Jump to content

Xiaomi Mi 8 / Mi 8 SE


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το volte ειναι κατι που δε με ενδιαφερει καν εμενα προσωπικα διοτι δε μιλαω και πολυ στο τηλεφωνο και ουτος η αλλιως δυσκολα να γινει η συνεργασια

. ουτε το 4g+ με ενδιαφερει αμεσα, απλα ειναι για το ****το. εφοσον καποιες συσκευες το εχουν φανταζομαι ειναι θεμα software

 

από άλλο φορουμ:

 

"Απλα επειδη η global παιρνει πιο αργα αναβαθμισεις λογικα θα το φτιαξουν... Τωρα δεν καθομαι να τρελαθω κιολλας...

Με china σε ολη την Αθηνα ειχα 4g+.τωρα με global dev 4g."

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

από άλλο φορουμ:

 

"Απλα επειδη η global παιρνει πιο αργα αναβαθμισεις λογικα θα το φτιαξουν... Τωρα δεν καθομαι να τρελαθω κιολλας...

Με china σε ολη την Αθηνα ειχα 4g+.τωρα με global dev 4g."

το ιδιο λεμε

Link to comment
Share on other sites

Ψψψψψ μιλάμε για ένταση στις τελευταίες σελίδες, ανατρίχιασα :) Λοιπόν το τσιμπησα και εγώ, λευκό 6/128 απο τας Ελλάδας, χωρίς το ΦΠΑ, βγήκε 390. Κινέζικο είναι, μου έχουν ξεκλειδώσει ξεδιάντροπα τον BL και μου σκάσανε την Global μέσα.

 

Απο οτι κατάλαβα πρέπει να του βάλω την Κινέζικη, να το κλειδώσω και μετά να περιμένω πάλι Unlock Code με το δικό μου λογαριασμό έτσι; Θα το κάνω "κάποια στιγμή".

 

Για MIUI 10 έχουμε τίποτα(διάβασα τις τελευταίες σελίδες αλλα βλέπω μόνο οργή για το 4G+, συγνώμη αν έχει αναφερθεί πιο πίσω).

 

Πέρα απο την συνδεσιμότητα, που οι απουσίες είναι μαζεμένες(κυρίως η θύρα των ακουστικών με καίει, αλλα το πήρα απόφαση πια) δεν έχω κανένα παράπονο απο τη συσκευή 2 μέρες τώρα. Ταχύτατη, εξαιρετική κάμερα για τα γούστα μου, αυτονομία μια χαρά, οθόνη πολύ καλή, αλλα κυρίως και το ξαναλέω, ΠΟΛΥ γρήγορο.

 

Τώρα ο ξεκλείδωτος bootloader είναι λίγο απατεωνιά απο το κατάστημα, θα περίμενα τουλάχιστον να το λένε εξ'αρχης, και όχι να το ανακαλύπτεις μονος σου, ειδικά απο τη στιγμή που μπορεί να οδηγήσει σε brick.

 

To Notch είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ. Είχα Zenfone 5 πριν, και το είχα χωνέψει οτι θα βλέπω οθόνη με τρύπα, αλλα εδώ είναι τρύπα με οθόνη. Δεν ξέρω αν το δικαιολογεί το Face Unlock με IR. Στην περίπτωση μου, νομίζω καλύτερα να έλειπε και να ήταν μικρότερο το Notch.

