Jump to content

Xiaomi Mi 8 / Mi 8 SE


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ !Έχω ένα θέμα όμως .Αν και κατέβασα gcam 7.3 parrot043 ,και επιχειρησα πρώτη φορά να περάσω xml ρυθμίσεις,μόλις πήγα να φορτώσω το αρχείο xml η gcam κολλησε.Επισης κόλλησε και η εφαρμογή της κανονικής κάμερας του κινητού και επανήλθαν όλα μόνο μετά από επανεκινηση.Υπαρχει κάποιος που να κάνει χρήση xml να δώσει κάποιο λινκ για xml ?αυτό που κατέβασα ήταν για mi 8 lite .Επίσης γνωρίζει κάποιος για ποιον λόγο δεν έπαιξε το xml ?η διαδικασία όπως την διάβασα ήταν αρκετά όλη
Έχεις και άλλες gcam κατεβασμένες; αν ναι σβήστες και κράτα μία μόνο και κάνε εκκαθάριση ή σβήσιμο και ξανά εγκατάσταση.

Η τελευταία του parrot δεν χρειάζεται xml πάντως, παίζει έτσι έτοιμη

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ πολύ !Έχω ένα θέμα όμως .Αν και κατέβασα gcam 7.3 parrot043 ,και επιχειρησα πρώτη φορά να περάσω xml ρυθμίσεις,μόλις πήγα να φορτώσω το αρχείο xml η gcam κολλησε.Επισης κόλλησε και η εφαρμογή της κανονικής κάμερας του κινητού και επανήλθαν όλα μόνο μετά από επανεκινηση.Υπαρχει κάποιος που να κάνει χρήση xml να δώσει κάποιο λινκ για xml ?αυτό που κατέβασα ήταν για mi 8 lite .Επίσης γνωρίζει κάποιος για ποιον λόγο δεν έπαιξε το xml ?η διαδικασία όπως την διάβασα ήταν αρκετά όλη

 

Κατεβασε τα xml για το mi9 και όχι για το mi 8 lite.

 

Εμένα πάντως η συγκεκριμένη κάμερα στη νυχτερινή λειτουργία μου ζητούσε να είμαι ακίνητος για περίπου 1 λεπτό και 30 δευτερόλεπτα.

Εσάς;

 

Στάλθηκε από το MI 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε τα xml για το mi9 και όχι για το mi 8 lite.

 

Εμένα πάντως η συγκεκριμένη κάμερα στη νυχτερινή λειτουργία μου ζητούσε να είμαι ακίνητος για περίπου 1 λεπτό και 30 δευτερόλεπτα.

Εσάς;

 

Στάλθηκε από το MI 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Θα είχες ενεργοποιημένη την αστροφωτογραφια.

Link to comment
Share on other sites

Πώς απενεργοποιείται;

 

 

Edit: το βρήκα.

 

 

Στάλθηκε από το MI 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by tsagod123

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

Χτες τυχαία έβαλα αυτή την gcam .. μιλάμε για εκπληκτικές φωτογραφίες ....

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/dev-UltraM8/#apk1557

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή πράγματι. Την έχω δοκιμάσει και εγώ.

Το μόνο που δεν μπορώ να βρω στο πορτρέτο, είναι το εφέ βάθους που έχουν οι άλλες;

Μήπως ξέρεις;

 

Στάλθηκε από το MI 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

Χτες τυχαία έβαλα αυτή την gcam .. μιλάμε για εκπληκτικές φωτογραφίες ....

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/dev-UltraM8/#apk1557

 

Πολύ καλή πράγματι. Την έχω δοκιμάσει και εγώ.

Το μόνο που δεν μπορώ να βρω στο πορτρέτο, είναι το εφέ βάθους που έχουν οι άλλες;

Μήπως ξέρεις;

 

Στάλθηκε από το MI 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Την έβαλα και μου κρασαρει στη selfie

Link to comment
Share on other sites

Την έβαλα και μου κρασαρει στη selfie

 

πως περναμε το xml σε αυτη ξερει καποιος? αν ειναι δυνατον βημα βημα γιατι δεν το κατεχω το αθλημα. σε μενα δουλευει αψογα,κανενα θεμα.

Edited by moyro
Link to comment
Share on other sites

πως περναμε το xml σε αυτη ξερει καποιος? αν ειναι δυνατον βημα βημα γιατι δεν το κατεχω το αθλημα. σε μενα δουλευει αψογα,κανενα θεμα.
Θα κατεβάσεις τα xml από το σάιτ και θα τα βρεις στο φάκελο downloads του κινητού σου. Από εκεί θα τα μεταφέρεις στον φάκελο gcam/confings7.

