξυπηρετεί. Μπορεί η wind εν προκειμενω να έχει τις καλύτερες προσφορές για μενα,αλλα ταυτόχρονα στο ιδιο "πακετο" εχει και τις τακτικές στις οποίες αναφερομαστε. Ζυγιζω και επιλεγω. Οπως και αν θελω προχωρώ σε καταγγελία. Έχω την αίσθηση όμως οτι έτσι οπως ειναι ρυθμισμένη η αγορά είναι δύσκολο να πετύχεις κάτι,εκτος αν εχεις διάθεση και χρονο να το κυνηγήσεις. Ερωτημα αποτελεί αν εξεταζεται η καταχρηση των ορων. Εχω την εντυπωση οτι καθε αλλαγη κατατιθεται στην εεττ και επειτα ανακοινωνεται. Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Τα μωρά δεν καταλαβαίνουν όσο και να τους πεις. Ίσα ίσα θεωρούμε ότι μιλάμε με ενήλικες. Η απάτη και η κλοπή στον ορισμό τους έχουν σοβαρό περιεχόμενο . Και δεν υφίστανται στην περίπτωση που συζητάμε. Εκτός αν είμαστε σε φοιτητική καφετέρια, όπου και ο κακός καιρός μπορεί να είναι απάτη.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις πολύ καλά ότι δεν είμαστε ελεύθεροι να επιλέξουμε την εταιρία που θα θελαμε,για πολλούς και διάφορους λογους,αλλά και αν το κάναμε πάλι καταχρηστικά αλλάζουν τους όρους που υπογράψαμε...τι θέλω να πω?

Άντε και πήγαμε αλλού γιατί η wind το έκανε δίμηνο,δεν σου διασφαλίζει κανεις ότι και στην άλλη που θας πας σε μια βδομάδα δεν κάνει το ίδιο,που συνήθως έτσι γίνεται,το ξέρουμε όλοι,κάποια το ξεκινάει και έπονται οι άλλες δυο

Το να λες λοιπόν σε κάποιον φύγε πήγαινε αλλού είναι τουλάχιστον ανόητο για μένα και μη γνώστης της ελληνικής πραγματικότητας

Edit:αλλά τουλάχιστον βρε αδερφέ μη μηδενιζεις τα αγορασμενα πακέτα,τα έχουμε πληρώσει,δεν τα χρωστάμε

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Τα μωρά δεν καταλαβαίνουν όσο και να τους πεις. Ίσα ίσα θεωρούμε ότι μιλάμε με ενήλικες. Η απάτη και η κλοπή στον ορισμό τους έχουν σοβαρό περιεχόμενο . Και δεν υφίστανται στην περίπτωση που συζητάμε. Εκτός αν είμαστε σε φοιτητική καφετέρια, όπου και ο κακός καιρός μπορεί να είναι απάτη.
1)Από αυτά που σου λέω παραπάνω αυτά έχεις να πεις . Και κλεψιά είναι και παρανομία εξηγώ του λόγους παραπάνω το να μην το δέχεσαι εσύ δεν με νοιάζει κιόλας.

 

2(Ήξερα από την αρχή που ήρθα στο myphone ότι μερικά άτομα δεν θα καταλάβουν αλλά τόσα άτομα θα λένε στα πάντα οκ και ναι και καλά κάνει η Wind και τα άλλα τσαντίρια γιατί απλά τα παραπάνω είναι μέσα από την κάθε εταιρεία.

 

 

3)Φυσικά και είναι σοβαρό μου παίρνουν κάτι που έχω αγορασμένο πριν λήξουν τα χρήματα

 

 

Για το δυο γενικά μιλάω και όχι για σένα αποκλειστικά

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις πολύ καλά ότι δεν είμαστε ελεύθεροι να επιλέξουμε την εταιρία που θα θελαμε,για πολλούς και διάφορους λογους,αλλά και αν το κάναμε πάλι καταχρηστικά αλλάζουν τους όρους που υπογράψαμε...τι θέλω να πω?

