Jump to content

Nokia 770 Internet Tablet


petrosbeli
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε συνδιασμό με την πανγρήγορη σύνδεση που έχει σπίτι του, θα είναιπαράδεισος το σερφάρισμα απο το 770, έτσι Σταύρο; :) ;)

 

Πόσο σου πηγε τελική τιμή με τα ταχυδρομικά;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 139
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καταλαβα. σαν τις tft των υπολογιστων που λενε υγρα κρυσταλλα και το εννοουν αφου κανουν κυματα. αυτο το "c" ειναι το γαλλικο "c" αν θυμαμαι και νομιζω υπηρχε στα παλια πληκτρολογια; ή βλακεια ειπα; :O

 

απο ταχυτητα στο μενου πως ειναι; παντως, αν εχεις wireless router ειναι τελεια επιλογη και ειδικα αν θες φορητη συσκευη για να σερφαρεις. ευγε.:)

 

Τωρα που το λες ναι κατι μου λεει αυτο το Γαλλικο αλλα δεν ειμαι και σιγουρος.

Η ταχυτητα του μενου του ειναι πολυ καλη.Βεβαια οταν εχω ανοικτες 4-5 εφαρμογες που εχω δοκιμασει και μεσα σε αυτες το abiword και το gnumeric τοτε καπως αργει.:O

 

 

Σε συνδιασμό με την πανγρήγορη σύνδεση που έχει σπίτι του, θα είναιπαράδεισος το σερφάρισμα απο το 770, έτσι Σταύρο; :) ;)

 

Πόσο σου πηγε τελική τιμή με τα ταχυδρομικά;

 

 

Οντως Γιωργο με εχει βολεψει αφανταστα το μηχανηματακι!!!Μπαινω απο ολα τα δωματια του σπιτιου...:p

Τελικη τιμη μου βγηκε 258£ = 377€.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Google, the world’s leading search company, and handset producer Nokia are teaming up to release an updated version of Nokia’s 770 Internet Tablet, which will enable consumers to conduct voice conversations or send instant messages while surfing the Web,The Wall Street Journal reports.

 

The move could help the wheeling-and-dealing search company make inroads into the mobile communications space.

 

The updated device, which also functions as a music and video player, will come fully loaded with Google’s Google Talk service, and it will retail across the globe for about $390, the Journal reports. Because it’s based on short-range Wi-Fi technology, the device is not a cell phone, according to the Journal. It’s a bit larger than the average PDA, and it features a high-resolution screen designed specifically for browsing the Internet, the Journal reports.

 

The Journal cited a person close to the arrangement as the source of the news.

 

The partnership is expected to be formally announced on Tuesday, and Finland-based Nokia is also looking into working with other companies that offer mobile communications technologies that could be used within the device, the Journal reports.

 

Google, Nokia to Release Web-Surfing Device

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Απο ανανεωση σε ανανεωση η ΝΟΚΙΑ!!!

Ανανεωσε το σαιτ της και το 770!!!

http://www.nokia.com/press

Η αγάπη αποτελείται απο μια μοναδική ψυχή που κατοικεί σε δύο σώματα! (Αριστοτέλης)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Proud Owner of a Xbox360 fully updated!!! (http://www.enternity.gr)

Next Generation Consoles WAR:http:// http://www.vgchartz.com/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ρε παιδια ποτε βγηκε αυτο κ δεν το πηρα χαμπαρι?κυκλοφορει ελλαδα?δεν το εχω ξαναδει...
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ποτε βγηκε αυτο κ δεν το πηρα χαμπαρι?κυκλοφορει ελλαδα?δεν το εχω ξαναδει...

δεν κυκλοφορει δυστυχως :down:

μονο απο ιντερνετ το αγοραζεις μεσα απο το site της νοκια αλλα οχι για την Ελλαδα. απο αλλου φανταζομαι θα το βρισκεις.

