Jump to content

Vivo NEX S


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η νέα εντυπωσιακή πρόταση της Vivo με καινοτόμα χαρακτηριστικά και εντυπωσιακό σχεδιασμό που θα μας καθηλώσει ανακοινώθηκε προ 2 εβδομάδων και από σήμερα σε κυκλοφορία.

 

Τα χαρακτηριστικά τα παρακάτω.

 

 

 

 

 

 

[*]Οθόνη 6.59" Super AMOLED FHD+ Ultra FullView (19.3:9, 91.24% της πρόσοψης) με ενσωματωμένο αισθητήρα δακτυλικών αποτυπωμάτων εντός οθόνης(3D)

 

[*]Επεξεργαστής 64bit octa-core Qualcomm Snapdragon 845 quad 2.8 GHz Kryo 385 Gold + quad 1.7 GHz Kryo 385 Silver

 

[*]Επεξεργαστής γραφικών Adreno 630 GPU

 

[*]Μνήμη RAM 8GB

 

[*]Αποθηκευτικός χώρος 128GB/256GB

 

[*]Dual κάμερα 12MP f/1.8 + 5MP f/2.4 με 4-axis O.I.S. και λειτουργίες Τεχνητής Νοημοσύνης (AI Scene Recognition, AI HDR, AI Filters, AI Photo Composition)

 

[*]Εμπρόσθια κάμερα 8MP f/2.0

 

[*]Λειτουργικό σύστημα Funtouch 4.0 OS βασισμένο στο Android 8.1 Oreo

 

[*]Μπαταρία 4000mAh και 22.5 W φορτιστή εντός συσκευασίας.

 

[*]Υποδοχές USB Type-C, 3.5mm θύρα ακουστικών

 

[*]WiFi 802.11 ab/g/n/ac dual sim WiFi hotspot

 

[*]Bluetooth 5.0

 

[*]Διαστάσεις 162 x 77 x 7.98mm

 

[*]Βάρος 199gr

 

4161e98d1cbd521a8bddc5b4e12e657d.jpg

 

fb839049fcd55199fa15052f8ab54108.jpg

 

a77ac07f64497d768f2abb5f34d5ccb0.jpg

 

d35b1e5e2a731222723c2be3a93c7a31.jpg

 

 

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=K1gMvfemBzs

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 202
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλορίζικο Αλεξ. Πότε σου έρχεται;

 

Mate 10 Pro & Tapatalk Pro

 

Ευχαριστώ Ντινο.

 

Λογικά θα φύγει μέσα στην εβδομάδα και μετά αναμονή κανα 2 εβδομάδες.

 

Απο Κίνα έρχεται άρα θέλει υπομονή διότι παίζουν και αστάθμητοι παράγοντες :lol:

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Φοβερό μηχάνημα! Από που το αγόρασες αν επιτρέπεται?

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Φοβερό μηχάνημα! Από που το αγόρασες αν επιτρέπεται?

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Εδω.

https://tradingshenzhen.com/en/vivo-oppo-etc/1283-vivo-nex-ultimate-snapdragon-845-256gb.html

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Φοβερό κινητο. Οτι πιο καινοτόμο έχουμε δει εδω και χρόνια.

Μια απορία μονο. Νομιζω πως το κινητο δεν θα είναι απόλυτα λειτουργικό στην Ευρώπη. Π. Χ. Δεν εχει play store. Κάνω λάθος ;

Link to comment
Share on other sites

Φοβερό κινητο. Οτι πιο καινοτόμο έχουμε δει εδω και χρόνια.

 

Μια απορία μονο. Νομιζω πως το κινητο δεν θα είναι απόλυτα λειτουργικό στην Ευρώπη. Π. Χ. Δεν εχει play store. Κάνω λάθος ;

 

Όχι δεν έχει play store out of the box.

Είτε βάζεις εσυ αφού παραλαβεις(εύκολη η διαδικασία) είτε σου βάζει το κατάστημα αγοράς πριν αποστείλει το κινητό.

 

Κατά τα αλλά είναι πλήρως λειτουργικό για Ευρώπη από άποψη μπάντες κινητής τηλεφωνίας επίσης υποστηρίζει πολλές γλώσσες ευρωπαϊκές εκτός από κινεζικά.

 

Με το καλό να παραλαβεις την κινηταρα Αλέξ

 

Ότι πιο φρέσκο έχουμε δει το 2018...

 

Ευχαριστώ Βαγγέλη.

