Jump to content

Xiaomi Mi 8 / Mi 8 SE


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τις τελευταίες μέρες έχω αρκετό drain χωρίς λόγο. Το βραδυ σε λειτουργία πτήσης έχασε 7%. Δεν έχω βάλει κάποια νέα εφαρμογή.Παρατηρω αρκετή κατανάλωση από το σύστημα android. Καμία ιδέα;

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε το 10..είναι θέμα ημερών...
Κάτι μου λέει ότι θα πρέπει να συνοδευτεί με ένα φορμάτ και είναι τερμα βαρετή διαδικασία...

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βαρέθηκα να περιμένω .... Το γύρισα σε Ελλάδα και οπότε έρθει το android 10

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε μένα χωρίς reset η μπαταριά είναι αισθητά καλύτερη...
Πήρες την ενημέρωση και εστρωσε η μπαταρία χωρίς επαναφορά;

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πήρες την ενημέρωση και εστρωσε η μπαταρία χωρίς επαναφορά;

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι. και μάλιστα πριν την αναβάθμιση για κανένα μήνα είχα λίγο drain

Link to comment
Share on other sites

Εσάς πως σας ήρθε; έχω ελληνικό κοτσοβολατο global και ακόμη τίποτα!

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ επίσημης αντιπροσωπείας από Wind, τίποτα ακόμα. Όταν λέτε καθαρή εγκατάσταση κάνω την εγκατάσταση του Android 10 και μετά επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων;

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ επίσημης αντιπροσωπείας από Wind, τίποτα ακόμα. Όταν λέτε καθαρή εγκατάσταση κάνω την εγκατάσταση του Android 10 και μετά επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων;

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ακριβώς ναι

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κανένα οδηγό για το πως να κρατήσουμε backup γιατί όπως το πήρα τον Οκτώβριο του 18 δεν έχω κάνει τίποτα μέχρι στιγμής
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους !

Συγνώμη που ρωτάω πράγματα μάλλον ήδη γραμμένα αλλά πιθανόν θα χρειαστεί να γίνει σχετικά άμεσα η αγορά νέου κινητού.

Μπορεί να γίνει root στο κινητό; Υπάρχουν και custom roms;

Αξίζει κατά τη γνώμη σας η αγορά ενός μεταχειρισμένου 170-200 ευρώ από το να πάω σε ένα καινούριο το ίδιο ή αν κάνω την υπέρβαση για το mi 9;

Η χρήση είναι σερφαρισμα, viber, WhatsApp, gps, YouTube , Spotify κλπ και η χρήση εφαρμογής dji fly για το πέταγμα drone. Καθόλου παιχνίδια...

Link to comment
Share on other sites

Το dji fly δεν ξέρω τι είναι. Σε όλα τα άλλα ναι.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Η νέα εφαρμογή dji fly έχει ασυμβατότητα με αρκετά κινητά Android ρίξε μια ματιά στο διαδίκτυο στον κατάλογο που έχει δημοσιεύσει η dji αν το mi8 είναι συμβατό η όχι με την εφαρμογή.
myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

Το dji fly δεν ξέρω τι είναι. Σε όλα τα άλλα ναι. Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ειναι εφαρμογη για να πετας ενα απο τα drones της. σε ευχαριστω!

Η νέα εφαρμογή dji fly έχει ασυμβατότητα με αρκετά κινητά Android ρίξε μια ματιά στο διαδίκτυο στον κατάλογο που έχει δημοσιεύσει η dji αν το mi8 είναι συμβατό η όχι με την εφαρμογή.

 

θα το κοιταξω, λογικα θα παιζει γιατι απο οτι ξερω η εφαρμογη θελει κινητο που τρεχει 64bit εφαρμογες και στο gsmarena το αναφερει οτι τις τρεχει. ευχαριστω παντως.

 

 

οδηγο για root θα βρω καπου εδω σε αυτο το θεμα ή να κοιταξω καλυτερα στο https://xiaomi-miui.gr/community/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους !

Συγνώμη που ρωτάω πράγματα μάλλον ήδη γραμμένα αλλά πιθανόν θα χρειαστεί να γίνει σχετικά άμεσα η αγορά νέου κινητού.

Μπορεί να γίνει root στο κινητό; Υπάρχουν και custom roms;

Αξίζει κατά τη γνώμη σας η αγορά ενός μεταχειρισμένου 170-200 ευρώ από το να πάω σε ένα καινούριο το ίδιο ή αν κάνω την υπέρβαση για το mi 9;

Η χρήση είναι σερφαρισμα, viber, WhatsApp, gps, YouTube , Spotify κλπ και η χρήση εφαρμογής dji fly για το πέταγμα drone. Καθόλου παιχνίδια...

