Jump to content

Xiaomi Mi 8 / Mi 8 SE


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε μενα καπου αλλου δε φριζαρει...εχω τον poco launcher ,ισως παίζει ρολο...να γυρισεις πισω μεσω unlock bootloader kκαι miflash? Δε ξερω αν υπάρχει προβλημα στα σίγουρα αν κ δε νομιζω...

 

Όχι μέσω του updater εννοώ πάντα έτσι βάζω τις ενημερώσεις δεν είναι εξοικειωμένος με αυτά που ανέφερες

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν νομιζω να περναει μεσω updater αλλα ποτε δε ξερεις...

 

την recovery rom περνάω δεν υπάρχει θέμα να πάω στην επόμενη έκδοση. Φαντάζομαι και μια πίσω δεν θα έχει θέμα αν και λέει ότι ίσως υπάρξουν σφάλματα και να κάνω επαναφορά δεδομένων πρώτα

Link to comment
Share on other sites

Τελικά την εκανες την αλλαγη;ειδες διαφορά?

 

----- προσθήκη μηνύματος 82 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγω πάντως τρελη διαφορά ειδα οταν απο τις developer options μειωσα τη διάρκεια των animation στο 0.5...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά την εκανες την αλλαγη;ειδες διαφορά?

 

----- προσθήκη μηνύματος 82 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγω πάντως τρελη διαφορά ειδα οταν απο τις developer options μειωσα τη διάρκεια των animation στο 0.5...

 

Κανονικά λειτουργεί η συσκευή αλλά ακόμα κάνει το φριζαρισμα μια στο τόσο. Έσβησα και κατέβασα πάλι το messenger γιατί συνήθως από εκείνο είναι μάλλον

Link to comment
Share on other sites

Nομιζω οτι με την 2 το κινητο ειναι πιο γρήγορο

 

Νομίζω με την 12 είναι πιο γρήγορο και λίγο πιο smooth αλλά μετά από κάποιο καιρό είναι αυτό που είπα πριν ότι κολλάνε τα πάντα και για αρκετά δευτερόλεπτα δεν λειτουργεί η θέλει επανεκκίνηση. Μπορεί να γίνει 1-2 φορές την μέρα μπορεί και καθόλου αλλά είναι εκνευριστικο και δεν ξέρω που οφείλεται

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αξίζει τον κόπο να βάλω gcam ;

Θέλει να κάνω κάποιες ρυθμίσεις μετά ή λειτουργεί κανονικά από μόνη της ;

Ποιά είναι δοκιμασμένη με το καλύτερο αποτέλεσμα και από που να την κατεβάσω ;

Link to comment
Share on other sites

Αξιζει...για μενα αυτη που με βολεψε ειναι camstellar_greatness v3

 

----- προσθήκη μηνύματος 30 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ειδικά στις νυχτερινές

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Αντιμετωπιζω δύο προβλήματα με το mi8 :

 

1) πρόσφατα διαπίστωσα ότι ενώ έχω συνεχώς ενεργοποιημένο το gps και έχω δώσει άδεια στη google να καταγράφεται συνεχώς η θέση μου ,πηγαίνοντας στο ιστορικό του google maps ,διαπίστωσα ότι ενώ έχει καταγραφεί κανονικά η διαδρομή που έκανα,σε κάποια σημεία της διαδρομής μου δείχνει ότι ακολούθησα μια διαδρομή την οποία ποτέ δεν έκανα.Καταλαβαινω ότι σε αυτά τα σημεία το κινητό κλείδωσε ως θέση για κάποιο λανθασμένο λόγο κάποια θέση κοντά στην πραγματική μου θέση.Το προβλημα εδώ είναι ότι ενώ η πραγματική διαδρομή που έκανα ήταν γύρω στα 7km το google maps την έβγαλε γύρω στα 10 km.Παραθετω και φωτό (ενώ βρισκόμουν στο μνημείο του Φιλοπάππου,με δείχνει να πηγαίνω ακροπολη και να γυρνάω πίσω !Επίσης προφανώς δεν έκανα ποτέ αυτά τα μεγάλα τρίγωνα που φαίνονται στο χάρτη !

