Jump to content

Xiaomi Mi 8 / Mi 8 SE


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγώ από την αρχή που πήρα αυτό το κινητό περισυ τον Σεπτέμβρη, ποτέ δεν μου χτύπησε ηχητική ειδοποίηση για τα SMS. δοκίμασα τα πάντα. και με τον nova prime και με τον δικό του launcher, έδωσα άδειες, άλλαξα ήχους, τίποτα!

ευτυχώς που σπάνια πλέον μου στέλνουν SMS.

Κάτι κάνεις λάθος
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω το μαυρο χρωμα του παει περισσοτερο απ'ολα.Βεβαια στα καταστηματα εχουν το μαυρο σε live.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια ειχε κανεις απο εσας και το honor 10 να μου πει υπερ και κατα του ενος και του αλλου?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω το μαυρο χρωμα του παει περισσοτερο απ'ολα.Βεβαια στα καταστηματα εχουν το μαυρο σε live.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια ειχε κανεις απο εσας και το honor 10 να μου πει υπερ και κατα του ενος και του αλλου?

Μπλε με διάφορα καλύτερο , γούστα βέβαια!

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάτι κάνεις λάθος
τόσα χρόνια με τόσα κινητά, δεν χρειαζόταν να κάνω τίποτα για να έχω ηχητική ειδοποίηση στα μηνύματα. απλά διάλεγα ήχο.

με το Mi8 τι χρειάζεται να κάνω και το κάνω λάθος?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση;

Στο wiget βάζοντας την μαμά ένδειξη ώρας και καιρού στο επάνω μέρος γιατί η ένδειξη της θερμοκρασίας δεν είναι ποτέ σωστή;

Μόνο αν πατήσεις επάνω και κανείς refresh τότε δείχνει κανονικά;

Στις ρυθμίσεις της εφαρμογής έχει κάτι σπαρτιατικες ρυθμίσεις μόνο.

Ξέρει κανείς κάτι;

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πώς σας κρατάει η μπαταρία 2 μέρες ή το βράδυ δεν καταναλώνει καθολου δεν καταλαβαίνω.εμενα μου κρατάει μια μέρα και το βράδυ κάνα 4% θα το χάσει...

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Χωρίς SIM είχα 0% κατανάλωση το βραδυ, με μια SIM έχω τώρα 2-3% κατανάλωση στο αντίστοιχο διάστημα ακόμα και σε airplane mode. Πάλι καλά είναι...

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

τόσα χρόνια με τόσα κινητά, δεν χρειαζόταν να κάνω τίποτα για να έχω ηχητική ειδοποίηση στα μηνύματα. απλά διάλεγα ήχο.

με το Mi8 τι χρειάζεται να κάνω και το κάνω λάθος?

 

Με καινουργια συσκευή με όλα default όσον αφορά τις ρυθμίσεις ήχου & ειδοποιησεων ακούγεται κανονικά η ηχητική ειδοποίηση στα μηνυματα

Link to comment
Share on other sites

τόσα χρόνια με τόσα κινητά, δεν χρειαζόταν να κάνω τίποτα για να έχω ηχητική ειδοποίηση στα μηνύματα. απλά διάλεγα ήχο.

με το Mi8 τι χρειάζεται να κάνω και το κάνω λάθος?

 

Άμα πας στο ήχος και δόνηση στις ρυθμίσεις λέει κάπου συγκεκριμένα μήνυμα ελήφθη και έχει δίπλα να επιλέξεις τον ήχο για την ειδοποίηση. Για δοκίμασε εκεί να δεις μήπως φτιάξει

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ που του εχω συνδεδεμενο το mi band 2 γιατί ώρες ωρες κοιμάται και δεν με ειδοποιεί για ειδοποιήσεις;Εχω την εφαρμογή mi fit και την εφαρμογη mi band tools και τις εχω και τις 2 αυτόματη εναρξη-χωρις περιορισμους στην μπαταρια και κλειδωμενες να μην τερματίζουν...Να φταει το mi band;
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω το μαυρο χρωμα του παει περισσοτερο απ'ολα.Βεβαια στα καταστηματα εχουν το μαυρο σε live.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια ειχε κανεις απο εσας και το honor 10 να μου πει υπερ και κατα του ενος και του αλλου?

 

Ναι, είχα το honor για περιππου εναν μήνα, με το που αλλαξα συσκευή είδα τέραστια διαφορά :

 

- Οθόνη μακράν καλύτερη του mi8. Είχα εναν φόβο να παω σε amoled αφού είχα χρόνια IPS (LG). Η οθόνη του Honor μου φαινόταν οκ απλα μεχρι που τα είδα δίπλα δίπλα. Καμία σχέση τα μαύρα και η αντίθεση και επίσης δέιχνει πολυ καλύτερη η συσκευή ακόμα και σβηστή.

