Jump to content

Xiaomi Mi 8 / Mi 8 SE


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτην την στιγμη εισαι 2 εκδοσεις πισω στο Android και 2 εκδοσεις πισω στο MIUI (9->10->11). Εγω θα σου προτεινα να κανεις ολες τις αναβαθμισεις και οταν τελειωσουν ενα hard reset και να στησεις σε "καθαρη" συσκευη.

 

Είναι το πιο σωστό βήμα! Γενικά αμά ακούς γκρίνιες.. έχεις μια δυσπιστία να κάνεις το βήμα με το update.

Δεν θα έπρεπε όμως. Όλοι ανεξαιρέτως, στην αλλαγή του android version στην πρώτη ΟΤΑ, είναι σύνηθες να έχουν μικρές ατέλειες.

Μετά το μοίρασμα όμως κάναν δυο patches έρχονται και εξαλείφονται όποιες ατέλειες.

 

Από ασφάλεια και μόνο θα έχεις τελευταίο android και τελευταία security patches, εννοείται είναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτην την στιγμη εισαι 2 εκδοσεις πισω στο Android και 2 εκδοσεις πισω στο MIUI (9->10->11). Εγω θα σου προτεινα να κανεις ολες τις αναβαθμισεις και οταν τελειωσουν ενα hard reset και να στησεις σε "καθαρη" συσκευη.

OK. Ευχαριστώ!

Επειδή ήδη έκανα κάποιες εγκαταστάσεις προγραμμάτων και ρυθμίσεις, μήπως βολεύει καλύτερα να κάνω πρώτα ένα hard reset και μετά να περάσω αναβαθμίσεις και τέλος να στήσω τις εφαρμογές και τις ρυθμίσεις μου ή δεν πειράζει αν οι αναβαθμίσεις περαστούν πρώτα από το hard reset;

Edited by fonzi
Link to comment
Share on other sites

OK. Ευχαριστώ!

Επειδή ήδη έκανα κάποιες εγκαταστάσεις προγραμμάτων και ρυθμίσεις, μήπως βολεύει καλύτερα να κάνω πρώτα ένα hard reset και μετά να περάσω αναβαθμίσεις και τέλος να στήσω τις εφαρμογές και τις ρυθμίσεις μου ή δεν πειράζει αν οι αναβαθμίσεις περαστούν πρώτα από το hard reset;

 

Είναι το ίδιο. Ίσως και το λιγότερο χρονοβόρο.

Να σου πω τα βήματα που κάνω εγώ σε νέο κινητό.

(-> Εδώ εσύ κάνεις το hard reset. )

-> Κάνω όλα τα updates... */ στην συγκεκριμένη περίπτωση εώς το android 10 */

-> Στο τέλος θα συνδέσεις τον λογαριασμό gmail σου με όλες τις εφαρμογές σου.

-> θα στήσεις παράλληλα εκεί δαχτυλικά, settings κτλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι. Το Factory-reset της συσκευής θα έκανε κάτι διαφορετικό ή το ίδιο θα ήταν;

 

Το ίδιο και το αυτό.. η σωστή ορολογία είναι factory reset.

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βράδυ έκανα και εγώ την αναβάθμιση. Αξίζει να αλλάξω τον poco launcher που χρησιμοποιώ εδώ και καιρό, με τον μαμισιο?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χθες το βράδυ έκανα και εγώ την αναβάθμιση. Αξίζει να αλλάξω τον poco launcher που χρησιμοποιώ εδώ και καιρό, με τον μαμισιο?
Δε ξέρω για τον ποκο εγώ για λίγο είπα να τον δοκιμάσω και κατευθείαν μου έλλειψε ο nova....

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βράδυ έκανα και εγώ την αναβάθμιση. Αξίζει να αλλάξω τον poco launcher που χρησιμοποιώ εδώ και καιρό, με τον μαμισιο?

Άλλαξα και εγώ από Poco στον μαμά και δεν κατάλαβα τίποτα αξίζει για εμένα το ίδιο είναι με λίγες διάφορες .

