Jump to content

Xiaomi Mi 8 / Mi 8 SE


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απλά δεν το αγοράζεις, xiaomi βαριά μέχρι 300€ παραπάνω είναι πεταμένα λεφτά.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απλά δεν το αγοράζεις, xiaomi βαριά μέχρι 300€ παραπάνω είναι πεταμένα λεφτά.
Καλά ας μην το ανοίξουμε αυτο το θέμα με τις πλαστικουρες των 1000 ευρώ που υπάρχουν...

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η σκληρή αλήθεια να λέγεται.Αν είναι να πας σε 800+ ευρώ τότε καλύτερα να πας one plus που τα κινητά είναι σκυλιά.και θεωρώ ότι με τα τωρινά δεδομένα έχουν πολύ καλή σχέση τιμής απόδοσης.Δεν κατακρίνω την xiaomi που θέλει να πλουτίσει (λογικό) κατακρίνω τη λογική της που χωρίς να έχει μέχρι στιγμής τη δυναμική να γίνει μεγάλη εταιρία(ξεκάθαρα αντιγραφη το miui 12 από apple,διαφημίσεις που κάνουν την εμφάνιση τους παντού στον launcher κτλ) όπως η samsung και η apple ,κοστολογεί σε παρόμοια επίπεδα τα κινητά που βγάζει.Ε εντάξει...δεν έδωσα 300€ σκεπτόμενος ότι θα πάρω το καλύτερο κινητό που υπάρχει ,αλλά όχι και να βλέπω το mi10 pro στα 1000€ και το πολύ ανώτερο κατά την άποψη μου one plus 8 pro & iphone 11 pro στην ίδια τιμή !!!Νομίζω η xiaomi το έχει παρακάνει και ελπίζω να καταλάβει γρήγορα ότι το selling point που είχε εκείνη και δεν είχαν οι ανταγωνιστές της ήταν οι μεσαίες τιμές ,σε συνδιασμό με ένα προσεγμένο hardware.Αν πότε αποφασίσω να δώσω 600-700€ για κινητό ,προφανώς και δεν θα αγοράσω Xiaomi.
Link to comment
Share on other sites

Η σκληρή αλήθεια να λέγεται.Αν είναι να πας σε 800+ ευρώ τότε καλύτερα να πας one plus που τα κινητά είναι σκυλιά.και θεωρώ ότι με τα τωρινά δεδομένα έχουν πολύ καλή σχέση τιμής απόδοσης.Δεν κατακρίνω την xiaomi που θέλει να πλουτίσει (λογικό) κατακρίνω τη λογική της που χωρίς να έχει μέχρι στιγμής τη δυναμική να γίνει μεγάλη εταιρία(ξεκάθαρα αντιγραφη το miui 12 από apple,διαφημίσεις που κάνουν την εμφάνιση τους παντού στον launcher κτλ) όπως η samsung και η apple ,κοστολογεί σε παρόμοια επίπεδα τα κινητά που βγάζει.Ε εντάξει...δεν έδωσα 300€ σκεπτόμενος ότι θα πάρω το καλύτερο κινητό που υπάρχει ,αλλά όχι και να βλέπω το mi10 pro στα 1000€ και το πολύ ανώτερο κατά την άποψη μου one plus 8 pro & iphone 11 pro στην ίδια τιμή !!!Νομίζω η xiaomi το έχει παρακάνει και ελπίζω να καταλάβει γρήγορα ότι το selling point που είχε εκείνη και δεν είχαν οι ανταγωνιστές της ήταν οι μεσαίες τιμές ,σε συνδιασμό με ένα προσεγμένο hardware.Αν πότε αποφασίσω να δώσω 600-700€ για κινητό ,προφανώς και δεν θα αγοράσω Xiaomi.

 

Όπως ακριβώς τα λες. Δεδομένου ότι μπαίνουμε στο 5g ατυχώς οι επιλογές περιορίζονται. Χρυσή τομή/ευκαιρία όπως ήταν το mi8 το 2018 δεν νομίζω να ξαναβρούμε...