 

Και root γίνεται και custom roms υπάρχουν. Πάντως με την χρήση που κάνεις δεν θα πρότεινα το Mi8, μιας και η μπαταρία του είναι μέτρια και το μεγάλο notch δεν είναι ιδανικό για Youtube. Τα δυνατά σημεία του κινητού είναι η κάμερα και ο επεξεργαστής, που την διαφορά του από έναν 730 πχ την βλέπει κανείς κυρίως σε παιχνίδια (η κοπέλα μου έχει το Mi 9T και η διαφορά τους σε καθημερινή χρήση σε ταχύτητα είναι σχεδόν 0)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα πιστεύω θα είναι σε λίγο καιρό εκεί θα παίξει ρόλο ποιος θα γεράσει ποιο γρήγορα και δεν θα είναι λειτουργική η συσκευή αν και υπάρχει και το πρόβλημα με τις μπαταρίες ...
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα πιστεύω θα είναι σε λίγο καιρό εκεί θα παίξει ρόλο ποιος θα γεράσει ποιο γρήγορα και δεν θα είναι λειτουργική η συσκευή αν και υπάρχει και το πρόβλημα με τις μπαταρίες ...

 

Γι'αυτό σκέφτομαι να πάρω ένα κινητό με καλό επεξεργαστή. Να "κρατήσει" όσο γίνεται παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό σκέφτομαι να πάρω ένα κινητό με καλό επεξεργαστή. Να "κρατήσει" όσο γίνεται παραπάνω

 

Θα σου πω την εμπειρία μου είχα το zuk z2 για περίπου 1μιση χρόνο και το πρόβλημα μου ήταν που δεν έβρισκα μπαταρία να κάνω αντικατάσταση ότι και να λέμε τα κινητά μετά από ένα δύο χρόνια όσο και να τα προσεχείς αν δεν αλλάξει μπαταρία χάνουν την λειτουργικότητα τους και σε ταχύτητα και αξιοπιστία ...αυτή την στιγμή είμαι σε αναζήτηση και για mi8 μιας και είναι από τις πρώτες παρτίδες του Ιούλιου του 18 κοντεύει ενάμιση και χρόνο και αυτό,το καλό είναι όμως ότι Xiaomi δεν είναι Lenovo και κατά πάσα πιθανότητα θα βρω αυθεντική ..

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απορώ που εχετε θέμα με τη μπαταρία.Εμενα είναι πολύ καλή.

 

Δεν κάνουμε όλοι την ίδια χρήση εγώ το έχω φορτίσει και τρεις φορές σε μια καλή μέρα με κάψιμο pubg..

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω την εμπειρία μου είχα το zuk z2 για περίπου 1μιση χρόνο και το πρόβλημα μου ήταν που δεν έβρισκα μπαταρία να κάνω αντικατάσταση ότι και να λέμε τα κινητά μετά από ένα δύο χρόνια όσο και να τα προσεχείς αν δεν αλλάξει μπαταρία χάνουν την λειτουργικότητα τους και σε ταχύτητα και αξιοπιστία ...αυτή την στιγμή είμαι σε αναζήτηση και για mi8 μιας και είναι από τις πρώτες παρτίδες του Ιούλιου του 18 κοντεύει ενάμιση και χρόνο και αυτό,το καλό είναι όμως ότι Xiaomi δεν είναι Lenovo και κατά πάσα πιθανότητα θα βρω αυθεντική ..

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δεν κάνουμε όλοι την ίδια χρήση εγώ το έχω φορτίσει και τρεις φορές σε μια καλή μέρα με κάψιμο pubg..

Αν σε ενδιαφέρει η μπαταρία ξέχνα το mi8 η μπαταρία του είναι τραγική, άσε που σε xiaomi πολύ δύσκολο να βρεις original μπαταρία, στο zuk z2 βρίσκεις πιο εύκολα περίπου 20-25€ έχουν.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει η μπαταρία ξέχνα το mi8 η μπαταρία του είναι τραγική, άσε που σε xiaomi πολύ δύσκολο να βρεις original μπαταρία, στο zuk z2 βρίσκεις πιο εύκολα περίπου 20-25€ έχουν.

 

Φίλε χωρις να θέλω να προσβάλλω άσε να ξέρω εγώ καλύτερα, τα έχω και τα δύο κινητά και γίνεται ακριβώς τo αντίθετο με το zuk ...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε χωρις να θέλω να προσβάλλω άσε να ξέρω εγώ καλύτερα, τα έχω και τα δύο κινητά και γίνεται ακριβώς τo αντίθετο με το zuk ...
συμφωνώ μαζί σου. Έχω zuk z2pro και mi8. Το z2 έχει χάλια μπαταρία , καμία σχέση με το mi8.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...