Jump to content

Xiaomi Mi 8 / Mi 8 SE


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγω εχω παραγγειλει το global αλλα θελω να βαλω αγλλοκινεζικη ρομ μεσα. για να ξεκλειδωσω bootloader θελω εγκριση απο xiaomi?

 

Θα κατεβάσεις το unlock tool , tis Xiaomi,,. και θα περιμένει 360 ώρες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 88 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έκανε ενημέρωση λογισμικού, σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

China Version

- Θα έρθει με ξεκλείδωτο bootloader και περασμένη Global Rom

- Ο bootloader θα είναι ξεκλείδωτος ή με κάποιον unoficial τρόπο ή με λογαριασμό του Κινεζομάγαζου από το οποίο το αγόρασες.

- Όταν ο bootloader ξεκλειδώνει , η συσκευή συνδέεται απευθείας με τον λογαριασμό που τον ξεκλείδωσε. Όπερ σημαίνει ότι θα έχεις ένα κινητό το οποίο στους servers της Xiaomi ΔΕΝ θα ανήκει σε εσένα αλλά στο Κινεζομάγαζο.

- Εάν σε οποιαδήποτε φάση και για οποιονδήποτε λόγο (αναβάθμιση π.χ) κλειδώσει ο bootloader τότε το κινητό σου θα πάθει hard brick και δεν θα ανοίγει γιατί θα ζητάει να το συνδέσεις με τον λογαριασμό του Κινεζομάγαζου που ΔΕΝ γνωρίζεις.

- Υπάρχει τρόπος να ανοίξει αλλά θέλει Xiaomi authrized account τον οποίον έχουν μόνο οι developers τις Xioami. Θα βρεις λύση (από Κϊνα μεριά) αλλά θα σου φύγει κάνα 40άρι ευρώ και η μισή καρδιά

- Για να αποφύγεις το hard brick (λόγο διαφορετικού λογαριασμού), θα πρέπει μόλις έρθει να περάσεις china dev fastboot rom με flashtool και να κλειδώσεις τον bootloader.

- Στην συνέχεια συνδέεσαι και ζητάς ξεκλείδωμα. Περιμένεις 360 ώρες (όλες αυτές τις ώρες είσαι με China rom) και ξεκλειδώνεις.

- Πλέον το κινητό φαίνεται δικό σου και στους servers της Xiaomi

- Μόλις ξεκλειδώσεις περνάς με flashtool μια fastboot Global rom ΧΩΡΙΣ να κλειδώσεις τον bootloader. Εάν τον κλειδώσεις θα ξαναφάς hardbrick.

- Από εδώ και πέρα μπορείς να χρησιμοποιείς το τηλέφωνο με ΟΤΑ updates αλλά :

1) Δεν περνάς την πιστοποίηση της google επειδή έχεις ξεκλείδωτο bootloader

2) Δεν δουλεύει το Android Pay

3) Δεν δουλεύει το NFC

 

Global Version

Έρχεται και το χρησιμοποιείς όπως είναι χωρίς να χρειαστεί να κάνεις τίποτα....και φυσικά δουλεύουν τα πάντα επειδή περνάει την πιστοποίηση της Google

 

Η απόφαση για το εάν πρέπει να ακυρώσεις ή όχι είναι δική σου :cool:

 

 

 

Ήσουν σαφέστατος.

Αν και με τούμπαρε το μπλε το μεσημέρι έκανα ακύρωση μόλις.

Άντε να δούμε ποτέ θα έχουν πάλι το μπλε σε global version.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

China Version

- Θα έρθει με ξεκλείδωτο bootloader και περασμένη Global Rom

- Ο bootloader θα είναι ξεκλείδωτος ή με κάποιον unoficial τρόπο ή με λογαριασμό του Κινεζομάγαζου από το οποίο το αγόρασες.

- Όταν ο bootloader ξεκλειδώνει , η συσκευή συνδέεται απευθείας με τον λογαριασμό που τον ξεκλείδωσε. Όπερ σημαίνει ότι θα έχεις ένα κινητό το οποίο στους servers της Xiaomi ΔΕΝ θα ανήκει σε εσένα αλλά στο Κινεζομάγαζο.