Άντε και πήγαμε αλλού γιατί η wind το έκανε δίμηνο,δεν σου διασφαλίζει κανεις ότι και στην άλλη που θας πας σε μια βδομάδα δεν κάνει το ίδιο,που συνήθως έτσι γίνεται,το ξέρουμε όλοι,κάποια το ξεκινάει και έπονται οι άλλες δυο

Το να λες λοιπόν σε κάποιον φύγε πήγαινε αλλού είναι τουλάχιστον ανόητο για μένα και μη γνώστης της ελληνικής πραγματικότητας

Edit:αλλά τουλάχιστον βρε αδερφέ μη μηδενιζεις τα αγορασμενα πακέτα,τα έχουμε πληρώσει,δεν τα χρωστάμε

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

Επειδη οντως συμβαινει αυτο που λες γιαυτό ειπα οτι ο καθενας ζυγιζει τα υπερ και τα κατα και αναλογως αποφασιζει. Στο πλαισιο που λειτουργουν οι εταιρίες στην Ελλάδα,η πιθανότητα να βρεις την τελεια ισορροπια μεταξυ απολυτα δικαιης αντιμετωπισης και καλών παροχων ειναι μηδαμινη ειδικα στην καρτοκινητη. Εν τελει η ουσια είναι οτι υπαρχει σπρωξιμο προς τα συμβολαια. Ας μην κρυβομαστε ότι τέτοιου είδους τακτικές εκει αποσκοπουν. Απο την άλλη ομως και λεφτα δεν υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είσαι στην Μάλτα αρκετό καιρό

 

105€ είναι η μήνυση τώρα

 

Θες να μας πεις ότι δεν είναι κλοπή για κάτι που έχω αγορασμένο πριν λήξουν τα χρήματα τότε τι είναι το πλήρωσα Βασίλειος τι σχέση έχει το πακέτο που το αγόρασα πριν λήξουν με το υπόλοιπο

 

Παμε ξανά στους όρους 30 μέρες δεν λέει που είναι εδώ η 30 μέρες

 

«Φρένο» στο μεγάλο αριθμό μηνύσεων βάζει το «κατοστάρικο» που έχει καθιερωθεί εδώ και δυο μήνες περίπου με νόμο από το Υπουργείο Δικαιοσύνης. Οι πολίτες υποχρεώνονται να πληρώσουν «ταρίφα» 100 ευρώ για να υποβάλουν μήνυση κι αυτό έχει φέρει αισθητή μείωση στον αριθμό μηνύσεων που άλλοτε υποβάλλονταν και για «ψύλλου πήδημα». Το παράβολο των 100 ευρώ καταβάλλεται, βέβαια, μόνο σε υποθέσεις που αφορούν σε διώξεις κατ’ έγκληση και όχι για ποινικές υποθέσεις, όπου αυτεπάγγελτα υποβάλλεται μήνυση από την Αστυνομία.

 

https://www.emprosnet.gr/emprosnet-archive/5ef15aa1-5843-495b-87ea-33b452249beb

 

Από όσο γνωρίζω (δικηγόρος δεν είμαι) η κλοπή και μάλιστα η "καθαρή κλοπή" είναι ποινικό αδίκημα.

Όποιος λοιπόν μιλάει για "καθαρή κλοπή" δωρεάν μπορεί να καταφύγει στο αστυνομικό τμήμα.

Εγώ πάντως συντάσομαι με την άποψη του KmPatra που μιλάει για παραθυράκια στον νόμο που επιτρέπουν στην εταιρεία να το κάνει. Δεν συμφωνώ με την πολιτική της ούτε την υπερασπίζομαι , αλλά "καθαρή κλοπή" δεν είναι . Αν ήταν τόσο καθαρή θα είχε επέμβει ήδη ο εισαγγελέας. Επίσης δεν χαρακτήρισα κανέναν μωρό. Όπως αισθάνεται γράφει κανείς. Σε δημόσιο φόρουμ είναι σεβαστές όλες οι απόψεις . Σε όποιον αρέσει να γράφονται μόνο όσα συμφωνούν με αυτόν μάλλον βρίσκεται σε λάθος χώρο.Μπορεί να επιλέξει ένα άλλο μέσο επικοινωνίας . π.χ. Blog.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η ενδιαφέρουσα ομολογουμένως συζήτηση ξεκίνησε από την γνήσια απορία που είχα για το πότε θα λήξουν αγορασμένα πακέτα διάρκειας 30 ημερών.

