Jump to content

Xiaomi Mi 8 / Mi 8 SE


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διαβάσα ότι στην τελευταία china beta στο Mi8 έβαλαν επιλογή για το dc dimming. Γνωρίζει κάποιος τι είναι αυτό;

 

Απ οτι εχω καταλάβει και εγω ρυθμίζει την φωτεινότητα ανάλογα με την ταση της μπαταρίας και είναι πολύ καλό!

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όχι δεν έχω το προ..,

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μπέρδεμα με το παλικάρι που ρώτησε στην αρχή.....

 

Πάντως με το τελευταίο Update που έγινε στην Dev το δαχτυλικό αποτύπωμα στην οθόνη του Pro εκτοξεύθηκε, πολύ καλύτερη απόκριση πλέον.

 

 

Διαβάσα ότι στην τελευταία china beta στο Mi8 έβαλαν επιλογή για το dc dimming. Γνωρίζει κάποιος τι είναι αυτό;

 

https://gr.gizchina.com/2019/05/22/xiaomi-mi-8-diathesimo-to-update-se-miui-10-9-5-22-fernei-dc-dimming/

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε αν το mi8 pro εισαγωγή από Κίνα έχει την B20?

 

 

Στάλθηκε από το MI MAX 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Και ενώ έλεγα σε άλλο τρεντ τα καλύτερα....διαπιστώνω ξαφνικά δυο θέματα.

Το ένα , ενώ έχει καταπληκτικές φωτογραφίες, το βίντεο το θεωρώ απαράδεκτο ακόμη και στα 1080 και 60fps.

Ναι δεν είχε τύχει να τραβήξω κανένα και δοκιμάζοντας τρία βιντεάκια έμεινα με το στόμα ανοιχτό από απογοήτευση.

Επίσης, βλέπω κάνοντας σκρολ στο Facebook η στο chrome δεν ρολάρει τόσο γρήγορα και κάνει κολληματακια...σε αντίθεση με του γιου μου το xiaomi redmi note 6pro που πάει σφαίρα...

Το μάτιασα μου φαίνεται....

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by motojohnnys
Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε αν το mi8 pro εισαγωγή από Κίνα έχει την B20?

 

 

Στάλθηκε από το MI MAX 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_2G: GSM B2/B3/B5/B8

CDMA1X/EVDO BC10

_3G: WCDMA B1/B2/B4/B5/B8

TD-SCDMA B34/B39

_4G: TD-LTE B34/B38/B39/B40/B41(120MHz)

FDD-LTE B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B12/B17/B20

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Και ενώ έλεγα σε άλλο τρεντ τα καλύτερα....διαπιστώνω ξαφνικά δυο θέματα.

Το ένα , ενώ έχει καταπληκτικές φωτογραφίες, το βίντεο το θεωρώ απαράδεκτο ακόμη και στα 1080 και 60fps.

Ναι δεν είχε τύχει να τραβήξω κανένα και δοκιμάζοντας τρία βιντεάκια έμεινα με το στόμα ανοιχτό από απογοήτευση.

Επίσης, βλέπω κάνοντας σκρολ στο Facebook η στο chrome δεν ρολάρει τόσο γρήγορα και κάνει κολληματακια...σε αντίθεση με του γιου μου το xiaomi redmi note 6pro που πάει σφαίρα...

Το μάτιασα μου φαίνεται....

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Το θεωρω παρα πολυ καλο βιντςο.. s7 edge ειχα πριν οχι καμμία σαβουρα να συγκρίνω .. πολυ καλο βιντεο απο τοτε ππυ πηραμε τα 60fps .. δεν μπορω να καταλαβω τι σε χαλαει και γραφει; ετσι

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε αν το mi8 pro εισαγωγή από Κίνα έχει την B20?

Στάλθηκε από το MI MAX 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Με μια γρήγορη ματιά που έριξα σε διάφορα Sait ναι την έχει!! Γιατί σκέφτεσαι να το πάρεις?? ;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Με μια γρήγορη ματιά που έριξα σε διάφορα Sait ναι την έχει!! Γιατί σκέφτεσαι να το πάρεις?? ;)
Όχι το έχει φίλος και μου έκανε ερώτηση.