 

2)Μετά την αναβάθμιση σε miui 12 οπότε χρησιμοποιώ τον chrome τα χρώματα ξεθωριάζουν,και πρέπει να κλείσω την οθόνη για να επανέλθουν.Διαβασα ότι το αντιμετωπίζουν και άλλοι αυτό το πρόβλημα.Υπαρζει κάτι που μπορώ να κάνω ,εκτός από το σβήσω τον chrome ?yy6LscT

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Αντιμετωπιζω δύο προβλήματα με το mi8 :

 

 

 

1) πρόσφατα διαπίστωσα ότι ενώ έχω συνεχώς ενεργοποιημένο το gps και έχω δώσει άδεια στη google να καταγράφεται συνεχώς η θέση μου ,πηγαίνοντας στο ιστορικό του google maps ,διαπίστωσα ότι ενώ έχει καταγραφεί κανονικά η διαδρομή που έκανα,σε κάποια σημεία της διαδρομής μου δείχνει ότι ακολούθησα μια διαδρομή την οποία ποτέ δεν έκανα.Καταλαβαινω ότι σε αυτά τα σημεία το κινητό κλείδωσε ως θέση για κάποιο λανθασμένο λόγο κάποια θέση κοντά στην πραγματική μου θέση.Το προβλημα εδώ είναι ότι ενώ η πραγματική διαδρομή που έκανα ήταν γύρω στα 7km το google maps την έβγαλε γύρω στα 10 km.Παραθετω και φωτό (ενώ βρισκόμουν στο μνημείο του Φιλοπάππου,με δείχνει να πηγαίνω ακροπολη και να γυρνάω πίσω !Επίσης προφανώς δεν έκανα ποτέ αυτά τα μεγάλα τρίγωνα που φαίνονται στο χάρτη !

 

 

 

2)Μετά την αναβάθμιση σε miui 12 οπότε χρησιμοποιώ τον chrome τα χρώματα ξεθωριάζουν,και πρέπει να κλείσω την οθόνη για να επανέλθουν.Διαβασα ότι το αντιμετωπίζουν και άλλοι αυτό το πρόβλημα.Υπαρζει κάτι που μπορώ να κάνω ,εκτός από το σβήσω τον chrome ?yy6LscT

Για το πρώτο πρόβλημα σου δεν έχω να σχολιάσω κατι δε γνωρίζω. Για τον 2ο νομίζω ότι ήμουν ο πρώτος που το ανέφερε και μέχρι σήμερα δεν έχω βρει κάποια λύση πέρα από το να μη χρησιμοποιω τον Chrome. Επίσης το ίδιο πρόβλημα μου το κανει και σε κάποια βίντεο του YouTube.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για τον chrome δοκίμασε αυτό και λογικά θα φτιάξει.

For those who have problem with yellow screen in Chrome, try disabling #dynamic-color-gamut in Chrome...

 

chrome://flags

and search #dynamic-color-gamut

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έχει κάποιο να προτείνει αλλαγή μπαταρίας και σε ποιό κατάστημα? Γενικότερα δεν υπάρχει απόθεμα original μπαταριών από service που ρώτησα οπότε βάζουν oem, και μια πρόσφατα που άλλαξα απί κίνα (αποδείχτηκε imitation) έχει καταντήσει τραγική (μην πω ήδη άχρηστη), δεν βγάζω ούτε μια ώρα sot και πρέπει να το φορτίζω τουλάχιστον 2 φορές τη μέρα. ΤΟ βράδυ είχε 40% και ξύπνησα με 10%, απλά ανοιχτό το wifi. Κλειστά όλα σχεδόν στην εξοικονόμηση, έκανα και επαναφορά, και συνεχίζει τα ίδια. Διαβάζω ότι δεν θα πάρουμε και 12.5....και αρχίζω και γίνομαι :mad:. Τόσο καλό κινητό...που πρακτικά γίνεται άχρηστο...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έχει κάποιο να προτείνει αλλαγή μπαταρίας και σε ποιό κατάστημα? Γενικότερα δεν υπάρχει απόθεμα original μπαταριών από service που ρώτησα οπότε βάζουν oem, και μια πρόσφατα που άλλαξα απί κίνα (αποδείχτηκε imitation) έχει καταντήσει τραγική (μην πω ήδη άχρηστη), δεν βγάζω ούτε μια ώρα sot και πρέπει να το φορτίζω τουλάχιστον 2 φορές τη μέρα. ΤΟ βράδυ είχε 40% και ξύπνησα με 10%, απλά ανοιχτό το wifi. Κλειστά όλα σχεδόν στην εξοικονόμηση, έκανα και επαναφορά, και συνεχίζει τα ίδια. Διαβάζω ότι δεν θα πάρουμε και 12.5....και αρχίζω και γίνομαι :mad:. Τόσο καλό κινητό...που πρακτικά γίνεται άχρηστο...

Κριμα για το 12.5 αλλά πηγαμε από το 9,5 στο 12 οπότε δεν είναι άσχημα. 2 ενημερωσεις Android και 3 του UI

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα, οπότε ίσως κάτι παίζει και με τη μητρική και έχει αυξημένη κατανάλωση. Έτσι μου είπε ένα service, ότι κάποια xiaomi βγάζουν και πρόβλημα στη μητρική και αυτοί μπορούν να το τσεκάρουν αλλάζοντας την μπαταρία.
Link to comment
Share on other sites

Για τον chrome δοκίμασε αυτό και λογικά θα φτιάξει.

