Jump to content

Xiaomi Mi Mix 2S


manwlis77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

H εμπειρία μου είναι εντελώς διαφορετική:

Μια χαρά οθόνη, όχι από τις κορυφαίες, αλλά δεν είναι σε καμία περίπτωση πρόβλημα. Στην αρχή φαίνεται λίγο παράξενη αν έχεις συνηθίσει τις AMOLED και τα πολύ έντονα χρώματά τους.

Κανένα πρόβλημα με κολλήματα. Κανένα θέμα γενικώς. Ούτε καν με τη μπαταρία.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

same here.

 

Χωρίς να εχει το μαύρο της AMOLED, εχει μια χαρά contrast, γωνίες θέασης και το χρώμα της ειναι περίπου καλιμπραρισμένο σε SRGB αν συγκρίνω με το dell monitor του pc μου που ειναι factory calibrated. Δηλαδή ειναι προς το θερμό (πράγμα που μου αρέσει).

 

Γενικά ειναι πολύ καλύτερη απο την 4K του Z5 premium που επίσης εχω. Διπλα δίπλα η διαφορά ειναι πολύ μεγάλη υπέρ του 2S.

 

θα ανεβάσω και φωτος το απόγευμα οσον αφορά τις γωνίες θέασης να υπάρχει μια εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη για για τα λεφτά του είναι αξιοπρεπέστατη. Στο μόνο που υστερεί από τις amoled είναι τα μαύρα και η super φωτεινότητα. Επειδή έχω περάσει και από s8+,s9 και op5t το λέω με σιγουριά. Στο s8+ και op5t άλλαξα δύο φορές συσκευή για να βρω σωστή οθόνη. Κανένα πρόβλημα με γωνίες θέασης αλλά και στον ήλιο μια χαρά βλέπεις.

 

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

θα πρότεινα απλά να μην ακούτε τον κάθε τελειωμένο reviewer στο youtube. Να διαβάζετε reviews που κάνουν πραγματικές εργαστηριακές μετρήσεις.

 

Για να κλείνω με την οθόνη, έχει ακριβέστατο χρώμα τόσο σε RGBCMY όσο και σε grayscale. (εδώ πατάει και iphone X ,p20 pro κτλ).

το max brightness ειναι καπου στα 500nits, το οποίο χωρίς να ειναι τα 600+ που δίνουν τα τελευταία samsung, παραμένει μια πολύ καλή τιμή.

Οι γωνίες θέασης, ειναι μια χαρά, τουλάχιστον απο την συσκευή που εχω στα χέρια μου, με ελάχιστο washing ακόμα και σε extreme θέσεις.

 

chrome_2018-11-26_12-17-13.jpg

πηγη: https://www.phonearena.com/reviews/Xiaomi-Mi-Mix-2s-Review_id4522

 

Συνολικά στα 399€ που υπήρχε ειναι μια φοβερή αγορά για κινητό με Snapdragon 825 / 128gb / κεραμικό / 18:9 οθόνη (sorry δεν τις μπορώ τις μακρόστενες!) - BEZEL-less και μια αξιόλογη κάμερα.

Edited by sfortis
Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδιά το τηλέφωνο είναι αξιοπρεπέστατο. Σε λίγο καιρό που θα βγουν και περισσότερες aosp roms θα είμαστε μια χαρά.

 

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Εγώ που το είχα μια μέρα από φίλο και το δούλεψα αρκετά η οθόνη είναι πάρα πολύ μέτρια..

Πολυ κακές γωνίες θέασης, κακό κοντράστ και χαμηλή φωτεινότητα...

Επίσης σε κάποιες περιπτώσεις έχει θέματα με την ανταπόκριση..

Μόνο τα χρώματα είναι οκ και αρκετά αξιόπιστα.

Άμα διαβάσεις στα reviews το προηγούμενο mi mix 2 είχε πολύ καλύτερη οθόνη...

 

The power of Mi8 be with you

 

Η οθονη του ειναι παρα πολυ καλη.