Άντε να δούμε το εργαλείο τι ψάρια πιάνει :p

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή ακόμα δεν κυκλοφόρησε καλά καλά και πήρε ηδη και το πρώτο update μεσώ OTA με βελτιώσεις και optimizations και σε camera και 3D αναγνώστη αποτυπωμάτων.

https://www.gizchina.com/2018/06/23/vivo-nex-officially-on-sale-as-new-update-improves-ud-fingerprint-scanner/

Εντωμεταξυ στην Κίνα ξεπούλησε σε λίγες ώρες στο πρώτο κύμα διαθεσιμότητας.:lol:

https://www.mysmartprice.com/gear/2018/06/24/vivo-nex-s-nex-sold-just-four-hours-first-sale-china/

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Έριξα και μια παραγγελία 3 διαφανές θηκες και στα 3 διαθέσιμα χρώματα και βλέπουμε στη πορεία αν δούμε κάτι άλλο πιο εξαιρετικό πχ στυλ smart cover case δεν θα έλεγα όχι.

https://www.ebay.com/itm/Luxury-Plating-TPU-Silicone-Case-Transparent-Soft-Clear-Back-Case-For-Vivo-NEX/142838594855?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=441838786027&_trksid=p2060353.m2749.l2649

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά κάτι διαφορετικό για το 2018 που πήξαμε στο notch..

 

Μαλλον εννοει 2.5 βατ

22 ειναι παρα πολλα για τοσο μικρο μεγεθος.

22.5 είναι. Με 5w δηλαδή 5v*1A φορτίζουν τα απλά κινητά.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ελαβα προ ολίγων λεπτών shipment confirmation email.

Άλλαξε και το status παραγγελίας στο λογαριασμό μου.

 

be52953d94dcdcec0c2f7e91788df616.png

 

Πλέον μετράμε αντίστροφα.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Τελη Ιουλίου θα αρχισει και η διεθνής σταδιοδρομία της συσκευής αρα ετσι αυξάνονται οι πιθανότητες να δούμε και μια global rom περα απο την κινεζική άρα free of china bloatware

https://www.gsmarena.com/vivo_nex_global_launch-news-32138.php

 

Φτάσαμε και στην τελική ευθεία μιας και η συσκευή ήδη πάτησε ευρωπαϊκό έδαφος(Αγγλία) απο εχθές και πλέον είναι καθόδων για Ελλάδα.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έπαθα πλάκα με το τηλέφωνο. Μπορεί κάποιος όταν βγει global έκδοση να με ενημερώσει; Ευχαριστώ και καλημέρα σε όλους.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έπαθα πλάκα με το τηλέφωνο. Μπορεί κάποιος όταν βγει global έκδοση να με ενημερώσει; Ευχαριστώ και καλημέρα σε όλους.

Καλορίζικο φίλε μου.

Γραψε και λιγα πράγματα παραπανω ποιες εντυπώσεις σου αφησε(θετικά-αρνητικα) οσο το εχεις.

Έχω δει αρκετα video και εχω διαβάσει αρκετα σε εξωτερικό με χρήστες σε φόρουμ εξωτερικού που ηδη το τίμησαν και ετσι ξερω πανω κάτω τι να περιμένω, αλλά ακόμα καλύτερα να διαβάσουμε και χρήστες απο εδώ που το τίμησαν και που το έχουν μάλιστα αρκετές ήμερες.

 

Απο που το αγόρασες αν επιτρέπετε ?

 

Εγώ λογικά αύριο-μεθαύριο θα παραλάβω

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα δεν σας καταλαβαινω. Τρεξατε σαν τα κορακια να τσιμπησετε ενα αξιολογο τηλεφωνο που παρολα αυτα δεν υποστηριζει ακομα την διεθνη ρομ. Ποιος ο λογος;

Συνηθως η εγκατηστημενη ρομ ειναι κινεζικη ή βητα, με τα γνωστα σε ολους προβληματα, που κατα συνεπεια δεν θα κανει το κινητο πληρως λειτουργικο.

Kαι αν αργησει να βγει; οπως εγινε με την leeco, Asus ?

 

Διατηρω της επιφυλαξεις μου για τον φορτιστη, αν και λεει 22.5 βατ.

Το μεγεθος του απο την πειρα μου, ειναι λιγακι ... μικρο για τοσα βατ.

Edited by Barlost
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα δεν σας καταλαβαινω. Τρεξατε σαν τα κορακια να τσιμπησετε ενα αξιολογο τηλεφωνο που παρολα αυτα δεν υποστηριζει ακομα την διεθνη ρομ. Ποιος ο λογος;

Συνηθως η εγκατηστημενη ρομ ειναι κινεζικη ή βητα, με τα γνωστα σε ολους προβληματα, που κατα συνεπεια δεν θα κανει το κινητο πληρως λειτουργικο.

Kαι αν αργησει να βγει; οπως εγινε με την leeco, Asus ?

