Jump to content

Xiaomi Mi 8 / Mi 8 SE


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

19 ώρες πριν, Favell said:

Εχω κάνει εκκαθάριση αλλά τίποτα. Απεγκατάσταη ενημέρωσης δε γνωρίζω να κάνω. Σ ευχαριστώ πάντως!

Αν σε ενδιαφέρει να το κάνεις, πας εφαρμογές >διαχείριση εφαρμογών >τηλέφωνο >Απεγκατάσταση ενημέρωσης

Edited by geotzia
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Ξέρετε γιατί όταν μου έρχεται μήνυμα από κάποια ειδησεογραφική πηγή για παράδειγμα δεν ακούγεται ο ήχος ενώ όταν μου έρχεται sms ακούγεται κανονικά ο ήχος; Μήπως είναι θέμα λογισμικού;

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, aras said:

Καλησπέρα παιδιά. Ξέρετε γιατί όταν μου έρχεται μήνυμα από κάποια ειδησεογραφική πηγή για παράδειγμα δεν ακούγεται ο ήχος ενώ όταν μου έρχεται sms ακούγεται κανονικά ο ήχος; Μήπως είναι θέμα λογισμικού;

Και σε μένα το ίδιο και νόμιζα πως ήταν θέμα του κινητού μου.

Παιδιά όποιος σκέφτεται να αλλάξει μπαταρία να πάρει την Nohon με κλειστά μάτια. Δεν περίμενα οτι θα είναι τόσο καλά. Εχει αναστηθεί το τηλέφωνο! 

Link to comment
Share on other sites

Άρα τι φταίει τελικά; Σήμερα πάλι πάω να κάνω ενημέρωση εφαρμογών όπως πχ του google chrome ή του you tube και δε μου κάνει. Ξέρετε γιατί; 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 24/1/2022 at 11:56 ΠΜ, Hacked said:

Και σε μένα το ίδιο και νόμιζα πως ήταν θέμα του κινητού μου.

Παιδιά όποιος σκέφτεται να αλλάξει μπαταρία να πάρει την Nohon με κλειστά μάτια. Δεν περίμενα οτι θα είναι τόσο καλά. Εχει αναστηθεί το τηλέφωνο! 

Εγώ πάντως που έβαλα την nohon είμαι απογοητευμένος.Την έβαλα περισυ τον Απρίλιο δεν έχει κλείσει ακόμα χρόνο και ήδη το ποσοστό της είναι 89%.Τους πρώτους 2 μήνες ήταν μια χαρά.Μετα άρχισε η κατρακύλα.Τωρα ψάχνω να βάλω άλλη γιατί το φορτίζω 3 φορές την ημέρα σίγουρα!!!Αν κάποιος γνωρίζει κάνα αξιόπιστο μαγαζί που να έχει μπαταρία γνήσια ας μου προτείνει.Πραγματικα το τηλέφωνο το έχω 3 χρόνια και δεν θέλω να το αποχωριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω το τηλέφωνο 3 χρόνια και πραγματικά το έχω ερωτευτεί. Αλλά εδώ και μια εβδομάδα κάνει κάτι τρελά.

Εκεί που όλα δουλεύουν ρολόι ξαφνικά χάνει το σήμα και γενικά κόβονται τα πάντα. Σήμα κλήσεων και wifi.

Στρώνει μόνο με επανεκκίνηση του τηλεφώνου όπου και εκεί καμία φορά δεν αναγνωρίζει την σιμ, και πρέπει να κάνω και 2η επανεκκίνηση. Λέτε να είναι θέμα της σιμ ή της συσκευής; δυστυχώς δεν έχω 2η σιμ για να δοκιμάσω.

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είναι γεγονός ότι το Mi8 μας βγήκε σκυλί. Το είχα αγοράσει Οκτώβρη 2018 και μετά από 3 χρόνια σκληρής χρήσης, αντί να το αλλάξω για κάποιο καινούριο μοντέλο, απλώς αντικατέστησα τη μπαταρία με μία nohon. Όταν όλα τα προηγούμενα κινητά που είχα (από το 1998) είχαν αντέξει max12-15 μήνες. Η αλήθεια είναι ότι και με τη νέα μπαταρία δύσκολα θα βγάλω τη μέρα. Η κάμερα του πολύ καλή και ένας από τους λόγους που δεν θέλω να το αλλάξω, αφού για αντίστοιχης ποιότητας φωτογραφίες θα πρέπει σήμερα να πάρεις κινητό των 500 ευρώ και πάνω. Η μόνη συσκευή που μου φάνηκε ενδιαφέρουσα όσον αφορά την camera, αλλά και στα υπόλοιπα specs & σε τιμή όχι πάνω από 400 ευρώ είναι το one plus nord 2 και ίσως πάω σε μια τέτοια αλλαγή προτού το mi8 παραδώσει ψυχή...        