 

Με τα 4G+ , τα CA και αυτά, δεν τα καταλαβαίνω. Εγώ είμαι ευχαριστημένος που πιάνω το 4G της Vodafone εδώ που μένω, δεν ασχολούμε με τέτοιες πολυτέλειες :P

 

Τέλος οπως αναφέρθηκε, στο συνολό της η συσκευή είναι πράγματι ακριβή ακόμα, υπο φυσιολογικές συνθήκες θα βρείτε άλλες πιο συμφέρουσες λύσεις, αφού έχει πολλά ζητήματα τα οποία πρέπει απλά να αποδεχθείτε. Εγώ δεν το μετανιώνω λεπτό, ηξερα καλά τι έπαιρνα, και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος απο αυτό που τελικά παρέλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Ψψψψψ μιλάμε για ένταση στις τελευταίες σελίδες, ανατρίχιασα :) Λοιπόν το τσιμπησα και εγώ, λευκό 6/128 απο τας Ελλάδας, χωρίς το ΦΠΑ, βγήκε 390. Κινέζικο είναι, μου έχουν ξεκλειδώσει ξεδιάντροπα τον BL και μου σκάσανε την Global μέσα.

 

Απο οτι κατάλαβα πρέπει να του βάλω την Κινέζικη, να το κλειδώσω και μετά να περιμένω πάλι Unlock Code με το δικό μου λογαριασμό έτσι; Θα το κάνω "κάποια στιγμή".

 

Για MIUI 10 έχουμε τίποτα(διάβασα τις τελευταίες σελίδες αλλα βλέπω μόνο οργή για το 4G+, συγνώμη αν έχει αναφερθεί πιο πίσω).

 

Πέρα απο την συνδεσιμότητα, που οι απουσίες είναι μαζεμένες(κυρίως η θύρα των ακουστικών με καίει, αλλα το πήρα απόφαση πια) δεν έχω κανένα παράπονο απο τη συσκευή 2 μέρες τώρα. Ταχύτατη, εξαιρετική κάμερα για τα γούστα μου, αυτονομία μια χαρά, οθόνη πολύ καλή, αλλα κυρίως και το ξαναλέω, ΠΟΛΥ γρήγορο.

 

Τώρα ο ξεκλείδωτος bootloader είναι λίγο απατεωνιά απο το κατάστημα, θα περίμενα τουλάχιστον να το λένε εξ'αρχης, και όχι να το ανακαλύπτεις μονος σου, ειδικά απο τη στιγμή που μπορεί να οδηγήσει σε brick.

 

To Notch είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ. Είχα Zenfone 5 πριν, και το είχα χωνέψει οτι θα βλέπω οθόνη με τρύπα, αλλα εδώ είναι τρύπα με οθόνη. Δεν ξέρω αν το δικαιολογεί το Face Unlock με IR. Στην περίπτωση μου, νομίζω καλύτερα να έλειπε και να ήταν μικρότερο το Notch.

 

Με τα 4G+ , τα CA και αυτά, δεν τα καταλαβαίνω. Εγώ είμαι ευχαριστημένος που πιάνω το 4G της Vodafone εδώ που μένω, δεν ασχολούμε με τέτοιες πολυτέλειες :P

 

Τέλος οπως αναφέρθηκε, στο συνολό της η συσκευή είναι πράγματι ακριβή ακόμα, υπο φυσιολογικές συνθήκες θα βρείτε άλλες πιο συμφέρουσες λύσεις, αφού έχει πολλά ζητήματα τα οποία πρέπει απλά να αποδεχθείτε. Εγώ δεν το μετανιώνω λεπτό, ηξερα καλά τι έπαιρνα, και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος απο αυτό που τελικά παρέλαβα.

 

τοσο πολυ σε ενοχλει το notch? γενικα με την μπαταρια πως τα παει ;

Link to comment
Share on other sites

Fantoma από tempered glass μόνο nillkin φίλε.

Από θήκες έχω πάρει αυτήν την asling https://m.gearbest.com/cases-leather/pp_009918209390.html?wid=1433363

Είναι φθηνή και προστατεύει.

Παρ τα από Gearbest με Belgium post και είσαι κομπλέ.

Σας στέλνω και μια μέτρηση.

Για την περιοχή που βρίσκομαι η ταχύτητα είναι πολύ καλή.

