Jump to content

Xiaomi Mi 8 / Mi 8 SE


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμένα πάντως πάει τρένο και με την νέα μπαταρία ξανάνιωσε.

Μόλις του "πέρασα" και την Ελληνική xtrv MIUI 12.5 stable.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμένα πάντως πάει τρένο και με την νέα μπαταρία ξανάνιωσε.

Μόλις του "πέρασα" και την Ελληνική xtrv MIUI 12.5 stable.

 

Πώς σου φαίνεται με 12.5 κάποια διαφορά βλέπεις;

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακόμα το mi8 στην κατοχή μου και με προβληματίζει με τι θα το αλλάξω. Είναι ένα κινητό που πάει ακόμα σφαίρα χωρίς ίχνος κολλήματος και πραγματικά είναι βούτυρο . Προσωπικά νιώθω ότι υστερεί απίστευτα στη μπαταρία ειδικά τώρα που πέρασε ο καιρός, με ενοχλεί το νοτς, με ενοχλούν τα updates της xiaomi που το άφησε στην ευχή του Θεού και κάποιες ελλείψεις του που με ρουτ ή custom ρομ λύνονται.

 

Κοιτάζω τα φετινά κινητά που είναι πολύ καλύτερα αλλά κανένα δε μου κάνει το κλικ. Οι οθόνες οι AMOLED με τα 120hz πάντως είναι must για το επόμενο κινητο. Επίσης αν και το έχω λατρέψει με αποτρέπει πολύ η στάση της xiaomi με το miui είτε λέγεται ελλείψεις είτε bugs που ποτέ δε διορθώνονται είτε εγκατάλειψη χωρίς updates.

Link to comment
Share on other sites

Πώς σου φαίνεται με 12.5 κάποια διαφορά βλέπεις;

 

Καμία διαφορά δεν έχω εντοπίσει, ούτε στο interface, ούτε στην αίσθηση χρήσης. Το μόνο που βλέπω είναι ότι αφαίρεσαν από την λίστα κλήσεων του dialer τον κύκλο μπροστά από το ονομα κάθε επαφής.

 

Πραγματικά, "να 'χαμε να λέγαμε"...

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακόμα το mi8 στην κατοχή μου και με προβληματίζει με τι θα το αλλάξω. Είναι ένα κινητό που πάει ακόμα σφαίρα χωρίς ίχνος κολλήματος και πραγματικά είναι βούτυρο . Προσωπικά νιώθω ότι υστερεί απίστευτα στη μπαταρία ειδικά τώρα που πέρασε ο καιρός, με ενοχλεί το νοτς, με ενοχλούν τα updates της xiaomi που το άφησε στην ευχή του Θεού και κάποιες ελλείψεις του που με ρουτ ή custom ρομ λύνονται.

 

Κοιτάζω τα φετινά κινητά που είναι πολύ καλύτερα αλλά κανένα δε μου κάνει το κλικ. Οι οθόνες οι AMOLED με τα 120hz πάντως είναι must για το επόμενο κινητο. Επίσης αν και το έχω λατρέψει με αποτρέπει πολύ η στάση της xiaomi με το miui είτε λέγεται ελλείψεις είτε bugs που ποτέ δε διορθώνονται είτε εγκατάλειψη χωρίς updates.

 

Oσον αφορα το MIUI, ενταξει δεν το λες και εγκαταλειψη. Ειναι 3 χρονων κινητο και, αν δεν κανω λαθος, ειχε λανσαριστει με το MIUI 8. Οποτε πηρε 5 μεγαλες αναβαθμισεις μαζι με το 12.5 που ερχεται.

