Jump to content

Xiaomi Mi 8 / Mi 8 SE


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μάγκες έχει βάλει κανείς στοκ ρομ τύπου pixelexpirience ,

Θέλω να ρωτήσω πως τα πηγαίνει σε μπαταρία ομαλότητα αν υπάρχουν μπαγκ,σε κάμερα και λοιπά

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

H ρομ pixel είναι .zip ~ 600mb

H custom ROM, από xiaomi.eu, είναι 1,7 GB

Γιατί τέτοια διαφορά ?

Μήπως είναι patch η μπορεί να μην έχει τα Google app μέσα

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι patch η μπορεί να μην έχει τα Google app μέσα

 

οι aosp γενικά ειναι μισες σε mb

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

H ρομ pixel είναι .zip ~ 600mb

H custom ROM, από xiaomi.eu, είναι 1,7 GB

Γιατί τέτοια διαφορά ?

 

Η συγκεκριμένη είναι χωρίς gapps, τα φλασαρεις χόρια .

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

H ρομ pixel είναι .zip ~ 600mb

H custom ROM, από xiaomi.eu, είναι 1,7 GB

Γιατί τέτοια διαφορά ?

 

 

H Pixel Experience ειναι βασισμενη στον κωδικα του AOSP (οπως πχ η LOS,η RR κλπ) περισσοτερο για οσους θελουν το καθαρο το stock android στη συσκευη τους περιεχοντας ομως ολα τα χαρακτηριστικα των pixel...

Η eu είναι μια custom rom βασισμένη στην miui china developer rom (βασισμενη δηλαδη στο λειτουργικο της xiaomi)... περιεχει μεν όλα τα χαρακτηριστικά της stock miui αλλα εχουν προστεθει και αλλα επιπλεον χαρακτηριστικα & βελτιωσεις & εχουν αφαιρεθει ολες οι κινεζικες προεγκατεστημενες εφαρμογες απο τη rom και πολλα αλλα (ερχεται με το playstore πιστοποιημενο)

__Kαι οι δυο rom περιεχουν τα gapps δεν χρειαζεται να φλασαρουμε κανενα πακετο !

 

https://forum.xda-developers.com/mi-8/development/rom-pixel-experience-t3871932

 

https://www.xda-developers.com/xiaomi-eu-releases-unofficial-miui-10-for-xiaomi-devices/

 

(προσωπικη μου αποψη για τη pixel experience : Μια απο τις καλυτερες rom)

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Τις έχει δουλέψει κάνεις σε αυτό κινητό για να μας πει την άποψη του , δυστυχώς δεν έχω χρόνο να αλλάζω συνέχεια Ρομ για αυτό ήθελα να ρωτήσω
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιείτε την ενσωματωμένη εφαρμογή cleaner? Σκέφτομαι αν εχει καποιο νόημα ο καθαρισμος η αν μπορει να δημιουργησει κάποιο προβλημα ίσως. Η γνώμη σας;
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιείτε την ενσωματωμένη εφαρμογή cleaner? Σκέφτομαι αν εχει καποιο νόημα ο καθαρισμος η αν μπορει να δημιουργησει κάποιο προβλημα ίσως. Η γνώμη σας;

 

μου εχει τυχει, κινητο να κρασαρει, και με καθαρισμο ειχε 1,5 gb cache. και παντα μια φορα την εβδομαδα, μια επανεκινηση.

Link to comment
Share on other sites

3.30 ωρες σε αναμονη σημερα, με AOD αλλα χωρις wifi, data, gps, bluetooth ενεροποιημενα, και εφαγε 7% μπαταρια (με επιλεγμενο το LTE/WCDMA). Αβυσσος η ψυχη του drain. Eρχεται και φευγει οποτε θελει.:p Edited by ardi21
Link to comment
Share on other sites

https://android.gadgethacks.com/how-to/use-gsam-its-fullest-potential-monitor-battery-life-cpu-usage-more-0176857/

 

Kοιταξε αυτήν την εφαρμογή, υπάρχει και pro, (θέλει να την αγοράσετε).

Link to comment
Share on other sites

https://android.gadgethacks.com/how-to/use-gsam-its-fullest-potential-monitor-battery-life-cpu-usage-more-0176857/

 

Kοιταξε αυτήν την εφαρμογή, υπάρχει και pro, (θέλει να την αγοράσετε).