Edited by bak2
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ διαθέτω το ίδιο κινητό σαν δεύτερη συσκευή ,η οποία κυρίως κάθεται στο σπίτι βέβαια.Εχω βάλει και εγώ μπαταρία nohon και αυτή τη στιγμή το κινητό έχει καταγράψει γύρω  στις 94 ώρες αναμονή και έχει ακόμα 47% μπαταρία.Γενικως με μικρή χρήση θα το φορτίσω μια φορά την εβδομάδα ,και πιστεύω ότι θα με έβγαζε μια μέρα άνετα με κανονική χρήση.Προσπαθησε να μετρήσεις τη χωρητικότητα της μπαταρίας που έβαλες ,ίσως έπεσες σε προβληματική.Εγω το mi8 το προσέχω σαν τα μάτια μου,είναι το τελευταίο κινητό της xiaomi στο οποίο δεν έκανε εκπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Ακόμα με το mi 8, πολύ δύσκολο να το αποχωριστώ, παρόλο που βγαίνουν πολλά καινούρια κινητά, αλλά εκεί το mi 8 σκυλί συνεχίζει. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος ασχολείται, έχω την τελευταία  12.0.3.0 official global, δεν το έχω πειράξει σε θέμα custom rom, θα πάρουμε την official 12.5 όπως έχει βγει στην Κίνα? Αν κάποιος έβαλε την 12.5.2.0 china υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά με την 12.0.3.0? Σε custom rom αξίζει να βάλει κάποιος με android 12?  Τέλος αν έχετε να προτείνετε την καλυτερη gcam για το κινητό μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

το mi8 δεν το έχουν στην λίστα της Xiaomi που σταματούν τις αναβαθμίσεις. θα μας δώσουν miui13?

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το mi8 δεν το έχουν στην λίστα της Xiaomi που σταματούν τις αναβαθμίσεις. θα μας δώσουν miui13?

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Εδώ δεν πηραμε ούτε 12.5. Έχουμε μείνει με security patch του 2020

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

έχω αγοράσει καινούργια μπαταρία. ξέρουμε πόσο θα κοστίσει η αλλαγή? φοβάμαι να το κάνω μόνος μου για να μην γίνει καμιά ζημιά.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Το πηρα οταν το παρατησε η κορη μου. Αλλαξα μπαταρια, του εβαλα και lineage android 13 και ειναι παλι καινουργιο και πυραυλος.

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι διαθεσιμη πια, αλλα νομιζω οποια και να παρεις ειναι μια χαρα. Γραψε xiaomi mi8 original battery και θα βρεις πολλες. Ειδα μια που εχει πουλησει πανω απο 3.000 κομματια και με τιμη 10€ μαζι με μεταφορικα.

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το πηρα οταν το παρατησε η κορη μου. Αλλαξα μπαταρια, του εβαλα και lineage android 13 και ειναι παλι καινουργιο και πυραυλος.

Sent from my MI 8 using Tapatalk


Πως του το πέρασες. Εχεις κανένα οδηγό;

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρια αλλαζει πανευκολα, γιατι ανοιγει η πλατη.
Για custom, ξεκλειδωνεις bootloader με αιτηση στην xiaomi και στην συνεχεια περνας custom recovery twrp και αν θελεις ανοιγεις το encryption, κανοντας format data και περνας custom rom kai gapps.

Δεν ειναι πυρηνική φυσικη αλλα αν δεν το εχεις ξανακανει θελει λιγη προσοχη.
Κρατας μπακαπ γιατι σβηνονται ολα οταν ξεκλειδωσεις.

Sent from my S21 FE 8/256

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα , έχω ένα θέμα με το κινητό, όταν βάζω κάποια ταπετσαρία την βάζει σκοτεινή σαν να είναι η φωτεινότητα στο τέρμα χαμηλά, το ίδιο γίνεται και όταν παίρνω απόκομμα οθόνης. Τι φταίει; Είναι bug; Την φωτεινότητα την έχω στο αυτόματο.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, AkisHD said:

Καλησπέρα , έχω ένα θέμα με το κινητό, όταν βάζω κάποια ταπετσαρία την βάζει σκοτεινή σαν να είναι η φωτεινότητα στο τέρμα χαμηλά, το ίδιο γίνεται και όταν παίρνω απόκομμα οθόνης. Τι φταίει; Είναι bug; Την φωτεινότητα την έχω στο αυτόματο.

Αν έχεις σκοτεινή λειτουργία πήγαινε ρυθμίσεις=>προβολή=>Περισσότερες επιλογές σκοτεινής λειτουργίας και ξετσέκαρε το Προσαρμογή ταπετσαρίας. Τώρα γιά το απόκομμα οθόνης δεν έχω ιδέα....

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, geotzia said:

Αν έχεις σκοτεινή λειτουργία πήγαινε ρυθμίσεις=>προβολή=>Περισσότερες επιλογές σκοτεινής λειτουργίας και ξετσέκαρε το Προσαρμογή ταπετσαρίας. Τώρα γιά το απόκομμα οθόνης δεν έχω ιδέα....

Ευχαριστώ ,ναι διορθώθηκε , δεν το είχα σκεφτεί ότι το επηρεάζει η σκοτεινή λειτουργία. το απόκομμα οθόνης βγαίνει πιο σκοτεινό αλλά εντάξει θα βγάζω την σκοτεινή λειτουργία όταν χρειάζεται.👍

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...