Αν δεν το βλέπεις το φάκελο, τον δημιουργείς η κανείς save ένα τυχαιο δικό σου xml μέσα από τις ρυθμίσεις της κάμερας.

Αυτά...

 

Στάλθηκε από το MI 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

Θα κατεβάσεις τα xml από το σάιτ και θα τα βρεις στο φάκελο downloads του κινητού σου. Από εκεί θα τα μεταφέρεις στον φάκελο gcam/confings7.

Αν δεν το βλέπεις το φάκελο, τον δημιουργείς η κανείς save ένα τυχαιο δικό σου xml μέσα από τις ρυθμίσεις της κάμερας.

Αυτά...

 

Στάλθηκε από το MI 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Είναι με διαφορά η καλύτερη gcam που έχω βάλει,έχω βάλει τα configs κανονικά αλλά η selfie όταν δεν μου κρασαρει με βγάζει μωβ ,μόνο στην night στην κανονική ημέρας και με φλας το βράδυ είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι ότι και μένα τελικά σε 16/9 φωτό τις βγάζει μαύρες ... κρίμα γιατί ήταν ό,τι καλύτερο

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !Εδώ και κάποιες μέρες ,παρατηρώ ότι ο ήχος στο κινητό (πολυμέσα ),χαμηλώνει χωρίς λογο ,ενώ ολες οι μπάρες από τη ρύθμιση ήχου είναι στο 100%.Μετα από επανεκιννηση , φτιάχνει.Το.προβλημα δεν υπήρχε πριν ,και εμφανίστηκε πριν κάποιον καιρό ,αρχικά σποραδικά μια φορά το μήνα...Τώρα όμως το έκανε και χθες ,το έκανε και σήμερα...Έχει αντιμετωπίσει κάποιος το ίδιο πρόβλημα ;Τι μπορεί να φταίει;
Link to comment
Share on other sites

xml πρεπει να βαζουμε οπωσδηποτε? Γιατι εγω εχω την GCam_7.3.018_Urnyx05-v1.7-fix και λειτουργει κανονικα.
Κι εγώ την τελευταία 7.3.020 του parrot έχω χωρίς xml και παίζει άψογα. Θα ανεβάσω και δείγματα σύντομα

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

xml πρεπει να βαζουμε οπωσδηποτε? Γιατι εγω εχω την GCam_7.3.018_Urnyx05-v1.7-fix και λειτουργει κανονικα.
Εννοείται ότι θέλει να περάσεις xml για να αποδώσει τα μέγιστα, και χωρίς δουλεύει αλλά τι να το κάνεις, αν δεν μπορείς να κάνεις εσύ ρυθμίσεις (ούτε εγώ ξέρω) κατέβασε έτοιμο xml και φόρτωσε το.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !Εδώ και κάποιες μέρες ,παρατηρώ ότι ο ήχος στο κινητό (πολυμέσα ),χαμηλώνει χωρίς λογο ,ενώ ολες οι μπάρες από τη ρύθμιση ήχου είναι στο 100%.Μετα από επανεκιννηση , φτιάχνει.Το.προβλημα δεν υπήρχε πριν ,και εμφανίστηκε πριν κάποιον καιρό ,αρχικά σποραδικά μια φορά το μήνα...Τώρα όμως το έκανε και χθες ,το έκανε και σήμερα...Έχει αντιμετωπίσει κάποιος το ίδιο πρόβλημα ;Τι μπορεί να φταίει;
Εμένα μου έκανε κάτι παρόμοιο κάνα 2 φορές που συνέδεσα ακουστικά. Ανέβαινε η ένταση στο τέρμα.το είδα σαν bug και σε άλλα xiaomi αλλά μετά σταμάτησε να μου το κάνει και δεν έψαξα περισσότερο.τωρα αυτό που λες δε μου το έχει κάνει...

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης παιδιά έχω μπερδευτεί με το ποια gcam αποδίδει καλύτερα σε μας εγώ έχω αυτή εδώ.υπαρχει άλλη καλύτερη?που να δουλεύει selfies κλπ 2621f365326eb7398b951bafbfffa30f.jpg

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κι εγώ κάποια πράγματα γιατί με ενδιαφέρει η συσκευή.