 

Διατηρω της επιφυλαξεις μου για τον φορτιστη, αν και λεει 22.5 βατ.

Το μεγεθος του απο την πειρα μου, ειναι λιγακι ... μικρο για τοσα βατ.

Μια χαρα εγκαθιστάς τα απαραίτητα πχ play store/google services μεσώ vivo store πολύ απλά μάλιστα.

Επισης υποστηρίζει πάρα πολλές διεθνεις γλώσσες μεταξύ αυτών πολλών ευρωπαϊκών.

Όσον αφορά κινεζικό bloatware και αυτό σε αφήνει να το αφαιρέσεις.

 

Μη global rom δεν σημαίνει μη λειτουργικό τηλέφωνο.

 

Εδω δουλεψα MIUI 10 beta chinese custom rom σε OP5T και δούλευαν ολα άψογα με καποια λίγα bug πράγμα λογικό μιας και port rom ήταν.

Και σε γλώσσες υποστήριζε μονο κινέζικα και αγγλικά τίποτα άλλο και που για αφαιρεση bloatware μπορούσες μονο μέσω φλασαρισμα debloationg zip απο custom recovery

 

Ενώ η Vivo σε αφήνει να αφαιρέσει μεγάλο ποσοστό απο default.

 

Εδω 40w θα βαλει η Huawei σε λίγο τι σου κάνει εντύπωση τα 22

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=469216

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

δουλέυω την έκδοση ΝΕΧ S εδώ και μερικές μέρες και μπορώ να πώ συνολικά μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις

 

Μου άρεσαν ιδιαίτερα:

1. πολύ ποιοτική κατασκευή κόσμημα όταν το κρατάς. μου έκανε εντύπωση έβαλαν εργοστασιακή ζελατίνα μπροστά και πίσω.

2. άπλετη οθονάρα πολύ φωτεινή και ζωντανή πρατγματικά απολαυστική.

3. το κινητό πάει σφάιρα χωρίς lug. Γενικά σαν εμπειρία χρήσης μοίαζει πολύ με το one plus 6 αν και το funtuch os είναι λίγο χαοτικό.

4. μπαταρία βράχος.

5 κάμερα δείχνει πολύ καλή με δυνατότητες ΑΙ. δεν μπήκα σε λεπτομέρειες να δοκιμάσω όμως σε low light condition που έβγαλα ήταν πολύ καλές.

 

Αυτά που μου άφησαν ανάμεικτες εντυπώσεις:

1. το software λίγο περέργο θέλει χρόνο να το συνηθίσεις

2 το fingeprint in display σε κάποιες περιπτώσεις όχι συχνά έχει αστοχίες. Πιστεώ ότι ακόμη αυτή τεχνολογία δεν έιναι 100% έτοιμη. Θα έπρεπε να έβαζαν και άλλο τρόπο ξεκλειδώματος οθόνης όπως ξεκλείδωμα με το πρόσωπο για εναλλακτική επιλογή.

3. το ηχείο είναι δυνατό αλλά μονό όχι στέρεο

4. θές οπωσδήποτε ακουστικό bluetooth στις κλήσεις καθώς το ακουστικό είναι κάτω από την οθόνη και είναι δύσκολο να ακούσεις τον συνομιλητή σου ιδιαίτερα σε θορυβογενές περιβάλλον. Μου θύμισε το πρώτο mix.

 

Γενικά είναι πολύ καλή συσκευή αλλά πρέπει να αναφερθεί ότι έχει κάποιες ελλείψεις σέ σχέση με άλλες ναυρχίδες άλλες περισσότερο και άλλες λιγότερο σημαντικές ανάλογα με τα γούστα του καθενός, όπως η απουσία 2κ ανάλυσης καθώς σε αυτό το μέγεθος θα μπορούσαν να έβαζαν 2κ οθόνη, η έλλειψη αδιαβροχοποίησης, wireless charging και η έλλειψη ΝFC.

Edited by gpx
Link to comment
Share on other sites

@gpx ευχαριστούμε για το mini review.

 

Όντως το Funtouch OS θέλει κάποια συνήθεια ειδικά για τα δυτικά standards με αυτό το κινέζο iOS UI.

 

Στα υπόλοιπα πάνω κάτω αναμενόμενα διαβάζοντας και εντυπώσεις χρηστών εξωτερικό.

 

Αυτό που το χαρακτηρίζει ότι προσφερει κάτι φρέσκο,διαφορετικό και ξεχωριστό από τα ξαναζεσταμένο φαγητό που μας σερβίρουν οι περισσότεροι.