Link to comment
Share on other sites

λεω κ εγω...πως δεν το πηρε το ματι μου...

πολυ καλο πρεπει να ειναι,με ποια λογικη δεν κυκλοφορει ελλαδα κ ουτε καν δεν μπορει να το στειλει η νοκια ελλαδα?

το εχει στο expansys,δεν ειναι κ ιδιαιτερα ακριβο.

Link to comment
Share on other sites

λεω κ εγω...πως δεν το πηρε το ματι μου...

πολυ καλο πρεπει να ειναι,με ποια λογικη δεν κυκλοφορει ελλαδα κ ουτε καν δεν μπορει να το στειλει η νοκια ελλαδα?

το εχει στο expansys,δεν ειναι κ ιδιαιτερα ακριβο.

με ποια λογικη; ελα ντε, αντε βρες ακρη...

φτηνο ειναι, ο ασυμβιβαστος το πηρε 377€ ;)

ωραιο γκαντζετακι :)

Link to comment
Share on other sites

Se poes perioxes poleitai??? Sto belgium mporei na to vrei kaneis eykola? se magazi ennoo
Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται υπάρχει στο expansys

http://www.expansys.com.gr/product.asp?code=136698 :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Eχει Ελληνικους χαρακτηρες και πες μας αν εκτος απο την προσβαση στο Ιντερνετ μπορεις να κανεις και αλλες εργασιες και φυσικα αν μπορεις να το θεωρησεις ενα μικρο υπολογιστη...
Link to comment
Share on other sites

Mάγκες, μια ερώτηση (σημαντική για εμένα)...

 

JAVA, τρέχει ?

Αν όχι, :cry: (κατά τη ταπεινή μου γνώμη) τότε δεν αξίζει ...

 

Kαι κάτι ακόμα, το μηχανήματα που πωλούνται τώρα έχουν το Internet Tablet OS 2006 edition ?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αγαπητοί φίλοι γειά σας.

 

Είμαι κάτοχος ενός Nokia Internet Tablet 770, αγορασμένου από το http://www.expansys.com εδώ και ένα μήνα περίπου. Το μηχανάκι παρά τα σοβαρά του προβλήματα (απαράδεκτος pdf viewer, bugs στις ρυθμίσεις ζωνών ώρας απουσία εφαρμογής VoIP που είχε υποσχεθεί η Nokia κ.α.) το βασικό του στόχο, δηλαδή internet με συσκευή χειρός τον εκπλήρωνε εξαιρετικά.

Το πρόβλημά μου αρχίζει με το που δοκιμάζω να κάνω update του OS στο OS 2006.

Εκτελώ πλήρως της οδηγίες που περιέχονται στην ιστοσελίδα http://europe.nokia.com/A4144790, με μοναδική εξαίρεση το καλώδιο DKE-2 της Nokia, καθώς χρησιμοποίησα ένα δικό μου mini-USB που χρησιμοποιώ για το i-mate που έχω και δε νομίζω ότι διαφέρει σε κάτι.

Σημειωτέον δε ότι το Microsoft .NET 2.0 framework είχε εγκατασταθεί και αν θυμάμαι καλά πριν εγκατασταθεί το Nokia 770 Software Update Wizard.

Η εγκατάσταση ξεκινά χωρίς κάποιο πρόβλημα μέχρι το τελευταίο της στάδιο που εμφανίζεται η πράσινη progress bar στο κάτω μέρος της οθόνης του 770, η οποία κολλάει γύρω στο 55% με ταυτόχρονη εμφάνιση του μηνύματος στο PC installation interrupted check your USB connector and try again. Ξαναδοκιμάζω με το DKE-2 της Nokia και το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο.

Αφού αρχίζω να «σκαλίζω» το ιστορικό των updates των winXP, διαπιστώνω ότι το Microsoft .NET Framework version 1.1 δεν είναι εγκατεστημένο και αν και δεν αναφέρεται ρητά από τη Nokia ότι η παρουσία του είναι απαραίτητη, εφαρμόζοντας απλά κριτήρια κοινής λογικής (που προφανώς δεν ισχύουν στην περίπτωσή μου) αποφασίζω να το εγκαταστήσω.

