Jump to content

Xiaomi Mi 8 / Mi 8 SE


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μα και οι κάμερες νομίζω είναι καλύτερες στο mi8 ..

 

και ο επεξεργαστής παιδιά....άλλη η σειρά 845,855,865 κλπ άλλη αυτή των 720,730,720G.

 

Επίσης όσον αφορά την οθόνη νομίζω είναι απλά κράχτης τα 120 hertz. Έχει γίνει της μόδας, αλλά δεν αντικαθιστούν την ανωτερότητα των amoled έναντι των lcd. Για μένα είναι κοροϊδία πχ η σειρά 10T σε αυτές τις τιμές με lcd οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πως δουλεύει η μπαταρία μέχρι στιγμής;

 

Δουλεύει μια χαρά. Και με always non display μονιμα

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και ο επεξεργαστής παιδιά....άλλη η σειρά 845,855,865 κλπ άλλη αυτή των 720,730,720G.

 

Επίσης όσον αφορά την οθόνη νομίζω είναι απλά κράχτης τα 120 hertz. Έχει γίνει της μόδας, αλλά δεν αντικαθιστούν την ανωτερότητα των amoled έναντι των lcd. Για μένα είναι κοροϊδία πχ η σειρά 10T σε αυτές τις τιμές με lcd οθόνη.

 

To mi8 συνεχίζει και είναι μπροστά από τα περισσότερα κινητά αυτή την στιγμή τόσο από πλευράς επεξεργαστη αλλα και οθονης. Μοναδικός λόγος για να το αλλάξεις είναι τυχόν κενά ασφαλείας που θα προκύψουν με τις μη αναβαθμίσεις. Εγώ εκτός απροόπτου θα το αλλάξω σε κάνα χρόνο το νωριτερο( το έχω από day1 μέσω banggood τον Σεπτέμβριο του 2018). Μάλιστα το miui12 με κέρδισε για τα καλά πλέον

UMI X2-HONOR 6-S7-MI 8
Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο το aliexpress εχω βρει και στο skroutz αυτες τις μπαταριες:

 

https://www.skroutz.gr/s/16940743/Xiaomi-BM3E-Mi-8-3400mAh.html?from=catspan

https://www.skroutz.gr/s/21177644/%CE%A3%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%B1%CF%84%CE%AE-%CE%9C%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-Mi-8.html?from=catspan

 

Η πρωτη λεει οτι ειναι orginal, αλλα δεν το πολυπιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταίοι και καταϊδρωμένοι, επιτέλους ήρθε και σε εμένα με το Mi 8 Pro η αναβάθμιση..... Για να δούμε τι θα γίνει με την μπαταρία που την κατάπινε η 11.

 

Στάλθηκε από το RMX2170 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.Διαπιστωσα πως πλέον βγάζει και 4g+ μετά από την αναβάθμιση.

 

Το έβγαζε πάντα αλλά το τελευταίο 2μηνο το έχω δει να το πιάνει σε πολλές περιοχές

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα τι να κάνω και δεν ήθελα να περιμένω άλλο και την έκανα ημιmanual την αναβάθμιση! Βέβαια με ελουσε κρύος ιδρώτας γιατί έμεινε ποολλλυ ώρα στο logo της miu (υπόψιν είχα πάρει το κινητό από κινεζομαγαζο με ξεκλείδωτο bootloader και δεν είχα μπει ποτέ στη διαδικασία να κλειδώσω και να ξεκλειδώσω μονος μου όπως πρέπει γιατί είχα πει πως ξεκοψα από τις καστομιες)! Μου θύμισε εποχές με nexus και μπρικαρισματα χαχαχα..

 

Αντέ να δούμε την 12!ωραια φαίνεται προς το παρόν!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το τηλέφωνο φυσάει πραγματικά.Με την μπαταρία δεν βλέπω διαφορές σε σχέση με το 11.Εγω που το έχω στην κατοχή μου σχεδόν 2 χρόνια πρέπει κάποια στιγμή να την αλλάξω.Και μάλλον προς τα εκεί κλίνω γιατί δεν έχει να ζηλέψει κάτι από τα τελευταία μοντέλα που κυκλοφορούν.Την δουλειά του την κάνει άξια....
Link to comment
Share on other sites

Εμένα, αναλογικά με τη χρήση που του κάνω, η μπαταρία μετά από 2+ χρόνια είναι αξιοπρεπεστατη!

Αφού έχει quick charge ειμαι κομπλέ!

 

Ούτε εγώ βρίσκω σοβαρό λόγο για να το αλλάξω ακόμα.

Edited by kassotis
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα τι να κάνω και δεν ήθελα να περιμένω άλλο και την έκανα ημιmanual την αναβάθμιση! Βέβαια με ελουσε κρύος ιδρώτας γιατί έμεινε ποολλλυ ώρα στο logo της miu (υπόψιν είχα πάρει το κινητό από κινεζομαγαζο με ξεκλείδωτο bootloader και δεν είχα μπει ποτέ στη διαδικασία να κλειδώσω και να ξεκλειδώσω μονος μου όπως πρέπει γιατί είχα πει πως ξεκοψα από τις καστομιες)! Μου θύμισε εποχές με nexus και μπρικαρισματα χαχαχα..