Το βαζω διπλα σε poco f1 και note 9,οκ του 9 δεν την ακουμπα σε χρωματα,του f1 την εχει,αλλα θεματα σαν αυτα που αναφέρεις απλα δεν υπαρχουν.

Και ηαισθηση στο δαχτυλο εξαιρετικο θα ελεγα.

 

Ηρθε και αλλο update σημερα σε 10.0.6.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σκέφτομαι να αγοράσω το κινητό σαν πρωί δεύτερο μαζί με το Mi max 2 που έχω από μπαταρία πως είναι; από ταχύτητα; από οθόνη; κάμερες;
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά οθόνη έχει για ips. Ο Γιάννης παραπάνω που προέρχεται από οθόνες Amoled είναι λογικό να την είδε κάπως περίεργη, αυτό όμως σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι είναι μια κακή οθόνη.

Όσο για την ανταπόκριση της, είναι εξαιρετική!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σκέφτομαι να αγοράσω το κινητό σαν πρωί δεύτερο μαζί με το Mi max 2 που έχω από μπαταρία πως είναι; από ταχύτητα; από οθόνη; κάμερες;

Το max2 θα σου φανει σαλιγκαρος....βλεπω το μεγαλο στην ακρη να μενει.

Δεν εχει καμια σχεση το ενα με το αλλο σε κανενα σημειο,μακραν ανωτερο το mix.....:)

 

----- προσθήκη μηνύματος 84 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια χαρά οθόνη έχει για ips. Ο Γιάννης παραπάνω που προέρχεται από οθόνες Amoled είναι λογικό να την είδε κάπως περίεργη, αυτό όμως σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι είναι μια κακή οθόνη.

Όσο για την ανταπόκριση της, είναι εξαιρετική!

Mαλλον με αλλη συσκευη θα το μπερδεψε ο φιλος παραπανω.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι απο το mix2s θα πάω σε mimax3 χαχα

Kαι εγω πηγα......αλλα ξαναγυρισα.....καμια σχεση,στο ενα νιωθεις την ποιοτητα και την ταχυτητα στα παντα να ξεχυλιζει,και στο 3 κανεις τα στραβα ματια σε πολλα...χαρην της τεραστιας πραγματικα οθονης...ειδικα εαν εχει συνηθίσει σε επιπεδο mix δεν......:)

 

@sfortis

Δεν το ειχα προσεξει.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

δε νιωθω καποια ποιότητα με την θηκη και το tempered glass δυο τρεις φορες το έπιασα χωρις θηκη. εχω ψιλοξενερωσει απο τη μπαταρία του για εμενα οι 5αντε5.3 ωρες απο 95% στο 5% δε μου αρκει και αυτο ειναι ψυχολογικό δε μπορώ να το βλεπω να κατρακυλάει ετσι το ποσοστό. μεσα στο σπίτι χρησιμοποιώ πολυ το κινητό δηλαδη στο κρεβατι θα βαλω κανενα επεισόδιο απο νετφλιξ, θα ειμαι στο ίντερνετ σιγουρα 2-3 ωρες , θα παιξω και το pubg μου καμια ωριτσα οποτε σε αυτό θα βοηθούσε η μεγαλύτερη μπαταρια αλλα και η μεγαλύτερη οθόνη. τωρα που κοιταω τις φωτογραφίες που εχω τραβήξει την τελευταία την εβγαλα πριν 12 μερες οποτε ουτε η, κατα κοινή ομολογία τέλεια, φωτογραφικη του με ενδιαφερει. να μη πω για τη θεση αλλα και την ανάλυση της μπροσρα καμερας που για εμενα που κάνω βιντεοκλήσεις με φίλους στο εξωτερικο μου λενε "που κοιτας ρε"...

