Jump to content

Moto Z2 Play


mixalisnaf
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατοχος του εδω και ενα μηνα.Λιαν ικανοποιημενος απο οθονη,μπαταρια,λειτουργικο και ποιοτητα κατασκευης.Στα μειον,η καμερα που χωρις οποιαδηποτε σταθεροποιηση,αν και με καλο hardware,δυσκολευει τον χρηστη.

Προχτες ηρθε και η αναβαθμιση σε 8.0 μαζι με patch Απριλιου.

Oneplus One to rule them all!
Link to comment
Share on other sites

Μόλις ήρθε και ενημέρωση ασφαλείας 1η Ιουνίου!
Motorola Moto G 1est Gen - MLS IQTab 3G - Lenovo A710 Adam - HTC Nexus 9 - Asus Google Nexus 7 (2013) - LG Nexus 5X - Samsung Galaxy Tab S2 8.0 4G - Motorola Moto Z2 Play
Link to comment
Share on other sites

Μόλις ήρθε και ενημέρωση ασφαλείας 1η Ιουνίου!

 

Ναι,αυτο λιγο μυστηριο,επειδη δεν πανε 10 μερες που μετα την αναβαθμιση σε 8,0 ειχε δωσει ενημερωση ασφαλειας Απριλιου.Αλλα ας ερχονται οι ενημερωσεις και ολα καλα!:)

Oneplus One to rule them all!
Link to comment
Share on other sites

Λες να έχουμε σε καμία βδομάδα ενημέρωση Ιουλίου :lol:
Motorola Moto G 1est Gen - MLS IQTab 3G - Lenovo A710 Adam - HTC Nexus 9 - Asus Google Nexus 7 (2013) - LG Nexus 5X - Samsung Galaxy Tab S2 8.0 4G - Motorola Moto Z2 Play
Link to comment
Share on other sites

Oποιος έκανε αναβάθμσιη σε 8 ,του έσβησαν τα πάντα στο κινητό και τα πέρασε απο την αρχή ;

 

Εγω μετα την αναβαθμιση εκανα ενα hard reset,αλλα σημερα ειναι η 3η φορα σε 10 μερες,που το κινητο κολλησε,αρχισε να βγαζει ειδοποιησεις στην οθονη για κλεισιμο εφαρμοφων,πολλες μαλιστα,οχι μια και δυο.Στο τελος επανεκκινουσε και ξεκινουσε απο την αρχη.

Του ξανακανω ενα hard reset τωρα,να δω που θα βγω.

Στα της αναβαθμισης τωρα,προσεξα πως μετα,η φορτιση μου φαινεται λιγο πιο γρηγορη,δεν ξερω αν καποιος παρατηρησε το ιδιο η ειναι η ιδεα μου?

Oneplus One to rule them all!
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι οι μεγάλες αναβαθμίσεις να γίνονται από το κρυφό μενού της συσκευής, πρώτα wipe cache partition και μετά factory data reset, αυτή η διαδικασία διαγράφει τα πάντα οπότε έχεις ήδη φροντίσει για back up φωτογραφίες, αρχεία κτλ. ,εκτός και αν έχεις φροντίσει με αντίγραφα ασφαλείας, έπειτα σε καθαρό κινητό ξεκινώντας από την αρχή τη διαδικασία κατεβάζεις την ενημέρωση της αναβάθμισης και μετά φορτώνεις εφαρμογές και κάνεις τις υπόλοιπες ενημερώσεις.

Αυτός ο τρόπος δεν είναι υποχρεωτικός, αλλά είναι ίσως ο πιο σίγουρος ώστε να μην έχεις αμφιβολίες ότι κάτι δεν έχει πάει καλά με την αναβάθμιση επειδή γίνονται όλα από την αρχή.

Θέλει όμως λίγη υπομονή και χρόνο.

Motorola Moto G 1est Gen - MLS IQTab 3G - Lenovo A710 Adam - HTC Nexus 9 - Asus Google Nexus 7 (2013) - LG Nexus 5X - Samsung Galaxy Tab S2 8.0 4G - Motorola Moto Z2 Play
Link to comment
Share on other sites

 

Όταν τελειώσει το wipe cache partition από πάνω ακριβώς έχει το wipe data/factory reset επιλέγεις yes μετά userdata+personalized content και τελος reboot system now και όλα είναι έτοιμα από την αρχή!

Motorola Moto G 1est Gen - MLS IQTab 3G - Lenovo A710 Adam - HTC Nexus 9 - Asus Google Nexus 7 (2013) - LG Nexus 5X - Samsung Galaxy Tab S2 8.0 4G - Motorola Moto Z2 Play
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κρατήσει αντίγραφα προγραμμάτων και ρυθμίσεων, θα τα αναγνωρίσει το νέο λειτουργικό ; Γιατί να τα περάσεις όλα απο τη αρχή δεν είναι και ότι καλύτερο αν έχεις ανάγκη το τηλέφωνο συνέχεια.
Link to comment
Share on other sites

Για να είσαι 100% σίγουρος κάνεις αντίγραφα ασφαλείας, όλες οι Google εφαρμογές έχουν την αντίστοιχη ρύθμιση όπως Google photos ή αν έχεις ανεβάσει αρχεία σε cloud όπως Drive,Dropbox κτλ.

Επίσης το Viber έχει αντίστοιχη ρύθμιση και πρέπει να σώσεις ότι σημαντικό έχεις στα μηνύματα και ότι άλλο θεωρείς ότι μπορεί να είναι εκτεθειμένο.