Εγώ έχω το απλό Mi8 από Κωτσόβολο ενώ αυτός το πήρε από αγγελία και δεν είναι επίσημη εισαγωγή, ούτε καν σκρουτζ, από Κίνα δλδ αλλά global όμως.

Ευχαριστώ και το φίλο πριν για την απάντηση.

Κι εγώ που το έψαξα λίγο είδα πως έχει.

 

Στάλθηκε από το MI MAX 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Στην τελευταια global dev closed beta μας εδωσαν κ το dc dimming καθως κ τα notifications μενουν σταθερα διπλα στην ωρα. Δεν εξαφανιζονταιβσταα 3 δευτερολεπτα. Επιτελους!!!

Mi 11 pro 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Το MI 8 global version υποστηρίζει Β20 800 mhz έτσι ? Δεν εχει να κανει αυτο με τι 4g+?

Επίσης τι ειναι το dc dimming?

Link to comment
Share on other sites

Στην τελευταια global dev closed beta μας εδωσαν κ το dc dimming καθως κ τα notifications μενουν σταθερα διπλα στην ωρα. Δεν εξαφανιζονταιβσταα 3 δευτερολεπτα. Επιτελους!!!
notification viber στην aod εμφανίστηκε;

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Το MI 8 global version υποστηρίζει Β20 800 mhz έτσι ? Δεν εχει να κανει αυτο με τι 4g+?

Επίσης τι ειναι το dc dimming?

 

Ok

 

Το ψαξα και καλυφθηκα μονος μου.

Β20 υποστηρίζει και dc dimming λειτουργία φωτισμού οθόνης.Αντε μακάρι γρήγορα και widevine l1 οχι οτι είναι κατι το φοβερό αλλα κριμα να ναι l3

Link to comment
Share on other sites

Εχει ψαξει κάποιος στην καμερα τις συγκεκριμένες ρυθμίσεις?

Βίντεο.. Σταθεροτητα Εικονας.. on/off .. Σε ποια περίπτωση χρειάζεται να το κλείσεις?

Εξάλειψη Τρεμουλου.. 50 Hz 60 Hz η αυτοματο.. Τι σημαίνουν αυτά?

Διαστημα Χρονου.. Τι σημαίνει?.. Το αφήνετε προεπιλογή?

Εκανα χθες διαφορα τεστ στο βίντεο και συγκριση με s7 edge.. πολυ καλύτερη εικόνα.. οντως στα 60 fps δεν τραβάει τοσο φως απο το περιβάλλον (στο σκοτάδι με ενα μικρο φως αναμμένο) αλλα με αναμμένο φως δωμάτιου εχει ωραια φυσικη εικονα με καλα χρωματα για βραδυ ενω το s7 edge εχει περισσότερο φως στο σκοτάδι αλλα με αναμμένο φως εχει πολυ αλλοιωμενη εικονα.. στα 30 fps εχει πολυ χειρότερη κινηση με λιγο πιο δυνατο φως στο σκοτάδι.. με ενα αναμμένο φως στο δωμάτιο και τα δυο εχουν φωτεινότητα.

Το μονο που θα ηθελα να διορθωσω λιγο ειναι οτι στο βίντεο 60 fps.. ειναι λιγο νευρικη η εικονα στην κινηση.. οταν περπατας εστω και απαλα σταθερα η οταν γυρνας το κινητο σε αλλο πλανο/ληψη υπαρχει μια νευρικοτητα στην κίνηση σαν να ηθελε πιο δυνατο σταθεροποιητη.. εκτος κι αν ειναι στην ρύθμιση τρεμουλο αυτο που λεω..

Αν εχει ψαχτει καποιος ας μας δωσει πληροφορίες..

