Jump to content

iPad (6th gen - 2018)


billy1986
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μιας ακόμα ερώτηση: όλα καλά με το ταμπλετ αλλά μένουν υπερβολικά πολλές δακτυλιες στην οθόνη και θέλει συνέχεια καθάρισμα, μέχρι να του βάλω ένα temperated glass. Συμβαίνει και σε άλλους αυτό ??
Δεν ξερω να σου πω γιατι εχω βαλει απο την αρχη tempered.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 349
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα και χρόνια πολλά. Μια ερώτηση. Όλοι δίνουν 1 χρόνο εγγύηση. Εάν υποθέσουμε ότι στην ΕΕ είναι δύο χρόνια η εγγύηση τον 2ο χρόνο ποιος τον καλύπτει;
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά. Μια ερώτηση. Όλοι δίνουν 1 χρόνο εγγύηση. Εάν υποθέσουμε ότι στην ΕΕ είναι δύο χρόνια η εγγύηση τον 2ο χρόνο ποιος τον καλύπτει;

 

 

 

Πρωτο έτος ο κατασκευαστής (Apple). Δεύτερο ο πωλητής. Γι’αυτο διάλεξε αξιόπιστο πωλητή.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά. Μια ερώτηση. Όλοι δίνουν 1 χρόνο εγγύηση. Εάν υποθέσουμε ότι στην ΕΕ είναι δύο χρόνια η εγγύηση τον 2ο χρόνο ποιος τον καλύπτει;

 

Με την απόδειξη με imei να αναγράφεται πλέον το καλύπτει και διετία οι επίσημοι μεταπωλητές. Αν έχεις τιμολόγιο το καθεστώς άλλαξε ήταν 1 χρόνο πήγε 2 και ξανά έγινε 1 έτος. Σου κάνουν μια μανούρα οι μεταπωλητές και τους ζητάς το χαρτί ότι είναι 1 έτος η εγγύηση (που φυσικά δεν ισχύει για φυσικά πρόσωπα) και εν τέλει σου αναγνωρίζουν την διετία.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε να προτείνετε κάποιο αξιόπιστο κατάστημα για αγορά και εγγύηση;

 

Λοιπόν θα σου δώσω 5 συμβουλές.

1. Θα σου έλεγα για skroutz η διαφορά από τους επισήμους είναι 100 ευρώ. Με αυτά τα 100 ευρώ παίρνεις και το στύλο αν θέλεις ή πας σε μεγαλύτερη χωρητικότητα. Από skroutz επέλεξε κάποιο που να έχει doa dead on arrival και να έχει πολλές , πολλές θετικές ψήφους. Επιβεβαίωσε τα λεγόμενα τους τηλεφωνικά και προχωρά. Το phonegallery νομίζω ότι καλύπτει όλα τα παραπάνω.

 

2. Πάρε τζαμάκι από το eBay. Προτείνω σε κάποιο που να ταιριάζει στο συγκεκριμένο μοντέλο διότι και εκεί έχει αρκετά τζαμάκια που δεν είναι για το συγκεκριμένο μοντέλο. Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις ένα λίγο πιο ακριβό γυαλί της τάξης των 10 € διότι δε χαλάει επιφάνεια του τόσο εύκολα σε σχέση με τα φτηνά γυαλιά που μπορεί να χρειαστείς δεις ν’αλλάξεις 2,3. Εγώ επέλεξα κάποιο από Αμερική. Φυσικά και δεν πληρώνω τελωνείο αφού η τιμή είναι κάτω από 25 €.

 

 

3. Επέλεξε θήκη καλή. Η προστασία μετράει.

 

4. Ότι και να κανεις, επεδίωξε να κανεις λογαριασμό στο builds io θα με θυμηθείς. Ένα δεκάρικο είναι για ένα έτος. Έχει σχεδόν τα πάντα. Το οποίο σημαίνει ότι δεν θες jailbreak και συνεπώς έχεις t..rrents p.pcorntime k.di. Συμπλήρωσε μόνος σου τα γράμματα :lol:

 

5. Θα αποχαιρετίσεις τον η/υ διότι θα σου λύσει τα χέρια.