Ακόμα και απευθείας αν κάνεις την αναβάθμιση νομίζω γράφει επάνω να σώσεις οτι χρειάζεσαι γιατί μπορεί να διαγραφεί,οπότε το ρισκάρεις;

Motorola Moto G 1est Gen - MLS IQTab 3G - Lenovo A710 Adam - HTC Nexus 9 - Asus Google Nexus 7 (2013) - LG Nexus 5X - Samsung Galaxy Tab S2 8.0 4G - Motorola Moto Z2 Play
Link to comment
Share on other sites

Σκαλιζα τις ρυθμισεις,και ειδα το face unlock.Δεν βλεπω να λειτουργει και τοσο καλα ομως...:rolleyes:
Oneplus One to rule them all!
Link to comment
Share on other sites

Πιθανοτατα μετα την αναβαθμιση στο 8.0....παντως μετα το τελευταιο hard reset,οτι θεματα ειχα με συνεχεις επανεκκινησεις εφαρμογων σταματησαν.Παντως η δικη μου εντυπωση,ειναι πως εχει γινει λιγο πιο slaggy απο οτι με το 7.1.
Oneplus One to rule them all!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

πρωτη φορτιση με 8.0 εκδοση, 8 ωρες οθονη. Τυχαιο?

 

βεβαια απεχει απο τις 10 ωρες που εβγαζε το πρωτο αλλα οκ θα ζησω και με τις 8. Επισης η καμερα βελτιωθηκε ΠΟΛΥ σε σχεση με το παλιο μοντελο

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοχος και εγώ παιδιά, μέχρι στιγμής δείχνει πολύ δυνατό. Πάει σφαίρα, έχω βάλει στο μισό τα animations και πάει ακόμα πιο σφαίρα. Κάμερα δεν είδα κάτι που με προβληματίζει, ίσα ίσα θα έλεγα που αποδείχτηκε πολύ καλύτερη από αυτά που διάβαζα.

 

Στα 2 κατοστάρικα απλά δεν έχει αντίπαλο.

Link to comment
Share on other sites

Η γρήγορη φόρτιση με έχει εγκαταλείψει (μέσω του δικού του φορτιστή και usb πάντα).

Νομίζω ότι φορτίζει αργά και μέσω του battery turbopower pack αλλά εκεί δεν γνωρίζω τους χρόνους.

Επίσης έχει κάνει αρκετές επανεκκινήσεις παραπάνω από 10 συνολικά και μετά από την αναβάθμιση, το κινητό το έχω περίπου 6 μήνες.

Τέλος ενώ μετά την αναβάθμιση την οποία έκανα με factory reset, wipe cache partition όλα δούλευαν ρολόι, διέγραψα κατά λάθος κάποιες εφαρμογές, τις ξαναπέρασα και απο τότε κλείνουν μόνες τους σποραδικά, κυρίως facebook, messenger αλλά το έκανε και με τον launcher!

Αυτή είναι η εμπειρία μου μέχρι στιγμής, το κινητό το γούσταρα εξ αρχής, το πήρα με κλειστά τα μάτια, αλλά επειδή γνωρίζω από εμπειρία και το τραγικό service της Lenovo έχω μείνει κάπου στη μέση!

Motorola Moto G 1est Gen - MLS IQTab 3G - Lenovo A710 Adam - HTC Nexus 9 - Asus Google Nexus 7 (2013) - LG Nexus 5X - Samsung Galaxy Tab S2 8.0 4G - Motorola Moto Z2 Play
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω διαπιστωσει διαφορα,στην αποδοση της μπαταριας,μετα την αναβαθμιση σε 8.0.Τερας ηταν,τερας ειναι!Τωρα δεν ξερω τι σχεδια εχει η Lenovo για το 9.0,αλλα η λογικη λεει πως εμεις θα την παρουμε.Τωρα για mods,το μονο που με ενδιαφερει,θα ηταν η φωτογραφικη,αλλα πανακριβη ρε...
Oneplus One to rule them all!
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το φθινόπωρο λέει... Not bad at..

 

https://www.androidauthority.com/motorola-android-pie-update-895384/

Oneplus One to rule them all!
Link to comment
Share on other sites

Εγω στο dialer,διαπιστωσα μια καθυστερηση.Πατας το εικονιδιο του τηλεφωνου,περνουν 1-2'' και μετα ανοιγει.Γενικα ολη η εφαρμογη δειχνει να μην παταει καλα.
Oneplus One to rule them all!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα παίδες, λοιπόν έχουμε και λέμε.

Παρέδωσα το smartphone Τρίτη 21 Αυγούστου στην Ts Solutions στον Κηφισό (πρώην Arvato οι γνώστες ξέρουν) ευτυχώς με εγγύηση απο Κωτσόβολο.

Το smartphone είχε προβλήματα με αργή φόρτιση, τυχαία restart ανα καιρούς και δυσκολία διαβάσματος finger print reader σποραδικά.

Παρέλαβα σήμερα Τετάρτη 5 Σεπτεμβρίου το smartphone με αντικατάσταση πλακέτας, αλλαγή οθόνης, αλλαγή finger print, αλλαγή μπαταρίας, χωρίς καμία χρέωση.

Νεώτερα προσεχώς.

 

Υ.Γ. : Το tempered glass αφαιρέθηκε, παραδόθηκε πίσω, είναι άχρηστο και φυσικά δεν αντικαταστάθηκε!

Edited by MixailDelta
Motorola Moto G 1est Gen - MLS IQTab 3G - Lenovo A710 Adam - HTC Nexus 9 - Asus Google Nexus 7 (2013) - LG Nexus 5X - Samsung Galaxy Tab S2 8.0 4G - Motorola Moto Z2 Play
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...