- Εάν σε οποιαδήποτε φάση και για οποιονδήποτε λόγο (αναβάθμιση π.χ) κλειδώσει ο bootloader τότε το κινητό σου θα πάθει hard brick και δεν θα ανοίγει γιατί θα ζητάει να το συνδέσεις με τον λογαριασμό του Κινεζομάγαζου που ΔΕΝ γνωρίζεις.

- Υπάρχει τρόπος να ανοίξει αλλά θέλει Xiaomi authrized account τον οποίον έχουν μόνο οι developers τις Xioami. Θα βρεις λύση (από Κϊνα μεριά) αλλά θα σου φύγει κάνα 40άρι ευρώ και η μισή καρδιά

- Για να αποφύγεις το hard brick (λόγο διαφορετικού λογαριασμού), θα πρέπει μόλις έρθει να περάσεις china dev fastboot rom με flashtool και να κλειδώσεις τον bootloader.

- Στην συνέχεια συνδέεσαι και ζητάς ξεκλείδωμα. Περιμένεις 360 ώρες (όλες αυτές τις ώρες είσαι με China rom) και ξεκλειδώνεις.

- Πλέον το κινητό φαίνεται δικό σου και στους servers της Xiaomi

- Μόλις ξεκλειδώσεις περνάς με flashtool μια fastboot Global rom ΧΩΡΙΣ να κλειδώσεις τον bootloader. Εάν τον κλειδώσεις θα ξαναφάς hardbrick.

- Από εδώ και πέρα μπορείς να χρησιμοποιείς το τηλέφωνο με ΟΤΑ updates αλλά :

1) Δεν περνάς την πιστοποίηση της google επειδή έχεις ξεκλείδωτο bootloader

2) Δεν δουλεύει το Android Pay

3) Δεν δουλεύει το NFC

 

Global Version

Έρχεται και το χρησιμοποιείς όπως είναι χωρίς να χρειαστεί να κάνεις τίποτα....και φυσικά δουλεύουν τα πάντα επειδή περνάει την πιστοποίηση της Google

 

Η απόφαση για το εάν πρέπει να ακυρώσεις ή όχι είναι δική σου :cool:

 

Α καλά άστο θα πάρω samsung καλύτερα

Oneplus A6013
Link to comment
Share on other sites

Ήσουν σαφέστατος.

Αν και με τούμπαρε το μπλε το μεσημέρι έκανα ακύρωση μόλις.

Άντε να δούμε ποτέ θα έχουν πάλι το μπλε σε global version.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Πάρε το μαύρο που είναι σε στοκ να σου έρθει να το χαρείς να ξεμπερδεύεις!:happy:

Link to comment
Share on other sites

Πάρε το μαύρο που είναι σε στοκ να σου έρθει να το χαρείς να ξεμπερδεύεις!:happy:
Μπα χειρότερα θα μπερδευτω.

Το κλικ το πάτησα εξαιτίας του χρώματος οπότε είναι καλύτερα να περιμένω.

 

@apostolos01 Το a8 2018 παρε παίζει στα 310€ περίπου οπότε θα γλιτώσεις και χρήματα.

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Α καλά άστο θα πάρω samsung καλύτερα

 

Και εγώ μέρα από αυτά το s9 κοιτάω.. με μπερδεύουν αρκετά όλα αυτά

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Ta Xiaomi προσφέρονται για πείραγμα, twrp, custom.

Εγώ το είχα πέρασει custom rom, dev από το Ελληνικό site.

Link to comment
Share on other sites

Τι σας μπερδεύει με το global version; Μην πάρετε το china version αν σας μπερδεύουν όλα αυτά.
Link to comment
Share on other sites

Τί σχέση έχει το Α8 με το Mi8 ρε παιδιά; Μην μας καραφλιάζετε! :confused:

Επίσης, το S9 καλή πρόταση αλλά έχει 2 κατοστάρικα παραπάνω!

 

Απλά όσοι δεν έχετε γνώσεις να κάνετε το China να δουλεύει σωστά και με ασφάλεια, πάρτε το Global και τέλος.