Edited by billy1986
Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω τα 2 GB ram να μην μου φανούμε λίγα ;

 

Επίσης να πάρω 128 GB χωρις cellular ή 32 gb με cellular;

Edited by chrismasgr
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω τα 2 GB ram να μην μου φανούμε λίγα ;

 

Επίσης να πάρω 128 GB χωρις cellular ή 32 gb με cellular;

 

Τα 2gb είναι υπεραρκετά για ram. Εάν θα το χρησιμοποιείς μόνο σπίτι πάρε το WiFi. Εάν θα το χρησιμοποιήσεις και σαν gps πολύ σποραδικά, ή θα πας διακοπές στο εξοχικό σου θες 4g. Εγώ προσωπικά θα πήγαινα αν είχα τώρα τα λεφτά πάλι στο ίδιο ταμπλετ σε 32gb cellular να πηγαίνω Χαλκιδική δίχως το hotspot του κινητού.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου .Είσουν κατατοπιστικός ειδικά με το μαγαζί που ειπες γιατι εχει και ατοκες δόσεις. Καλές γιορτές.
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου .Είσουν κατατοπιστικός ειδικά με το μαγαζί που ειπες γιατι εχει και ατοκες δόσεις. Καλές γιορτές.

 

Είναι αρκετά καλοί. Μιλά μαζί τους τηλεφωνικά και προχωρά το. Για τι χρωμα πας αν επιτρέπεται και τι έκδοση;

Link to comment
Share on other sites

Για silver με λευκό . Έκδοσή 32 GB με cellular. Δυστυχώς δεν με παίρνει οικονομικά για 128 GB. Ελπίζω να το ευχαριστηθώ γιατί δεν είμαι και πολύ apples fun και είναι η πρώτη φορά με ipad .Ωστόσο έχω βαρεθεί και τις υλοποιήσεις με android os.Και έτσι σκέφτηκα να κάνω την υπέρβαση.
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Για silver με λευκό . Έκδοσή 32 GB με cellular. Δυστυχώς δεν με παίρνει οικονομικά για 128 GB. Ελπίζω να το ευχαριστηθώ γιατί δεν είμαι και πολύ apples fun και είναι η πρώτη φορά με ipad .Ωστόσο έχω βαρεθεί και τις υλοποιήσεις με android os.Και έτσι σκέφτηκα να κάνω την υπέρβαση.

 

Είναι εκπληκτικό. Εγγράψου και στο builds που σου είπα και δεν θα καταλάβεις διαφορά από το Android. Το έχω από τον Απρίλιο. Έχω κάνει 0 restart και κόλλησε -1 φορές :p . Είναι εφάμιλλο i5 επεξεργαστη και σβέλτο και εγώ σε άσπρο ασημί το πήρα. Να πάρεις τζαμί από eBay εδώ έχει μόνο ζελατίνες. Αν και νομίζω το public φέρνει τζαμί για iPad 2018. Εγώ που ήθελα χωρητικότητα έβαλα με 0.99 ευρώ κάθε μήνα έβαλα 50gb iCloud.

 

 

Απαραίτητες εφαρμογές :

 

Α. Torrent

Β. YouTube + άνευ διαφημίσεων

Γ. Popcorn

Δ. Kodi

E. Media box

 

 

 

 

Από AppStore αγαπώ COSMOTE tv k Netflix με συνδρομή.

Edited by billy1986
Link to comment
Share on other sites

Το tablet που έχω τώρα έχει 16 gb χωρητικότητα .Είναι οριακά . Βέβαια με 12 ευρώ το χρόνο όπως γράφεις για icloudδεν είναι πολλά ωστόσο σκέφτομαι πρόσθετη χωρητικότητα από το fttp που μου παρέχει το router modem μου .
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Το tablet που έχω τώρα έχει 16 gb χωρητικότητα .Είναι οριακά . Βέβαια με 12 ευρώ το χρόνο όπως γράφεις για icloudδεν είναι πολλά ωστόσο σκέφτομαι πρόσθετη χωρητικότητα από το fttp που μου παρέχει το router modem μου .

 

Θα σου φτάσουν άνετα. Εγώ έχω αλλά 15gb ελεύθερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, όταν το πήρα ήταν φορτισμένο γύρω στο 80% και μου φάνηκε ότι η διάρκεια της μπαταρίας κράτησε πολύ. Με την ουσιαστικά πρώτη φόρτιση έχω την εντύπωση ότι η μπαταρία καταναλώθηκε αρκετά γρήγορα. Φαντάζομαι ότι θέλει 2-3 φορτίσεις για να στρώσει.

