Jump to content

Xiaomi Mi 8 / Mi 8 SE


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν αμφισβητώ την εμπειρία χρηστών αλλά βλέπω ότι στην πρώτη 5άδα είναι 5 διαφορετικές εταιρίες.Και πολύ καλές εταιρίες.Μπορεί και να έχεις δίκιο βέβαια.Δεν μπορώ να τεκμηριώσω το αντίθετο.

 

 

dxomark explained

"το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο"
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα.

 

Παρηγγειλα και εγω το mi8 6/128 blue απο gearbest στα 350€.

 

Γραφει οτι ειναι global version, αλλα πως μπορω να ειμαι σιγουρος οτι ειναι, και δεν εχουν κανει τιποτα μαγειρεματα?

 

Εχω ακουσει- δει, για το κοκκινο αυτοκολλητο που γραφει global αλλα αναρωτιομουν αν υπαρχει kαποιoς αλλος τροπος επαληθευσης?

 

Το ιδιο επισης και για τον bootloader, πως μπορω να επιβεβαιωσω οτι δεν εχει ξεκλειδωσει?

 

Νομιζω οτι σε καποιες σελιδες καπου ειχε αναφερθει αλλα δεν θυμαμαι που παροτι το διαβασα ολο.

 

 

 

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

dxomark explained

 

Δεν τα κοιταω επιφανειακα, αν σουχει δωθει αυτη η εντυπωση. Ισα ισα το αντιθετο, αν πιστευεις οτι καταρριπτουν την dxo διαφορα blog και youtubers, τοτε δεν τοχεις ψαξει-συνειδητοποιησει οσο πιστευεις. ;) και σε καταλαβαινω γιατι καποτε που δεν εψαχνα σε βαθος τα πραγματα και εβγαζα συμπερασμα (αυτη η γλυκια αισθηση οτι τελικα ειναι αλλιως τα πραγματα) που σε παραπλανει στο να σχηματιζεις "καθετη" αποψη... Για να σου δωσω να καταλαβεις, οπως και στους υπολοιπους που διαβαζουν το ποστ μου. Η dxo εχει υπογραψει να δινει επισημες και τιμιες αξιολογησεις, εαν αποδειχθει το αντιθετο, μπορει να φαει ασχημη μηνυση... μιλαμε για εταιρειες που παρεχουν τις συσκευες τους στην dxo και ανταγωνιζονται αλλες. Φαντασου για παραδειγμα η samsung να λαδωσει την dxo και να το μαθει η iphone... θα γινει μεγαλος χαμος.. Γ παγκοσμιος :lol: σε καμια εταιρεια επισης δεν συμφερει η xiaomi να την εχει θαψει στα χαρακτηριστικα, ποσο μαλλον να το αφησει να περασει ετσι... Αυτους που δεν πρεπει να πιστευεις ειναι οι youtubers (χθες ακουγα κ ενα stream στο οποιο ενας πολυ γνωστος youtuber το παραδεχοταν). Οι διαφοροι που γραφουν ποστ στα blog, ανεπισημες σελιδες, youtube κλπ, αυτους πρεπει να αγνοεις, γτ πολυ απλα οτι κ να λενε δεν κινδυνευουν.. ποσο μαλλον συγκρινωντας τον κινδυνο που θα βιωνε η dxo. Ο youtuber σκεψου οτι ο καθενας μπορει να τον λαδωσει η να εχει κλεισει συμφωνιες με διαφορες εταιρειες κινητης που του παρεχουν συσκευες, και να μην τον συμφερει να λεει καλα πραγματα για αλλες, η γενικα να λεει οτι γουσταρει. Blog και ανεπισημες σελιδες μπορω να ανοιξω κ εγω, να λεω οτι ειμαι ο Πουτιν και οτι τα iphone εχουν φακο samsung.