το έπαιρνα απόφαση να το δώσω και ολο το μετάνιωνα αλλά δυστυχώς δε παει αλλο, αυτο το κινητό δεν ηταν για εμενα απο την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

δε νιωθω καποια ποιότητα με την θηκη και το tempered glass δυο τρεις φορες το έπιασα χωρις θηκη. εχω ψιλοξενερωσει απο τη μπαταρία του για εμενα οι 5αντε5.3 ωρες απο 95% στο 5% δε μου αρκει και αυτο ειναι ψυχολογικό δε μπορώ να το βλεπω να κατρακυλάει ετσι το ποσοστό. μεσα στο σπίτι χρησιμοποιώ πολυ το κινητό δηλαδη στο κρεβατι θα βαλω κανενα επεισόδιο απο νετφλιξ, θα ειμαι στο ίντερνετ σιγουρα 2-3 ωρες , θα παιξω και το pubg μου καμια ωριτσα οποτε σε αυτό θα βοηθούσε η μεγαλύτερη μπαταρια αλλα και η μεγαλύτερη οθόνη. τωρα που κοιταω τις φωτογραφίες που εχω τραβήξει την τελευταία την εβγαλα πριν 12 μερες οποτε ουτε η, κατα κοινή ομολογία τέλεια, φωτογραφικη του με ενδιαφερει. να μη πω για τη θεση αλλα και την ανάλυση της μπροσρα καμερας που για εμενα που κάνω βιντεοκλήσεις με φίλους στο εξωτερικο μου λενε "που κοιτας ρε"...

το έπαιρνα απόφαση να το δώσω και ολο το μετάνιωνα αλλά δυστυχώς δε παει αλλο, αυτο το κινητό δεν ηταν για εμενα απο την αρχη.

 

Φιλε εγω σου ειπα την αποψη μου καθως εχω τεσταρει ολα τα max και mix απο την αρχη τους.

Σε καμια περιπτωση στο 3 δεν θα εχεις την ποιοτητα του 2ς,και δεν γραφω μονο για τα υλικα,εκει δεν υποαρχει συγκριση καν.

(Και μια φιλικη,πριν το παρεις το 3 δοκιμασε το εαν σε βολευει στην μεταφορα,καθως ειναι ακομα μεγαλυτερο σε μεγεθος απο το nax2...)

Τωρα εαν νομιζεις οτι θα καλυψη το 3,απο εμενα καλομιλητο να ειναι!!:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά την αναβάθμιση τη τελευταία σε 06 την κάνατε? Τη λειτουργία της κάμερας του mi8 θα τη βάλουν η να πάω πάλι σε dev ?
Link to comment
Share on other sites

δε νιωθω καποια ποιότητα με την θηκη και το tempered glass δυο τρεις φορες το έπιασα χωρις θηκη. εχω ψιλοξενερωσει απο τη μπαταρία του για εμενα οι 5αντε5.3 ωρες απο 95% στο 5% δε μου αρκει και αυτο ειναι ψυχολογικό δε μπορώ να το βλεπω να κατρακυλάει ετσι το ποσοστό. μεσα στο σπίτι χρησιμοποιώ πολυ το κινητό δηλαδη στο κρεβατι θα βαλω κανενα επεισόδιο απο νετφλιξ, θα ειμαι στο ίντερνετ σιγουρα 2-3 ωρες , θα παιξω και το pubg μου καμια ωριτσα οποτε σε αυτό θα βοηθούσε η μεγαλύτερη μπαταρια αλλα και η μεγαλύτερη οθόνη. τωρα που κοιταω τις φωτογραφίες που εχω τραβήξει την τελευταία την εβγαλα πριν 12 μερες οποτε ουτε η, κατα κοινή ομολογία τέλεια, φωτογραφικη του με ενδιαφερει. να μη πω για τη θεση αλλα και την ανάλυση της μπροσρα καμερας που για εμενα που κάνω βιντεοκλήσεις με φίλους στο εξωτερικο μου λενε "που κοιτας ρε"...

το έπαιρνα απόφαση να το δώσω και ολο το μετάνιωνα αλλά δυστυχώς δε παει αλλο, αυτο το κινητό δεν ηταν για εμενα απο την αρχη.