614907149754bda15983f9c9e17f19f1.jpg

 

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τοσο πολυ σε ενοχλει το notch? γενικα με την μπαταρια πως τα παει ;

 

Γενικά έχω θέματα με το Notch, αλλα επειδή τις αλλάζω συχνά τις συσκευές, δε με πειράζει να παίρνω και συσκευές με κοψιμο. Απο όσες έχουν περάσει απο τα χέρια μου, του Mi8 είναι άνετα το πιο πλατύ, και πέρα απο το οτι είναι μέσα στα μούτρα μου, αφήνει πολύ λίγο χώρο για τα εικονίδια πάνω πάνω, κάτι που μου προκαλεί μόνιμη ανασφάλεια. Γενικα έχω ενα θεματάκι, εδώ ομολογώ οτι με ζορίζει παραπάνω.

 

Απο μπαταρία πάνω απο 5 ώρες οθόνη, σταθερά στις 3 πρώτες φορτίσεις, την ώρα που ακούω και πολύ μουσική στο Background, που σημαίνει οτι σε φυσιολογική χρήση θα πιάνει 6. Απόλυτα ευχαριστημένος. Ταχύτατη και η φόρτιση. Το ηχείο μέτριο, άλλά έρχομαι και απο το Zenfone 5 που είχε κανόνια ηχεία, οπότε μπορεί και να είναι απλά ιδέα μου.

 

Απο κατασκευή δε σκαμπάζω πολλά, αλλα είναι ελαφύ και ευκολο στο κράτημα με το ένα χέρι.

 

Fantoma από tempered glass μόνο nillkin φίλε.

 

Sent from my MI 8 using Tapatalk

 

Μου έρχονται μεθαύριο δυο τέτοια https://www.banggood.com/Bakeey-Anti-Explosion-Tempered-Glass-Screen-Protector-For-Xiaomi-Mi8-Mi-8-6_21-p-1322835.html?rmmds=myorder, Φόλα είναι; να πάρω nillkin απο τώρα;

Θήκη για αρχή πήρα αυτή, https://www.banggood.com/Bakeey-Shockproof-Magnetic-360-Rotation-Ring-Holder-TPUPC-Protective-Case-For-Xiaomi-Mi8-Mi-8-p-1330353.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CN γιατι χρειάζομαι τον μαγνήτη για το αυτοκίνητο, σιγά σιγά που θα βγαίνουν περισσότερες θα δούμε. Οι Clear Nature της Nillkin σε ολα τα κινητά μου παραπέφτουν λεπτές, οπότε τις αποφεύγω

Edited by Papp0us
Link to comment
Share on other sites

Pappous πρέπει να κλειδώσεις τον bootloader με fastboot Chinese dev rom και στη συνέχεια να ξεκλειδώσεις με το δικό σου account.

Προσοχή! Μην προσπαθήσεις να κλειδώσεις τον bootloader με global rom γιατί θα το μπρικάρεις.

 

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Pappous πρέπει να κλειδώσεις τον bootloader με fastboot Chinese dev rom και στη συνέχεια να ξεκλειδώσεις με το δικό σου account.

Προσοχή! Μην προσπαθήσεις να κλειδώσεις τον bootloader με global rom γιατί θα το μπρικάρεις.

 

Sent from my MI 8 using Tapatalk

 

Ναι αυτό διάβασα και εγώ, το ζήτημα είναι οτι απο οτι θυμάμαι το Unlock Code έχει μεγάλη αναμονή στο mi8. Οταν κάνω αίτηση με το δικό μου account θα πρέπει να περιμένω καμια 15αριά μέρες;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτά με τις Ρομ κλειδώματα, ξεκλειδωματα, μπρικ, διάβασμα οδηγών και φόρουμ είναι αυτά που με κρατάνε από την αγορά του...τι πειράζει να έχει global rom όπως το πάρεις από skroutzομαγαζο ;; Δεν είναι έτοιμο το κινητό για χρήση, πρεπει να το σκαλιξουμε;
Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτά με τις Ρομ κλειδώματα, ξεκλειδωματα, μπρικ, διάβασμα οδηγών και φόρουμ είναι αυτά που με κρατάνε από την αγορά του...τι πειράζει να έχει global rom όπως το πάρεις από skroutzομαγαζο ;; Δεν είναι έτοιμο το κινητό για χρήση, πρεπει να το σκαλιξουμε;