Ενδεικτικά παραθαετω τα στοιχεία που εμφανίζει τώρα μετά από τη πρώτη πλήρη φόρτιση:

1) μετά από 3 ημέρες με χρήση και με αναμονή (WiFi off στην αναμονη) η μπαταρία είναι στο 52%

2) αν το ερμηνεύω σωστά η διάρκεια που ήταν ενεργή η οθόνη (δραστηριοτητα)συνολικά για τις 3 ημέρες είναι 5 ώρες.

3) μόνο το gmail έχω σαν εφαρμογή και push notifications κτλ κλειστά ....

Edited by mobile_34
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Link to comment
Share on other sites

 

Έχω το Pro 9.7 και ο αδελφός μου το απλό 2018.

Η διαφορά τους είναι:

a) Στην οθόνη. Αρκετή διαφορά υπέρ του Pro κυρίως σε εξωτερικούς χώρους, λόγω fully laminated οθόνης. Το απλό επειδή έχει κενό ανάμεσα στο πάνελ και στο digitizer, έχει πιο έντονες αντανακλάσεις και λιγότερη αντίθεση. Σε εσωτερικο χώρο και με μικρό φωτισμό η διαφορά μεταξυ τους δεν φαίνεται έντονα.

b) Η κάμερα του Pro έχει flash, ενώ του απλού όχι.

c) H κάμερα του Pro είναι 12mp με f/2.2 ενώ του απλού είναι 8mp με f/2.4. Βγαζει καλύτερες φωτό γενικά το Pro δλδ.

d) To Pro τραβάει βίντεο 4Κ στα 30fps ή 1080p στα 60fps, ενώ το απλό μόνο 1080p στα 30fps.

e) Το Pro καταγράφει slow motion 720p στα 240fps ή 1080p στα 120fps, ενώ το απλό μόνο 720p στα 120fps.

f) H σελφοκάμερα του Pro είναι 5mp και τραβάει 1080p, ενώ του απλού ειναι 1.2mp και τραβάει μόνο 720p.

g) To Pro διαθέτει smart connector, δηλαδή παίρνει μαγνητικό πληκτρολόγιο που τραβάει ρεύμα από το iPad, ενώ το απλό δεν έχει.

h) Το Pro έχει 4 ηχεία, ενώ το απλό 2.

i) To Pro έχει οθόνη True Tone, δηλαδή μπορεί να προσαρμόζεται στην απόχρωση του φωτός του περιβάλλοντος, ενώ το απλό όχι.

j) Το απλό έχει μεγαλύτερη μπαταρία και ίσως λίγο καλύτερη αυτονομία. Το Pro εμένα μου βγάζει περίπου 7 ώρες sot με μεικτή χρήση (safari, social, games, netflix) Το απλό ίσως βγάζει καμία ώρα παραπάνω.

 

Δες αυτό το συγκριτικό

https://appleinsider.com/articles/18/04/05/compared-2018-ipad-versus-the-original-129-inch-and-97-inch-ipad-pro

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

για να βλεπω ταινιες ποιο πολυ και social media και ιντερνετ το θελω

τωρα ποιο θα κατσει να βγαλει βιντεο και φωτογραφιες σε tablet νομιζω κανενας

το pro ειναι του 2016 ενω το αλλο του 2018 αναβαθμισεις θα περνουν?απο cpu στα νουμερα φαινεται καλυτερος του 2018

με ενα τετοιο θα κανει? https://www.skroutz.gr/s/8959675/Sandisk-iXpand-v2-128GB-USB-3-0.html

Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά η διαφορά στους επεξεργαστές φαίνεται κάπου;

 

Μπα οχι τουλαχιστον σε καθημερινή χρήση. Μάλιστα ο A9X έχει λίγο καλύτερη GPU αν θυμάμαι από την ανάλυση του σκορ του Antutu.

Αυτό που μετράει στη καθημερινότητα είναι ότι το Pro έχει συνολικά καλύτερη οθόνη και ηχεία σε κάθε σενάριο σε σχέση με το απλό.

Link to comment
Share on other sites

Μπα οχι τουλαχιστον σε καθημερινή χρήση. Μάλιστα ο A9X έχει λίγο καλύτερη GPU αν θυμάμαι από την ανάλυση του σκορ του Antutu.

