Jump to content

Xiaomi Mi 8 / Mi 8 SE


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ προσωπικά ,δυσκολεύομαι πολύ με την αυτόματη φωτεινότητα ,καθώς σε χώρο με φωτισμό πηγαίνει γύρω στα 60%,κάτι που δεν μου αρέσει προσωπικά.Επισης αυτή τη στιγμή ,άντε να έχω καμία 20αρια εφαρμογές.Επσιδη γενικώς θέλω να έχω και gps και bt ανοιχτό γιατί έχω smart watch,δεν θα με βοηθήσει σε κάτι εάν έχω τα πάντα κλειστά και ας κρατάει η μπαταρία 5 ώρες...Εγώ ξέρω ότι όταν πήρα το κινητό με MIUI 9 ή 10(δεν θυμάμαι με ποιο ήρθε) ήταν πολύ σταθερό και η μπαταρία έβγαζε μια ολόκληρη μέρα.Τους τελευταίους 3-4 μήνες πνεει τα λησθια ,και δεν βλέπω να μπορώ να το σώσω κάπως...Η μπαταρία στο κινητό μετά από hard reset ,έχει ακριβώς την ίδια απόδοση με πρίν,συνεπώς δεν νομίζω να εφατιγς κάποια εφαρμογή.Δεν ξέρω αν το κάνει επίτηδες η xiaomi ,αλλά προσωπικά νιώθω τυχερός που πλήρωσα 300€ για ένα κινητό που μάλλον η μπαταρία του πέθανε στον ενάμιση χρόνο !Ο λόγος που θέλω να αλλάξω μπαταρία είναι επειδή γενικώς είμαι πολύ ικανοποιημένος με το κινητό,και επειδή οι τιμές έχουν ανέβει απίστευτα...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το gps και το bt τα εχω και εγω ανοιχτα ..εχω smartwatch και εγω και ασυρματα ακουστικά..

Ισως να ειναι η μπαταρια σου...σε εμενα οι 4:30 ωρες που βγαζει μου φτανουν ..εχω και ενα φορτιστη αυτοκινήτου για καλο και κακο.δοκιμασε το παντως για μια μερα με αυτοματη φωτεινότητα και τη σιμ που μιλας σε 2g ..ετσι για πειραμα οσπου να αλλαξεις μπαταρια η κινητο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως και μια sim έχω και αυτόματη φωτεινότητα σήμα πολύ καλό και κλειστά bt και gps. Βέβαια το χω 2,5 χρόνια οπότε λογικό το βρίσκω πλέον η μπαταρία να τα χει παίξει.
Link to comment
Share on other sites

Ακολουθησα τις οδηγίες σας και ,έβαλα αυτόματη φωτεινότητα,με κλειστά τα πάντα.Το κινητό έφτασε περίπου στις 3.30 ώρες ενεργό και γύρω στις 11 ώρες αναμονής φτάνοντας να πάει για φόρτιση με 1% μπαταρία.Αυτο που καταλαβαίνω είναι ότι η οθόνη είναι πολύ ενεργοβορα και μάλλον πρέπει να ξεχάσω την πολύ έντονη φωτεινότητα που μου αρέσει.Σχετικα με την μπαταρία ,βρίσκω στο bangood τον τύπο της μπαταρίας που έγραψε ο φίλος πιο πάνω ,αλλά πώς μπορώ να καταλάβω ότι δεν είναι κάποια μαϊμού ;
Link to comment
Share on other sites

Αν άφηνες συχνά την μπαταρία να πέφτει τόσο χαμηλά είναι τελειωμένη πας για αλλαγή.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά όλα τα κινητά που κλείνουν διετία λογικό είναι να πέφτει η απόδοση τους. Ειδικά αν δεν την προσέχεις σε αυτό το διάστημα και την αφήνεις να αδειάζει κάτω από 10% σε καθημερινή βάση. Το καλό είναι ότι φορτίζει γρήγορα ακόμα...οπότε με ένα 15λεπτο 20λεπτα μέσα στην μέρα είσαι μια χαρά κ δεν ξεμενεις

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογική φθορά, ο λόγος που θέλω μεγάλη μπαταρία , συνήθως φορτίζω μέρα παρά μέρα οπότε περίπου 3 χρόνια που κρατάω τις συσκευές την παλεύουν, αν αλλάζεις συχνά συσκευή δεν έχει σημασία, το μεγάλο πρόβλημα με τα xiaomi είναι ότι δεν υπάρχουν γνήσιες μπαταρίες δε ξέρω αν έχει η infoquest.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ανοιξα την εφαρμογη μηνυματων της Xiaomi και μου εβγαλε ειδοποιηση οτι προτεινει να κατεβασω το Google messages. Το θεμα ειναι οτι δεν σε αφηνει να απεγκαταστησεις την native εφαρμογη για να μην εχεις αχρηστα apps.
Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα αλλά δε βρίσκω λόγο να το κάνω, δεν έχει πλήρως μαύρο φόντο αλλά γκρι και πρέπει να έχει πρόσβαση η Google. Μια χαρά είναι τα μηνύματα ως έχουν

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει και σκέφτομαι μήπως φτάνει σιγά η σιγά η ώρα να το αλλάξω.