Αυτα, φιλικα απο μενα :)

Edited by Scissors
Link to comment
Share on other sites

dxo δεν μπαινεις ουτε για να δεις αν εχεις ιντερνετ.καμια αξιοπιστια

[sIGPIC][/sIGPIC]

·۰•●_N1k0s_●•۰·

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα κοιταω επιφανειακα, αν σουχει δωθει αυτη η εντυπωση. Ισα ισα το αντιθετο, αν πιστευεις οτι καταρριπτουν την dxo διαφορα blog και youtubers, τοτε δεν τοχεις ψαξει-συνειδητοποιησει οσο πιστευεις. ;) και σε καταλαβαινω γιατι καποτε που δεν εψαχνα σε βαθος τα πραγματα και εβγαζα συμπερασμα (αυτη η γλυκια αισθηση οτι τελικα ειναι αλλιως τα πραγματα) που σε παραπλανει στο να σχηματιζεις "καθετη" αποψη... Για να σου δωσω να καταλαβεις, οπως και στους υπολοιπους που διαβαζουν το ποστ μου. Η dxo εχει υπογραψει να δινει επισημες και τιμιες αξιολογησεις, εαν αποδειχθει το αντιθετο, μπορει να φαει ασχημη μηνυση... μιλαμε για εταιρειες που παρεχουν τις συσκευες τους στην dxo και ανταγωνιζονται αλλες. Φαντασου για παραδειγμα η samsung να λαδωσει την dxo και να το μαθει η iphone... θα γινει μεγαλος χαμος.. Γ παγκοσμιος :lol: σε καμια εταιρεια επισης δεν συμφερει η xiaomi να την εχει θαψει στα χαρακτηριστικα, ποσο μαλλον να το αφησει να περασει ετσι... Αυτους που δεν πρεπει να πιστευεις ειναι οι youtubers (χθες ακουγα κ ενα stream στο οποιο ενας πολυ γνωστος youtuber το παραδεχοταν). Οι διαφοροι που γραφουν ποστ στα blog, ανεπισημες σελιδες, youtube κλπ, αυτους πρεπει να αγνοεις, γτ πολυ απλα οτι κ να λενε δεν κινδυνευουν.. ποσο μαλλον συγκρινωντας τον κινδυνο που θα βιωνε η dxo. Ο youtuber σκεψου οτι ο καθενας μπορει να τον λαδωσει η να εχει κλεισει συμφωνιες με διαφορες εταιρειες κινητης που του παρεχουν συσκευες, και να μην τον συμφερει να λεει καλα πραγματα για αλλες, η γενικα να λεει οτι γουσταρει. Blog και ανεπισημες σελιδες μπορω να ανοιξω κ εγω, να λεω οτι ειμαι ο Πουτιν και οτι τα iphone εχουν φακο samsung.

Αυτα, φιλικα απο μενα :)

 

 

δεν με γνωριζεις και γι αυτο ισως τα χω ψαξει και παραπανω απο εσενα,

δεν με εμποδιζει ομως αυτο να ξαναγυρισω στην αρχικη μου αποψη(πριν γινω ψαγμενος.....)

η οποια ειναι οτι η dxo τα παιρνει!τελος,

καμια φορα η αληθεια ειναι τοσο απλη που ψαχνοντας πολυ η λιγο ειναι ενα δρομος μονο....

 

τεσπα μη τσακωθουμε κιολας για τις κωλοεταιρειες εγω απλα να σωσω λεφτα θελω,να παω η με pixel 2 xl h mi8

αυτα

Edited by loumos123
"το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο"
Link to comment
Share on other sites

Έχει τόση αξιοπιστία ώστε στη πρώτη σελίδα φιγουράρουν συσκευές με Snapdragon 425 ακόμη και με MTK 7650 & 720×1280! αλλά πχ τα OnePlus 5 +5T & Xiaomi MiA2 κλπ είναι άφαντα

και φάτσα κάρτα υπάρχουν J2 J5 S5 Lava Gionee κλπ ... Οπότε γιατί να πληρώνει κάποιος για QS 835 + 845 ή 660 & 710 αφού μπορεί με mtk 6750T να βρίσκεται στη πρώτη σελίδα του... Dxomark

Μηνύσεις? Από ποιόν? Όλες οι εταιρείες πρίν βγάλουν μια συσκευή την έδιναν με πολύ μεγαλύτερα σκορ πχ στο antutu κλπ benchmarks εφόσον έμπαιναν με full overckloking και κανείς χρήστης ποτέ δεν κατάφερε να πλησιάσει τέτοια νούμερα κατόπιν..

Έχουν όλοι τη φωλιά τους λερωμενη

Το συγκεκριμένο site το μόνο καλό που ξέρει να κάνει είναι μπίζνες ..