Τα περί "Όποιος έχει στοιχεία, να τα πάει στον Εισαγγελέα" (χαίρω πολύ!) και όσοι τα υποστηρίζουν, εκτός του ότι δεν προσφέρουν κάτι στην συζήτηση την εκτροχιάζουν κιόλας.

Μπορείτε απλώς να προσπεράσετε τα μηνύματα, δεν είστε αναγκασμένοι να απαντήσετε.

 

Εγώ στάθηκα στο πόσο "ξεκάθαρο" είναι, κάτι το οποίο ακόμα δεν φαίνεται να έχουμε καταλήξει και θα επιμείνω και πάλι.

Έστω ότι ο υπολειπόμενος χρόνος ομιλίας λήγει αύριο 6 Ιουλίου.

Σήμερα 5 Ιουλίου γίνεται αγορά πακέτου 30 ημερών με λήξη 4 Αυγούστου.

Πήρα όμως την απάντηση ότι δεν θα εφαρμοστεί και θα λήξουν όλα αύριο 6 Ιουλίου.

 

Και ρωτάω:

  • Στο myq.gr αναφέρει "Λήξη υπολειπόμενου χρόνου ομιλίας: τάδε", που υπάρχει η αναφορά για τα πακέτα;
  • Κατά την αγορά του πακέτου αναφέρεται "Τα ΜΒ του πακέτου ισχύουν για 30 μέρες από την αγορά του πακέτου." διευκρινίζεται κάπου η σύνδεση σχέσης πακέτων-υπολοίπου;
  • Επίσης που αναφέρεται η προϋπόθεση μη μηδενικού υπολοίπου για χρήση των ήδη ενεργών πακέτων;

 

Για να έχει λοιπόν νόημα αλλά και να πάει παρακάτω η κουβέντα ας απαντηθούν, ακόμα και από τους επικριτές, συγκεκριμένα τα παραπάνω.

Όποιος μπορεί ας παραθέσει και το περιβόητο sms ενημέρωσης, εγώ δεν το έχω λάβει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η ενδιαφέρουσα ομολογουμένως συζήτηση ξεκίνησε από την γνήσια απορία που είχα για το πότε θα λήξουν αγορασμένα πακέτα διάρκειας 30 ημερών.

Τα περί "Όποιος έχει στοιχεία, να τα πάει στον Εισαγγελέα" (χαίρω πολύ!) και όσοι τα υποστηρίζουν, εκτός του ότι δεν προσφέρουν κάτι στην συζήτηση την εκτροχιάζουν κιόλας.

Μπορείτε απλώς να προσπεράσετε τα μηνύματα, δεν είστε αναγκασμένοι να απαντήσετε.

 

Εγώ στάθηκα στο πόσο "ξεκάθαρο" είναι, κάτι το οποίο ακόμα δεν φαίνεται να έχουμε καταλήξει και θα επιμείνω και πάλι.

Έστω ότι ο υπολειπόμενος χρόνος ομιλίας λήγει αύριο 6 Ιουλίου.

Σήμερα 5 Ιουλίου γίνεται αγορά πακέτου 30 ημερών με λήξη 4 Αυγούστου.

Πήρα όμως την απάντηση ότι δεν θα εφαρμοστεί και θα λήξουν όλα αύριο 6 Ιουλίου.

 

Και ρωτάω:

  • Στο myq.gr αναφέρει "Λήξη υπολειπόμενου χρόνου ομιλίας: τάδε", που υπάρχει η αναφορά για τα πακέτα;
  • Κατά την αγορά του πακέτου αναφέρεται "Τα ΜΒ του πακέτου ισχύουν για 30 μέρες από την αγορά του πακέτου." διευκρινίζεται κάπου η σύνδεση σχέσης πακέτων-υπολοίπου;
  • Επίσης που αναφέρεται η προϋπόθεση μη μηδενικού υπολοίπου για χρήση των ήδη ενεργών πακέτων;

 

Για να έχει λοιπόν νόημα αλλά και να πάει παρακάτω η κουβέντα ας απαντηθούν, ακόμα και από τους επικριτές, συγκεκριμένα τα παραπάνω.

Όποιος μπορεί ας παραθέσει και το περιβόητο sms ενημέρωσης, εγώ δεν το έχω λάβει.

