Jump to content

Xiaomi Mi 8 / Mi 8 SE


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έστειλα sms: 4G στο 1333,

Και μου απάντησαν,, ότι είναι ενεργοποιημένη στην σύνδεση σας,,,

Δείχνει 4G,, όχι το "+"

Ενώ το sony, huawei δείχνει 4G+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έστειλα sms: 4G στο 1333,

Και μου απάντησαν,, ότι είναι ενεργοποιημένη στην σύνδεση σας,,,

Δείχνει 4G,, όχι το "+"

Ενώ το sony, huawei δείχνει 4G+

Αθανάσιε επειδή κάποιος κάπου στη γειτονιά του έτυχε να δει 4G+ ΔΕ ΣΗΜΑΊΝΕΙ ότι το mi8 είναι συμβατό πλήρως με Carrier aggregation στην Ελλάδα. Αυτό το βλέπεις με τα μάτια σου ο ίδιος που σε επώνυμες άλλες συσκευές παίζει κανονικά 4G+ ενω στο xiaomi Όχι. Και αυτό βλέπει η πλειοψηφία όσων έχουν τη συσκευή στα χέρια τους.

 

πρέπει κάποια στιγμή να καταλάβουν όσοι συνεχίζουν να ποσταρουν την εικόνα του φίλου πιο πάνω με το 4G+ ότι υπάρχουν πολλοί συνδυασμοί aggregation όπως 3+5, 3+7, 3+20, 7+20, 3+7+20 κλπ

 

Τα επώνυμα κινητά υποστηρίζουν όλους τους παραπάνω συνδυασμούς γιαυτό και έχουν σχεδόν παντού 4G+

Το xiaomi υποστηρίζει κάποιον από όλους μόνο (και αν) γιαυτό και κάποια στιγμή κάποιος κάπου στη γειτονιά του είδε το σηματάκι + και τράβηξε ένα screenshot.

 

Βέβαια γράφουμε εμείς και μας γράφουν αυτοί που θέλουν να τρολαρουν η απλά να κάνουν αντιπαράθεση. Οι περισσότεροι είναι χρήστες redmi που είναι αδιάφοροι συνήθως για κάτι που δεν έχουν δει ποτέ (4G+) η τι σημαίνει στην καθημερινή χρήση, οπότε τα γιγα, η ραμ και τα πιξελς μαζί με το κουπόνι, είναι ο λόγος για να σκάσουν το 400ρι.

 

Αν θέλεις να καταλάβεις έστω τα βασικά και να δεις τους συνδυασμούς aggregation που σου ανέφερα πιο πάνω διάβασε αυτό :

http://niviuk.free.fr/lte_ca_band.php

 

Καλή συνέχεια

 

Στάλθηκε από το TA-1012 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by atsimeri
Link to comment
Share on other sites

https://www.frequencycheck.com/compatibility/v4xyC6J/xiaomi-mi-8-dual-sim-td-lte-cn-128gb-xiaomi-dipper/greece

 

οριστε. οσον αφορα για το τι υποστηριζει και τι οχι το κινητο

Link to comment
Share on other sites

https://www.frequencycheck.com/compatibility/v4xyC6J/xiaomi-mi-8-dual-sim-td-lte-cn-128gb-xiaomi-dipper/greece

 

οριστε. οσον αφορα για το τι υποστηριζει και τι οχι το κινητο

Υπέροχα. Λύνει την απορία όλων σας. Lte - A NO221f3e8c53f1e7c96c0ddc4102c0f1e4.jpg

 

Στάλθηκε από το TA-1012 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο note 5 αναγράφει ότι δεν υποστηρίζει τη Β20, πράγμα αναληθές φυσικά.

Used: LG G2 - Nexus 5 - Motorola moto g (2014) - Samsung Galaxy S5 - LG G3 32Gb - LG G Flex 2 - LG G3 16Gb - Samsung Galaxy S6 32Gb - LG G4 32 Gb - Xiaomi redmi note 3 pro - Huawei P9 - Huawei P9 lite - Honor 7 lite - Samsung S7 edge -

Samsung S8 - Xiaomi Redmi Pro - Honor 8 - Samsung S7 - Honor 8 pro - Xiaomi Mi Mix 2 - Samsung Note 8 - Xiaomi redmi note 5 - Huawei P20 pro Now: Xiaomi mi8

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενεργοποιήσει το 4G της cosmote

 

Και γω το εχω κανει,εχω και VoLTE.

