Jump to content

Απορίες για voip


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω πάντα data στο κινητό και ψαχνω να κανω και κλήσεις μεσω voip προς ολες τις εταιρείες κινητων. Ποια ειναι η φτηνοτερη; Τα λεφτά που βάζουμε εχουν ημερομηνια ληξης; Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Skype Credit με 1λεπτο το λεπτό, δηλαδή με 1€ μιλάς 1 ώρα και 30 λεπτά... Awesome

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Skype Credit με 1λεπτο το λεπτό, δηλαδή με 1€ μιλάς 1 ώρα και 30 λεπτά... Awesome

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

 

Ειτε είναι προς κινητό, ειτε προς σταθερο;

Link to comment
Share on other sites

Ειτε είναι προς κινητό, ειτε προς σταθερο;
Ναι

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 74 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όχι 100 λεπτά της ώρας;
Με 1 ευρώ μιλάς 100 λεπτά της ώρας,sorry για πριν

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
που είναι αυτό το 100λεπτα με 1 ευρώ γιατί δε βλέπω κάτι στο σκαιπ στα προγράμματα :X
Δεν είναι πρόγραμμα για να το επιλέξεις. Απλά, αν έχεις Skype Credit και έχεις 1€ σαν υπόλοιπο, μπορείς να μιλήσεις 100 λεπτά

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δεν ισχύει αυτή η χρέωση στο "Pay As You Go" του skype προς Ελλάδα

η χρέωση προς σταθερά είναι 0,024€ ανά λεπτό + 0,052€ τέλος σύνδεσης

η χρέωση προς κινητά είναι 0,128€ ανά λεπτό + 0,094€ τέλος σύνδεσης

 

αν πραγματοποιηθούν 10 κλήσεις των 10 λεπτών έκαστη προς κινητό αναμένεται χρέωση

10 * (0,094 + 10*0,128) = 13,74€

Edited by arjuna
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει όμως στο Skype και η μηνιαία συνδρμή 6,99 usd για 400 λεπτά.

Αλλά στο viber 5,99 ευρώ για απεριόριστα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ προσανατολίζομαι προς voip. Το ζήτημα είναι όμως αν έχουν καλή ποιότητα ήχου. Να μην σε ακούει ο άλλος δηλαδή σαν να είσαι μέσα σε πηγάδι.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

δοκιμάζεις.... και βλέπεις αποτελέσματα...

 

χρησιμοποιώ συχνα voip όταν ταξιδεύω στις γειτονικές χώρες.... ελάχιστες φορές έχω πρόβλημα, και αυτο με μια παλια συσκευή που την αγόρασα 60+ ευρω

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει όμως στο Skype και η μηνιαία συνδρμή 6,99 usd για 400 λεπτά.

Αλλά στο viber 5,99 ευρώ για απεριόριστα.

Προσωπικά αναφέρομαι στο Skype Credit, αυτό έχω εγώ. Τελευταία φορά έβαλα χρήματα 1 χρόνο πριν και όταν το χρησιμοποιώ έχω τις χρεώσεις που ανέφερα.

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το viber out έχει καλή ένταση ήχου αλλά ρομποτίζει.

το skype out έχει πιο ανθρωπινο αλλα πηγαδίσιο ήχο.

 

η προσωπική μου επιλογή ωστόσο αποτελούν οι:

  • omnivoice σταθερά 0,019€ ανά λεπτό, κινητά 0,037 ανά λεπτό με βήμα χρέωσης ανά δευτερόλεπτο
  • intertelecom πακέτο 5€ για 500 λεπτά ομιλίας προς κινητά και σταθερά με βήμα χρέωσης ανά λεπτό και διάρκεια ισχύος 30 μέρες

 

απο τις λύσεις που αναφέρθηκαν αναμφίβολα τις καλύτερες χρεώσεις έχει το viber out

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
το viber out έχει καλή ένταση ήχου αλλά ρομποτίζει.

το skype out έχει πιο ανθρωπινο αλλα πηγαδίσιο ήχο.