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν υπαρχει απολυτη διαφανεια. Το ποσο μαγειρεμα γινεται μονο αυτοι το ξερουν.

 

Κατα τ'αλλα μου φαινεται περιεργο που το pixel 3 ειναι στην 8η θεση π.χ. Μονο και μονο το night mode που εχει, ειναι απο μονο του game changer. Aπιστευτη αποδοση απο ενα κινητο με μια καμερα, οταν οι αλλοι βαζουν καμια 10αρια και δεν πιανουν τετοιες αποδοσεις.

Link to comment
Share on other sites

να σας πω κατι να γελάσετε

Πηρα του πεθερού μου αυτό

Micromax Selfie 3 E460 65 ευρώ και η selfie τη μέρα είναι λίγο καλύτερη απο mi8 και έχει και μπροστινό φώς.....+ολα τ αλλα που είναι αξιοπρεπέστατα(οθονη,μπαταρια,ταχυτητα)

κατι πρέπει η xiaomi να κανει με το software της κάμερας......

mi8
Link to comment
Share on other sites

 

dxomark explained

 

Ο ίδιος σε τεστ που κάνει υποτίθεται μεταξύ χρηστών,πάλι Huawei βγάζει πρώτο(αυτό επέλεξαν υποκειμενικά οι χρήστες λέει) όπως το dxomark.Και αυτός λογικά δεν τα παίρνει από κανέναν.Τουλάχιστον να παραδεχτούμε ότι άσχετα με αν τα παίρνει ή όχι το dxomark,τα κινητά που έχει στην 1η 20άδα είναι όλα κορυφαία με τα καλά και τα κακά τους!

Edited by nemos
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει κανενα μαγειρεμα, στα εργαστηρια οι δοκιμες τους ειναι απειρες. Τωρα αν δν βλεπουμε καποιες συσκευες ειναι επειδη δεν τις παρειχαν για δικους τους λογους. Δεν θα επεμενα για καποιο θεμα αν δεν το ειχα ψαξει η αν δεν ειχα σχετικες γνωσεις. Τωρα ο καθενας μπορει να εχει την προσωπικη του αποψη, ετσι κ αλλιως εχουμε την ταση να αμφισβητουμε τα παντα. Κ επειδη ειναι μεγαλο θεμα κ θεωρω ασκοπο να εξηγω τι και πως. Παρε φιλε μου το pixel που θελεις και ενα mi8 και κανε μονος συγκριση, χωρις youtube, dxo, forum. Λογικα ολο κ καποιο καταστημα θα τις εχει για να δοκιμασεις η απο γνωστους φιλους. Κοπανα και μια gcam καποια στιγμη στο mi8 αν το παρεις.
Link to comment
Share on other sites

Το Xiaomi Μi 8 στα λεφτά του είναι κορυφαίο και πολύ έξυπνη αγορά.Kάνει τα πάντα με υποφερτό κόστος.Τιμιότατο!
Link to comment
Share on other sites

Το Xiaomi Μi 8 στα λεφτά του είναι κορυφαίο και πολύ έξυπνη αγορά.Kάνει τα πάντα με υποφερτό κόστος.Τιμιότατο!

 

 

γι αυτο φιλε μου σκεφτομαι το μι8 γιατι ειναι πολυ τιμιο,

αλλα αλλοι λενε για την καμερα φανταστικη και αλλοι ουτε καν στις 5 καλυτερες,

χμμ δεν ξερω

"το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο"
Link to comment
Share on other sites

γι αυτο φιλε μου σκεφτομαι το μι8 γιατι ειναι πολυ τιμιο,

αλλα αλλοι λενε για την καμερα φανταστικη και αλλοι ουτε καν στις 5 καλυτερες,

χμμ δεν ξερω

 

Σκέψου τι πληρώνεις και τι παίρνεις. Διότι αν δώσεις πολύ περισσοτερα πας για άλλο. Στα λεφτά του όμως δεν ξέρω αν υπάρχει άλλο με καλύτερη κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είναι πολύ καλό για τα λεφτά του όντως αλλά η κάμερα αυτή τη στιγμη* και με στοκ ρομ δεν είναι στις κορυφαιες με καμμία κυβέρνηση. Είχα προσωρινά ένα S7 edge πριν το παρω, μέχρι και αυτό καλύτερη κάμερα έχει. Μη τρελαθουμε τώρα. Δίπλα δίπλα τα είχα η κάμερα αξιοπρεπής αλλά όχι κορυφαια