 

Γενικά η ποιότητα δεν ειναι κατι που "νιωθεις" :) Ολη η σειρά MiMix ειναι κατασκευασμένη με κορυφαία υλικά ,τόσο που εντυπωσίασε και τον μέγα καταστροφέα JerryRigEverything (

) ο οποίος εχει γρατσουνίσει, κάψει, bendάρει, οτιδήποτε κινητό εχει υπάρξει. Και γεγονός ειναι στο χέρι ειναι super solid και το κεραμικό περίβλημα ειναι eye-catching.

Τωρα για τη χρήση που λες, 3ώρες internet, 1-2 ωρες netflix και 1 ωρίτσα gaming και πολύ χρήση της μπροστινής κάμερας sorry κιολας αλλα έπρεπε να το ξέρεις απο την αρχή οτι θες καποιο κινητό με πολύ μεγαλύτερη μπαταρία και αλλη θέση της front camera. Βασικά μαλλον ενα power bank θες! (Προσωπικά με 3+ ώρες χρήση γυρίζω σπίτι το βράδυ με 40% τουλάχιστον μπαταρία.)

 

----- προσθήκη μηνύματος 31 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά την αναβάθμιση τη τελευταία σε 06 την κάνατε? Τη λειτουργία της κάμερας του mi8 θα τη βάλουν η να πάω πάλι σε dev ?

 

Στην 06 οχι δεν εχει περάσει ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα μια ελπιδα οτι με την 10.0.6.0 θα εφτιαχναν επιτελους το θεμα με την αυτοματη φωτεινοτητα... Μπα τιποτα παλι! (Aρε Apple..) Ουτε καποια αλλη ουσιαστικη διαφορα εχω εντοπισει.
Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδιά. Θέλω λιγο τα φώτα σας. Στη κάμερα του mix 2s έχει μανίσια ζελατίνα προστασίας;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδιά. Θέλω λιγο τα φώτα σας. Στη κάμερα του mix 2s έχει μανίσια ζελατίνα προστασίας;

 

οχι δε νομίζω εγω εχω βαλει tempered glass

Link to comment
Share on other sites

οχι δε νομίζω εγω εχω βαλει tempered glass

 

Ειμαι στο τσακ να παρω ενα mix 2s και μου στελνει αυτος που το πουλαει οτι η καμερα δεν μπορει να χει αραχνιες γιατι έχει προστασια στη κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στο τσακ να παρω ενα mix 2s και μου στελνει αυτος που το πουλαει οτι η καμερα δεν μπορει να χει αραχνιες γιατι έχει προστασια στη κάμερα.

 

θες να το παρεις απο εμενα που είναι ελληνικό απο ινφοκουεστ και είμαι και ντομπρος?:lol:

Link to comment
Share on other sites

θες να το παρεις απο εμενα που είναι ελληνικό απο ινφοκουεστ και είμαι και ντομπρος?:lol:

 

Την είδα την αγγελία σου αλλα η αλήθεια ειναι οτι μου τραβηξε το ενδιαφέρον η αγγελία του άλλου παιδιού λογω χαμηλής τιμής. Διαφορετικά θα κάτσω στα αβγα μου :)

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στο τσακ να παρω ενα mix 2s και μου στελνει αυτος που το πουλαει οτι η καμερα δεν μπορει να χει αραχνιες γιατι έχει προστασια στη κάμερα.

 

Το τζαμάκι της κάμερας ειναι απο γυαλί και οχι πλαστικο που παίζει σε πιο φτηνά κινητά / παλαιότερα. Οποτε ειναι πολύ δύσκολο να γρατσουνιστεί.

 

Εκτος αν εχει κάτι τέτοιο, αν και δεν θα το συνιστούσα και ουτε υπάρχει λόγος.

 

https://www.aliexpress.com/item/UVR-2PCS-For-Xiaomi-Mi-Mix-2S-Camera-Lens-Tempered-Glass-Screen-Protector-Film-For-Xiaomi/32865746131.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...