Edited by pchatzip
Link to comment
Share on other sites

Στην τελευταια global dev closed beta μας εδωσαν κ το dc dimming καθως κ τα notifications μενουν σταθερα διπλα στην ωρα. Δεν εξαφανιζονταιβσταα 3 δευτερολεπτα. Επιτελους!!!

 

Τι εννοείς με το global dev closed beta, είναι κάτι διαφορετικό από την απλή Global developer που έχω εγώ ας πούμε;

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά.... σήμερα ξεκλειδωσα τον bootloader.Δεν πέρασα custom rom το άφησα όπως ξεκίνησε με την επίσημη.Αλλά σταμάτησαν να λειτουργούν VOLTE και VOWIFI.

Τί παίχτηκε? Γιατί στο σπίτι μου έλυσαν το πρόβλημα με το σήμα.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχει ψαξει κάποιος στην καμερα τις συγκεκριμένες ρυθμίσεις?

Βίντεο.. Σταθεροτητα Εικονας.. on/off .. Σε ποια περίπτωση χρειάζεται να το κλείσεις?

Εξάλειψη Τρεμουλου.. 50 Hz 60 Hz η αυτοματο.. Τι σημαίνουν αυτά?

Διαστημα Χρονου.. Τι σημαίνει?.. Το αφήνετε προεπιλογή?

Εκανα χθες διαφορα τεστ στο βίντεο και συγκριση με s7 edge.. πολυ καλύτερη εικόνα.. οντως στα 60 fps δεν τραβάει τοσο φως απο το περιβάλλον (στο σκοτάδι με ενα μικρο φως αναμμένο) αλλα με αναμμένο φως δωμάτιου εχει ωραια φυσικη εικονα με καλα χρωματα για βραδυ ενω το s7 edge εχει περισσότερο φως στο σκοτάδι αλλα με αναμμένο φως εχει πολυ αλλοιωμενη εικονα.. στα 30 fps εχει πολυ χειρότερη κινηση με λιγο πιο δυνατο φως στο σκοτάδι.. με ενα αναμμένο φως στο δωμάτιο και τα δυο εχουν φωτεινότητα.

Το μονο που θα ηθελα να διορθωσω λιγο ειναι οτι στο βίντεο 60 fps.. ειναι λιγο νευρικη η εικονα στην κινηση.. οταν περπατας εστω και απαλα σταθερα η οταν γυρνας το κινητο σε αλλο πλανο/ληψη υπαρχει μια νευρικοτητα στην κίνηση σαν να ηθελε πιο δυνατο σταθεροποιητη.. εκτος κι αν ειναι στην ρύθμιση τρεμουλο αυτο που λεω..

Αν εχει ψαχτει καποιος ας μας δωσει πληροφορίες..

 

Επισης το εψαξα και τα βρηκα ολα με googlarisma thanks

Link to comment
Share on other sites

Στην καμερα λειτουργία πορτραίτο πάνω απο το κουμπι φωτογραφιας εχει αριστερα για επιλογη φωτισμου και δεξια για επιλογη ωραιοποίησης κτλ. Η επιλογή φωτισμού δειχνει να μην μου λειτουργεί ενω λεει ουρανιο τοξο κ.α που στη φωτογραφιση δείχνει ασπρόμαυρο η πιο αχνα χρωματα κτλ οταν παω gallery να δω την φωτο ειναι σαν μην εχω βαλει την επιλογη. Ισχύει σε ολους ή ειναι δικο μου bug η κατι δεν εχω καταλάβει?
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά.... σήμερα ξεκλειδωσα τον bootloader.Δεν πέρασα custom rom το άφησα όπως ξεκίνησε με την επίσημη.Αλλά σταμάτησαν να λειτουργούν VOLTE και VOWIFI.