 

Αυτό πιστευω το βασικό selling point της συσκευής.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παρέλαβα αργά το απόγευμα το κινητό και πριν λίγο έκανα unboxing από τη συσκευασία,που η αλήθεια λίγο με δυσκόλεψε διότι σαν αστακός ήταν συσκευασμένο με χρήση πολλών υλικών για προαστασια.:lol::)

 

Σφράγισμενο μου ήρθε όπως και ζήτησα με τις εργοστασιακές ζελατίνες και δώρο μου κάνανε ένα glass protector,ένα extra type c adapter και EU adapter για το φορτιστή.:up:

 

Αύριο πρώτο θα ανοίξω το κουτί με το κινητό με το φως ημέρας φρέσκος και ξεκούραστος να είμαι.:p

 

14790d0f9b620d84e0b3ee45678c4e54.jpg

 

41a663f65bd13a31f5fafaafd25791f4.jpg

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παρέλαβα αργά το απόγευμα το κινητό και πριν λίγο έκανα unboxing από τη συσκευασία,που η αλήθεια λίγο με δυσκόλεψε διότι σαν αστακός ήταν συσκευασμένο με χρήση πολλών υλικών για προαστασια.:lol::)

 

Σφράγισμενο μου ήρθε όπως και ζήτησα με τις εργοστασιακές ζελατίνες και δώρο μου κάνανε ένα glass protector,ένα extra type c adapter και EU adapter για το φορτιστή.:up:

 

Αύριο πρώτο θα ανοίξω το κουτί με το κινητό με το φως ημέρας φρέσκος και ξεκούραστος να είμαι.:p

 

14790d0f9b620d84e0b3ee45678c4e54.jpg

 

41a663f65bd13a31f5fafaafd25791f4.jpg

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

Καλορίζικο Alex. Δύο παρατηρήσεις/ερωτήσεις: Τελωνείο πλήρωσες; Έκανε κάνα μήνα να έρθει. Και πως και πήρες κινητό με κινέζικο ui; Χωρίς παρεξήγηση (troll mode off)

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο Alex. Δύο παρατηρήσεις/ερωτήσεις: Τελωνείο πλήρωσες; Έκανε κάνα μήνα να έρθει. Και πως και πήρες κινητό με κινέζικο ui; Χωρίς παρεξήγηση (troll mode off)

 

Ευχαριστώ να σε καλά.

Τελωνείο όχι ,παρέλαβα με speedex κούριερ κατευθείαν στο σπίτι μου.

Από Κίνα ξεκίνησε Χονγκ Κονγκ 6 του μηνός και Σάββατο έφτασε Αθήνα και χθες Δευτέρα παρέλαβα.

 

Είχε κάνει στάση σε Αγγλία(πρώτος προορισμός σε Ευρώπη)και τελευταίος προορισμός πριν πατήσει ελληνικό έδαφος ήταν στη Σοφία.

 

Συνολικα 3 εβδομάδες πήρε από ημερομηνία παραγγελίας(24-6) έως παραλαβω,απλά άργησε να αποσταλεί διότι είμασταν η πρώτη φουρνιά που παρήγγειλε και το κατάστημα ανέμενε να παραλάβει από Vivo συσκευές.

 

Τώρα αν παραγγείλεις θα φύγει το αργότερο σε 4-5 ημέρες και άλλες 10 ημέρες έως παραλαβεις.

 

Τώρα τα του UI όντως το κινέζο iOS UI ξενίζει αλλά έχει αρκετά κοινά σε featuresμε Oxygen όπως εξαιρετικής υλοποίησης gestures navigation,on screen και off screen gesture,έχει και AOD έχει theme store να προσαρμόσεις στα γούστα σου.

 

Και από την άλλη σαν συσκευή ξεχωρίζει ,σαν τη μύγα μέσα στο γάλα χωρίς υπερβολή :lol:

 

Πολύ ερωτεύσιμη συσκευή που σε κάνει να αφήσεις σε δεύτερη μοίρα το κινέζο iOS UI. :p

καλορίζικο φίλε. πήρε και αναβάθμιση χτές 300mb. με βελτιώσεις στο fingerprint και στην κάμερα

 

Βασικά μου ήρθαν back to back 2 αναβαθμίσεις λογισμικού και τα πέρασα κατευθείαν.

Ευχαριστώ φίλε μου όντως σε πρώτη ανάγνωση πολύ εντυπωσιακή πρόταση.

 

Εδώ η πρώτη

 

4d28815ed11510ec70d32bca8c2dae58.png

 

666b258f1e9507f76a0aea92373185d4.png

 

Και εδώ η δεύτερη.

 

4c1d21265567fd8bf2539153fa8ebaf7.jpg

 

7f0f2c559349412393f9afdd4ea100da.jpg

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vivo NEX S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...