Στη συνέχεια επαναλαμβάνω την προσπάθεια εγκατάστασης του OS 2006 και το αποτέλεσμα αυτή τη φορά όχι μόνο είναι αποτυχία αλλά τραγωδία γιατί το 770 κάνει μία ατελή εκκίνηση εμφανίζοντας στην οθόνη τα εξής:

• η αρχική λευκή οθόνη με το λογότυπο της Nokia, χωρίς την μπλέ progress bar (normal)

• μαύρη οθόνη για 1/10 του δευτερολέπτου (normal)

• λευκή οθόνη χωρίς progress bar (abnormal γιατί λείπει η μπλέ progress bar που ότι η εκκίνηση είναι σε εξέλιξη) και μένει εκεί

Στη συνέχεια είναι αδύνατο να σβήσω το 770 χωρίς να του αφαιρέσω τη μπαταρία.

Το χειρότερο δε, είναι ότι το PC δεν αναγνωρίζει πλέον το 770 καθώς η εκκίνηση δεν εξελίσσεται κανονικά.

Υπάρχει κάποια ιδέα για το τι μπορεί να φταίει ή για το τι πρέπει να κάνω πριν αρχίσω να ακούω τις συμφωνίες του Beethoven στην εξυπηρέτηση πελατών της Nokia; Εξάλλου to 770 δεν εισάγεται στην Ελλάδα και αυτό με ανησυχεί ιδιαιτέρως για τις υπάρχουσες δυνατότητες τεχνικής υποστήριξης του στην Ελλάδα.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μάγκες, ξέρετε τι σκέφτηκα;;; Φαντάζεστε σ' αυτό το Tablet να υπήρχε GPS;;;

Αφού μπορείς να χρησιμοποιήσεις το GPRS ενός κινητού, τότε έχεις και GPS...

Οι τυχεροί τις TIM έχουν και GPS μέσω GPRS με € 3.00 ή € 4.00 το μήνα αν θυμάμαι καλά...

Προηγούμενα κινητά:

Ericsson GA628i, Nokia 3210, Nokia 3310, Samsung N100, Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7600, Nokia 6600 (2), Sony Ericsson K700i, Nokia 6600 (3), Sony Ericsson V800, Sony Ericsson K700i (2), Nokia 7710

Το κινητό μου:

Nokia N93

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

 

Τελικά το "εξαρτημένο" internet (συμπαθάται με ;-)) το βρίσκω αρκετά πολλά υποσχόμενο...

Σήμερα το πρωί (πριν λίγο) μου 'ρθε η σντούπα να παίξω PSP...

Εντελώς τυχαία, βρήκα έναν Wireless Router, έκανα σύνδεση και έπειτα αναβάθμισα το PSP μου από την 2.01 στην 2.80 (20MB downloading)... Αρκετά γρήγορα, με σήμα έντασης 22%-67% (δύο φορές κοίταξα...)... Μετά δοκίμασα να κατεβάσω ένα demo... Το LocoRocco (10MB downloading)... Πάλι σφεράτος...

Όμως πάνω απ' όλα τσάμπα...

 

Έτσι, τώρα πλέον, σκέφτομαι να αγοράσω το Nokia 770... Εσείς λέτε πως αξίζει;;;

Προηγούμενα κινητά:

Ericsson GA628i, Nokia 3210, Nokia 3310, Samsung N100, Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7600, Nokia 6600 (2), Sony Ericsson K700i, Nokia 6600 (3), Sony Ericsson V800, Sony Ericsson K700i (2), Nokia 7710

Το κινητό μου:

Nokia N93

Link to comment
Share on other sites

gia mena den sumferei !! kalutera na agoraseis ena kinito me wi-fi para to 770 !! ase pou den to poulane kai sthn ellada !! kai an sou pathei kati den tha exeis kai service gia na sto ftiaxoun !! giati den vlepeis ena 2020i h ena s100 me mia kartoula wi-fi?
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το Sony PSP με ικανοποιεί για τις light απαιτήσεις μου στο internet...