 

Μωρε το θεμα δεν ειναι τοσο να επιβεβαιωσουμε το drain αλλα να μην υπαρχει. Το βραδυ παλι μου εφαγε 12% μεσα σε 7 ωρες με τα παντα κλειστα. Δεν μπορω να πω παντως, με εχει σε εγρηγορση το κινητο να δω αν ειναι οκ η οχι. :p Βεβαια εχω κουραστει λιγο... Δεν ξερω ποση μπαταρια θα εχω οταν ξυπναω.

 

Eιδα την ποιοτητα του σηματος με το GSam battery monitor και δεν ειναι τοσο κακο τελικα. Ειναι καπου στην μεση στο διαγραμμα.

Edited by ardi21
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Εχω σχεδον καταλήξει στο Mi8, απλά επειδή δεν είχα ποτέ κινητό με amoled οθόνη.. θέλω να ρωτήσω για το screen burn in. Στα samsung διαβάζω ότι μετα το 8μηνο οι οθόνες γίνονται χάλια. Υπάρχει το ίδιο θέμα με τα xiaomi?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Εχω σχεδον καταλήξει στο Mi8, απλά επειδή δεν είχα ποτέ κινητό με amoled οθόνη.. θέλω να ρωτήσω για το screen burn in. Στα samsung διαβάζω ότι μετα το 8μηνο οι οθόνες γίνονται χάλια. Υπάρχει το ίδιο θέμα με τα xiaomi?

 

Στους 5 μήνες που το έχω δεν έχει κανένα πρόβλημα. Γενικά δεν έχω ακούσει κάποιο θέμα με burn in

Link to comment
Share on other sites

Τι burn in γίνεται υπό προϋποθέσεις όπως το να έχουμε τη φωτεινότητα συνεχώς στο 100% ή να έχουμε υψηλή φωτεινότητα και να το φορτίζουμε με quick charge ή να παίζουμε παιχνίδια όπου η θερμοκρασία της συσκευής αυξάνεται. Στατιστικά κάποια στιγμή θα βγάλει λόγω χαρακτηριστικού μειονεκτήματος των amoled panel. Συνήθως εμφανίζεται στα σημεία όπου υπάρχουν στατικά στοιχεία, στη προκειμένη περίπτωση στη status bar πλησίον του notch.

Used: LG G2 - Nexus 5 - Motorola moto g (2014) - Samsung Galaxy S5 - LG G3 32Gb - LG G Flex 2 - LG G3 16Gb - Samsung Galaxy S6 32Gb - LG G4 32 Gb - Xiaomi redmi note 3 pro - Huawei P9 - Huawei P9 lite - Honor 7 lite - Samsung S7 edge -

Samsung S8 - Xiaomi Redmi Pro - Honor 8 - Samsung S7 - Honor 8 pro - Xiaomi Mi Mix 2 - Samsung Note 8 - Xiaomi redmi note 5 - Huawei P20 pro Now: Xiaomi mi8

Link to comment
Share on other sites

Τι burn in γίνεται υπό προϋποθέσεις όπως το να έχουμε τη φωτεινότητα συνεχώς στο 100% ή να έχουμε υψηλή φωτεινότητα και να το φορτίζουμε με quick charge ή να παίζουμε παιχνίδια όπου η θερμοκρασία της συσκευής αυξάνεται. Στατιστικά κάποια στιγμή θα βγάλει λόγω χαρακτηριστικού μειονεκτήματος των amoled panel. Συνήθως εμφανίζεται στα σημεία όπου υπάρχουν στατικά στοιχεία, στη προκειμένη περίπτωση στη status bar πλησίον του notch.

Καταλαβα. Συνηθίζω να κρατάω τα κινητά μου περίπου 2 χρόνια. Οπότε ίσως και να το αποφύγω τελικά:(

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα. Συνηθίζω να κρατάω τα κινητά μου περίπου 2 χρόνια. Οπότε ίσως και να το αποφύγω τελικά:(

 

Να αποφεύγεις και την πολύωρη χρήση σαν GPS συσκευή σε ταξίδια θα προσέθετα εγώ. Με φυσιολογική χρήση δεν νομίζω να δεις κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Να αποφεύγεις και την πολύωρη χρήση σαν GPS συσκευή σε ταξίδια θα προσέθετα εγώ. Με φυσιολογική χρήση δεν νομίζω να δεις κάποιο πρόβλημα.

 

Πολλή σωστή παρατήρηση!