Έχουμε εικόνα για πόσο καιρό θα έχουμε ακόμα security updates?

Σκέφτομαι το mi11 όταν βγει αλλά με προβληματίζει το ότι είναι παντοφλα. Στα 600€ θα ήταν όμως ένα πολύ τίμιο deal..

Επόμενη σκέψη το iphone 12 mini αλλά κινητό χωρίς fingerprint options δεν θα άγγιζα...

UMI X2-HONOR 6-S7-MI 8
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει και σκέφτομαι μήπως φτάνει σιγά η σιγά η ώρα να το αλλάξω.

Έχουμε εικόνα για πόσο καιρό θα έχουμε ακόμα security updates?

Σκέφτομαι το mi11 όταν βγει αλλά με προβληματίζει το ότι είναι παντοφλα. Στα 600€ θα ήταν όμως ένα πολύ τίμιο deal..

Επόμενη σκέψη το iphone 12 mini αλλά κινητό χωρίς fingerprint options δεν θα άγγιζα...

 

Το mini είναι πολύ μικρή συσκευή και πιστεύω ότι δεν αξίζει για αυτά που προσφέρει. Τώρα το mi 11 όταν φτάσει η τιμή στα λεφτά που είπες πιστεύω ότι αξίζει. Προσωπικά η Xiaomi πάλι η σε one plus θα πήγαινα. Λίγο καλύτερο να ήταν το λογισμικό της xiaomi και θα ήταν μονόδρομος το mi 11

Link to comment
Share on other sites

Το mini είναι πολύ μικρή συσκευή και πιστεύω ότι δεν αξίζει για αυτά που προσφέρει. Τώρα το mi 11 όταν φτάσει η τιμή στα λεφτά που είπες πιστεύω ότι αξίζει. Προσωπικά η Xiaomi πάλι η σε one plus θα πήγαινα. Λίγο καλύτερο να ήταν το λογισμικό της xiaomi και θα ήταν μονόδρομος το mi 11

 

 

Κοίτα και εγώ ψηνομουν για 1+ αλλά λίγο τα διαρκη leaks προσωπικών δεδομένων λίγο τα προβλήματα ειδοποιήσεων που μαθαίνω ότι έχει το OS με κάνουν και δειλιαζω. Deal breaker είναι ότι δεν θα μπορώ να το πάρω και τιμολόγιο.

Αφού δεν πήρα το 3Τ κάποτε νομίζω δεν θα πάρω πότε 1+....

 

Υ.Γ μακάρι να βγει καποιο τίμιο(έως πολύ καλό) android στις 5+5,5 ιντσες.

Σε τόσο μικρές διαστάσεις ούτε entry level κινητά δεν βρίσκεις...

UMI X2-HONOR 6-S7-MI 8
Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εμένα με προβληματίζει η αλλαγή συσκευής ,βλέπω ότι (δυστυχώς) η Xiaomi ακολουθεί την τιμολογιακή πολιτική των υπολοίπων,χτίζοντας ένα ευρύ πελατολόγιο και μετά διαθέτει τα κινητά της σε πολύ αυξημένες τιμές.Ως εκ τούτου πιστεύω ότι το mi11 θα έρθει Ευρώπη πολύ παραπάνω από τα 600€.Σε αυτή την τιμή είναι το σήμερα το mi10 στην Ελλάδα ,και ακριβότερα ίσως είναι και στην Κινα οι global εκδόσεις.Μοναδικη αξιόπιστη λύση για μένα θα ήταν να βρω κάποιο one plus 7/8 pro γύρω στα 600€ τα οποία νομίζω είναι δύσκολο να πέσουν τόσο χαμηλά ή θα πρέπει να περάσει αρκετός καιρός ακόμα ...Από την άλλη με έχει βολεψει τόσο το mi8 που θεωρώ άπιαστη την τιμή που το αγόρασα πριν ενάμιση χρόνο ,για αυτά που προσφέρει
Link to comment
Share on other sites

που φτάσαμε πάντως να λέμε τα 600 ευρω καλη τιμή. Προσωπικά δε πρόκειται ποτέ να δώσω τόσα λεφτά για κινητό είναι αδιανόητο ειδικά με το μισθό που έχουμε οι περισσότεροι....
Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εμένα με προβληματίζει η αλλαγή συσκευής ,βλέπω ότι (δυστυχώς) η Xiaomi ακολουθεί την τιμολογιακή πολιτική των υπολοίπων,χτίζοντας ένα ευρύ πελατολόγιο και μετά διαθέτει τα κινητά της σε πολύ αυξημένες τιμές.Ως εκ τούτου πιστεύω ότι το mi11 θα έρθει Ευρώπη πολύ παραπάνω από τα 600€.Σε αυτή την τιμή είναι το σήμερα το mi10 στην Ελλάδα ,και ακριβότερα ίσως είναι και στην Κινα οι global εκδόσεις.Μοναδικη αξιόπιστη λύση για μένα θα ήταν να βρω κάποιο one plus 7/8 pro γύρω στα 600€ τα οποία νομίζω είναι δύσκολο να πέσουν τόσο χαμηλά ή θα πρέπει να περάσει αρκετός καιρός ακόμα ...Από την άλλη με έχει βολεψει τόσο το mi8 που θεωρώ άπιαστη την τιμή που το αγόρασα πριν ενάμιση χρόνο ,για αυτά που προσφέρει

