Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για συσκευές Alcatel


mixalis0mcp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το site έχει νέο URL:

http://alcanna.narod.ru/eng/index.html

 

 

και για να το βρίσκετε πάντα σε περίπτωση νέας αλλαγής:

http://www.alcanna.tk/

 

 

.... και δουλεύει εδώ και καιρό και με το 735 :D

mixalis0mcp is here ! Welcome to the new, better, stronger, faster, unwired revolution ...Welcome to myphone.gr
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 311
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρίξε και καμιά ματιά εδώ, αν και δεν έχω δει κανένα να πουλιέται τώρα τελευταία :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/874.gif

MyPhone Forum Moderator @ "Κινητά τηλέφωνα"

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος petrolias (22 Μάι. 2004 , 02:58)

 

ti einai to MENU 2 ACCESS???

 

 

kaneis den 3erei ti perilambanei to menu 2 ...... :(

xreiazetai kwdiko pou e3artatai apo thn sim pou exeis sto kinhto kai mono h alcatel ton 3erei....

mixalis0mcp is here ! Welcome to the new, better, stronger, faster, unwired revolution ...Welcome to myphone.gr
Link to comment
Share on other sites

Psaxnw ena kinhto mexri 160 eyrw.

Anamesa sto Alcatel 535 kai to Nokia 3100 poia einai h gnwmh sas?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ok.

απλά κράτα κρατημένο το πλήκτρο control (ή μήπως alt) για να μην το ανήξει απλά να το κατεβάσει. εναλακτηκά κάνε unistal το quick time

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dgeor (19 Φεβ. 2004 , 23:29)

 

Ανέβασα πολλούς amr ήχους.

Μπορείτε να τους πάρετε από την υπογραφή μου.

 

Η νέα έκδοση του Alcatel PC Suite, έχει μια νέα λειτουργία ονόματι Web Box χάρη στην οποία δεν χρειάζεστε ούτε καλώδιο ούτε θύρα υπερύθρων για να φορτώσετε το κινητό σας αλλά μόνο πρόσβαση στο wap.

Καλό...

 

 

Πολύ καλό κατέβασα το πρόγραμμα, αλλά δεν μπορώ να συνδεθώ. Μήπως μπορείς να μου πείς τις ρυθμίσεις για το wap - gprs σε vodafone?

Time is never enough...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sinister (28 Ιούν. 2004 , 17:59)

 

Πολύ καλό κατέβασα το πρόγραμμα, αλλά δεν μπορώ να συνδεθώ. Μήπως μπορείς να μου πείς τις ρυθμίσεις για το wap - gprs σε vodafone?

 

 

 

Αδερφέ, έχω πάνω από δυο μήνες που άλλαξα κινητό.

Περαστικός ήμουνα σήμερα από το Alcatel forum.

Δεν γνωρίζω να σου απαντήσω.

 

 

 

Πολλούς ήχους πάντως σε wav μορφή (τα μετατρέπει σε amr το πρόγραμμα έτσι κι αλλιώς) μπορείτε να βρείτε στο http://sep800.mine.nu/ .

All science is either physics or stamp collecting.

Ernest Rutherford, in J. B. Birks "Rutherford at Manchester" (1962).

British chemist & physicist (1871 - 1937).

Link to comment
Share on other sites

Ok την βρήκα την άκρη (δεν ήταν δύσκολο!) αλλά απογοητεύτηκα από την χρέωση που έχει το wap over gprs. 2.5 λεπτά το KB είναι πάαααααααρα πολύ ακριβά.
Time is never enough...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 3 weeks later...
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος AquaSonic (22 Οκτ. 2004 , 15:31)

 

Μηπως ειναι το imsi της καρτας?