Προσωπικά σε Poco και μαμά έβαλα θέματα με stock αντροιντ και είμαι ευχαριστημένος και μετά δύο

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βράδυ έκανα και εγώ την αναβάθμιση. Αξίζει να αλλάξω τον poco launcher που χρησιμοποιώ εδώ και καιρό, με τον μαμισιο?

 

 

Μπορεις να δοκιμασεις αν θελεις και τον "Shade Launcher"[Open Source],εχει ενημερωθει πλεον στο android Q ..Ειτε απο εδω : https://github.com/amirzaidi/Shade/releases

η και απο το playstore : https://play.google.com/store/apps/details?id=amirz.shade&hl=en_US (προσωπικα συμετεχω στον beta)

__Συν και το "Rootless Pixel Bridge V3" για να εχεις και το Google αριστερα απο εδω (pixelbridge.apk) : https://github.com/amirzaidi/AIDLBridge/releases/tag/v3

[ειναι ο παλιος "Rootles Pixel Launcher",πλεον με πολλες ρυθμισεις,πακετα εικονιδιων,καποια εφε χρωματων,αποκρυψεις εικονιδιων & γενικα αρκετες ρυθμισεις,χωρις να γινεται πολυπλοκος στη ρυθμιση του ομως,παιρνει συχνες ενημερωσεις και δεν καταναλωνει πολλους πορους.Ειχα βαρεθει τον Nova Pro απο καιρο & πλεον χρησιμοποιω αυτον σε διαφορες συσκευες...Ισως και να τον γνωριζεις δεν μπορω να ξερω, νομιζω ομως πως ειναι γενικα απο τους καλυτερους εκκινητες.Παιρνει συχνα updates & νομιζω με τον καιρο θα γινεται και καλυτερος]...Γενικα το θεμα των εκκινητων ειναι αναλογως και τα γουστα του καθενος :)

__Το νημα του στο XDA εδω : https://forum.xda-developers.com/android/apps-games/source-shade-launcher-make-phone-feel-t3931886

Reddit :

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να δοκιμασεις αν θελεις και τον "Shade Launcher"[Open Source],εχει ενημερωθει πλεον στο android Q ..Ειτε απο εδω : https://github.com/amirzaidi/Shade/releases

η και απο το playstore : https://play.google.com/store/apps/details?id=amirz.shade&hl=en_US (προσωπικα συμετεχω στον beta)

__Συν και το "Rootless Pixel Bridge V3" για να εχεις και το Google αριστερα απο εδω (pixelbridge.apk) : https://github.com/amirzaidi/AIDLBridge/releases/tag/v3

[ειναι ο παλιος "Rootles Pixel Launcher",πλεον με πολλες ρυθμισεις,πακετα εικονιδιων,καποια εφε χρωματων,αποκρυψεις εικονιδιων & γενικα αρκετες ρυθμισεις,χωρις να γινεται πολυπλοκος στη ρυθμιση του ομως,παιρνει συχνες ενημερωσεις και δεν καταναλωνει πολλους πορους.Ειχα βαρεθει τον Nova Pro απο καιρο & πλεον χρησιμοποιω αυτον σε διαφορες συσκευες...Ισως και να τον γνωριζεις δεν μπορω να ξερω, νομιζω ομως πως ειναι γενικα απο τους καλυτερους εκκινητες.Παιρνει συχνα updates & νομιζω με τον καιρο θα γινεται και καλυτερος]...Γενικα το θεμα των εκκινητων ειναι αναλογως και τα γουστα του καθενος :)

__Το νημα του στο XDA εδω : https://forum.xda-developers.com/android/apps-games/source-shade-launcher-make-phone-feel-t3931886

Reddit :

σ ευχαριστώ! Τον nova prime τον χρησιμοποιώ χρόνια και είπα να αλλάξω λίγο περιβάλλον. Θα δοκιμάσω τον pixel.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστώ! Τον nova prime τον χρησιμοποιώ χρόνια και είπα να αλλάξω λίγο περιβάλλον. Θα δοκιμάσω τον pixel.

Τιποτα...Φυσικα κανεις νομιζω δεν μπορει να αμφισβητησει την αξια του Nova Launcher,απλα μια αλλαγη για δοκιμη καποιας αλλης εφαρμογης ποτε δεν βλαπτει.Πολλες φορες ετσι πεφτουμε πανω και σε αλλες καλες εφαρμογες ειδικα οταν ειναι δωρεαν χωρις Pro & Prime εκδοσεις....