UMI X2-HONOR 6-S7-MI 8
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το έχετε δει το mi 10 pro από κοντά? Έχει τέτοια οθόνη το iphone? Τέτοια κάμερα?το κινητό είναι εργαλείο...για μένα ανώτερο αν όχι ισάξιο με τις περσινές ναυαρχίδες κ σε ποιότητα κατασκευής ..όσο για το miui εμένα με βολεύει και σε 5λεπτα απενεργοποιω τις διαφημίσεις από παντού..
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το έχετε δει το mi 10 pro από κοντά? Έχει τέτοια οθόνη το iphone? Τέτοια κάμερα?το κινητό είναι εργαλείο...για μένα ανώτερο αν όχι ισάξιο με τις περσινές ναυαρχίδες κ σε ποιότητα κατασκευής ..όσο για το miui εμένα με βολεύει και σε 5λεπτα απενεργοποιω τις διαφημίσεις από παντού..

 

Φίλε 1.100 δεν εδινα για κινητό ούτε με σφαίρες. Γενικώς δεν μου αρέσει να κυκλοφορώ με χιλιάρικα στην τσέπη. Αν παρόλα αυτά τα έδινα τότε θα πήγαινα σε Apple η στο καλύτερο Oneplus. Καλη χρυσή η xiaomi αλλά 1.100 με την καμία

UMI X2-HONOR 6-S7-MI 8
Link to comment
Share on other sites

Έχω τώρα το mi 10t lite με τα 120 hz οθόνη κ έπιασα iphone 12 με τα 60hz και μου φάνηκε κάπως...και η κάμερα του mi 10 δοκιμασμένα ειδικά στο βράδυ είναι πολυυυυ καλύτερη από I phone και από one plus
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δει iphone 12,αλλά έχω συγκρίνει το.δικο μου mi 8 με το iphone 11και ναι υπάρχει διαφορά.Ειδικα σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού ,το mi8 υστερεί παρά την ύπαρξη OIS.Προσωπικα κάθε φορά που έχω πιάσει iphone μου αρέσει πάρα πολύ το ποσό smooth είναι το scrolling και γενικώς το.περιβαλλον του UI.Και το λέω αυτό έχοντας το mi8 που πηγαίνει σφαίρα και δεν έχει κολλήσει ΠΟΤΕ.Υπαρχει σημαντική διαφορά κυρίως στο θέμα του software ανάμεσα σε iphone και Xiaomi.Για αυτό υποστηρίζω ότι και το mi11 pro δεν αξίζει ένα χιλιάρικο.
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λες. Αν ήταν να δώσω χιλιάρικο θα πήγαινα σε iphone 12 mini (το γουστάρω λόγω μεγέθους) ή το 12 το απλό. Όσο καλό και να ειναι το mi11 απλά δεν τα δίνεις. Ως γνωστόν καλυτερα Mercedes C class με βασικό εξοπλισμό παρά Passat με full extra. Σόρρυ αλλά αυτό ειναι το deal.

Το κακό ειναι ότι για όσους σιγά σιγά μπαίνουμε στο mood της αντικατάστασης (2η μπαταρία που δεν πολυτραβάει, λαγκαρισματα και έλλειψη αναβαθμίσεων) δεν υπάρχει οτιδήποτε κοντα στο value for money που ήταν το mi8 το 2018. Ειδικά εφόσον μιλάμε για κινητά 5g πλεον...

UMI X2-HONOR 6-S7-MI 8
Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που το έδωσα το κινητό σε συγγενικό μου πρόσωπο, μέχρι τελευταία στιγμή δεν μιλούσε πουθενά και η μπαταρία έβγαζε 4.5 ώρες ..και όσο για νυχτερινές λήψεις gcam παιδιά ...,μέρα με τη νυχτα
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος όταν παίζεις κάποιο παιχνίδι και απαντήσεις σε κλήση ενώ είσαι μέσα στο παιχνίδι σου βάζει την κλήση σε ανοιχτή ακρόαση, υπάρχει τρόπος να μην γίνεται αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Μετά από δυόμιση χρόνια και εγώ πήγα σε iPhone XR που βρήκα με 300€ αλλά ακόμη ψήνομαι να αλλάξω μπαταρία στο mi8 το κινητό ποτέ δεν με άφησε ξεκρέμαστο
Link to comment
Share on other sites

Επειδή με έχει νευριάσει όλη η αυτή η κατάσταση ,που πρέπει να δώσεις έναν μισθό για να αγοράσεις ένα κινητό να το έχεις για 2-3 χρόνια ,ψάχνω εντατικα για καταστήματα που μπορούν να κάνουν αλλαγή μπαταρίας ,ώστε να δώσω τουλάχιστον ένα χρόνο αξιοπρεπους λύσης στο κινητό.Βρηκα το