 

 

kata pasa pi8anothta einai enas ari8mos pou prokyptei apo to imsi ths sim (opws kai sta siemens as poume... )

alla den einai to idio to imsi

mixalis0mcp is here ! Welcome to the new, better, stronger, faster, unwired revolution ...Welcome to myphone.gr
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γιατί βρε παιδιά το myphone.gr "σνομπάρει" την Alcatel??? Η μήπως είναι η ιδέα μου? Ούτε ένα review ούτε κάποιο preview, ούτε ένα νέο τουλάχιστον... Και δεν μπορείς να πεις ότι τα κινητά της alcatel είναι πατάτες και δεν αξίζουν κάποιο άρθρο, ιδιαίτερα τα καινούρια 835 και 756 έχουν πολύ καλά χαρακτηριστικά και θεωρούνται σύγχρονα. Κρίμα...

Θα μπορούσε να απαντήσει και κάποιος υπεύθυνος σε αυτή την ερώτηση?

Ευχαριστώ..

 

Sibi

LeEco Le Max2 x829 4/64 # EUI tele_23 Google OTA
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Sibi (19 Νοέ. 2004 , 15:12)

 

Γιατί βρε παιδιά το myphone.gr "σνομπάρει" την Alcatel??? Η μήπως είναι η ιδέα μου? Ούτε ένα review ούτε κάποιο preview, ούτε ένα νέο τουλάχιστον... Και δεν μπορείς να πεις ότι τα κινητά της alcatel είναι πατάτες και δεν αξίζουν κάποιο άρθρο, ιδιαίτερα τα καινούρια 835 και 756 έχουν πολύ καλά χαρακτηριστικά και θεωρούνται σύγχρονα. Κρίμα...

Θα μπορούσε να απαντήσει και κάποιος υπεύθυνος σε αυτή την ερώτηση?

Ευχαριστώ..

 

Sibi

 

Τουλάχιστον ένα....έστω και παλιό! :whistle:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=3802 :)

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω πως το MyPhone "σνομπάρει" τις συσκευές της Alcatel.

 

Ενδέχεται να συντρέχουν διάφοροι λόγοι που μια ή περισσότερες συσκευές δεν εμφανίζονται στα reviews, όπως η διαθεσιμότητα των εν λόγω μοντέλων (το ίδιο συμβαίνει και με τα περιοδικά αυτοκινήτου και τις αντιπροσωπίες), η μικρή γενικά παρουσία της Alcatel στην Ελλάδα, ή λόγοι ανωτέρας βίας (πχ μπορεί να έγινε κάποιο review και να μην κατέστη δυνατόν να εμφανιστεί στο site).

 

Με την ίδια λογική, δε βλέπουμε πολλές συσκευές της Sagem, ή της Philips, η οποία βγάζει εξαιρετικά μοντέλα αλλά η παρουσία της στην Ελλάδα είναι ανύπαρκτη.

 

;)

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kotetsi (21 Νοέ. 2004 , 14:14)

 

Δε νομίζω πως το MyPhone "σνομπάρει" τις συσκευές της Alcatel.

 

Ενδέχεται να συντρέχουν διάφοροι λόγοι που μια ή περισσότερες συσκευές δεν εμφανίζονται στα reviews, όπως η διαθεσιμότητα των εν λόγω μοντέλων (το ίδιο συμβαίνει και με τα περιοδικά αυτοκινήτου και τις αντιπροσωπίες), η μικρή γενικά παρουσία της Alcatel στην Ελλάδα, ή λόγοι ανωτέρας βίας (πχ μπορεί να έγινε κάποιο review και να μην κατέστη δυνατόν να εμφανιστεί στο site).

 

Με την ίδια λογική, δε βλέπουμε πολλές συσκευές της Sagem, ή της Philips, η οποία βγάζει εξαιρετικά μοντέλα αλλά η παρουσία της στην Ελλάδα είναι ανύπαρκτη.

 

;)

 

[/quote

Συμφωνώ απόλυτα.

Με κάλυψες ΤΡΟΜΕΡΑ :)

Link to comment
Share on other sites

H parousia tis alcatel stin ellada einai poli perissotero iparkti apo tis philips (sta kinita panta) ke episis i alcatel einai polla perissotera xronia ston elliniko xoro apo p.x ti sagem i ti sendo (exoun ginei merika reviews gi'aftes tis 2 etaireies). anyway, to provlima mou den einai to "snobarisma", apla tha itan kalo na vlepame ke kana review gia alcatel...
LeEco Le Max2 x829 4/64 # EUI tele_23 Google OTA
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Sibi (23 Νοέ. 2004 , 15:13)

 

[]...apla tha itan kalo na vlepame ke kana review gia alcatel...