Edited by ardi21
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Για την μπαταρία υπάρχει αυτή η βελτίωση που λένε με το miui 12.5? Επίσης στο antutu υπάρχει διαφορά? Εγώ είμαι με τη global stable 12.0.2.0. λογικά θα μας έρθει....θέλω να πιστεύω...αλλά κάποια security update που έφτασαν στην china stable, δεν μας ήρθαν ποτέ στο global.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια

Μου επεσε χθες κ δεν λειτουργει το touch. Τι προτεινετε να κανω;

Αξιζει η αλλαγη οθονης ή να παω σε αλλο;

Ειμαι διατεθειμενος να το κρατησω κανα χρονο ακομα, αλλα αξιζει;

Link to comment
Share on other sites

Oσον αφορα το MIUI, ενταξει δεν το λες και εγκαταλειψη. Ειναι 3 χρονων κινητο και, αν δεν κανω λαθος, ειχε λανσαριστει με το MIUI 8. Οποτε πηρε 5 μεγαλες αναβαθμισεις μαζι με το 12.5 που ερχεται.

 

Δε θυμάμαι με τι ξεκίνησε και ούτε με νοιάζει η miui. Με νοιάζει το Android το οποίο έχει ξεμείνει στο 10. Οπότε ναι από android 8 πήγε και θα μείνει στο 10. Καλή η 12.5 που λες εννοείται απλά το ζητούμενο είναι να τρέχει και την τελευταία έκδοση λειτουργικού.

 

 

Καλησπερα παιδια

Μου επεσε χθες κ δεν λειτουργει το touch. Τι προτεινετε να κανω;

Αξιζει η αλλαγη οθονης ή να παω σε αλλο;

Ειμαι διατεθειμενος να το κρατησω κανα χρονο ακομα, αλλα αξιζει;

 

Ισως μέχρι 50 ευρώ ναι. Παραπάνω όχι. Φυσικά δε γνωρίζω μέχρι που σε παίρνει. Αλλά είναι ήδη 3 ετών κινητό

Link to comment
Share on other sites

Δε θυμάμαι με τι ξεκίνησε και ούτε με νοιάζει η miui. Με νοιάζει το Android το οποίο έχει ξεμείνει στο 10. Οπότε ναι από android 8 πήγε και θα μείνει στο 10. Καλή η 12.5 που λες εννοείται απλά το ζητούμενο είναι να τρέχει και την τελευταία έκδοση λειτουργικού.

 

Ισως μέχρι 50 ευρώ ναι. Παραπάνω όχι. Φυσικά δε γνωρίζω μέχρι που σε παίρνει. Αλλά είναι ήδη 3 ετών κινητό

 

Λογικα 50 ευρω αν παρω τ ανταλλακτικα κ την αλλαξω μονος μου γιατι εξω το κοβω κανενα 100αρι.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο κινητό που θα μπορούσε για μένα να αντικαταστήσει το mi8 σε αυτή τη φάση είναι το poco f3. Με την έννοια ότι είναι ένα δυνατό κινητό με πολύ καλή τιμή, για ναυαρχίδα δε συζηταμε πια δεν αξίζει με τίποτα με τις τιμές που παίζουν.εκει που κολλάω είναι στην κάμερα δε ξέρω πως θα τα πηγαίνει το poco f3 σε σχέση με το mi8 το οποίο με gcam και ois είναι ακόμη πολύ αξιοπρεπές....οπότε μάλλον το κραταω μέχρι να χαλάσει τελείως και ας το φορτίζω όλη μέρα....
Link to comment
Share on other sites

Σε κάμερα θα χάσεις λίγο σε όλα τα άλλα είναι τούμπανο, την ίδια κάμερα με το f3 έχει το Α3 που έχω και με gcam στέκεται πολύ καλά.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο κινητό που θα μπορούσε για μένα να αντικαταστήσει το mi8 σε αυτή τη φάση είναι το poco f3. Με την έννοια ότι είναι ένα δυνατό κινητό με πολύ καλή τιμή, για ναυαρχίδα δε συζηταμε πια δεν αξίζει με τίποτα με τις τιμές που παίζουν.εκει που κολλάω είναι στην κάμερα δε ξέρω πως θα τα πηγαίνει το poco f3 σε σχέση με το mi8 το οποίο με gcam και ois είναι ακόμη πολύ αξιοπρεπές....οπότε μάλλον το κραταω μέχρι να χαλάσει τελείως και ας το φορτίζω όλη μέρα....