Τί παίχτηκε? Γιατί στο σπίτι μου έλυσαν το πρόβλημα με το σήμα.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άκυρο. Το βρήκα.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οπως προανεφερα στην καμερα οποιος εχει video 60fps.. θα παρατηρήσει οτι στην καταγραφη ειναι καπως νευρικο το βιντεο..παρολο που κρατας οσο μπορεις σταθερο το χερι ειναι σαν να κουνιέται λιγο η εικονα. Οσοι εχετε ψαχτει με την καμερα βαζετε ρυθμιση 50 , 60 hz αυτοματο ή απενεργοποιηση? Επισης στο ρυθμισεις αυτοματης εκθεσης βαζετε μεσος ορος πλαισιου ή κεντροσταθμισμενη? Νομιζω με το μεσος ορος πλαισιου ειναι λιγο πιο νορμαλ αλλα δεν ξερω αν ισχύει.. Αν εχει ψαχτει καποιος ας απαντήσει.

 

Έυχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οπως προανεφερα στην καμερα οποιος εχει video 60fps.. θα παρατηρήσει οτι στην καταγραφη ειναι καπως νευρικο το βιντεο..παρολο που κρατας οσο μπορεις σταθερο το χερι ειναι σαν να κουνιέται λιγο η εικονα. Οσοι εχετε ψαχτει με την καμερα βαζετε ρυθμιση 50 , 60 hz αυτοματο ή απενεργοποιηση? Επισης στο ρυθμισεις αυτοματης εκθεσης βαζετε μεσος ορος πλαισιου ή κεντροσταθμισμενη? Νομιζω με το μεσος ορος πλαισιου ειναι λιγο πιο νορμαλ αλλα δεν ξερω αν ισχύει.. Αν εχει ψαχτει καποιος ας απαντήσει.

 

Έυχαριστω

 

Μετα απο ψαξιμο νομιζω η καλυτερη ρυθμιση για βιντεο σε 1080 60 fps ειναι Σταθεροτητα Εικονας On,Η264,50HZ,Μεσος Ορος Πλαισιου

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ σε mi 8 όλα καλά. Αλλά αυτό που δεν καταλαβαίνω με την xiaomi είναι γιατί η AOD σβήνει μετά από ώρα, γιατί να μην έχει ρολόι όταν είναι…
Link to comment
Share on other sites

Στην τελευταια global dev closed beta μας εδωσαν κ το dc dimming καθως κ τα notifications μενουν σταθερα διπλα στην ωρα. Δεν εξαφανιζονταιβσταα 3 δευτερολεπτα. Επιτελους!!!

 

Παρασκευή κανονικά θα την πάρουμε ;;!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ σε mi 8 όλα καλά. Αλλά αυτό που δεν καταλαβαίνω με την xiaomi είναι γιατί η AOD σβήνει μετά από ώρα, γιατί να μην έχει ρολόι όταν είναι…

 

Σβηνει οταν εισαι σε σκοτεινο περιβαλλον, για εξοικονομηση ενεργειας υποθετω. Ειναι οντως εντελως χαζο, δεν ξερω με τι ψυχολογια το εκαναν. Σαν να μην εχεις AOD ειναι. Θα μπορουσαν να βαλουν μια επιλογη, αν θες να απενεργοποιειται, οταν δεν εχει πολυ φως στον χωρο που εισαι.

Link to comment
Share on other sites

Σβηνει οταν εισαι σε σκοτεινο περιβαλλον, για εξοικονομηση ενεργειας υποθετω. Ειναι οντως εντελως χαζο, δεν ξερω με τι ψυχολογια το εκαναν. Σαν να μην εχεις AOD ειναι. Θα μπορουσαν να βαλουν μια επιλογη, αν θες να απενεργοποιειται, οταν δεν εχει πολυ φως στον χωρο που εισαι.

Ναι είναι εντελώς χαζό

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ σε mi 8 όλα καλά. Αλλά αυτό που δεν καταλαβαίνω με την xiaomi είναι γιατί η AOD σβήνει μετά από ώρα, γιατί να μην έχει ρολόι όταν είναι…

Όταν αγγίζεις την οθόνη όμως ανάβει αμέσως, ναι είναι για εξοικονόμηση ενέργειας... Κινείται και η Xiaomi στα βήματα της Samsung που με τις τελευταίες αναβαθμίσεις έβαλε κι αυτή το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...