- Μπαταρία πολύ καλύτερη το mi8. Σε 1-2 μήνες κλείνω χρόνο που το έχω και η μπαταρία ακόμα μου βγάζει παραπάνω απ όσο μου εβγαζε το Honor καινούριο.

- Δακτυλικό αποτύπωμα - home button. Στο honor δεν με βόλεψε ποτέ σε σημείο να ενεργοποιώ τα onscreen buttons. Δεν ηταν τόσο η απόκριση όσο η θέση και το μέγεθος του κουμπιού. Ως Αισθητήρας θα ελεγα ηταν αρκετά πιο αργός απο το LG G5 που είχα προηγουμένως και εννοείται πολύ πιο αργός απο το mi8.

- Καλύτερη κάμερα. Το honor στα χαρτία ισώς να ήταν πιο εντυπωσιακό αλλα το Mi8 με OIS το πατάει κάτω. Στην δική μου περίπτωση είχα και θέμα με την εστιαση και γενικά πολυ μεγάλη ασυνέπεια στα αποτελέσματα. Αν εβγάζα 5 φωτος απανωτα το ίδιο σημείο και οι 5 ηταν διαφορετικές. Σε καποιες ειχε φωτίσει υπερβολικά σε αλλες δεν ειχε εστιάσει κτλ. Με το mi8 Δεν μπορω να πω οτι εχω βγάλει κακη φωτο. Επίσης ο ασπρόμαυρος φακός ήταν ουσιαστικά άχρηστος.

- Για εμενα επίσης MIUI >>>>> EMUI οπότε το γράφω και αυτό καθαρά υποκειμενικά.

- Κατασκεύη. Η αίσθηση στο χέρι, η οθόνη γενικά και το βάρος του θύμιζουν ναυαρχίδα (νιώθω οτι πιάνω γυαλί και μέταλο.) Στο honor ένιωθα πως το κινητο ήταν Mid range και το ένιωθα πιο πολύ πλαστικό.

 

Τα μόνα θετικά που ισως να μου λείπουν απο το honor είναι

- το 3.5 jack

- ίσως το μικρότερο μέγεθος.

- Μικρότερο Notch

- Σίγουρα καλύτερο σήμα , μιλούσα άνετα στο μετρό με Vodafone (οσο περίμενα στις αποβάθρες) και αρκετές φορές είχα 3g-4g και ανάμεσα σε σταθμούς εν κινήση.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω φιλε.Παντως το μεγεθος του ειναι μεγαλουτσικο και δεν ξερω αν ειναι βολικο για κρατημα με το ενα χερι.
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω φιλε.Παντως το μεγεθος του ειναι μεγαλουτσικο και δεν ξερω αν ειναι βολικο για κρατημα με το ενα χερι.

 

Μη σε ξεγελαει η οθονη που ειναι 6.2 ιντσες...Είχα το note 4x με οθονη 5.5 ιντσες και το mi8 σε διαστάσεις ειναι μόλις 1mm μεγαλύτερο.

Αν είχες οποιοδήποτε κινητό τα τελευταία 2 χρόνια με οθόνη 5-5.5 ιντσες η διαφορά με το mi8 στο μεγεθος ειναι απο πολύ μικρή εώς ανυπαρκτη.

Αν δεν μπορείς να οπτικοποιήσεις τις διαστάσεις του mi8 ,φτιάξε ενα ορθογώνιο παραλληλόγραμμο και βάλε μέσα το smartphone που έχεις τωρα... :)

όσο για το χειρισμό με το ένα χέρι ,προσωπικά ούτε πρίν με το note 4x μπορούσα να το χειριστώ :p ...οπότε δεν μπορώ να πώ ότι το βλέπω ως αρνητικό.Πάντως πέρα απο την πλάκα όντως η οθόνη τόσο στο πλάτος όσο και στο μήκος δεν επιτρέπει να το χειριστείς με το ένα χέρι.Αν θέλεις κατι πιο μικρό κοίτα τα μικρότερα (και φθηνότερα) μοντέλα της xiaomi.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω φιλε.Παντως το μεγεθος του ειναι μεγαλουτσικο και δεν ξερω αν ειναι βολικο για κρατημα με το ενα χερι.

 