For those who have problem with yellow screen in Chrome, try disabling #dynamic-color-gamut in Chrome...

 

chrome://flags

and search #dynamic-color-gamut

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μπράβο ρε φίλε, επιτέλους έφτιαξε, μου είχε σπάσει τα νεύρα!

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ! Μπορείτε να το εξηγήσετε και ελληνικά που πάμε να το διορθώσουμε! Ευχαριστώ ,!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 79 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπράβο ρε φίλε, επιτέλους έφτιαξε, μου είχε σπάσει τα νεύρα!

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καλησπέρα ! Μπορείτε να το εξηγήσετε και ελληνικά που πάμε να το διορθώσουμε! Ευχαριστώ ,!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ! Μπορείτε να το εξηγήσετε και ελληνικά που πάμε να το διορθώσουμε! Ευχαριστώ ,!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 79 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Καλησπέρα ! Μπορείτε να το εξηγήσετε και ελληνικά που πάμε να το διορθώσουμε! Ευχαριστώ ,!!

Ανοίγεις το Google Chrome και στην μπάρα διευθύνσεων βάζεις το chrome://flags και πατάς το enter .ανοίγουν έτσι κάποιες ρυθμίσεις του chrome κ έπειτα βρίσκεις την ρύθμιση Dynamic color gamut και από την λίστα επιλέγεις Disabled. Κλείνεις μετά τον chrome και το ανοίγεις ξανά κ είσαι έτοιμος. Σε εμένα τουλάχιστον έτσι έφτιαξε

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγεις το Google Chrome και στην μπάρα διευθύνσεων βάζεις το chrome://flags και πατάς το enter .ανοίγουν έτσι κάποιες ρυθμίσεις του chrome κ έπειτα βρίσκεις την ρύθμιση Dynamic color gamut και από την λίστα επιλέγεις Disabled. Κλείνεις μετά τον chrome και το ανοίγεις ξανά κ είσαι έτοιμος. Σε εμένα τουλάχιστον έτσι έφτιαξε

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

σε ευχαριστώ πολύ!! Μια χαρά τώρα!! Να είσαι καλά!!τα λαγκαρισματα να δω ποτε θα τα φι

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ανοίγεις το Google Chrome και στην μπάρα διευθύνσεων βάζεις το chrome://flags και πατάς το enter .ανοίγουν έτσι κάποιες ρυθμίσεις του chrome κ έπειτα βρίσκεις την ρύθμιση Dynamic color gamut και από την λίστα επιλέγεις Disabled. Κλείνεις μετά τον chrome και το ανοίγεις ξανά κ είσαι έτοιμος. Σε εμένα τουλάχιστον έτσι έφτιαξε

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

σε ευχαριστώ πολύ!! Μια χαρά τώρα!! Να είσαι καλά!! έφυγε ένα σοβαρό πρόβλημα!!τα λαγκαρισματα να δω ποτε θα διορθωθούν!! Αυτό που με ενοχλεί πολύ είναι όταν βγαίνω από μια σελίδα η εφαρμογή που παγώνει η οθόνη και πρέπει να ξανακάνω κίνηση προς στα πίσω να πάει στην αρχική οθόνη! και το άλλο όταν γράφω μήνυμα ανά πατήσω χαμηλά την οθόνη κοντά στο διάστημα μου με πετάει από το πληκτρολόγιο!!και όλα αυτά μετά την αναβάθμιση! Δεν ξέρω αν παθαίνει και κανείς άλλος!!

Link to comment
Share on other sites

Αν τελικα δεν παρουμε το MIUI 12.5 και επειδη τελειωσε η εγγυηση που εχω, λεω να του βαλω καμια custom ROM. Εχω ακουσει για την Lineage. Υπαρχει καποια καλυτερη?

 

Με ενδιαφερει η αξιοπιστια (να λειτουργουν τα παντα σωστα) και η καλη διαχειριση μπαταριας χωρις να κοβει απο τα χαρακτηριστικα (πχ ειδοποιησεις κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Καλη ,σταθερη σα βραχος,αλλα πολυ γυμνη σε σχεση με το miui

 

----- προσθήκη μηνύματος 31 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπαταρια περιπου στα ιδια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Την βοήθειά σας. Θέλω να ορίσω ήχο κλήσης σε μία επαφή μόνο. Πως θα το κάνω; Δεν βγάζει επιλογή για ήχο κλήσης στην επεξεργασία της επαφής. Παλιότερα το έκανα, αλλά τώρα δεν μπορώ. Δεν ξέρω αν άλλαξαν το μενού. Αγορασμένο από Ελλάδα το κινητό, από την Cosmote, με την τελευταία επίσημη ενημέρωση. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...