 

η προσωπική μου επιλογή ωστόσο αποτελούν οι:

  • omnivoice σταθερά 0,019€ ανά λεπτό, κινητά 0,037 ανά λεπτό με βήμα χρέωσης ανά δευτερόλεπτο
  • intertelecom πακέτο 5€ για 500 λεπτά ομιλίας προς κινητά και σταθερά με βήμα χρέωσης ανά λεπτό και διάρκεια ισχύος 30 μέρες

 

Στις 2 τελευταιες μπορεις να βαλεις να φαινεται το κινητο σου ως αριθμο στον καλουντα? Γιατι στα Viber και Skype μπορεις.

 

απο τις λύσεις που αναφέρθηκαν αναμφίβολα τις καλύτερες χρεώσεις έχει το viber out

 

Στα δυο τελευταια μπορεις να βαλεις να φαινεται το κινητο σου οταν καλεις ? Γιατι στα Viber και Skype μπορεις και ειναι χρησιμο .

Link to comment
Share on other sites

Στα δυο τελευταια μπορεις να βαλεις να φαινεται το κινητο σου οταν καλεις ? Γιατι στα Viber και Skype μπορεις και ειναι χρησιμο .

 

Στην intertelecom για να εγγραφείς ξεκινάς δίνοντας αριθμό κινητού σου το οποίο ταυτοποιείται μέσω sms και πλέον μπορείς να χρησιμοποιείς ως callerID.

 

Στην omnivoice με την εγγραφή αποκτάς account της μορφής 21ΧΧΧΧ και οι κλήσεις σου βγαίνουν με απόκρυψη. Στη συνέχεια πρέπει να στείλεις μέσω της φόρμας επικοινωνίας αποδεικτικό στο οποίο να φαίνεται ότι το κινητό που θέλεις να χρησιμοποιήσεις ως callerID σου ανήκει και μέσα σε μια μέρα θα στο έχουν φτιάξει.

 

Και στις δυο παραπάνω υπηρεσίες η δέσμευση σταθερού αριθμού εισερχομένων δεν απαιτείται, σε αντιδιαστολή με τη yoboto που σε υποχρεώνει να δεσμεύσεις αριθμό με το καλημέρα...

Edited by arjuna
Link to comment
Share on other sites

Στην intertelecom για να εγγραφείς ξεκινάς δίνοντας αριθμό κινητού σου το οποίο ταυτοποιείται μέσω sms και πλέον μπορείς να χρησιμοποιείς ως callerID.

 

Στην omnivoice με την εγγραφή αποκτάς account της μορφής 21ΧΧΧΧ και οι κλήσεις σου βγαίνουν με απόκρυψη. Στη συνέχεια πρέπει να στείλεις μέσω της φόρμας επικοινωνίας αποδεικτικό στο οποίο να φαίνεται ότι το κινητό που θέλεις να χρησιμοποιήσεις ως callerID σου ανήκει και μέσα σε μια μέρα θα στο έχουν φτιάξει.

 

Και στις δυο παραπάνω υπηρεσίες η δέσμευση σταθερού αριθμού εισερχομένων δεν απαιτείται, σε αντιδιαστολή με τη yoboto που σε υποχρεώνει να δεσμεύσεις αριθμό με το καλημέρα...

Πολύ καλό αυτό. Μου αρέσει η intertelecom γιατί έχει Φιξ πακετακια. Πάντως η εμπειρια μου με Skype μέσω wifi ήταν αρκετά καλή . Άκουγα και με άκουγαν καλα, μέσω 4g ήταν χάλια . Καθυστερήσεις , χαμηλή έκταση ,ρομποτισμός . Με Viber out χάλια και απο τα 2 . Με την intertelecom είσαι ευχαριστημένος απο ποιότητα φίλε μου ;

 

Sent from my MediaPad X1 7.0 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό αυτό. Μου αρέσει η intertelecom γιατί έχει Φιξ πακετακια. Πάντως η εμπειρια μου με Skype μέσω wifi ήταν αρκετά καλή . Άκουγα και με άκουγαν καλα, μέσω 4g ήταν χάλια . Καθυστερήσεις , χαμηλή έκταση ,ρομποτισμός . Με Viber out χάλια και απο τα 2 . Με την intertelecom είσαι ευχαριστημένος απο ποιότητα φίλε μου ;

 

Sent from my MediaPad X1 7.0 using Tapatalk

 

Η intertelecom υποστηρίζει codecs G.711a, G.729, GSM, G.723.1

Γενικά με G.729 μπορείς να έχεις άριστη επικοινωνία εν κινήση (3G/4G), με G.711a θα έχεις μικροπροβήματα.