 

https://xiaomirepair.gr/ ,

 

το σύστησε κάποιος στο facebook,δεν έχω συνεργαστεί μαζί τους και δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο.κασταημα είναι.Η σελίδα τους όμως είναι αναλυτική και έχουν και εξάμηνη εγγύηση στην αλλαγή μπαταρίας.Ισως δοκιμάσω να πάω πρώτα ένα redmi 4x που μάλλον πέθανε και σε αυτό η μπαταρία του και μετά αν πάνε όλα καλά να πάω το mi8.Ωστωσο αν κάποιος έχει εμπειρία από το κατάστημα θα βοηθούσε να μας πει τη γνώμη του !

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με έχει νευριάσει όλη η αυτή η κατάσταση ,που πρέπει να δώσεις έναν μισθό για να αγοράσεις ένα κινητό να το έχεις για 2-3 χρόνια ,ψάχνω εντατικα για καταστήματα που μπορούν να κάνουν αλλαγή μπαταρίας ,ώστε να δώσω τουλάχιστον ένα χρόνο αξιοπρεπους λύσης στο κινητό.Βρηκα το

 

https://xiaomirepair.gr/ ,

 

το σύστησε κάποιος στο facebook,δεν έχω συνεργαστεί μαζί τους και δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο.κασταημα είναι.Η σελίδα τους όμως είναι αναλυτική και έχουν και εξάμηνη εγγύηση στην αλλαγή μπαταρίας.Ισως δοκιμάσω να πάω πρώτα ένα redmi 4x που μάλλον πέθανε και σε αυτό η μπαταρία του και μετά αν πάνε όλα καλά να πάω το mi8.Ωστωσο αν κάποιος έχει εμπειρία από το κατάστημα θα βοηθούσε να μας πει τη γνώμη του !

 

ευχαριστούμε για την πληροφόρηση. Κράτησε μας ενήμερους εάν πας εκεί για αλλαγή γιατί βλέπω να πηγαίνουμε πολλοί για αλλαγή μπαταρίας , αφού από ότι είδα το κόστος είναι κάπου στα 40 ευρώ. αν αξίζει είναι καλό deal.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με έχει νευριάσει όλη η αυτή η κατάσταση ,που πρέπει να δώσεις έναν μισθό για να αγοράσεις ένα κινητό να το έχεις για 2-3 χρόνια ,ψάχνω εντατικα για καταστήματα που μπορούν να κάνουν αλλαγή μπαταρίας ,ώστε να δώσω τουλάχιστον ένα χρόνο αξιοπρεπους λύσης στο κινητό.Βρηκα το

 

https://xiaomirepair.gr/ ,

 

το σύστησε κάποιος στο facebook,δεν έχω συνεργαστεί μαζί τους και δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο.κασταημα είναι.Η σελίδα τους όμως είναι αναλυτική και έχουν και εξάμηνη εγγύηση στην αλλαγή μπαταρίας.Ισως δοκιμάσω να πάω πρώτα ένα redmi 4x που μάλλον πέθανε και σε αυτό η μπαταρία του και μετά αν πάνε όλα καλά να πάω το mi8.Ωστωσο αν κάποιος έχει εμπειρία από το κατάστημα θα βοηθούσε να μας πει τη γνώμη του !

 

 

Φίλε όπου και να αλλάξεις μπαταρία ειναι πρακτικά το ίδιο. Σαν να αλλάζεις λάδια στο αυτοκίνητο. Είναι απ'οκ η δουλεια. Δεν νομίζω ότι το ένα service είναι καλύτερο η χειρότερο από το άλλο..

Σίγουρα παίζει ρόλο τι μπαταρία θα σου βάλουν αλλα μεταξύ μας γνήσιες θα βρεις πιθανοτατα μόνο στην αντιπροσωπεία. Εγώ άλλαξα ( σε i-repair)πριν κάνα 4μηνο με μπαταρία που αγόρασα εγώ από τον Δησσιο και δεν την πολυβλεπω να τραβάει. Όταν φτάσει στο 45% μετά πεφτει κατακόρυφα. Για να ειμαι ειλικρινής δεν κάνω την καλύτερη φόρτιση . Το αφήνω όλη νύχτα και τι φορτίζω και στο άσχετο πολλά 5-λεπτα 10-λεπτα μέσα στην ημέρα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 99 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φίλε όπου και να αλλάξεις μπαταρία ειναι πρακτικά το ίδιο. Σαν να αλλάζεις λάδια στο αυτοκίνητο. Είναι απ'οκ η δουλεια. Δεν νομίζω ότι το ένα service είναι καλύτερο η χειρότερο από το άλλο..