 

Είναι ξεκλείδωτος ο Bootloader και δεν λειτουργούν οι εφαρμογές ανέπαφων πληρωμών. Σε γενικά πλαίσια δεν είναι κακό, απλά στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι λίγο φάουλ, γιατι αν ξανακλειδωθεί γίνεται brick, θα έπρεπε να στο λένε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό διάβασα και εγώ, το ζήτημα είναι οτι απο οτι θυμάμαι το Unlock Code έχει μεγάλη αναμονή στο mi8. Οταν κάνω αίτηση με το δικό μου account θα πρέπει να περιμένω καμια 15αριά μέρες;

Ναι θέλει να περιμένεις κάποιες μέρες. Εμένα 240 ώρες έγραψε.

Link to comment
Share on other sites

αυτά από την επισημη αντιπροσωπεια, πωλητες, (infoqest, plaisio, kotsovolos ) ????

αλλα είναι πανάκριβα

από skroutz δεν εμπιστεύομαι τι φερνει ο καθενας.

Link to comment
Share on other sites

Fantoma από tempered glass μόνο nillkin φίλε.

Από θήκες έχω πάρει αυτήν την asling https://m.gearbest.com/cases-leather/pp_009918209390.html?wid=1433363

Είναι φθηνή και προστατεύει.

Παρ τα από Gearbest με Belgium post και είσαι κομπλέ.

Σας στέλνω και μια μέτρηση.

Για την περιοχή που βρίσκομαι η ταχύτητα είναι πολύ καλή.

614907149754bda15983f9c9e17f19f1.jpg

 

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Ευχαριστώ! Θέλω κάποια διαφανή να φαίνεται η μπλεδάρα της κινητάρας
Γενικά έχω θέματα με το Notch, αλλα επειδή τις αλλάζω συχνά τις συσκευές, δε με πειράζει να παίρνω και συσκευές με κοψιμο. Απο όσες έχουν περάσει απο τα χέρια μου, του Mi8 είναι άνετα το πιο πλατύ, και πέρα απο το οτι είναι μέσα στα μούτρα μου, αφήνει πολύ λίγο χώρο για τα εικονίδια πάνω πάνω, κάτι που μου προκαλεί μόνιμη ανασφάλεια. Γενικα έχω ενα θεματάκι, εδώ ομολογώ οτι με ζορίζει παραπάνω.

 

Απο μπαταρία πάνω απο 5 ώρες οθόνη, σταθερά στις 3 πρώτες φορτίσεις, την ώρα που ακούω και πολύ μουσική στο Background, που σημαίνει οτι σε φυσιολογική χρήση θα πιάνει 6. Απόλυτα ευχαριστημένος. Ταχύτατη και η φόρτιση. Το ηχείο μέτριο, άλλά έρχομαι και απο το Zenfone 5 που είχε κανόνια ηχεία, οπότε μπορεί και να είναι απλά ιδέα μου.

 

Απο κατασκευή δε σκαμπάζω πολλά, αλλα είναι ελαφύ και ευκολο στο κράτημα με το ένα χέρι.

 

 

 

Μου έρχονται μεθαύριο δυο τέτοια https://www.banggood.com/Bakeey-Anti-Explosion-Tempered-Glass-Screen-Protector-For-Xiaomi-Mi8-Mi-8-6_21-p-1322835.html?rmmds=myorder, Φόλα είναι; να πάρω nillkin απο τώρα;

Θήκη για αρχή πήρα αυτή, https://www.banggood.com/Bakeey-Shockproof-Magnetic-360-Rotation-Ring-Holder-TPUPC-Protective-Case-For-Xiaomi-Mi8-Mi-8-p-1330353.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CN γιατι χρειάζομαι τον μαγνήτη για το αυτοκίνητο, σιγά σιγά που θα βγαίνουν περισσότερες θα δούμε. Οι Clear Nature της Nillkin σε ολα τα κινητά μου παραπέφτουν λεπτές, οπότε τις αποφεύγω

Λεπτές οι Nillkin ε; Κρίμα και έλεγα θα το λύσω γρήγορα το θέμα μου. Θέλει κ άλλο ψάξιμο από ότι φαίνεται το θέμα transparent case με λίγο παραπάνω αντοχή.