επειδη εγω ειμαι ο πρωτος που σου απαντησε,η απαντηση μου στηριζοταν αποκλειστικα στο τι αναφερουν τα μελη,οτι γινεται στην πραξη.Και φυσικα το εχω διαπιστωσει και ο ιδιος στη ληξη του διμηνου,οτι μηδενιζονται ολα,υπολοιπα και πακετα...(edit και το γεγονος δεν το αμφισβητησε κανεις στη συζητηση που καναμε)

Προφανως τις ερωτησεις αυτες που θετεις, θα επρεπε να τις απαντησει η ιδια η εταιρια.

Για το τελευταιο που λες παντως, με μηδενικο υπολοιπο μπορεις να χρησιμοποιησεις τα πακετα (εκτος mb) ,αρκει ο μηδενισμος να μην αφορα ληξη υπολοιπου.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

επειδη εγω ειμαι ο πρωτος που σου απαντησε,η απαντηση μου στηριζοταν αποκλειστικα στο τι αναφερουν τα μελη,οτι γινεται στην πραξη.Και φυσικα το εχω διαπιστωσει και ο ιδιος στη ληξη του διμηνου,οτι μηδενιζονται ολα,υπολοιπα και πακετα...(edit και το γεγονος δεν το αμφισβητησε κανεις στη συζητηση που καναμε)

Προφανως τις ερωτησεις αυτες που θετεις, θα επρεπε να τις απαντησει η ιδια η εταιρια.

Για το τελευταιο που λες παντως, με μηδενικο υπολοιπο μπορεις να χρησιμοποιησεις τα πακετα (εκτος mb) ,αρκει ο μηδενισμος να μην αφορα ληξη υπολοιπου.

 

Μα ναι, δεν το είπα επειδή σε αμφισβητώ ότι είναι γεγονός και εφαρμόζεται, ίσα ίσα.

Για τα επόμενα σχόλια και το "ξεκάθαρο" και αυτονόητο να συμβαίνει ήταν η ένσταση μου.

Όταν στο site σε προϊδεάζει για το Α αλλά στην πράξη συμβαίνει το Β κάθε άλλο παρά ξεκάθαρο είναι.

Όλα τα παραπάνω καταδεικνύουν την αυθαιρεσία της εταιρίας αφού δεν υπάρχει καμία ενημέρωση ούτε πριν την αγορά του πακέτου αλλά ούτε και μετά.

Το sms 5 μέρες πριν την λήξη του υπολοίπου μόνο ως υπενθύμιση μπορεί να λειτουργεί και όχι να τροποποιεί τους όρους εκ των υστέρων.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εχουν κάποιο δίκιο όσοι διαμαρτύρονται, αφου η ανακοίνωση της WIND λέει: "Εάν κατά το χρονικό διάστημα των 60 ημερών από την τελευταία ανανέωση δεν πραγματοποιηθεί εκ νέου ανανέωση χρόνου ομιλίας, τότε τυχόν υπολειπόμενη αξία συνδιαλέξεων θα διαγράφεται και δεν θα επιστρέφεται στο συνδρομητή."

Δεν αναφέρει τίποτα για αγοραμένα πακέτα, ούτε για ΜΒ, άρα εδώ υπάρχει μια "τρύπα" που μπορεί να θεωρηθεί και παραπλάνηση ή απόκρυψη όρων. (https://www.wind.gr/gr/wind/gia-tin-etaireia/anakoinoseis/anakoinosi/?prid=486)

Σίγουρα η WIND έχει καλούς νομικούς συμβούλους, επομένως μάλλον δεν πρόκειται για "λάθος" ή "παράλειψη", αλλά γίνεται επίτηδες. Νομίζω πως θα μπορούσε άνετα να διεκδικήσει κανείς απο την ΕΕΤ να υποχρεώσει την WIND να προσθέσει στην ανακοίνωση "καθως και όλα τα αγορασμένα πακέτα, ομιλίας, ίντερνετ και sms". Οχι οτι θα κερδίσει τίποτα, αλλά έτσι για το γμτ!

(πόσο μάλλον όταν πριν 4 μόλις χρόνια η ανακοίνωση έλεγε: "Η εταιρεία Wind ανακοινώνει την από 05/05/2014 μείωση της διάρκειας ισχύος της αξίας συνδιαλέξεων από 12 μήνες σε 6 μήνες") :grin:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...