Jump to content

Xiaomi Mi 8 / Mi 8 SE


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παρήγγειλα σήμερα και εγω το Mi 8 (Global Version) απο Banggood με priority mail.Ποσες μερες περίπου εκανε να σας έρθει ; Επίσης έρχεται με ΕΛΤΑ,dhl ??
Link to comment
Share on other sites

Με ΕΛΤΑ έρχεται. Περίπου δύο εβδομάδες. Edited by kyrgeo1978
Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα σήμερα και εγω το Mi 8 (Global Version) απο Banggood με priority mail.Ποσες μερες περίπου εκανε να σας έρθει ; Επίσης έρχεται με ΕΛΤΑ,dhl ??

 

Με ΕΛΤΑ εμένα από τη στιγμή που έφυγε έκανε 13 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, τι θήκη του φοράτε παιδιά; Πήρα την nature tpu της Nilkin αλλά δεν μου αρέσει γιατί η εγκοπή για την κάμερα είναι μεγάλη και γεμίζει σκόνες συνέχεια.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα σήμερα και εγω το Mi 8 (Global Version) απο Banggood με priority mail.Ποσες μερες περίπου εκανε να σας έρθει ; Επίσης έρχεται με ΕΛΤΑ,dhl ??

 

5 Σεπτεμβρίου παραγγελία το δικό μου,ήρθε σήμερα

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα, τι θήκη του φοράτε παιδιά; Πήρα την nature tpu της Nilkin αλλά δεν μου αρέσει γιατί η εγκοπή για την κάμερα είναι μεγάλη και γεμίζει σκόνες συνέχεια.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κοίταξε, δεν έχω παραλάβει ακόμη τις θήκες αλλά εγώ τσιμπησα αυτές

1)Bakeey Luxury Fabric Splice Soft Silicone Edge Shockproof Protective Case For Xiaomi Mi8 Mi 8 από Banggood

2)Luanke Exquisite TPU Case Cover for Xiaomi Mi 8 - BLUE από Gearbest

Link to comment
Share on other sites

Με ΕΛΤΑ έρχεται , από BANGOOD , θελει 13 εργασιμες ( με priority , ανευ τελωνειου).....

 

Μεγαλη ποικιλια θηκων στο GEARBEST (το BANGOOD εχει λιγεσ θηκεσ για το κινητο).....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντησεις σας παιδια.Ο ταχυδρόμος συνήθως οτι εχω παραγγείλει απο Κινα τα αφήνει εξω στην πόρτα παντα.Ετσι θα γίνει και με το κινητο ;
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντησεις σας παιδια.Ο ταχυδρόμος συνήθως οτι εχω παραγγείλει απο Κινα τα αφήνει εξω στην πόρτα παντα.Ετσι θα γίνει και με το κινητο ;

 

Όταν παραγγέλνεις συστημένο δέμα σου αφήνει ειδοποίηση ο ταχυδρόμος.

Link to comment
Share on other sites

Όταν παραγγέλνεις συστημένο δέμα σου αφήνει ειδοποίηση ο ταχυδρόμος.

 

Συνήθως εάν είναι κάποιος σπίτι, του το παραδίδει, αν δεν βρει κάποιον αφήνει χαρτάκι..

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως εάν είναι κάποιος σπίτι, του το παραδίδει, αν δεν βρει κάποιον αφήνει χαρτάκι..

Εννοείται. Δες τι έγραψε ο φίλος και τι απάντησα.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και εγώ μόλις και το σημαντικότερο που έχω να πω για κινητό, μιας και τα περισσότερα τα έχουν καλύψει οι προηγουμενοι απο μένα, είναι το φοβερό κρατημα του για κινητό 6,2 ίντσες. Είναι πραγματικά απίστευτο πόσο βολικό είναι σαν κινητό στο χέρι! Edited by Stavros750
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει.. Εγώ που έχω και μεγάλα χέρια μου κάθεται σχετικά καλα.. Θα το ήθελα όμως ελάχιστα πιο κοντό.. Με μια ελάχιστα μικρότερη οθόνη δηλαδη. Τα 5.5αρια που είχα με βόλευαν καλύτερα στο χέρι, κι ας είχαν το μπεζελ, γτ τα δάχτυλα μου έφταναν παντού. Τώρα στη ψηλά αντίθετη από τον αντίχειρα μου μεριά ζορίζομαι για να φτάσω!
Link to comment
Share on other sites