Η ουσία είναι οτι ακόμα και το 3G, με μέγιστη ταχύτητα τα 384 Kbps, είναι επαρκες για τη λειτουργια του G.711a (απαιτεί 64 Kbps).

Όταν το σήμα δεν είναι καλό, αλλάζει συνεχώς από 3G σε H+, σε 4G χάνονται πακέτα ομιλίας και έχεις κενά στην ομιλία, καθυστερήσεις ή κακής ποιότητα ήχο.

Ο G.729 απο την άλλη με απάίτηση για μόλις 8 Kbps είναι μακράν πιο ανθεκτικός, δυστηχώς όμως δεν διατίθεται στις δωρεαν εφαρμογές.

Ωστόσο η εταιρία διαθέτει δική της εφαρμογή την οποία δεν έχω δοκιμάσει, δεν ξέρω ποια codecs υποστηρίζει, δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.

 

Προσωπικά δουλεύω τον G.711a με εφαρμογή bria μεσω cosmote και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Χοντρικά το 60-70% της εν κινήση επικοινωνίας μου διεκπερεώνεται πλέον μέσω voip.

Για το υπόλοιπο φροντίζω να έχω mobile αερόχρονο.

Link to comment
Share on other sites

Η intertelecom υποστηρίζει codecs G.711a, G.729, GSM, G.723.1

Γενικά με G.729 μπορείς να έχεις άριστη επικοινωνία εν κινήση (3G/4G), με G.711a θα έχεις μικροπροβήματα.

Η ουσία είναι οτι ακόμα και το 3G, με μέγιστη ταχύτητα τα 384 Kbps, είναι επαρκες για τη λειτουργια του G.711a (απαιτεί 64 Kbps).

Όταν το σήμα δεν είναι καλό, αλλάζει συνεχώς από 3G σε H+, σε 4G χάνονται πακέτα ομιλίας και έχεις κενά στην ομιλία, καθυστερήσεις ή κακής ποιότητα ήχο.

Ο G.729 απο την άλλη με απάίτηση για μόλις 8 Kbps είναι μακράν πιο ανθεκτικός, δυστηχώς όμως δεν διατίθεται στις δωρεαν εφαρμογές.

Ωστόσο η εταιρία διαθέτει δική της εφαρμογή την οποία δεν έχω δοκιμάσει, δεν ξέρω ποια codecs υποστηρίζει, δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.

 

Προσωπικά δουλεύω τον G.711a με εφαρμογή bria μεσω cosmote και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Χοντρικά το 60-70% της εν κινήση επικοινωνίας μου διεκπερεώνεται πλέον μέσω voip.

Για το υπόλοιπο φροντίζω να έχω mobile αερόχρονο.

 

Η εφαρμογή της Intertelecom μέχρι πρόσφατα δεν έμπαινε σε κινητά με νεωτερο λειτουργικό (π.χ android 7) αλλά μόνο σε παλιότερο. Οπότε κανείς πρώτα βλέπει αν την εφτιαξαν και δουλεύει και μετα αγοράζει πακέτο εκεί

Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή της Intertelecom μέχρι πρόσφατα δεν έμπαινε σε κινητά με νεωτερο λειτουργικό (π.χ android 7) αλλά μόνο σε παλιότερο. Οπότε κανείς πρώτα βλέπει αν την εφτιαξαν και δουλεύει και μετα αγοράζει πακέτο εκεί

 

 

Πρόκειται για SIP τηλεφωνία και όχι για κάποιο κλειστό πρωτόκολλο (skype, viber, google messenger που πρέπει να χρησιμοποιήσεις τη δική του εφαρμογή).