 

Αξίζει εν έτη 2020 να το αγοράσει κανείς μεταχειρισμένο στα 150 ευρώ;

Προτιμώ να μην έχω καθόλου εφαρμογές της google,άρα πάω απευθείας σε custom rom.Ποιες έχετε δουλέψει και ποιες προτείνεται;

Επειδή δε γνωρίζω,gcam σε miui και gcam σε custom μπορεί να αποδώσουν διαφορετικά;

Η μπαταρία σας περίπου πόσες ώρες σοτ βγάζει μετά από 1,5-2 χρόνια;

Το dual band του gps είναι όντως τόσο καλό όσο το διαφήμιζαν;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ την τελευταία 7.3.020 του parrot έχω χωρίς xml και παίζει άψογα. Θα ανεβάσω και δείγματα σύντομα

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τα xml δεν μπορώ να τα βρω. Του parrot εννοω

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα xml δεν μπορώ να τα βρω. Του parrot εννοω

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

θα πρέπει να υποστηρίζει η έκδοση που θα επιλέξεις, να γραφει δηλαδή configs μεσα στην παρένθεση.. κανεις κλικ πάνω στο configs και μετα επιλέγεις το μοντέλο που αντιστοιχεί στη συσκευή σου

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/dev-parrot043/

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κι εγώ κάποια πράγματα γιατί με ενδιαφέρει η συσκευή.

 

Αξίζει εν έτη 2020 να το αγοράσει κανείς μεταχειρισμένο στα 150 ευρώ;

Προτιμώ να μην έχω καθόλου εφαρμογές της google,άρα πάω απευθείας σε custom rom.Ποιες έχετε δουλέψει και ποιες προτείνεται;

Επειδή δε γνωρίζω,gcam σε miui και gcam σε custom μπορεί να αποδώσουν διαφορετικά;

Η μπαταρία σας περίπου πόσες ώρες σοτ βγάζει μετά από 1,5-2 χρόνια;

Το dual band του gps είναι όντως τόσο καλό όσο το διαφήμιζαν;

 

Φίλε μου εδώ κινητά των 300€ δεν το φτάνουν .... Αξίζει τρελά ...

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι βέβαιος ότι δεν έχει κάποιο πρόβλημα ως μεταχειρισμένο ,ναι αξίζει.Στα 150€ ούτε κατά διάνοια δεν θα βρεις κινητό με αντίστοιχα χαρακτηριστικά.Προσωπικα αν αγόραζα κινητό πάλι το ίδιο θα έπαιρνα.εδω και δέκα μήνες δεν έχει κολλήσει ποτέ ,σε σημείο ,τώρα τελευταία να μου κάνει κάποια θέματα με τον ήχο ...και να έχω στραβωσει ,γιατί τόσο καιρό είχα ξεχάσει τι θα πει κόλλημα /lag κτλ...80 gb αρχεία /φωτο/4k videos και ΠΟΤΕ δεν έχει κολλήσει σε εφαρμογη.Ειναι ξεκάθαρα τα καλύτερα 300€ ευρώ που έχω δώσει για κινητό.Αλλα σχετικά με τα μεταχειρισμένα ,πρόσεξε μην πάρεις κάτι με πρόβλημα ,γιατί έτσι δεν αξίζει προφανώς να τα δώσεις αυτά τα χρήματα ,καθώς το service πολλές φορές

βγάζει προβληματα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σχεδόν 10 μέρες και εγώ κάτοχος ενός Mi8. Το op7 pro μου πέθανε μετά από μια μεγάλη πτώση και χρειαζόμουν άμεσα συσκευή. Ξεκίνησα για το Mi note 10 αλλά με απαλλαγή ΦΠΑ από τα σκρουτζομάγαζα θα καθυστερούσαν πολύ. Στράφηκα στις μοναδικές λογικές επιλογές της αγοράς RN8 και RN9 για άμεση παραλαβή από κάποιο μεγάλο κατάστημα και για καλή μου τύχη έπεσα πάνω στο Mi8 στο site του Γερμανού. Δεν ήξερα καν πως κυκλοφορεί ακόμη, και με 200 ευρώ μετά την αφαίρεση ΦΠΑ νομίζω έκανα την καλύτερη επιλογή.