 

 

... και οι λόγοι που δε βλέπουμε συχνά reviews είναι οι προαναφερθέντες, εκτός αν έχει να προσθέσει/τροποποιήσει κάποιον από αυτούς κάποιος πιο αρμόδιος από μένα, καθ' ότι δεν είμαι εγώ υπεύθυνος για τις συσκευές που παρουσιάζονται. ;)

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Για να δείτε ένα review μιας συσκευής, πρέπει να την έχει κάποιος από τους συντάκτες του myphone στα χέρια του, για τουλάχιστον μιά εβδομάδα.Ο Admin ενημερώθηκε για το "αίτημά" σας και αναμένουμε αν θα μπορέσει να βρεθεί κάποια συσκευή...

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/874.gif

MyPhone Forum Moderator @ "Κινητά τηλέφωνα"

Link to comment
Share on other sites

Θέλοντας να απαντήσω επίσημα, αφού είμαι υπεύθυνος και για το συγκεκριμένο θέμα, θέλω να ενημερώσω όσους ενδιαφέρονται για τα εξής:

 

Α. Νέα για την Alcatel έχουν γραφτεί και μάλιστα αρκετά:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=46817&highlight=alcatel

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=27547&highlight=alcatel

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=28601&highlight=alcatel

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=21434&highlight=alcatel

 

B. Previews για την Alcatel δεν γράφτηκαν ποτέ. Οι λόγοι είναι απλοί. Τη τελευταία φορά που επισκέφθηκα το 3GSM World Congress και τη CeBIT, η μόνη συσκευή που με... εξίταρε αρκετά ώστε να ασχοληθώ για review, δεν υπήρχε καν, ενώ το φωτογραφικό υλικό ήταν ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ, όπως και οι πληροφορίες για τις συσκευές.

 

Highlight

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&postid=276778#post276778

 

Στο παραπάνω άρθρο μου, θα δεις όλες τις πληροφορίες από το 3GSM World Congress και θα διαπιστώσεις... ότι δεν υπήρχαν τότε και άλλες ώστε να δικαιολογηθεί (και να μπορεί να γραφτεί ουσιαστικά) ένα Preview. Αυτό το κείμενο, που μετέφρασα, ήταν το μόνο που είχα και εγώ επίσημα στα χέρια μου.

 

Γ. Σχετικά με τα Reviews... Νομίζω ότι πρέπει να διαβάσεις το σχετικό F.A.Q. Αντιγράφω από αυτό:

 

---

 

Εκπροσωπώ την Χ εταιρία. Μπορώ να σας στείλω το κινητό μας για παρουσίαση;

 

Ναι, μπορείτε. Εφόσον επιθυμείτε να παρουσιαστεί το κινητό σας στις σελίδες του myphone.gr, θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε τη φόρμα επικοινωνίας εκδηλώνοντας το ενδιαφέρον σας για παρουσίαση του κινητού. Μην ξεχάσετε να συμπληρώσετε τα στοιχεία επικοινωνίας, ώστε να μπορέσουμε επικοινωνήσουμε μαζί σας το συντομότερο δυνατό.

 

Εκπροσωπώ την Χ εταιρία. Μπορείτε να αξιολογήσετε... καλύτερα το κινητό μας;

 

Όχι.

 

Τι κάνετε με τα κινητά, αφού τα παρουσιάσετε στο myphone.gr;

 

Συνήθως τα κρατάμε για μερικές ακόμη ημέρες ώστε να λύσουμε πιθανές απορίες των μελών του myphone.gr, ενώ στη συνέχεια τα επιστρέφουμε στις εταιρίες που μας τις παραχώρησαν προσωρινά για τις ανάγκες της παρουσίασης.