 

*Τα λέω γιατί πολλές εικασίες έχω διαβάσει για ΘΑ και ΘΑ

Edited by ewssonaht
Link to comment
Share on other sites

γι αυτο φιλε μου σκεφτομαι το μι8 γιατι ειναι πολυ τιμιο,

αλλα αλλοι λενε για την καμερα φανταστικη και αλλοι ουτε καν στις 5 καλυτερες,

χμμ δεν ξερω

 

Το κινητο απ'οτι εχω δει, γιατι δεν το εχω παρει, δεν εχει ουτε φανταστικη καμερα ουτε στις 5 καλυτερες. Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν εχει μια αρκετα εως πολυ καλη αποδοση. Ειδικα για τα χρηματα του δεν νομιζω οτι καποιος μπορει να βρει ευκολα καλυτερο πακετο. Κινητο με 350 ευρω και μεσα στα 5 καλυτερα δυσκολο... Η αν γινοταν αυτο θα εχανε σε αρκετα αλλα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή έχει όσο ένα s8 για Ελλάδα. Μιλάω. Μέρα η κάμερα καλύτερη του mi8 selfie καλύτερη του mi8. Software νύχτα καλύτερο το s8 video software για αργό εφέ καλύτερο το si Αλλά βέβαια μπαταρία και ταχύτητα πολύ καλύτερο το mi8. Οθόνες ίδιες...
mi8
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είναι πολύ καλό για τα λεφτά του όντως αλλά η κάμερα αυτή τη στιγμη* και με στοκ ρομ δεν είναι στις κορυφαιες με καμμία κυβέρνηση. Είχα προσωρινά ένα S7 edge πριν το παρω, μέχρι και αυτό καλύτερη κάμερα έχει. Μη τρελαθουμε τώρα. Δίπλα δίπλα τα είχα η κάμερα αξιοπρεπής αλλά όχι κορυφαια

 

*Τα λέω γιατί πολλές εικασίες έχω διαβάσει για ΘΑ και ΘΑ

 

Mη ξεχνάς πόσο κόστιζε το S7 edge όταν κυκλοφόρησε και ακόμα και σήμερα είναι ακριβότερο του Mi 8.Για αυτό λέμε ότι το Xiaomi για το κόστος του είναι μια τιμιότατη πρόταση!

Kαλή χρονιά σε όλο το myphone!

Link to comment
Share on other sites

"Μαγειρεματα" το dxo..Μαγειρεματα κ το Geekbench Antutu? που κ εκει σκιζει το Mi8. Μαστερ σεφ εχουν γινει ολες οι εταιρειες :) Η καμερα του οτι κ να ακουω, σκιζει! Δοκιμασμενη προσωπικα. Πηγαινε σε καποιο publick-plaisio-γερμανο και κανε δοκιμες (απενεργοποιησε το AI). Οπως κ ο επεξεργαστης κ γενικα το τηλ ειναι best VFM! Το σκιζει κ το s7 σε ολα.. Ο αλλος τραβηξε ολοκληρο σεναριο youtube για να δυσφημισει το dxo και το huawei, και στην τελικη κατεληξε στο δικο του καναλι με τεστ καμερας, οτι οντως το huawei εχει την καλυτερη καμερα. Τραααγκιιιικ Edited by Scissors
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας και καλη χρονια,, να ρωτησω θελω να αγορασω το MI8 SE εχει κανενας καμια γνωμη ειναι περασμενη ευρωπαικη rom;;η να περιμενω μηπως το βγαλουν σε global οποιος μπορει ας μου απαντηση ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι με prioriy direct mail. Την παραγγελια την εκανα την Δευτερα στις 24 και ξεκινησε η αποστολη στις 27. Γραφει οτι θα ερθει πριν τις 16/1/2019 αλλα δεν το πολυπιστευω

 

Το δικο μου γραφει στις 20 οτι θα ερθει. Shipped στις 31. Το tracking number εσενα σουβγαλε πληροφοριες η ειναι ακομα νωρις;

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου γραφει στις 20 οτι θα ερθει. Shipped στις 31. Το tracking number εσενα σουβγαλε πληροφοριες η ειναι ακομα νωρις;

 

το tracking number το εβαλα εδω https://www.17track.net/el και μου βγαζει:

2018-12-31 03:11 The item is pre-advised

μονο αυτο που δεν ξερω τι ειναι

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα βρεις περισσότερες πληροφορίες.