Το Global έρχεται με κλειδωμένο bootloader, Global Rom και κατά πάσα πιθανότητα 100% σφραγισμένο. Δουλεύουν όλα άψογα από την αρχή.

Μην μπερδεύετε την Xiaomi και το Mi8 με την δυσκολία που έχει η China Version να γίνει λειτουργικό. Απλά πάρτε Global και θα είστε οκ.

:cool:

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να το πάρω από skroutz για αγορά με τιμολόγιο και 2 πωλητές που ρώτησα δεν ήξεραν με σιγουριά τι έχει. Και από επίσημο πωλητή απλά δεν συμφέρει..
Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να το πάρω από skroutz για αγορά με τιμολόγιο και 2 πωλητές που ρώτησα δεν ήξεραν με σιγουριά τι έχει.

Να γράφει Global Version στο πλάι του κουτιού. Αυτό αρκεί.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Η global version απ το banggood είναι όντως η global, ή είναι η chinese με ξεκλειδωτο bootloader και περασμένη την global rom;
Link to comment
Share on other sites

Η global version απ το banggood είναι όντως η global, ή είναι η chinese με ξεκλειδωτο bootloader και περασμένη την global rom;

 

Αν γράφει global version είναι όντως αυτή η έκδοση. Το Banggood είναι σοβαρό μαγαζί μην ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites

Αν γράφει global version είναι όντως αυτή η έκδοση. Το Banggood είναι σοβαρό μαγαζί μην ανησυχείς.

 

Και με priority direct mail είμαι καλυμμένος σε θέμα τελωνείου; Επίσης χρειάζεται να τσεκάρω και το Insurance; Υπάρχει κουπόνι αυτή τη στιγμή ενεργό;

Link to comment
Share on other sites

Και με priority direct mail είμαι καλυμμένος σε θέμα τελωνείου; Επίσης χρειάζεται να τσεκάρω και το Insurance; Υπάρχει κουπόνι αυτή τη στιγμή ενεργό;

 

Ακριβώς φίλε μου, Priority direct mail. Εγώ προσωπικά δεν το έχω τσεκάρει ποτέ και δεν είχα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Και με priority direct mail είμαι καλυμμένος σε θέμα τελωνείου; Επίσης χρειάζεται να τσεκάρω και το Insurance; Υπάρχει κουπόνι αυτή τη στιγμή ενεργό;

 

AYTH είναι η τελευταία προσφορά.

 

Κουπόνι : 8BGMI864G3 (τώρα βλέπω ότι μάλλον έχει λήξει αυτό)

Έχει Ship σε 24 ώρες.

 

Όπως είπε και ο Κυριάκος, το bangood είναι από τα πλέον σοβαρά μαγαζιά και το priority θα σου εξασφαλίσει ότι δεν θα περάσει από Ελληνικό τελωνείο.

Για να είσαι ακόμα πιο σίγουρος, βάλε σημείωση κατά την παραγγελία ότι θέλεις να γράφει Global Version στο πλάι και ότι θέλεις να έρθει σφραγισμένο. Εάν κάτι από αυτά που θα ζητήσεις γραπτώς δεν συμβούν, τότε το bangood ή θα σε αποζημιώσει επιστρέφοντας κάποιο ποσό ή θα σου πεί να το στείλεις πίσω. Είπαμε : είναι σοβαρό μαγαζί.

 

Υ.Γ το έχουμε καταστρέψει το νήμα με τα κουπόνια και τις προσφορές. Κάποιος θα πρέπει να διαχωρίσει την διαθεσιμότητα του Mi8 με την συσκευή Mi8.

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Delete it ακυρο

delete...λόγω delete...:)

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Την καλημέρα μου Χρήστο.

Και να μην βάλει σημείωση στην παραγγελία, το Banggood θα τον αποζημιώσει αν ο μη γένοιτο συμβεί κάτι.

Αρκεί βέβαια να βάλει στο καλάθι το σωστό κινητό.