 

Όπως τα λες. Στα 350 από banggood τον 8/2018. Απίστευτα τρελό deal για κινητό που μόλις είχε κυκλοφορήσει. Αν θα έπαιρνα κάτι τώρα πιο πολύ σε oneplus nord 256 η google 4a5g θα πήγαινα. Με ταβάνι τα 500...

UMI X2-HONOR 6-S7-MI 8
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μετά το mi8 θεωρώ όλα τα κινητά υπερ-υπερ κοστολογημενα.Δεν είναι δυνατόν να πλασάρουν κινητά με κατώτερους επεξεργαστές-οθονη κτλ στα 400€.Σε αυτή την κατηγορία τιμής είναι και το one plus nord.Το έχω μετανιώσει πολύ που δεν αγόρασα το mi 9 στα 350€ ,καθώς πιστεύω ότι θα είχε περισσότερο χρόνο ζωής.Αυτη τη στιγμή,η αγορά των smartphones για κάποιο λόγο που δεν μπορώ να καταλάβω ,έχει εκτοξευτεί σε παράλογα υψηλές τιμές.Εγω πάντως συνεχίζω να βρίσκομαι σε αναζήτηση αξιόπιστου μαγαζιού για αλλαγή μπαταρίας...
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μετά το mi8 θεωρώ όλα τα κινητά υπερ-υπερ κοστολογημενα.Δεν είναι δυνατόν να πλασάρουν κινητά με κατώτερους επεξεργαστές-οθονη κτλ στα 400€.Σε αυτή την κατηγορία τιμής είναι και το one plus nord.Το έχω μετανιώσει πολύ που δεν αγόρασα το mi 9 στα 350€ ,καθώς πιστεύω ότι θα είχε περισσότερο χρόνο ζωής.Αυτη τη στιγμή,η αγορά των smartphones για κάποιο λόγο που δεν μπορώ να καταλάβω ,έχει εκτοξευτεί σε παράλογα υψηλές τιμές.Εγω πάντως συνεχίζω να βρίσκομαι σε αναζήτηση αξιόπιστου μαγαζιού για αλλαγή μπαταρίας...

 

Συμφωνώ 100% με την άποψη σου. Η δικαιολογία που χρησιμοποιούν οι εταιρίες είναι ότι οι επεξεργαστές που υποστηρίζουν 5g είναι πιο ακριβοί. Πάντως το mi9 είχε θέμα με την μπαταρία από τη μάνα του ήταν πολύ μικρή άρα πάλι το ίδιο πρόβλημα με το mi8 θα είχες στο τέλος. Αν βρεις μαγαζί για μπαταρία σφύρα και σε μας γιατί όλοι προς εκεί πάμε και κανείς δε βλέπω να ψήνεται για αλλαγή συσκευής....:lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά πήγα σε mi 10 t lite..750g -340000 antutu..οπότε επεξεργαστής περίπου στα ίδια. Πολύ καλή οθόνη 120 hz βούτυρο..στερεό ηχεία..ωραία κάμερα...4800 μπαταρία ..όταν το έχω 120 hz βγάζει άνετα 7 ώρες..βρήκα να το δώσω και πιστεύω αξιξε..και το mi8 όμως σκοτώνει ακόμα.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά πήγα σε mi 10 t lite..750g -340000 antutu..οπότε επεξεργαστής περίπου στα ίδια. Πολύ καλή οθόνη 120 hz βούτυρο..στερεό ηχεία..ωραία κάμερα...4800 μπαταρία ..όταν το έχω 120 hz βγάζει άνετα 7 ώρες..βρήκα να το δώσω και πιστεύω αξιξε..και το mi8 όμως σκοτώνει ακόμα.

 

απο amoled στα 60 hz που πήγες σε lcd 120 hz πως σου φαίνεται? τα χρώματα δεν έχουν διαφορά, ειδικά το μαύρο?

Link to comment
Share on other sites

Έχω πέσει κάτω και χτυπιέται. Έχουμε τρελαθεί. Αυτό που αγόρασαμε στα 350 έχει πάει σε μια 3ετια στα 800...

 

https://gr.gizchina.com/2021/02/05/xiaomi-mi-11-dierreyse-i-timi-stin-eyropi-kapelo-300-eyro/

UMI X2-HONOR 6-S7-MI 8
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...