Απλώς έτυχε να πιάσω στα χεριά μου χθες ένα OnePlus 6 και δεν με βόλεψε όπως αυτό. Εννοείται δεν βολεύει μέχρι απέναντι για αυτό άλλωστε έχει λειτουργία ενός χεριού, αλλα σχηματικά είναι εξαιρετικό ώστε να φτάσεις με το ένα χέρι από τέρμα πάνω οθόνης μέχρι τέρμα κάτω.
Link to comment
Share on other sites

Εγω την εκανα και δεν ειχα κανενα θεμα. Αυτο που εχει πει και η χιαομι ειναι οτι αν πας να κλειδωσεις θα φας μπρικ, αλλιως εισαι οκ. Εμενα η καμερα ιδια μου φανηκε ! Επισης τωρα δουλευει και η πρωτη version της google camera apo bsg με σωστα χρωματα.

 

Έχεις κάποιο λινκ για την Google camera? Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

παιδιά με το miui 10 , βλέπω συνταρακτική διαφορά με το power consumption. η μπαταρία κρατάει πολύ περισσότερο. επίσης μία εκτίμηση μου είναι οτι οκ τώρα βγήκε το κινητό, θα έρθουν εκατό ενημερώσεις και θα γίνει ακόμα πιο τέλειο το κινητό.!
Link to comment
Share on other sites

παιδιά με το miui 10 , βλέπω συνταρακτική διαφορά με το power consumption. η μπαταρία κρατάει πολύ περισσότερο. επίσης μία εκτίμηση μου είναι οτι οκ τώρα βγήκε το κινητό, θα έρθουν εκατό ενημερώσεις και θα γίνει ακόμα πιο τέλειο το κινητό.!

 

Όντως αρκετά διαφορετικό κινητό με την ενημέρωση πρως το καλύτερο..

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε - έχουμε china version συσκευή να κλειδώσετε - ξεκλειδώσετε με δικό σας λογαριασμό και να έχετε unlock bootloader κατά 99% δεν θα υπάρξει πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Πρώτες εντυπώσεις μου από το κινητό:

Καταρχάς να ξεκαθαρίσω πως έχω την Global Version και ακόμη δεν μου ήρθε ακόμη η 10 :(.

 

1)Απίστευτα γρήγορο με την 6αρα ραμ να είναι υπεραρκετή. Πραγματικά δεν βρίσκω τον λόγο προσωπικά που υπάρχουν κινητά με 8 Ραμ, εφόσον πάνω από 3,5Gb σε χρήση δεν έχω δει.

2)Το λογισμικό με έχει βολέψει απείρα παρόλο που είναι το πρώτο μου Xiaomi, αλλά χάνεσαι με τόσες επιλογές :P

3)Πολύ όμορφη απεικόνιση χρωμάτων και αντικειμενικά δεν έχει να ζηλέψει κάτι από άλλες οθόνες κινητών.

4)Όπως ανέφερα και προηγουμένως, πολύ καλό κράτημα στο χέρι, σε σημείο να αναρωτιέσαι αν όντως είναι 6,21 ίντσες.

5)Το Νοτς ναι έχει φάει κραξιμο και ναι είναι μεγάλο έχω να ομολογήσω . Προσωπικά δεν με έχει ενοχλήσει καθόλου πάντως. Αλλού κερδίζεις αλλού χάνεις άλλωστε , και επειδή προτιμώ μεγάλες οθόνες, κερδίσαμε λίγο παραπάνω οθόνη.