Σου δίνει τις απαιτούμενες ρυθμίσεις προκειμένου να σετάρεις το λογαριασμό σου σε όποιο softphone θέλεις.

Αν δε σου αρέσει η εφαρμογή τους, ή δεν υποστηρίζει την έκδοση android του κινητού σου, μπορείς να δοκιμάσεις το zoiper lite για παράδειγμα ή όποια άλλη...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Παιδιά θέλω να καταργήσω το τηλέφωνο στο εξοχικό (έχω Cosmote σταθερό και interntet 24mbps - 6 πιάνω στην ουσία) μιας και πλησιάζει το VDSL (είναι όλα έτοιμα, μένει να πάρει ρεύμα η καμπίνα, και σε κάτι camping που είναι πιο πέρα - στο επόμενο καφάο δηλαδή - ξεκίνησε η διάθεση κανονικά).

Εχω γείτονα στην οικοδομή, ο οποίος θα βάλει vdsl και θα πάρω από αυτόν γραμμή με καλώδιο ethernet.

Τώρα από τους παρόχους Omnivoice που κοίταξα δεν δίνει νούμερο 2410- (είμαι από Λάρισα, οπότε αυτό το πρόθεμα θα φαινόταν πιο φυσιολογικό σε αυτόν που καλεί στο εξοχικό).

Τι έχετε να μου προτείνετε;

Κουτάκι που να κάνει την μετατροπή από internet σε τηλέφωνο να βάλω για να μην αναγκάζονται οι γονείς μου να χρησιμοποιούν κινητά και ταμπλέτες;

Ευχαριστώ πολύ!

http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

https://www.modulus.gr/services/voip/arithmoi-elladas/

Η modulus εχει για Λάρισα απλά πάει στα 15€/χρόνο. Θεωρώ οτι ειναι και πιο ποιοτικη απο την omnivoice.

Για τον ανταπτορα (προφανως θέλεις να βάλεις ασύρματο επανω) ειχε καποτε το e-shop τα grandstream handytone. Αν δεν τα βρεις πιο ευκολα πας για σταθερο με ethernet ή και ασυρματο αλλα με μεγαλυτερο κοστος.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν εχεις ηδη αριθμό μπορείς να το πας απευθειας λογικα omnivoice με φορητοτητα ανεξαρτητα αν δινει νεους αριθμούς εκει. Αλλα ακομα κι αν θες νεο,στείλε ενα αιτημα στο cc μηπως δωσουν για Λάρισα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://www.e-shop.gr/tilepikoinonies-voip-phones-list?table=PER&category=VOIP+PHONES

Το φτηνότερο ασύρματο στα 70 ειδα. Εχει και ανταπτορες αλλα πλεον δεν εχει τους φτηνοτερους

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να καταργήσω το τηλέφωνο στο εξοχικό (έχω Cosmote σταθερό και interntet 24mbps - 6 πιάνω στην ουσία) μιας και πλησιάζει το VDSL (είναι όλα έτοιμα, μένει να πάρει ρεύμα η καμπίνα, και σε κάτι camping που είναι πιο πέρα - στο επόμενο καφάο δηλαδή - ξεκίνησε η διάθεση κανονικά).

Εχω γείτονα στην οικοδομή, ο οποίος θα βάλει vdsl και θα πάρω από αυτόν γραμμή με καλώδιο ethernet.

Τώρα από τους παρόχους Omnivoice που κοίταξα δεν δίνει νούμερο 2410- (είμαι από Λάρισα, οπότε αυτό το πρόθεμα θα φαινόταν πιο φυσιολογικό σε αυτόν που καλεί στο εξοχικό).

Τι έχετε να μου προτείνετε;

Κουτάκι που να κάνει την μετατροπή από internet σε τηλέφωνο να βάλω για να μην αναγκάζονται οι γονείς μου να χρησιμοποιούν κινητά και ταμπλέτες;

Ευχαριστώ πολύ!