Αυτό που μετράει στη καθημερινότητα είναι ότι το Pro έχει συνολικά καλύτερη οθόνη και ηχεία σε κάθε σενάριο σε σχέση με το απλό.

 

αρα για την χρηση που θελω θα μου κανει ο pro?

ειναι παλιο μοντελο ομως,εχω βρει στο skroytz to montelo του 2018 οχι του pro to αλλο με διαφορετικους κωδικους εχουν διαφορες?https://www.skroutz.gr/s/14552042/Apple-iPad-9-7-2018-Wi-Fi-128GB.html

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Pro 9.7 και ο αδελφός μου το απλό 2018.

Η διαφορά τους είναι:

a) Στην οθόνη. Αρκετή διαφορά υπέρ του Pro κυρίως σε εξωτερικούς χώρους, λόγω fully laminated οθόνης. Το απλό επειδή έχει κενό ανάμεσα στο πάνελ και στο digitizer, έχει πιο έντονες αντανακλάσεις και λιγότερη αντίθεση. Σε εσωτερικο χώρο και με μικρό φωτισμό η διαφορά μεταξυ τους δεν φαίνεται έντονα.

b) Η κάμερα του Pro έχει flash, ενώ του απλού όχι.

c) H κάμερα του Pro είναι 12mp με f/2.2 ενώ του απλού είναι 8mp με f/2.4. Βγαζει καλύτερες φωτό γενικά το Pro δλδ.

d) To Pro τραβάει βίντεο 4Κ στα 30fps ή 1080p στα 60fps, ενώ το απλό μόνο 1080p στα 30fps.

e) Το Pro καταγράφει slow motion 720p στα 240fps ή 1080p στα 120fps, ενώ το απλό μόνο 720p στα 120fps.

f) H σελφοκάμερα του Pro είναι 5mp και τραβάει 1080p, ενώ του απλού ειναι 1.2mp και τραβάει μόνο 720p.

g) To Pro διαθέτει smart connector, δηλαδή παίρνει μαγνητικό πληκτρολόγιο που τραβάει ρεύμα από το iPad, ενώ το απλό δεν έχει.

h) Το Pro έχει 4 ηχεία, ενώ το απλό 2.

i) To Pro έχει οθόνη True Tone, δηλαδή μπορεί να προσαρμόζεται στην απόχρωση του φωτός του περιβάλλοντος, ενώ το απλό όχι.

j) Το απλό έχει μεγαλύτερη μπαταρία και ίσως λίγο καλύτερη αυτονομία. Το Pro εμένα μου βγάζει περίπου 7 ώρες sot με μεικτή χρήση (safari, social, games, netflix) Το απλό ίσως βγάζει καμία ώρα παραπάνω.

 

Δες αυτό το συγκριτικό

https://appleinsider.com/articles/18/04/05/compared-2018-ipad-versus-the-original-129-inch-and-97-inch-ipad-pro

 

Ακριβέστατος στην περιγραφή και ολόσωστος! :)

Link to comment
Share on other sites

αρα για την χρηση που θελω θα μου κανει ο pro?

ειναι παλιο μοντελο ομως,εχω βρει στο skroytz to montelo του 2018 οχι του pro to αλλο με διαφορετικους κωδικους εχουν διαφορες?https://www.skroutz.gr/s/14552042/Apple-iPad-9-7-2018-Wi-Fi-128GB.html

 

Σου το απάντησα πιο πάνω με το κατεβατό :)

Αν το θέλεις για σχετικά απλή χρήση και ΔΕΝ το λειτουργείς σε εξωτερικούς χώρους, είσαι οκ με το απλό μοντέλο του 2018.

Το Pro είναι επαγγελματικό εργαλείο με έμφαση στην οθόνη και στην κάμερα (για τάμπλετ).

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
αρα για την χρηση που θελω θα μου κανει ο pro?

ειναι παλιο μοντελο ομως,εχω βρει στο skroytz to montelo του 2018 οχι του pro to αλλο με διαφορετικους κωδικους εχουν διαφορες?https://www.skroutz.gr/s/14552042/Apple-iPad-9-7-2018-Wi-Fi-128GB.html

 

Για 55 ευρώ διαφορά νομίζω ότι το Pro αποτελεί καλύτερη επιλογή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad (6th gen - 2018)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...