Used: LG G2 - Nexus 5 - Motorola moto g (2014) - Samsung Galaxy S5 - LG G3 32Gb - LG G Flex 2 - LG G3 16Gb - Samsung Galaxy S6 32Gb - LG G4 32 Gb - Xiaomi redmi note 3 pro - Huawei P9 - Huawei P9 lite - Honor 7 lite - Samsung S7 edge -

Samsung S8 - Xiaomi Redmi Pro - Honor 8 - Samsung S7 - Honor 8 pro - Xiaomi Mi Mix 2 - Samsung Note 8 - Xiaomi redmi note 5 - Huawei P20 pro Now: Xiaomi mi8

Link to comment
Share on other sites

Να αποφεύγεις και την πολύωρη χρήση σαν GPS συσκευή σε ταξίδια θα προσέθετα εγώ. Με φυσιολογική χρήση δεν νομίζω να δεις κάποιο πρόβλημα.
Οπότε, τι μας μένει? Κάνα τηλέφωνο κι αυτό με προσοχή μην περνάμε τα 5-10 λεπτά γιατί θα ανεβάζει θερμοκρασία.. Χαχαχα

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νταξει μην ειμαστε υπερβολικοι.

Για πολλα χρονια ειχα μονο Samsung Galaxy.Απο το 1ο μεχρι και το 8 και ποτε δεν ειχα θεμα burn in.

Απλα δεν θελει συνεχεια υπερβολες και δεν θα υπαρξει θεμα.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Οπότε, τι μας μένει? Κάνα τηλέφωνο κι αυτό με προσοχή μην περνάμε τα 5-10 λεπτά γιατί θα ανεβάζει θερμοκρασία.. Χαχαχα

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και μόνο σε περιοχές με καλό σήμα γιατί αλλιώς εξαντλείται η μπαταρία :)

Link to comment
Share on other sites

Τι burn in γίνεται υπό προϋποθέσεις όπως το να έχουμε τη φωτεινότητα συνεχώς στο 100% ή να έχουμε υψηλή φωτεινότητα και να το φορτίζουμε με quick charge ή να παίζουμε παιχνίδια όπου η θερμοκρασία της συσκευής αυξάνεται. Στατιστικά κάποια στιγμή θα βγάλει λόγω χαρακτηριστικού μειονεκτήματος των amoled panel. Συνήθως εμφανίζεται στα σημεία όπου υπάρχουν στατικά στοιχεία, στη προκειμένη περίπτωση στη status bar πλησίον του notch.

 

Εσυ δεν το φορτιζεις με quick charge?

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μηπως βρε παιδια ειστε καπως υπερβολικοι; Η γυναικα μου τα κινητα της τα κραταει και 4ετια φουλ φωτεινοτητα, παιχνιδια, εφαρμογες, wifi δεδομενα παντα ανοιχτα κ οτι αλλο υπαρχει (κακοποιηση τηλεφωνου :D ) samsung, iphone, xiaomi... Και τα δικα μου που τα προσεχω κ πως θα τα βαλω στο τραπεζι η στην τσεπη, χαλανε στο πρωτο ετος :D Να σημειωσω οτι παντα κοιμαται με το τηλ στην μπριζα :"D Εχω εξηγησει, αλλα μ λεει "εσυ δες τα δικα σου". Αποψη μου πλεον να απολαμβανουμε τα τηλ μας οπως θελουμε (με μετρο) κ οχι να ανησυχουμε τοσο.

Link to comment
Share on other sites

Εσυ δεν το φορτιζεις με quick charge?

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μηπως βρε παιδια ειστε καπως υπερβολικοι; Η γυναικα μου τα κινητα της τα κραταει και 4ετια φουλ φωτεινοτητα, παιχνιδια, εφαρμογες, wifi δεδομενα παντα ανοιχτα κ οτι αλλο υπαρχει (κακοποιηση τηλεφωνου :D ) samsung, iphone, xiaomi... Και τα δικα μου που τα προσεχω κ πως θα τα βαλω στο τραπεζι η στην τσεπη, χαλανε στο πρωτο ετος :D Να σημειωσω οτι παντα κοιμαται με το τηλ στην μπριζα :"D Εχω εξηγησει, αλλα μ λεει "εσυ δες τα δικα σου". Αποψη μου πλεον να απολαμβανουμε τα τηλ μας οπως θελουμε (με μετρο) κ οχι να ανησυχουμε τοσο.