 

μην καταργήσεις το τηλέφωνό σου... κανε το φορητότητα σε voip πάροχο.

θα καταργηθεί αυτόματα η σύνδεση internet (ως μη υποστηριζόμενη υπηρεσία) και θα απομείνει ο αριθμός μόνο.

έτσι όσοι γνωρίζουν το τηλέφωνό σου θα εξακολουθούν να σε καλούν σε αυτό.

 

θα σου πρότεινα να μην επιλέξεις voip adapter αλλά ΙP ασύρματο τηλέφωνο

μακράν πιο εύκολο στο στήσιμο και στο χειρισμό του... κατά τι ακριβότερο

στο e-shop link του μέλους kmpatra θα εντοπίσεις τα προϊόντα που αναφέρω στην κατηγορία "Dect"

 

η omnivoice υπολείπεται σε ποιότητα και επαγγελματισμό σε σχέση με την modulus, υπερτερεί κατά κράτος σε θέμα τιμών.

στον πίνακα που ακολουθεί θα δεις το χρόνο ομιλίας που αγοράζεις ανά πάροχο με 100€ για σύνθεση κλήσεων 70% προς κινητά και 30% προς σταθερά

 

voip_providers.png

 

σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να ελέγξεις ιδίοις όμμασι τους τιμοκαταλόγους των παρόχων...

Link to comment
Share on other sites

Μερικες σημειωσεις σε σχεση με το παραπανω:

Η voiceland απευθύνεται σε επιχειρήσεις μονο πλεον.

 

Η intertelecom δινει 2 πακετα προς κινητα & σταθερα με 500' (5€) & 1500' (13€) το μήνα,οποτε η χρονοχρεωση δεν πολυσυμφερει (εκτος αν εχει υπολογιστει με βαση τα πακετα στον πινακα). Νομιζω επισης η φορητοτητα παει πακετο με τα παγια του 1ου χρονου για τον αριθμο στα 12€.

 

Η yuboto εχει αυξησει αρκετα το παγιο των αριθμών (καπου στα 32€ το χρονο)

 

Ολοι (και η omnivoice) παίζουν πλεον με g711 και στις εισερχόμενες και σε σερβερ ελληνικο επι το πλειστον.

Link to comment
Share on other sites

μην καταργήσεις το τηλέφωνό σου... κανε το φορητότητα σε voip πάροχο.

θα καταργηθεί αυτόματα η σύνδεση internet (ως μη υποστηριζόμενη υπηρεσία) και θα απομείνει ο αριθμός μόνο.

έτσι όσοι γνωρίζουν το τηλέφωνό σου θα εξακολουθούν να σε καλούν σε αυτό.

 

θα σου πρότεινα να μην επιλέξεις voip adapter αλλά ΙP ασύρματο τηλέφωνο

μακράν πιο εύκολο στο στήσιμο και στο χειρισμό του... κατά τι ακριβότερο

στο e-shop link του μέλους kmpatra θα εντοπίσεις τα προϊόντα που αναφέρω στην κατηγορία "Dect"

 

η omnivoice υπολείπεται σε ποιότητα και επαγγελματισμό σε σχέση με την modulus, υπερτερεί κατά κράτος σε θέμα τιμών.

στον πίνακα που ακολουθεί θα δεις το χρόνο ομιλίας που αγοράζεις ανά πάροχο με 100€ για σύνθεση κλήσεων 70% προς κινητά και 30% προς σταθερά

 

voip_providers.png

 

σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να ελέγξεις ιδίοις όμμασι τους τιμοκαταλόγους των παρόχων...

 

 

παρεμφερής ερώτηση, σε ποιούς από τους παραπάνω VOIP provider μπορώ να κάνω φορητότητα απο ΟΤΕ ή VF σταθερή;

Link to comment
Share on other sites

Σε ολους. Το ζήτημα της αριθμοδοτησης (αν δηλαδή διαθέτει αριθμους στην περιοχή σου) παιζει ρολο μονο σε νεα συνδεση (με νεο αριθμο).
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...