 

Αντέ να δούμε την 12!ωραια φαίνεται προς το παρόν!

την κατέβασα και εγώ . και είμαι με ξεκλείδωτο bootloader. μπορείς να μου πεις τη διαδικασία να κάνω την αναβάθμιση?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πας ρυθμίσεις σχετικά με το τηλέφωνο ενημέρωση. Εκεί που γράφει το miu 11 που είναι μεγάλη εικόνα πατάς πάνω της πολλές φορές μεχρι να γράψει ένα μήνυμα.

Μετά πατάς τις τρεις τελίτσες πάνω δεξιά και πατάς επιλογή πακέτου ενημέρωσης..

 

Δεν στα γράφω τέλεια γιατί έχει αλλάξει κάπως στην 12 και δεν θυμάμαι ακριβώς.

 

Πρόσεχε όμως να έχεις σίγουρα το σωστό αρχείο!

Link to comment
Share on other sites

Πας ρυθμίσεις σχετικά με το τηλέφωνο ενημέρωση. Εκεί που γράφει το miu 11 που είναι μεγάλη εικόνα πατάς πάνω της πολλές φορές μεχρι να γράψει ένα μήνυμα.

Μετά πατάς τις τρεις τελίτσες πάνω δεξιά και πατάς επιλογή πακέτου ενημέρωσης..

 

Δεν στα γράφω τέλεια γιατί έχει αλλάξει κάπως στην 12 και δεν θυμάμαι ακριβώς.

 

Πρόσεχε όμως να έχεις σίγουρα το σωστό αρχείο!

σε ευχαριστώ για τη βοήθεια. μου έβγαλε μήνυμα ότι έχω κατεβάσει λάθος αρχείο και ότι δεν είναι συμβατή αυτή η rom με το recovery. στο κινητό έχω τώρα εγκατεστημένη τη miui global 11.04.0 qearuxm. πρέπει ναι βρω τέτοια σε 12. αλλιώς δεν περνάει.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ για τη βοήθεια. μου έβγαλε μήνυμα ότι έχω κατεβάσει λάθος αρχείο και ότι δεν είναι συμβατή αυτή η rom με το recovery. στο κινητό έχω τώρα εγκατεστημένη τη miui global 11.04.0 qearuxm. πρέπει ναι βρω τέτοια σε 12. αλλιώς δεν περνάει.

 

Πολυ σωστα , δεν κανει για το δικο σου γιατι ειναι η ΟΤΑ απο V11.0.5.0 σε V12.0.1.0 Global Stable

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστα , δεν κανει για το δικο σου γιατι ειναι η ΟΤΑ απο V11.0.5.0 σε V12.0.1.0 Global Stable
ναι! δυστυχώς για το δικό μου δεν έχουν ανεβάσει ακόμα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος που βρίσκουμε το sot στο κινητό;

 

Στάλθηκε από το MI 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος που βρίσκουμε το sot στο κινητό;

 

Στάλθηκε από το MI 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Settings -> Battery & performance -> battery usage stats -> screen. Κανε την μεταφραση αν το εχεις στα Ελληνικα. Εγω εχω το απλο αλλα υποθετω οτι και στο pro το ιδιο θα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Settings -> Battery & performance -> battery usage stats -> screen. Κανε την μεταφραση αν το εχεις στα Ελληνικα. Εγω εχω το απλο αλλα υποθετω οτι και στο pro το ιδιο θα ειναι.
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου, έτσι ακριβώς είναι και εμένα.

 

Στάλθηκε από το MI 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Settings -> Battery & performance -> battery usage stats -> screen. Κανε την μεταφραση αν το εχεις στα Ελληνικα. Εγω εχω το απλο αλλα υποθετω οτι και στο pro το ιδιο θα ειναι.
Πήγα εκεί. Τι πρέπει να κάνω ακριβώς για να φτιάξει το πρόβλημα;

 

Edit μάλλον το tapatalk κάνει κόλπα κ φαίνεται ότι παρέθεσες το screen shot μου

 

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Edited by fantomas_ktm
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Mετα την τελευταια αναβαθμιση δεν μου βγαζει την ειδοποιηση πανω στο εικονιδιο της εφαρμογης των μηνυμάτων όταν έρχεται sms.

Παλιότερα όταν πχ ερχόταν ενα μνμ, πανω στο εικονιδιο ειχε το 1 μεχρι να το διαβασω.

 

Πως το επαναφερω ;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Μετά την αναβάθμιση μου έχουν βγει κάτι με μικρά προβλήματα. Δεν ξέρω αν φταίει η rom αλλά ώρες ώρες το κινητό γινεται υπερευαισθητο σε οτιδήποτε...

 

Επιπρόσθετα ξερει κανείς αν το κινητό ειναι συμβατό με e-sim?

UMI X2-HONOR 6-S7-MI 8
Link to comment
Share on other sites

χθες ήρθε και σε μένα η αναβάθμιση. όλα οκ!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

χθες ήρθε και σε μένα η αναβάθμιση. όλα οκ!

 

Μετά από καμιά βδομάδα χρήσης πιστεύω έγινε καλύτερο στο σύνολο του. Όχι πιο γρήγορο αλλά λίγο πιο smooth. Η μπαταρία όπως και με την 11 θα έλεγα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...