 

Προσωπικά δε φορτίζα και εξακολουθώ να μη φορτίζω με quick charger. Αυτό που προανέφερα ήταν οι προϋποθέσεις δημιουργίας burn in. Από εκεί και πέρα η χρήση που θα κάνεις κάποιος έγκειται στις προσωπικές του ανάγκες.

Used: LG G2 - Nexus 5 - Motorola moto g (2014) - Samsung Galaxy S5 - LG G3 32Gb - LG G Flex 2 - LG G3 16Gb - Samsung Galaxy S6 32Gb - LG G4 32 Gb - Xiaomi redmi note 3 pro - Huawei P9 - Huawei P9 lite - Honor 7 lite - Samsung S7 edge -

Samsung S8 - Xiaomi Redmi Pro - Honor 8 - Samsung S7 - Honor 8 pro - Xiaomi Mi Mix 2 - Samsung Note 8 - Xiaomi redmi note 5 - Huawei P20 pro Now: Xiaomi mi8

Link to comment
Share on other sites

Tα κινητα ειναι για να μας υπηρετουν οχι να τα υπηρετουμε. Το να προσεχεις την συσκευη σου ειναι απαραιτητο, αλλα μην φτανουμε στο αλλο ακρο. Προσωπικα ολες μου οι συσκευες ηταν σαν καινουργιες μεχρι και την στιγμη που τις αλλαξα γιατι τα προσεχω. Αλλα με μετρο. Δηλαδη δεν τα πεταω απο δω και απο ΄κει, προσπαθω να μην εχουν πτωσεις, δεν τα βαζω σε τσεπες και σημεια με κλειδια η αιχμηρα αντικειμενα και μετα να παραπονιεμαι για γρατζουνιες, χρησιμοποιω παντα θηκη κτλ.

 

Αν ειναι ομως να σκεφτομαι πως και ποτε θα το φορτιζω, να μην το χρησιμοποιω ωρα για να μην παθει κατι η οθονη η να μην ζεσταίνεται, να μην κρυωνει, να μην παθει γριπη, ε παιρνω ενα Nokia 3310 και τελος. Που κραταει και 2.5 χρονια χωρις φορτιση.

Edited by ardi21
Link to comment
Share on other sites

Tα κινητα ειναι για να μας υπηρετουν οχι να τα υπηρετουμε. Το να προσεχεις την συσκευη σου ειναι απαραιτητο, αλλα μην φτανουμε στο αλλο ακρο. Προσωπικα ολες μου οι συσκευες ηταν σαν καινουργιες μεχρι και την στιγμη που τις αλλαξα γιατι τα προσεχω. Αλλα με μετρο. Δηλαδη δεν τα πεταω απο δω και απο ΄κει, προσπαθω να μην εχουν πτωσεις, δεν τα βαζω σε τσεπες και σημεια με κλειδια η αιχμηρα αντικειμενα και μετα να παραπονιεμαι για γρατζουνιες, χρησιμοποιω παντα θηκη κτλ.

 

Αν ειναι ομως να σκεφτομαι πως και ποτε θα το φορτιζω, να μην το χρησιμοποιω ωρα για να μην παθει κατι η οθονη η να μην ζεσταίνεται, να μην κρυωνει, να μην παθει γριπη, ε παιρνω ενα Nokia 3310 και τελος. Που κραταει και 2.5 χρονια χωρις φορτιση.

Γι αυτό ακριβώς το λόγο ρώτησα κι εγω.. Γενικά στα κινητά που έχουν περάσει από τα χέρια μουδεν τίθεται θέμα κακής χρήσης. Τα προσέχω για να τα έχω, γιατί συνήθως τα κρατάω 2 χρόνια.

Απλά όσο ψάχνω για το burn in τόσο πιο πολλά κουλά πράγματα διαβάζω. Ο άλλος λέει έχει μόνιμα τυπωμένο το περιβάλλον της εφαρμογής του youtube, άλλος έχει μόνιμα τον μεγεθυντικό φακό του google maps (αυτό το έχω δει κι εγώ σε samsung s8 ενός φίλου), κλπ κλπ..

Οπότε καταλήγουμε, στο ότι είναι στη φύση των amoled οθονών, αν ζεσταθούν να το εμφανίσουν κάποια στιγμή;

Ψιλολαχείο φάση με τον χρήστη να είναι με ένα χρονόμετρο στο χερι να μην περάσει το μισάωρο με στατική εικόνα ενώ φορτίζει; :blink::X

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...