 

Αυτό εδώ για τους καμεράκηδες (οι δικτυάκηδες πάλι από αύριο

9e317e86b02bd30434d9abcf14eb40a0.jpg

Edited by fantomas_ktm
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Το αγόρασα σήμερα από public (ελληνικής αντιπροσωπείας). Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει πουθενά στις ρυθμίσεις η επιλογή για face unlock. Μπορεί να το επιβεβαιώσει κάποιος;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Το αγόρασα σήμερα από public (ελληνικής αντιπροσωπείας). Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει πουθενά στις ρυθμίσεις η επιλογή για face unlock. Μπορεί να το επιβεβαιώσει κάποιος;

 

Ρύθμισεις->πρόσθετες ρυθμίσεις> τοποθεσία ,εκεί επέλεξε Ινδία. Μετα θα βρεις το face unlock στις ρυθμίσεις, αλλά θα πρέπει να αλλάξεις και την ωρα από τις ρυθμίσεις γιατί θα πάει σε ζώνη Ινδίας

Link to comment
Share on other sites

Pappous πρέπει να κλειδώσεις τον bootloader με fastboot Chinese dev rom και στη συνέχεια να ξεκλειδώσεις με το δικό σου account.

Προσοχή! Μην προσπαθήσεις να κλειδώσεις τον bootloader με global rom γιατί θα το μπρικάρεις.

 

Sent from my MI 8 using Tapatalk

 

Υπάρχει λόγος η κινεζικη rom που θα χρησιμοποιήσουμε για το κλείδωμα του bootloader να είναι dev και όχι stable;

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου, ξεκλειδώσα με κινέζικη stable.

Από ότι θυμάμαι, οι κινέζικες stable είχαν !πρόβλημα στο unlock bootloader.

Επέλεξε να φλασαρεις κινέζικη Dev.

Θέλει διαδικασία, με το mi flash tool...

Link to comment
Share on other sites

.

On another note, το support από τους Κινέζους μου είπε οτι θα κάνει 4-16 μέρες και το tracking θα φαίνεται από 15 μέρες και μετά :lol::lol:

 

Για να το έχω μέχρι 13 Σεπτεμβρίου (κάνω μια επέμβαση στο γόνατο και θα μείνω στο κρεβάτι) πιστεύεις είναι μεγάλο ρίσκο να το παραγγείλω σήμερα ή ίσως και απίθανο να έρθει ως τότε?Μιλάω για το 64αρι Global Version που είναι σε στοκ.

Link to comment
Share on other sites

Το global version 6/64 από Banggood φεύγει λέει σε 24 ώρες. Αυτό το προλαβαίνεις οριακά, αν το παραγγείλεις σήμερα.
Link to comment
Share on other sites

Το global version 6/64 από Banggood φεύγει λέει σε 24 ώρες. Αυτό το προλαβαίνεις οριακά, αν το παραγγείλεις σήμερα.

 

Ωραία..Θα το ρισκάρω οπότε.

Link to comment
Share on other sites

Για να το έχω μέχρι 13 Σεπτεμβρίου (κάνω μια επέμβαση στο γόνατο και θα μείνω στο κρεβάτι) πιστεύεις είναι μεγάλο ρίσκο να το παραγγείλω σήμερα ή ίσως και απίθανο να έρθει ως τότε?Μιλάω για το 64αρι Global Version που είναι σε στοκ.
Και γω ίδια περίπτωση με εσένα είμαι, το θέλω μέχρι τις 15. Το πήρα το ρίσκο αλλά μη σε πάρω και στο λαιμό μου! Εμένα υποτίθεται ταξιδεύει ήδη. Για να δούμε..