Σίγουρα παίζει ρόλο τι μπαταρία θα σου βάλουν αλλα μεταξύ μας γνήσιες θα βρεις πιθανοτατα μόνο στην αντιπροσωπεία. Εγώ άλλαξα ( σε i-repair)πριν κάνα 4μηνο με μπαταρία που αγόρασα εγώ από τον Δησσιο και δεν την πολυβλεπω να τραβάει. Όταν φτάσει στο 45% μετά πεφτει κατακόρυφα. Για να ειμαι ειλικρινής δεν κάνω την καλύτερη φόρτιση . Το αφήνω όλη νύχτα και τι φορτίζω και στο άσχετο πολλά 5-λεπτα 10-λεπτα μέσα στην ημέρα.

 

 

*είναι ΑΠΛΗ δουλεια*

UMI X2-HONOR 6-S7-MI 8
Link to comment
Share on other sites

Επειδή με έχει νευριάσει όλη η αυτή η κατάσταση ,που πρέπει να δώσεις έναν μισθό για να αγοράσεις ένα κινητό να το έχεις για 2-3 χρόνια ,ψάχνω εντατικα για καταστήματα που μπορούν να κάνουν αλλαγή μπαταρίας ,ώστε να δώσω τουλάχιστον ένα χρόνο αξιοπρεπους λύσης στο κινητό.Βρηκα το

 

https://xiaomirepair.gr/ ,

 

το σύστησε κάποιος στο facebook,δεν έχω συνεργαστεί μαζί τους και δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο.κασταημα είναι.Η σελίδα τους όμως είναι αναλυτική και έχουν και εξάμηνη εγγύηση στην αλλαγή μπαταρίας.Ισως δοκιμάσω να πάω πρώτα ένα redmi 4x που μάλλον πέθανε και σε αυτό η μπαταρία του και μετά αν πάνε όλα καλά να πάω το mi8.Ωστωσο αν κάποιος έχει εμπειρία από το κατάστημα θα βοηθούσε να μας πει τη γνώμη του !

 

ευχαριστούμε για την πληροφόρηση. Κράτησε μας ενήμερους εάν πας εκεί για αλλαγή γιατί βλέπω να πηγαίνουμε πολλοί για αλλαγή μπαταρίας , αφού από ότι είδα το κόστος είναι κάπου στα 40 ευρώ. αν αξίζει είναι καλό deal.

 

Oντως, αν προχωρησεις σε αλλαγη καρατησε μας ενημερους. Βεβαια για να δεις την αποδοση της μπαταριας πρεπει να περασουν καποιοι μηνες, αλλα οκ.

 

Υπαρχει καποιο αξιοπιστο app που δειχνει την υγεια της μπαταριας?

Edited by ardi21
Link to comment
Share on other sites

Ίσως ο αντικαταστάτης...

 

https://gr.gizchina.com/2021/02/12/redmi-k40-pro-first-image-leak/

Συνήθως αυτη η σειρά προορίζεται για την Κίνα , στα του τηλεφώνου με χαλάει η ips οθόνη η σχετικά μικρή μπαταρία και δεν έχει sd card.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως ο αντικαταστάτης...

https://gr.gizchina.com/2021/02/12/redmi-k40-pro-first-image-leak/

 

Η σειρά Redmi Κ δεν έχει κυκλοφορήσει σε global edition ποτέ.....

Link to comment
Share on other sites

Η σειρά Redmi Κ δεν έχει κυκλοφορήσει σε global edition ποτέ.....

 

Ίσως έρθει σαν poco εδώ η με κάποια παραλλαγή του ονόματος του mi 11

Link to comment
Share on other sites

Ίσως έρθει σαν poco εδώ η με κάποια παραλλαγή του ονόματος του mi 11
Ισχύει έχει ξανά γίνει αλλά η τιμή σίγουρα τσιμπημενη...