4G+ που βγαζει πανω εχεις πειραξει κατι;

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει εκδοση του note 5 που δεν υποστηριζει Β20

Η έκδοση whyred είναι η global έκδοση του note 5 και αυτή που υποστηρίζει τη Β20 εάν δε κάνω λάθος. Στο παρακάτω σύνδεσμο αναγράφει ότι η έκδοση whyred δεν υποστηρίζει Β20. Κάπου υπάρχει κάποιο λάθος πιθανόν.

https://www.frequencycheck.com/models/Aad92/xiaomi-redmi-note-5-standard-edition-global-dual-sim-td-lte-64gb-meg7s-xiaomi-whyred

Used: LG G2 - Nexus 5 - Motorola moto g (2014) - Samsung Galaxy S5 - LG G3 32Gb - LG G Flex 2 - LG G3 16Gb - Samsung Galaxy S6 32Gb - LG G4 32 Gb - Xiaomi redmi note 3 pro - Huawei P9 - Huawei P9 lite - Honor 7 lite - Samsung S7 edge -

Samsung S8 - Xiaomi Redmi Pro - Honor 8 - Samsung S7 - Honor 8 pro - Xiaomi Mi Mix 2 - Samsung Note 8 - Xiaomi redmi note 5 - Huawei P20 pro Now: Xiaomi mi8

Link to comment
Share on other sites

Πάντως διαβάζω πολύ καλά λόγια για την μπαταρία,ισχύει παιδιά?Και επίσης όταν ανοίγεις πολλές εφαρμογές κάπου είδα ότι κάποιες (αν όχι όλες) όταν πας να τις ανοίξεις από κει που ήταν,αρχίζουν πάλι από την αρχή.
Link to comment
Share on other sites

Να ξερετε παντως απο ψαξιμο που εχουμε ριξει στο Ελληνικό φορουμ china κ global version ειναι ακριβως το ιδιο μοντελο. Απλα οταν το παρεις με china rom εργοστασιακη κ πας να βαλεις την global δεν σε αφηνει να ξανακλειδωσεις.

Αυτοι που την πατησαν ηταν που τους ηρθε ξεκλειδωτο με global rom κ πηγαν να κλειδωσουν. Αλλα το τηλ ειχε ξεκλειδωθει απο λογαριασμο του μαγαζιου που το πηραν κ τοτε γινοταν το brick. Οποτε προσοχη. Αν παραλαβεις καποιος ετσι κινητο καλο ειναι να περασει china, να κλειδωσει κ μετα να ξεκλειδωσει με δικο του λογαριασμο. Μετα οτι κ να γινει ξεκλειδωνει κατευθειαν...

Mi 11 pro 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά αγόρασα και εγώ τώρα το mi8 se χρυσό στα 257 με priority πιστεύω είναι ότι καλύτερο μπορώ να πάρω σε αυτά τα λεφτά.ελπιζω σε δύο εβδομάδες να το έχω. Προέρχομαι από rn4 mtk.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως διαβάζω πολύ καλά λόγια για την μπαταρία,ισχύει παιδιά?Και επίσης όταν ανοίγεις πολλές εφαρμογές κάπου είδα ότι κάποιες (αν όχι όλες) όταν πας να τις ανοίξεις από κει που ήταν,αρχίζουν πάλι από την αρχή.
4 ώρες οθόνη και είναι στο 42%

Σαφή βελτίωση όσο στρώνει η μπαταρία!!

ec993ea067a2d1291e7a6a086feb8990.jpg759f0fdac4e6c8fc1df2d595af742811.jpg0ce356e7b98872bfe5cea7aec00b339e.jpg