 

Sent from my A0001 using Tapatalk

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου, ξεκλειδώσα με κινέζικη stable.

Από ότι θυμάμαι, οι κινέζικες stable είχαν !πρόβλημα στο unlock bootloader.

Επέλεξε να φλασαρεις κινέζικη Dev.

Θέλει διαδικασία, με το mi flash tool...

 

Ευχαριστώ, Αθανάσιε!

Αν δεν απατώμαι, κάνουμε και οι δύο την ίδια μετάβαση (από OP5 σε Mi8). Ελπίζω να μη το μετανιώσω, πώς τα βλέπεις εσύ τα πράγματα;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, Αθανάσιε!

Αν δεν απατώμαι, κάνουμε και οι δύο την ίδια μετάβαση (από OP5 σε Mi8). Ελπίζω να μη το μετανιώσω, πώς τα βλέπεις εσύ τα πράγματα;

 

δύσκολα απο το κακό στο χειρότερο πάμε μετα την έξοδο απ τα μνημόνια!!:lol::lol::lol::lol:

mi8
Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση πρώτης μέρας χρήσης του κινητού, στα 6 και 64... δεν θα μπω στην λεπτομέρεια της εμφάνισης καθώς γούστα είναι αυτά για τον καθένα από εμάς, που κατ εμέ είναι άριστο σε σχεδιασμό και χρήση συσκευής, πάμε παρακάτω.. μιας και χρησιμοποιώ πολλές εφαρμογές ταυτόχρονα και αυτο ειναι το ατού κάθε κινητού για μένα να μπορεί να της διαχειριστή χωρίς κολλήματα, καθώς και η διάρκεια μπαταρίας.

1ον με δεδομένα ανοιχτά όλη μέρα διάρκεια μπαταρίας περίπου 17 ώρες με ανοιχτές εφαρμογές Gmail viber mesanger Skype κλπ και περίπου μια ώρα βόλτες στο fb..

 

2ον το κινητό πάει σφαίρα και το εννοώ παντού και σε όλα, σύγκριση με Samsung galaxy s9 διαφορά μηδενική.

 

3ον κάμερα αρκετά καλή και μπροστά και πίσω σε φωτογραφίες και ειδικά το βράδυ απλά τα σπάει, σε δεύτερο χρόνο θα ανεβάσω φωτογραφίες, βίντεο δεν τράβηξα ακόμη παρά μια μικρή δοκιμή

 

4ον σήμερα ήρθε το πρώτο update και θα τσεκάρω να δω τι αλλαγές αφορά, αυτό που ανέβασα

Πρώτο συμπέρασμα.. τα χρήματα που δίνουμε για το παρον κινητό αξίζουν και με το παραπάνω, μιας και για να έχει κάποιος κάτι αντίστοιχο σε Samsung κλπ πρέπει να διαθέσει πάνω από 700 ευρώ, και πιστέψτε με δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από της ακριβές ναβαρχιδες.

Θα επανέλθω με νεότερα και μετά από αρκετή χρήση

 

ΥΓ

Κάτι που παραβλεπουν πολλοί είναι η δεύτερη κάρτα, εγώ έχω μόνιμα δεύτερη κάρτα στο κινητό, αυτό φυσικά έχει σαν αποτέλεσμα να έχουμε μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας

e5ed829147a8944d6b6dbfb00d3d186a.jpg

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by nick1967
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα ηθελα να ρωτήσω κάποια πραγματάκια όποιος ξερει απαντάει

 

1)το led ειδοποίησης είναι μονο λευκό?

 

υπάρχει εφαρμογή επεξεργασίας του slow motion video οπως του s8??

mi8
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...