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε κανείς μπαταρία και να έχει μείνει ευχαριστημένος εννοώ σαν την δική του την αρχική; Αυθεντική βρίσκουμε; Αν ναι από πού;

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για μπαταρία κοιτάξτε της nohon. Πρόσφατα πήρα για το mi 5 και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

https://www.aliexpress.com/item/1005001841036311.html

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για μπαταρία κοιτάξτε της nohon. Πρόσφατα πήρα για το mi 5 και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

https://www.aliexpress.com/item/1005001841036311.html

 

καλησπέρα στα παιδια !!! αλλάξα μονος μου δυο μπαταριες αγορασμένες απο μαγαζια εδω στην ελλαδα.εδω λενε οτι ειναι γνησιες σας διαβεβαιω οτι καμια δεν ειναι....μετρούσα χωρητικότητα με εργαλείο που αγόρασα και συνδέεται στο φορτιστη που μετραει το ρευμα που περναει και φορτιζει τη μπαταρια.και οι δυο ειχαν χωρητικοτητα 2.750 mah. περιπου.αν και καινουριες δεν ειχαν καμια διαφορα απο τη μπαταρια τη δικια του που ειχε ηδη πεσει σε αποδοση!!!.....τελικα μετα απο πολυ ψαξιμο αγορασα μια NOHON ΑΠΟ ALIEXPRES η οποια ειναι παρα πολυ καλη ..ειναι οπως τη γνησια!!μου διχνει παντα 3.350 χωρητικοτητα...την εχω περιπου ενα μηνα και μετραω καθημερινα το ρευμα που περναει και φορτιζει μια και εχει ένδειξη το εργαλειο και ειναι παντα σταθερο πανω απο 3300 mah!!!!εχω sot 4,30 με 5 ωρες .δουλευει παντα δυκαρτο και λογο του οτι ειμαι πωλητης σε μια εταιρια μιλαω καθε μερα μεσο ορο 2.30 με 3 ωρες.συνεχεια ανοικτα τα δεδωμενα..αυτα απο τη δικη μου εμπειρια !!σας αφηνω το λινκ για τη NOHON απο ALIEXPRES..εκανε ακριβως 4 βδομαδεσ να ερθει

https://www.aliexpress.com/item/32821710473.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.31f34c4dB4Gtlq

ο τύπος της μπαταριας ειναι BM3E

υποψιν οτι τη συσκευη την εχω ακριβως 2 χρονια και δυο μηνες..οποτε η μπαταρια η δικια του καλα κρατησε!!!!!

Edited by dimitriszam
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στα παιδια !!! αλλάξα μονος μου δυο μπαταριες αγορασμένες απο μαγαζια εδω στην ελλαδα.εδω λενε οτι ειναι γνησιες σας διαβεβαιω οτι καμια δεν ειναι....μετρούσα χωρητικότητα με εργαλείο που αγόρασα και συνδέεται στο φορτιστη που μετραει το ρευμα που περναει και φορτιζει τη μπαταρια.και οι δυο ειχαν χωρητικοτητα 2.750 mah. περιπου.αν και καινουριες δεν ειχαν καμια διαφορα απο τη μπαταρια τη δικια του που ειχε ηδη πεσει σε αποδοση!!!.....τελικα μετα απο πολυ ψαξιμο αγορασα μια NOHON ΑΠΟ ALIEXPRES η οποια ειναι παρα πολυ καλη ..ειναι οπως τη γνησια!!μου διχνει παντα 3.350 χωρητικοτητα...την εχω περιπου ενα μηνα και μετραω καθημερινα το ρευμα που περναει και φορτιζει μια και εχει ένδειξη το εργαλειο και ειναι παντα σταθερο πανω απο 3300 mah!!!!εχω sot 4,30 με 5 ωρες .δουλευει παντα δυκαρτο και λογο του οτι ειμαι πωλητης σε μια εταιρια μιλαω καθε μερα μεσο ορο 2.30 με 3 ωρες.συνεχεια ανοικτα τα δεδωμενα..αυτα απο τη δικη μου εμπειρια !!σας αφηνω το λινκ για τη NOHON απο ALIEXPRES..εκανε ακριβως 4 βδομαδεσ να ερθει

https://www.aliexpress.com/item/32821710473.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.31f34c4dB4Gtlq

ο τύπος της μπαταριας ειναι BM3E

 

Να 'σαι καλα. Αν παρατηρησεις καμια πτωση της αποδοσης στο μελλον ποσταρε το, αν μπορεις. Ψαχνουν πολλοι για μπαταρια!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...