Σκέτη η συσκευή είναι βολική αλλά με μια λίγο χοντρή θήκη πχ Spigen με τίποτα με το ένα χερι. Και εγώ ήμουν μεταξύ honor 10, mi9 se και mi 8 ως αουτσαιντερ ομως όταν έπιασα το mi8 απέρριψα κατευθείαν το honor 10 (το οποίο το είχα δουλέψει λιγο ως εκθεσιακό). Στο τσακ θα έπαιρνα λογω μεγεθους το mi9se από σκρουτζομαγαζο αλλά τελευταια στιγμη με κέρδισε μια προσφορά για το mi8 με 2ετη εγγύηση και με σχεδόν παρόμοια τιμη. Πρόσφατη βλάβη στο κινητό της συζύγου όπου αλλάχτηκε η οθόνη δωρεαν μέσα στην εγγύηση μου υπενθύμισε πόσο σημαντικό είναι. Καθοριστικος και ο επεξεργαστης, καλός ο sd712 του se αλλά ο sd845 ειναι σε άλλο επίπεδο και πιο future proof.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην ομάδα. Νέος κάτοχος mi8 . Το πήρα από ένα φίλο μεταχειρισμένο. Δεν ξέρω τι είναι global ή china . Απ' όλα αυτά που διάβασα για την κάμερα θα πρέπει να βάλω την gcam ? Και αν ναι από πού την κατεβάσω? Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.....
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω το μαυρο χρωμα του παει περισσοτερο απ'ολα.Βεβαια στα καταστηματα εχουν το μαυρο σε live.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια ειχε κανεις απο εσας και το honor 10 να μου πει υπερ και κατα του ενος και του αλλου?

 

Να σε πω και εγω τη γνώμη μου για το Honor 10, μιας και το έδωσα και πήγα στο mi8 (και ησύχασα):

το mi 8 εχει ανώτερη οθόνη (και πιο καλές διαστάσεις οθόνης). Παρόλα αυτα το honor 10 έχει απο τις καλύτερες IPS (και πάνω στο 6μηνο μου έβγαλε κιτρινίλα)

Σαν επιδόσεις το honor 10 δε φτάνει το mi8 με τίποτα, και δε μιλάω μονο για gaming αλλά για καθημερινή χρήση

Το fingerprint λειτουργεί και ως capacitive button (o λόγος που πηρα τη συσκευή, ερχόμουν απο zuk z2) δεν νιωθει με τη καμια. εστρωσε αρκετα με τα updates αλλα σπάει νευρα πραγματικα)

έχει ωραίο ηχειο, καλύτερο απτο Mi8

η μπαταρια του H10 κραταει πολυ λιγοτερο απτο mi8 (ενω έχουν ίδια χωρητικότητα) επίσης, έπεσε πολύ η διάρκεια της σε διάστημα 6 μηνών (ενώ το φόρτιζα πολύ προσεκτικά)

το EMUI ειναι για πεταμα πραγματικα

Η κάμερα του Honor 10 δε φτάνει τη καμερα του mi8 με τίποτα, ότι βγαζεις φαινεται ψευτικο

Επισης το Honor 10 έχει ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ γυαλί, γρατζουνιεται για τη πλακα (όντως δίνει αίσθηση πλαστικού στο χέρι). το mi8 δε παθαίνει τίποτα

Γενικα δεν εμεινα καθόλου ευχαριστημενος με το honor 10, το πούλησα σε φίλο και του έβγαλε πρόβλημα (χωρις λόγο τα παιξε το τσιπακι)

 

θετικα Honor 10 :

ηχείο

Headphone jack

Θετικα mi8 :

Όλα τα άλλα

 

Για εμένα ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ HUAWEI/HONOR, η συσκευή ήταν ένα μόνιμο πρόβλημα

 

Καλά, εσύ ακόμα μετα απο τόσους μήνες δε κατέληξες? απο ιούνιο ρωτάς στα thread του Mi8 και του Honor 10, ούτε αμαξι να επαιρνες

Edited by manosgagalis
Link to comment
Share on other sites

Δεν παιρνω κινητο με τη μια.Το ψαχνω αρκετο καιρο πριν το παρω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εσεις θα παιρνατε κινητο απο μαγαζι που οι υπαλληλοι του ειναι Πακιστανοι?Πηγα σε ενα μαγαζι σημερα και ο υπαλληλος μιλουσε βεβαια ελληνικα και μου εδειξε κανονικα το κουτι του mi8 σφραγισμενο και με την ενδειξη global version.Ρωτησα για εγγυηση και μου ειπε οτι ισχυει για 1 χρονο και αν χαλασει το παω σ'αυτους και το επισκευαζουν οι ιδιοι.Θα το αγοραζατε σ'αυτη την περιπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Άμα σε πειράζει που οι υπάλληλοι είναι απο άλλη χώρα παρτο απο σκρουτζ, η παρε μεταχειρισμενο

Εγώ δε θα έπαιρνα καινούριο κινητο απο μαγαζι που δεν μου φαινεται αξιοπιστο

Απο σκρουτζ 1 χρονο εγγύηση, εκτος συγκεκριμένων καταστημάτων που έχουν δικο τους σερβις κια δινουν 2

απο επισημους μεταπωλητες 2 χρονια σερβις αλλα το πληρώνεις αρκετα παραπάνω

Edited by manosgagalis
Link to comment
Share on other sites

Eδω και 3 μερες εχω drain απο το Android system. Ποτε θα λυθει αυτο το προβλημα απο την Google επιτελους? Γινοταν σε ολες τις συσκευες μου, γινεται σε ολο τον κοσμο και καμια λυση. Reboot και φορτιση δεν πιανουν.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...