Περίμενα γενικά πως οτιδήποτε θα με απογοητεύσει μετα το OP αλλά είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος, δεν μου λείπει σχεδόν τίποτα από το OP! Είναι σφαιράτο δεν κατάλαβα σχεδόν καμία διαφορά στην ταχύτητα , δεν έχει σίγουρα την ίδια οθόνη και το flow του OP αλλά είναι παρόλαυτα πολύ καλή , η κάμερα του σίγουρα χάνει σε μέτριο φωτισμό αλλά οι διαφορές δεν είναι γενικά τόσο μεγάλες (ειδικά με κάποια καλή Gcam από αυτές που αναφέρονται εδώ τις προηγούμενες ημέρες) ενώ εντύπωση μου έχει κάνει η μπαταρία του που με έχει αφήσει υπερικανοποιημενο! Στα ίδια με το OP στο οποίο όμως είχα πάντα την οθόνη σε φουλ ανάλυση και 90hz. Επέστρεψα και στο...σπίτι μου με το MIUI το οποίο βλέπω να πηγαίνει στο 12 και σε Android 10 για εμάς, πολύ σημαντικός παράγοντας για συσκευές 2 χρόνων +

Εν κατακλείδι , υπερευχαριστημένος τελικά καθώς πήγαινα για μια επιλογή ανάγκης και προέκυψε μια πάρα πολύ καλή συσκευή με χαρακτηριστικά που αντέχουν στον ανταγωνισμό των σημερινών midrange συσκευών και με την εγγύηση υποστήριξης του Miui που την αντιμετωπίζει ακόμη σαν flagship συσκευή.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σχεδόν 10 μέρες και εγώ κάτοχος ενός Mi8. Το op7 pro μου πέθανε μετά από μια μεγάλη πτώση και χρειαζόμουν άμεσα συσκευή. Ξεκίνησα για το Mi note 10 αλλά με απαλλαγή ΦΠΑ από τα σκρουτζομάγαζα θα καθυστερούσαν πολύ. Στράφηκα στις μοναδικές λογικές επιλογές της αγοράς RN8 και RN9 για άμεση παραλαβή από κάποιο μεγάλο κατάστημα και για καλή μου τύχη έπεσα πάνω στο Mi8 στο site του Γερμανού. Δεν ήξερα καν πως κυκλοφορεί ακόμη, και με 200 ευρώ μετά την αφαίρεση ΦΠΑ νομίζω έκανα την καλύτερη επιλογή.

Περίμενα γενικά πως οτιδήποτε θα με απογοητεύσει μετα το OP αλλά είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος, δεν μου λείπει σχεδόν τίποτα από το OP! Είναι σφαιράτο δεν κατάλαβα σχεδόν καμία διαφορά στην ταχύτητα , δεν έχει σίγουρα την ίδια οθόνη και το flow του OP αλλά είναι παρόλαυτα πολύ καλή , η κάμερα του σίγουρα χάνει σε μέτριο φωτισμό αλλά οι διαφορές δεν είναι γενικά τόσο μεγάλες (ειδικά με κάποια καλή Gcam από αυτές που αναφέρονται εδώ τις προηγούμενες ημέρες) ενώ εντύπωση μου έχει κάνει η μπαταρία του που με έχει αφήσει υπερικανοποιημενο! Στα ίδια με το OP στο οποίο όμως είχα πάντα την οθόνη σε φουλ ανάλυση και 90hz. Επέστρεψα και στο...σπίτι μου με το MIUI το οποίο βλέπω να πηγαίνει στο 12 και σε Android 10 για εμάς, πολύ σημαντικός παράγοντας για συσκευές 2 χρόνων +

Εν κατακλείδι , υπερευχαριστημένος τελικά καθώς πήγαινα για μια επιλογή ανάγκης και προέκυψε μια πάρα πολύ καλή συσκευή με χαρακτηριστικά που αντέχουν στον ανταγωνισμό των σημερινών midrange συσκευών και με την εγγύηση υποστήριξης του Miui που την αντιμετωπίζει ακόμη σαν flagship συσκευή.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλορίζικο φίλε! Ευτυχώς που δεν πήγες στη σειρά redmi note γιατί από op7 με sn855 να πας σε sn630 ? Λίγο θα σε ποναγε νομίζω. Τουλάχιστον εδω έχεις μια γενιά πίσω επεξεργαστή από αυτό που είχες....

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για να λειτουργεί ο εντοπισμός θέσης στον καιρό, σε ποια χώρα το έχετε βάλει;

 

Στάλθηκε από το MI 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

Για να λειτουργεί ο εντοπισμός θέσης στον καιρό, σε ποια χώρα το έχετε βάλει;

 

Στάλθηκε από το MI 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ινδία μια χαρά πάει

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...