 

---

 

Μέχρι σήμερα που γράφω αυτό το μήνυμα δεν έχει επικοινωνήσει κάποιος από την Alcatel ώστε να παραχωρήσει συσκευές για τις ανάγκες των παρουσιάσεων. Μην ανησυχείτε, η Alcatel δεν είναι η μόνη. Μην την κατηγορείτε, μπορεί να μην ενδιαφέρεται να προωθήσει τα κινητά. Μπορεί να μην ενδιαφέρεται να παρουσιαστεί στο myphone.gr, μπορεί να φοβάται την κριτική, μπορεί απλά να μη θέλει.

 

 

---

 

Χρησιμοποιώ τη λίστα αναφοράς του kotetsi για να διευκρινήσω τι συμβαίνει και τι όχι.

 

η διαθεσιμότητα των εν λόγω μοντέλων: Συμβαίνει. Μικρή διαθεσιμότητα, ελάχιστο promotion, συνήθως καμία παραχώρηση συσκευών στα media για λόγους παρουσίασης.

 

η μικρή γενικά παρουσία της Alcatel στην Ελλάδα: Ναι, είναι όντως μικρή.

 

ή λόγοι ανωτέρας βίας (πχ μπορεί να έγινε κάποιο review και να μην κατέστη δυνατόν να εμφανιστεί στο site): Δε συμβαίνει. Αν γίνει το review θα ανέβει. Πολλές φορές ωστόσο, μου έχει συμβεί να αφήσω ένα review επειδή... δεν προλαβαίνω ή επειδή πρέπει να ανεβάσω την ίδια στιγμή ένα άλλο, που ενδιαφέρει περισσότερο κόσμο. Δεν έχει συμβεί αυτό στην Alcatel (μην ανησυχείτε), ωστόσο οι συσκευές έρχονται για μερικές μόνο ημέρες. Σας έχει τύχει να έρθουν 5 συσκευές και όλες να πρέπει να επιστραφούν σε 3 ημέρες; Εμένα ναι. Δεν κοιμήθηκα και πάλι όμως δεν πρόλαβα...

 

Με την ίδια λογική, δε βλέπουμε πολλές συσκευές της Sagem, ή της Philips, η οποία βγάζει εξαιρετικά μοντέλα αλλά η παρουσία της στην Ελλάδα είναι ανύπαρκτη: Η Philips στην Ελλάδα δεν ασχολείται με κινητά. Η Sagem και η Sharp είναι υπαρκτές μόνο μέσω της Vodafone. Η Mitsubishi και η NEC, είναι υπαρκτές μέσω της Cosmote.

 

Όχι. Δε σνομπάρω την Alcatel. Αντίθετα υπάρχουν μεγάλες και μικρές εταιρίες στην Ελλάδα που σνομπάρουν επδεικτικά το myphone.gr... Οι μόνες εταιρίες που έχουν παραχωρήσει όσες συσκευές προλάβαμε να ζητήσουμε για review χωρίς κανένα πρόβλημα είναι η Sony Ericsson και η Motorola. Αλλά δε λέω περισσότερα, δεν είμαι κακός άνθρωπος - νομίζω.

 

--

 

Τέλος παιδιά.. κοινότητα είμαστε. Αν θέλετε να γράψετε το δικό σας review για τη συσκευή σας ΚΑΝΤΕ ΤΟ! αρκεί να προσπαθήσετε πραγματικά το κείμενο σας να είναι δημοσιεύσιμο και να μην περιέχει χαρακτηρισμούς όπως "αυτό και κανένα άλλο στην πλάση όλη"... Στη συνέχεια στέιλτε το κείμενό σας στο Mythozz (PM for more info) για να περάσει σταδιακά στο my reviews με την υπογραφή σας, εφόσον μπορεί να αναγνωσθεί χωρίς πρόβλημα. Μη φοβάστε να γράψετε παρεπιμπτόντως. Έκθεση στο Λύκειο είχα 12... , οπότε σίγουρα θα υπάρχουν πολλοί καλύτεροι από εμένα σε αυτό το θέμα :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για συσκευές Alcatel
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...