Θέλεις πάνω από 20 μέρες ακόμη.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375316

Και μια ενδεικτική πορεία των ημερών...

NL priority

------------

2018-12-24 14:02

ATHENS AIRMAIL CENTER, DISPATCH CLOSED (--> PATRA SORTING CENTER)

 

2018-12-24 11:25

ATHENS AIRMAIL CENTER, RECEIVE ITEM AT INWARD OFFICE OF EXCHANGE

 

2018-12-04 16:08

NETHERLANDS, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

 

Προέλευση : Ολλανδία

2018-12-27 15:01

The item has been delivered successfully

 

2018-12-24 13:25

The item has been processed in the country of destination

 

2018-12-24 12:02

The consignment has arrived in the country of destination

 

2018-12-24 12:02

The item has arrived in the country of destination

 

2018-12-05 16:24

The item is on transport to the country of destination

 

2018-12-04 16:09

The item is at the PostNL sorting center

 

2018-12-04 16:09

The item is processed at the PostNL sorting center

 

2018-11-30 06:45

The item is pre-advised

--------------------------

 

 

το tracking number το εβαλα εδω https://www.17track.net/el και μου βγαζει:

2018-12-31 03:11 The item is pre-advised

μονο αυτο που δεν ξερω τι ειναι

Edited by spirospatra
Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα βρεις περισσότερες πληροφορίες.

Θέλεις πάνω από 20 μέρες ακόμη.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375316

Και μια ενδεικτική πορεία των ημερών...

NL priority

------------

2018-12-24 14:02

ATHENS AIRMAIL CENTER, DISPATCH CLOSED (--> PATRA SORTING CENTER)

 

2018-12-24 11:25

ATHENS AIRMAIL CENTER, RECEIVE ITEM AT INWARD OFFICE OF EXCHANGE

 

2018-12-04 16:08

NETHERLANDS, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

 

Προέλευση : Ολλανδία

2018-12-27 15:01

The item has been delivered successfully

 

2018-12-24 13:25

The item has been processed in the country of destination

 

2018-12-24 12:02

The consignment has arrived in the country of destination

 

2018-12-24 12:02

The item has arrived in the country of destination

 

2018-12-05 16:24

The item is on transport to the country of destination

 

2018-12-04 16:09

The item is at the PostNL sorting center

 

2018-12-04 16:09

The item is processed at the PostNL sorting center

 

2018-11-30 06:45

The item is pre-advised

--------------------------

 

Εμενα οταν γραφω το trcking number η το order μου γραφει "not found". Αλλα λογικα επειδη προχθες εφυγε

Link to comment
Share on other sites

Για το σήμα του mi8 τι γνωρίζετε, έχετε εμπειρία από δύσκολες/ απομακρυσμένες περιοχές ;
Link to comment
Share on other sites

δεν με γνωριζεις και γι αυτο ισως τα χω ψαξει και παραπανω απο εσενα,

δεν με εμποδιζει ομως αυτο να ξαναγυρισω στην αρχικη μου αποψη(πριν γινω ψαγμενος.....)

η οποια ειναι οτι η dxo τα παιρνει!τελος,

καμια φορα η αληθεια ειναι τοσο απλη που ψαχνοντας πολυ η λιγο ειναι ενα δρομος μονο....

 

τεσπα μη τσακωθουμε κιολας για τις κωλοεταιρειες εγω απλα να σωσω λεφτα θελω,να παω η με pixel 2 xl h mi8

αυτα

 

Αν πάρεις mi8 με Άγγλο - κινεζική ρομ είναι καλύτερο σε κάμερα και από το s9.... Μέχρι να έρθει και ακόμα ένα update στην global (ήδη πήρε χαρακτηριστικά του mix3) το οποίο θα το φτάσει σε παρόμοια επίπεδα..http://youtu.be/_Y_vQQ9TvVc

Edited by bill80_
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...