Ο Nova τελευταια εχει γινει αρκετα περιπλοκος στις ρυθμισεις του,αλλα συνεχιζει να ειναι πολυ παραμετροποιησιμος & απο τους κορυφαιους...

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Τιποτα...Φυσικα κανεις νομιζω δεν μπορει να αμφισβητησει την αξια του Nova Launcher,απλα μια αλλαγη για δοκιμη καποιας αλλης εφαρμογης ποτε δεν βλαπτει.Πολλες φορες ετσι πεφτουμε πανω και σε αλλες καλες εφαρμογες ειδικα οταν ειναι δωρεαν χωρις Pro & Prime εκδοσεις....

Ο Nova τελευταια εχει γινει αρκετα περιπλοκος στις ρυθμισεις του,αλλα συνεχιζει να ειναι πολυ παραμετροποιησιμος & απο τους κορυφαιους...

υπάρχει και έκδοση pro,η εννοούσες τον prime?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μερικές φορές εξαφανίζονται τα κάτω εικονίδια της αρχικής οθόνης στον μαμά launcher.Με ένα swipe up ξεκολλάει.(έχω ενεργοποιήσει το συρτάρι)

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε Microsoft Launcher να σωθείτε!!! Εγώ βαριέμαι εύκολα και τους αλλάζω συχνά. Έχω αγορασμένο τον nova και συχνά τον βάζω βέβαια.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει και έκδοση pro,η εννοούσες τον prime?

 

 

Αν εννοεις τον Shade Launcher δεν υπαρχει πληρωμενη εκδοση,μια μονο δωρεαν.PRO αναφερομουν στον Nova Prime,πολλες φορες τον αποκαλω PRO απο συνηθεια την πληρωμενη εκδοση,δεν αλλαζει κατι το ιδιο ειναι..

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα Nova launcher και είδα διάφορα προς το καλύτερο στη μπαταρία σε σχέση με τον στοκ...το έχει παρατηρήσει κανείς?
Λίγο ακραίο μου ακούγεται...εγώ μόνιμα nova χρησιμοποιώ

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Εδώ και μέρες όταν μπαίνω στο Fb μου βγάζει ένα μύνημα που λέει ''Λειτουργία για την εφαρμογή Facebook'' και κατεβάζει ενημέρωση. Το κάνει κάθε φορά που μπαίνω.

Καμιά ιδέα;

 

Τελικά έχει βρει κανείς κάποια λύση γι αυτό? Έχει αρχίσει και με εκνευρίζει!!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν είμαστε σε περιαγωγή και κάνουμε μια κλήση στην Ελλάδα υπάρχει η δυνατότητα να μπαίνει αυτόματα μπροστά το +30 ? Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχει βρει κανείς κάποια λύση γι αυτό? Έχει αρχίσει και με εκνευρίζει!!!

 

Φίλε μου εμένα σταμάτησε να το βγάζει πλέον. Ισως κάποια ενημέρωση; δεν ξέρω πραγματικά.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μία χαρά είναι και ο μαμά lancer γιατί να βάζουμε κι άλλα

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κατάφερε κανένας με Android 10 να έχει WiFi calling με Vodafone? Εγώ όσο και να προσπάθησα δεν είχα αποτέλεσμα.. Αν μπόρεσε κάποιος ας μας πει..

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κατάφερε κανένας με Android 10 να έχει WiFi calling με Vodafone? Εγώ όσο και να προσπάθησα δεν είχα αποτέλεσμα.. Αν μπόρεσε κάποιος ας μας πει..

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Με cosmote δουλεύει κανονικά πάντως στο android 10

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με cosmote δουλεύει κανονικά πάντως στο android 10

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τίποτα vodafone μάλλον δεν γίνεται τι να πω ίσως αργότερα το φτιάξουν

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 31 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τίποτα vodafone μάλλον δεν γίνεται τι να πω ίσως αργότερα το φτιάξουν

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ευχαριστώ πάντως αδελφέ..

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...