6)Μπαταρία πολύ δυνατή, μόνιμα Wi-Fi και τοποθεσία ανοικτή(χωρις απαραίτητα να χρησιμοποιώ εφαρμογή με Gps) βγάζει 1:30 ώρα οθόνης ανά 20%. Πλήρης φόρτιση μου έκανε 1:45 περίπου

7)Ευχαριστημένος με τις φωτογραφίες τη μέρα, πολύ ωραία χρώματα και στο ζουμ, δεν νομίζω ότι υστερεί πολύ σε κάτι.

8)Pubg στα φουλ High HD HDR και framerate σταθερό όπως είχε και στα κατώτατα γραφικά(άρα το performance ήταν ίδιο). Δεν παρατήρησα throttle ούτε overheating μπορώ να πω γιατί το είχα διαβάσει στο gsmarena το συγκεκριμένο περιστατικό.

9) Τίμια η θηκούλα και ευχαριστούμε την xiaomi που μας προσφέρει έστω και προσωρινά ένα κινητό "ντυμένο" και οχι "γυμνο" μέχρι να έρθουν οι θήκες μας. Έτσι αποφεύγεται και το χτύπημα της κάμερας που προεξεχει όταν πχ το αφήσουμε σε ένα τραπέζι.

10) Στα 350€ είναι ληστεία πραγματικά.

 

Πάμε στα πιο ανάμεικτα

1)Δεν έχω πιάσει ακόμη 4G+ αν και δεν γνωρίζω αν κάνω κάτι λάθος εγώ ή είναι θέμα που θα λυθεί με επόμενο update.

2)Πληκτρολόγιο περίμενα να έχει η Xiaomi δικό της και με απογοήτευσε. Έχω βάλει SwiftKey αλλά δεν με τρελαίνει.

3)Η θέση του ηχείου άβολη για καθημερινή χρήση χωρίς ακουστικά.

4)Ναι μεν δεν έχει Headphone Jack αλλά ο αντάπτορας δεν με εμπόδισε παραπάνω.

 

Αρνητικό(το μοναδικό αλλά με πονέσε):

Αρκετός θόρυβος στις νυχτερινές λήψεις . Γενικώς και όσο έπαιξα και manual είτε θα είναι πολύ σκοτεινές είτε θα έχουν εμφανή θόρυβο οι φωτογραφίες. Δεν ξέρω, θα το ψαξω περισσότερο αλλά δεν μπορώ να μην πω πως απογοητευτηκα σαν πρώτη εικόνα. Επίσης γενικώς έχω ακούσει πως τα Global μοντέλα υστερούν πολύ σε κάμερα συγκριτικά με τα Chinese . Περιμένω να μου έρθει η 10 ώστε να περάσω την έκδοση Gcam που πρότεινε ο φίλος πάνω.

 

Αυτά από μένα, not the best reviewer αλλά ήθελα να βοηθήσω έστω και έναν που τον ενδιαφέρει.

 

Κάποιες ερωτήσεις:

1)Το λευκό πλαίσιο γύρω από εφαρμογές φεύγει με κάποιο τρόπο ώστε να είναι ολες ομοιόμορφες;

2)Για κάποιο λόγο δεν μου αναγνωρίζει την συσκευή στο Mi Pc Suite, ενεργοποίησα και USB Debugging, τίποτα. Αν και μικρό το κακό, μιας και τα μετέφερα απευθείας χωρίς εφαρμογή τα αρχεία, συμβαίνει και σε εσάς;

Edited by Stavros750
Link to comment
Share on other sites

Ψιλοχαλια είναι η gcam πάντως, όλες οι φωτογραφίες βγαίνουν με πολύ άτονα χρώματα.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ψιλοχαλια είναι η gcam πάντως, όλες οι φωτογραφίες βγαίνουν με πολύ άτονα χρώματα.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Είχα κατεβάσει λάθος έκδοση, κατέβασα την τελευταία και είναι κομπλέ.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

κάτι άσχετο, παιδιά από που αλλάζει η διάταξη των τριών πλήκτρων κάτω στην οθόνη στο Mi 8?

 

Settings -> Full screen display -> Mirror buttons (το βάζεις on ή ff).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...