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τελικα δεν υποστηριζεται το 4G+ Ελλαδα? Μπορει να κανει καποιος ενα speedtest να δουμε τι συμβαινει μια και καλη? Edited by ardi21
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τελικα δεν υποστηριζεται το 4G+ Ελλαδα? Μπορει να κανει καποιος ενα speedtest να δουμε τι συμβαινει μια και καλη?
Τι το θες;;; παίρνεις ωμή δύναμη αφού

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες οθόνη και είναι στο 42%

Σαφή βελτίωση όσο στρώνει η μπαταρία!!

ec993ea067a2d1291e7a6a086feb8990.jpg759f0fdac4e6c8fc1df2d595af742811.jpg0ce356e7b98872bfe5cea7aec00b339e.jpg

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εξαιρετικα!!

Link to comment
Share on other sites

μιλησα με το live chat και ειπαν πως υπαρχει διαθεσιμο για εμας που καναμε την παραγγελια. και πως θα σταλει αυριο. αν δεν ειναι αληθεια refund
Ξύπνησα και είχα mail ότι έγινε shipped! Έχω 3 βδομάδες περιθώριο πριν φύγω για ταξίδι, ελπίζω να πάνε όλα καλά!

 

Για tempered προτείνετε τα full screen με τα bezels μαζί ή και μόνο της οθόνης κάνουν;

 

Sent from my A0001 using Tapatalk

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει τρόπος να απενεργοποιήσουμε το Quick Charge από τη συσκευή μιας και δεν χρειάζεται να καταπονώ την μπαταριά εφόσον βάζω τη συσκευή να φορτιστεί το βράδυ οπότε μπορεί να φορτίζει για 6+ ώρες? Αν δεν υπάρχει τέτοια λύση, πιο απλό φορτιστή προτείνετε να αγοράσω?

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

εγω που παραγγειλα το global μοντελο εγινε shipped. κομπλε

 

παιδια για να πουμε τα πραγματα με το ονομα τους, η συσκευή ειναι όμορφη, γρηγορη με αξιόλογες κάμερες. οφειλουμε να παραδεκτουμε οτι η xiaomi δεν σεβεται οσο θα επρεπε τον πελατη. θεωρω απαραδεκτο να δινεις 350++ για μια συσκευη και να μην υποστηριζει 4g+, να μην εχει παρει upgrade ακομα σε miui 10, να παιζει το θεμα με το ξεκλειδωτο bootloader στην κινεζικη εκδοση. την συσκευη θα την κρατησω εγω, αλλα αντικειμενικα η xiaomi οφειλει καλυτερη αντιμετωπιση στους πελατες της. βγαζει απειρες συσκευες και χανει την μπαλα με το software.

 

----- προσθήκη μηνύματος 88 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

οποιος εχει να προτεινει αξιολογη θηκη και τζαμακι απο e bay θα το εκτιμουσα

Link to comment
Share on other sites

Παντως Miui 10 έχει βγεί beta κι εγώ αυτή φοράω, με την κίνεζικη έκδοση δεν φταίει η xiaomi πιστευω αλλά τα κινεζομαγαζα, μπορείς να πάρεις την global που απευθύνεται στην χώρα μας αν θες και δεν έχεις τυχόν θέματα
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω διάθεση να υποστηρίξω τη xiaomi και την εκάστοτε xiaomi, πρέπει να αναλογιστούμε ότι για να πάρει κάποιος αυτά τα specs έναντι του ανταγωνισμού σε τιμή 200 ευρώ -, κάπου θα υστερούσε ειδάλλως η τιμή του θα εκτοξευόταν στα επίπεδα των υπολοίπων ναυαρχίδων. Αυτή τη στιγμή το αγοράζουν όλοι από Κίνα με 330 ευρώ, τη στιγμή που το αμέσως ακριβότερο ανταγωνιστικό μοντέλο είναι το 1+6 και στοιχίζει 200+ χωρίς να αναφέρουμε των υπολοίπων εταιρειών. Όσον αφορά το 4g+ όπου και να έχω διαβάσει, όλοι αναφέρουν ότι υποστηρίζεται. Τώρα εάν το πρόβλημα είναι της xiaomi ή των Ελληνικών παρόχων με τις μπάντες που χρησιμοποιούν δε το γνωρίζω. Θεωρώ πάντως κρίμα να θάβεται σαν συσκευή από τη στιγμή που όλοι γνωρίζουμε ότι κάτι θα έλειπε έναντι του ανταγωνισμού.