Προηγούμενα κινητά:

Ericsson GA628i, Nokia 3210, Nokia 3310, Samsung N100, Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7600, Nokia 6600 (2), Sony Ericsson K700i, Nokia 6600 (3), Sony Ericsson V800, Sony Ericsson K700i (2), Nokia 7710

Το κινητό μου:

Nokia N93

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια είναι κάπως "ελαφρύ" για μεγάλες σελίδες, αλλά αυτά που θέλω τα κάνει όπως είπα φίλε tasosvel...

Προηγούμενα κινητά:

Ericsson GA628i, Nokia 3210, Nokia 3310, Samsung N100, Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7600, Nokia 6600 (2), Sony Ericsson K700i, Nokia 6600 (3), Sony Ericsson V800, Sony Ericsson K700i (2), Nokia 7710

Το κινητό μου:

Nokia N93

Link to comment
Share on other sites

akrivos afou ta kanei eisai ok !!:) vasika den kai to 770 na thes tha prepei na to fereis apo exoteriko kai gia mena den leei na doso ta oraia mou lefta gi auto !! sthn arxh pou vghke to skeftomoun ki ego alla meta eipa kalutera na paro ena kinito me wi-fi para to 770 !!
Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως δε λέει... Όμως τα WiFi hotspots είναι πάρα πολλά... Μένω Αργυρούπολη στο βουνό και βρήκα ένα modem από το σαλόνι και δύο δημόσια από το δωμάτιό μου... Χθες το βράδυ πήγα Γλυφάδα σε μία καφετέρια και βρήκα 5 τα 3 ελεύθερα... Στο μαγαζί του πατέρα μου βρήκα 2... κτλ...

Προηγούμενα κινητά:

Ericsson GA628i, Nokia 3210, Nokia 3310, Samsung N100, Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7600, Nokia 6600 (2), Sony Ericsson K700i, Nokia 6600 (3), Sony Ericsson V800, Sony Ericsson K700i (2), Nokia 7710

Το κινητό μου:

Nokia N93

Link to comment
Share on other sites

tora arxizoun na anaptusontai !! den einai kai para polla!! an pas exoteriko londino ktl exou sxedon se opoio shmeio ki an katseis !! sthn athina auto pou tha me voleuei otan tha ertho tha einai tou suntagmatos pou einai konta sto spiti mou !! alla tora na paro mia suskeuh mono kai mono gia na mpaino internet meso wi-fi kai kata ta alla na mhn thn xrhsimopoio pouthena den axizei !!
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ tasosvel εδώ και ένα μήνα έχω και εγώ ένα 770 και θέλω να σου πώ ότι αυτό το tablet στηρίζεται στο linux και είναι open source, πράγμα που σημαίνει ότι μπορείς να κάνεις ότι εφαρμογή θέλεις. Βέβαια πρέπει να γνωρίζεις προγραμματισμό. Η εταιρία που το έχει αναπτύξει είναι η maemo.org και το linux είναι debian. Δες μόνο σε αυτό το link τι έχουν φτιάξει μέχρι τώρα. http://maemo.org/maemowiki/ApplicationCatalog2006. Πρέπει σιγά σιγά να διώχνουμε τη λέξη Windows στη ζωή μας. Το open source είναι το μέλλον.

 

Φιλικά Γιώργος

Θέλω να βλέπω να γράφουμε ελληνικά με τόνους , Θέλω Windows 8.1 Για το Commodore 64 μου. Η ιστορία μου είναι απλή: Oric 1, Oric Atmos, Commodore 64,Sinclair QL, Amstrad 6128.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...