 

Πας κατευθείαν σε f3. Καλύτερο σε όλα κ με gcam απογειώνεται κ η κάμερα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχω ακόμα το mi8 στην κατοχή μου και με προβληματίζει με τι θα το αλλάξω. Είναι ένα κινητό που πάει ακόμα σφαίρα χωρίς ίχνος κολλήματος και πραγματικά είναι βούτυρο . Προσωπικά νιώθω ότι υστερεί απίστευτα στη μπαταρία ειδικά τώρα που πέρασε ο καιρός, με ενοχλεί το νοτς, με ενοχλούν τα updates της xiaomi που το άφησε στην ευχή του Θεού και κάποιες ελλείψεις του που με ρουτ ή custom ρομ λύνονται.

 

Κοιτάζω τα φετινά κινητά που είναι πολύ καλύτερα αλλά κανένα δε μου κάνει το κλικ. Οι οθόνες οι AMOLED με τα 120hz πάντως είναι must για το επόμενο κινητο. Επίσης αν και το έχω λατρέψει με αποτρέπει πολύ η στάση της xiaomi με το miui είτε λέγεται ελλείψεις είτε bugs που ποτέ δε διορθώνονται είτε εγκατάλειψη χωρίς updates.

 

Μου φαίνεται με βάση τα περσινά δεδομένα, ένα Poco f2 pro θα σου ταίριαζε γάντι με μόνη παράλειψη τα 120hz. Αναμονή λοιπόν για κάποιο Poco f3 pro που λογικά θα ενσωματώνει και το feature αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι αυτά που βλέπω είναι το mi10 και το galaxy s20 fe 5g.

 

Το μι10 θα το έπαιρνα χθες άμα ήταν dual sim και υποστήριζε volte/vowifi χωρίς περιορισμούς που δεν ισχυει δυστυχώς. Είναι και το θέμα των updates στη μέση. Οπότε καταλήγω στο galaxy s20 fe μια πολύ τίμια επιλογή.

 

Έτσι πως βλέπω τα πράγματα και iphone θα έπαιρνα γιατί είναι η λιγότερη κοροϊδία έτσι πως έχουν διαμορφωθεί οι τιμές, απλά δε με βολεύει το λειτουργικό. Και το f3 θα έπαιρνα αλλά δε μου γεμίζει το μάτι και δε μου αρέσει που δεν έχει τόσο καλή κάμερα

 

Edit: τις τελευταίες μέρες έχω περάσει Android 11 την lineageos συγκεκριμένα. Δουλεύει ανθρώπινα χωρίς κολλήματα, σκαλωματα, λοξυγγα ή οτιδήποτε. Καλή η miui και μ αρέσει και εμένα πολύ αλλά πνίγει πολύ το hardware.

 

Δουλεύουν όλα άψογα. VoLte/vowifi χωρίς περιορισμούς επίσης παρόλο που το έκανα ρουτ δουλεύουν άψογα όλες μου οι τραπεζικές και μη εφαρμογές. Θα δοκιμάσω και το google pay αλλά φαίνεται να δουλεύει κανονικά και για πληρωμές ενώ με τη miui και ρουτ δε δούλευε τίποτα.

 

Η μπαταρία τώρα που έστρωσε καμία σχέση με την miui, που να την είχα αλλάξει κιόλας το οποίο μπορεί και να κάνω κάποια στιγμή.

 

Όπως και να έχει ευχαριστώ την xiaomi για το κινητό που μας έδωσε τότε στην πολύ καλή τιμή και κρατιεται ακόμα και σήμερα τόσο καλά