Used: LG G2 - Nexus 5 - Motorola moto g (2014) - Samsung Galaxy S5 - LG G3 32Gb - LG G Flex 2 - LG G3 16Gb - Samsung Galaxy S6 32Gb - LG G4 32 Gb - Xiaomi redmi note 3 pro - Huawei P9 - Huawei P9 lite - Honor 7 lite - Samsung S7 edge -

Samsung S8 - Xiaomi Redmi Pro - Honor 8 - Samsung S7 - Honor 8 pro - Xiaomi Mi Mix 2 - Samsung Note 8 - Xiaomi redmi note 5 - Huawei P20 pro Now: Xiaomi mi8

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα την κινηταρα απλά τα σπάει σε όλα τα επίπεδα ανακαλύπτω περισσότερα και ενημερώνω εδώ

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μένω Πολωνία και θα δοκιμάσω και εγώ σε δίκτυο εξωτερικού τι παίζει με το 4G+ και θα ενημερώσω μόλις παραλάβω.

 

Sent from my A0001 using Tapatalk

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω διάθεση να υποστηρίξω τη xiaomi και την εκάστοτε xiaomi, πρέπει να αναλογιστούμε ότι για να πάρει κάποιος αυτά τα specs έναντι του ανταγωνισμού σε τιμή 200 ευρώ -, κάπου θα υστερούσε ειδάλλως η τιμή του θα εκτοξευόταν στα επίπεδα των υπολοίπων ναυαρχίδων. Αυτή τη στιγμή το αγοράζουν όλοι από Κίνα με 330 ευρώ, τη στιγμή που το αμέσως ακριβότερο ανταγωνιστικό μοντέλο είναι το 1+6 και στοιχίζει 200+ χωρίς να αναφέρουμε των υπολοίπων εταιρειών. Όσον αφορά το 4g+ όπου και να έχω διαβάσει, όλοι αναφέρουν ότι υποστηρίζεται. Τώρα εάν το πρόβλημα είναι της xiaomi ή των Ελληνικών παρόχων με τις μπάντες που χρησιμοποιούν δε το γνωρίζω. Θεωρώ πάντως κρίμα να θάβεται σαν συσκευή από τη στιγμή που όλοι γνωρίζουμε ότι κάτι θα έλειπε έναντι του ανταγωνισμού.
Χωρίς να έχω διάθεση για αντιπαραβολη θέλω να θυμήσω το εξής :

Σήμερα στην Ελλάδα το Galaxy S9 σε dual έκδοση με καμεραρα με όλες τι μπάντες, με volte, 4G+ και όλα τα καλούδια, με επίσημη εγγύηση, με παραλαβή την επόμενη ημέρα κλπ κάνει 550 ευρώ

Αν κόψεις τιμολόγιο και γλιτώσεις ΦΠΑ πάει στα 443

 

Το Mi 8 128 GB (διότι το 64 δεν αρκεί επειδή δεν έχει sd) κάνει από Κίνα με τριγωνικές και με όλα τα γνωστά προβλήματα 400. Εγγύηση κινεζου κλπ

 

Μεταπωλητικη αξία; δε θα πω. Τα ξέρετε μόνοι σας.

 

Αλήθεια όταν πέφτει το κουπονακι και πλακωνεστε ποιος θα προλάβει το κουπόνι θεωρείτε ότι είναι ευκαιρία;;;;

Εγω το έδωσα γρήγορα και ορκίστηκα ποτέ ξανά ακριβό xiaomi μέχρι να μάθει να μας σέβεται στα βασικά. Και για τα δικά μου μάτια είναι ακριβό πλέον μετά από όλα αυτά

 

Στάλθηκε από το TA-1012 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by atsimeri
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...