Συνήθως τα ανοίγουν για να ελέγξουν τις συσκευές αν είναι εντάξει.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για το θέμα του νήματος.

Από τη στιγμή που έχει γεμίσει με κουπόνια και προσφορές καλό θα ήταν ένα μέλος του φόρουμ να ανοίξει ένα καινούργιο. Δεν χρειάζεται να είναι mod.

 

Είναι ξεκάθαρο το θέμα για το τι συσκευή επιλέγουμε και για ποιο λόγο.

Ο Χρήστος "Pavlidisc" τα έγραψε πολύ αναλυτικά.

Edited by kyrgeo1978
Link to comment
Share on other sites

@gskourtis91

ΕΛΑ. ΦΡΕΣΚΟ!!!

 

https://www.banggood.com/Xiaomi-Mi8-Mi-8-Global-Version-6_21-inch-6GB-RAM-64GB-ROM-Snapdragon-845-Octa-core-4G-Smartphone-p-1325618.html?p=3O09132580067201509P&cur_warehouse=HK

 

ΚΟΥΠΟΝΙ 8BGMI864G4

352 ευρώ με Priority (μην ξεχάσεις να το επιλέξεις).

 

Ο Γιώργος "Pavlidisc" τα έγραψε πολύ αναλυτικά.

Χρήστος :-)

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν αλλάζουμε τον τίτλο θέματος σε προσφορές κινητών από Κίνα? κάναμε το νήμα κινεζοκαταστημα, κανείς έως τώρα πλιν ελαχίστων ατόμων δεν έχει γράψει εντυπώσεις για το κινητό και τι πρόβλημα αντιμετωπίζει, από το σύνολο των σελίδων ζήτημα 4 να αφορούν εντυπώσεις κλπ, όλα τα υπόλοιπα έχουν να κάνουν με μαγαζιά και κουπόνια, νομίζω πως υπάρχει νημα για αγορές κλπ κλπ, όποιος χρησιμοποιεί telegram μπορεί να δει προσφορές για τα πάντα μέσα από το China coupon king GR... συγνώμη αν ενοχλεί κάποιους αλλά εκφράζω προσωπική γνώμη.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν αλλάζουμε τον τίτλο θέματος σε προσφορές κινητών από Κίνα? κάναμε το νήμα κινεζοκαταστημα, κανείς έως τώρα πλιν ελαχίστων ατόμων δεν έχει γράψει εντυπώσεις για το κινητό και τι πρόβλημα αντιμετωπίζει, από το σύνολο των σελίδων ζήτημα 4 να αφορούν εντυπώσεις κλπ, όλα τα υπόλοιπα έχουν να κάνουν με μαγαζιά και κουπόνια, νομίζω πως υπάρχει νημα για αγορές κλπ κλπ, όποιος χρησιμοποιεί telegram μπορεί να δει προσφορές για τα πάντα μέσα από το China coupon king GR... συγνώμη αν ενοχλεί κάποιους αλλά εκφράζω προσωπική γνώμη.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τι να ενοχλεί; Αφού έχεις απόλυτο δίκιο. :cool:

Και εγώ για να διαβάσω χαρακτηριστικά και κρητικές του κινητού μπαίνω...και βλέπω συνέχεια ερωτήσεις που έχουν να κάνουν με την αγορά της συσκευής. Απλά επειδή ξέρω 3-5 πράγματα, απαντάω.

Καλά θα ήταν να ξεχωρίσουν τα νήματα. Το είπαμε και πιό πίσω αλλά...

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol: sorry Χρήστο σε ξαναβάφτισα.

Οπότε για κουπόνια κτλ ας συζητάμε πλέον εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7649344#post7649344.

Edited by kyrgeo1978
Link to comment
Share on other sites

Χθες μου ήρθε ειδοποίση πως υπάρχει αναβάθμιση σε 9.6. Πάτησα το κουμπί update*μετά από λίγο αλλά αντί να αρχίσει να κατεβάζει έκανα ξανά αναζήτηση νέας έκδοσης και από τότε μου βγάζει ότι δεν υπάρχει νεότερη-είμαι ακόμα με την 9.5.13.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...