Edited by Cutthroat
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά μετά από αλλαγή μπαταρίας που έχω κάνει στο κινητό (έχει πολύ καιρό αλλά το πρόβλημα ήταν από τότε) χάνετε συνέχεια το WiFi και πολλές φορές είναι αδύναμο , γνωρίζει κανείς τι μπορεί να φταίει;στα δεδομένα δουλεύει κανονικά σήμερα πρόσεξα ότι έχει πρόβλημα και το GPS είχε κανείς κάποιο τέτοιο θέμα δεν θέλω να το κάνω επαναφορά γιατί δεν έχω άλλη συσκευή αυτή την στιγμή και δεν έχω που να μεταφέρω τα αρχεία
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μετά από αλλαγή μπαταρίας που έχω κάνει στο κινητό (έχει πολύ καιρό αλλά το πρόβλημα ήταν από τότε) χάνετε συνέχεια το WiFi και πολλές φορές είναι αδύναμο , γνωρίζει κανείς τι μπορεί να φταίει;στα δεδομένα δουλεύει κανονικά σήμερα πρόσεξα ότι έχει πρόβλημα και το GPS είχε κανείς κάποιο τέτοιο θέμα δεν θέλω να το κάνω επαναφορά γιατί δεν έχω άλλη συσκευή αυτή την στιγμή και δεν έχω που να μεταφέρω τα αρχεία

 

Με την αλλαγή της μπαταρίας που έκανες να προσέξεις μήπως κατά λάθος πείραξες ένα μικρό καλωδιάκι που περνάει ακριβώς δίπλα από την μπαταρία κατά μήκος του σασί του κινητού. Δεν βρήκα κάποιον τρόπο να το δείξω σε φωτός που έψαξα, είναι όμως ένα μικρό καλώδιο που μπαίνει σε μια μικρή εσοχή δίπλα ακριβώς από την μπαταρία. Το πρόσεξα την τελευταία φορά που έκανα αλλαγή μπαταρίας καθώς έπρεπε να το βάλω σωστά ώστε όταν ξαναέβαζα το καπάκι του κινητού από πίσω να μην το πατάει καταλάθος.

 

edit: δες εδώ αυτήν την εικόνα

 

Xiaomi-MI-8-Teardown-24.jpg

Edited by motor
Link to comment
Share on other sites

Όχι έμπειρο παιδί μου το έκανε που φτιάχνει πολλές συσκευές την ημέρα μάλλον θα του το πάω για άνοιγμα ξανά αλλά είναι πικρά γιατί το κινητό χωριά WiFi και GPS για εμένα χάνει την λειτουργία του κατά πολύ και έλεγα μήπως έχει συμβεί σε κάποιον εδώ να με βοηθήσει θα του το πω πάντως για το μικρό καλώδιο αλα νομίζω είναι η κεραία της σιμ
Link to comment
Share on other sites

Από Ελλάδα κάτι αξιόλογο υπάρχει σε μπαταρία για το κινητό; Εννοώ να βρω αυθεντική

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Την Παρασκευή μου ήρθε η nohon! Την έβαλα μόνος σε 10 λεπτά παρόλο που δε πιάνουν τα χέρια μου! Εντυπωσιακά αποτελέσματα καλύτερη η μπαταρία και από καινούριο όταν ήταν το κινητό!
Link to comment
Share on other sites

Ελλάδα και αυθεντική πολύ δύσκολα θα βρεις, η λύση είναι nohon από κίνα αξιόπιστες - δοκιμασμένες.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

H Nohon από κίνα μετά από μία εβδομάδα χρήσης μου έβγαλε υγεία 97%

 

Σε καμία περίπτωση δεν είναι όπως η αυθεντική xiaomi (την οποία παρεμπιπτόντως δεν την βρίσκεις πουθενά) είναι όμως αξιοπρεπής για τα λεφτά της και τουλάχιστον σου ζωντανεύει το κινητό για άλλον ένα χρόνο αν δε θες να το αλλάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν η διάρκεια είναι οκ μην ασχολείσαι με την υγεία, πολλές φορές αυτά τα προγράμματα γράφουν ότι νάνε, ακόμα και έναν χρόνο να αντέξει όπως λες καλά είναι.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε όσοι έχουμε θέμα με την μπαταρία προχωράμε στην αγορά της Nohon για όσο αντέξει.
Link to comment
Share on other sites

Τό έχει ο μικρός πλέον.Και το ακουστικό του δεν ακούγεται καλά στις κλήσεις. Πολύ χαμηλά. Θά πάω να τό φυσηξουν λίγο μήπως στρώσει.....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...