Jump to content

OnePlus 6


TAZ_DEV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρακάτω είναι το link για τη stable εκδοση OxygenOS 11 βασισμένη σε Android 11 που βγήκε για το OP6 πριν 1-2 μέρες:

 

https://otafsg1.h2os.com/patch/amazone2/GLO/OnePlus6Oxygen/OnePlus6Oxygen_22.J.60_GLO_0600_2108052235/OnePlus6Oxygen_22.J.60_OTA_0600_all_2108052235_37de6.zip

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Update μονο αν ειστε στη stable OxygenOS 10. Όποιος έχει την Beta 3 του OxygenOS 11 θα πρέπει να κάνει downgrade σε stable OxygenOS 10 (θα διαγραφουν τα data) και μετά upgrade σε αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Παρακάτω είναι το link για τη stable εκδοση OxygenOS 11 βασισμένη σε Android 11 που βγήκε για το OP6 πριν 1-2 μέρες:

 

https://otafsg1.h2os.com/patch/amazone2/GLO/OnePlus6Oxygen/OnePlus6Oxygen_22.J.60_GLO_0600_2108052235/OnePlus6Oxygen_22.J.60_OTA_0600_all_2108052235_37de6.zip

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Update μονο αν ειστε στη stable OxygenOS 10. Όποιος έχει την Beta 3 του OxygenOS 11 θα πρέπει να κάνει downgrade σε stable OxygenOS 10 (θα διαγραφουν τα data) και μετά upgrade σε αυτή.

Ευχαριστούμε!

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Την πέρασα την 11 πάνω από την 10 και όλα παίζουν κομπλέ χωρίς φορμάτ.

 

Πολύ ωραίο και αυτό το εφέ που φωτίζουν 2 ακριανές γραμμές όταν έρχεται μήνυμα και είναι κλειστή η οθόνη. Σου τραβάει κατευθείαν την προσοχή.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχει αλλάξει κάποιος πρόσφατα μπαταρία στο service της Πολωνίας. Ήταν εύκολη η διαδικασία και ποιο ήταν το τελικό κόστος με τα μεταφορικά? Εννοείται είμαι εκτός εγγύησης.
Link to comment
Share on other sites

Έχει αλλάξει κάποιος πρόσφατα μπαταρία στο service της Πολωνίας. Ήταν εύκολη η διαδικασία και ποιο ήταν το τελικό κόστος με τα μεταφορικά? Εννοείται είμαι εκτός εγγύησης.

 

 

Τον Ιούλιο. 33,46€

5 εργάσιμες απ την παράδοση ως την παραλαβή (και είμαι εκτός Αθηνών)

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Τον Ιούλιο. 33,46€

5 εργάσιμες απ την παράδοση ως την παραλαβή (και είμαι εκτός Αθηνών)

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, πλέον η υγεία της μπαταρίας έχει φτάσει στο 78% οπότε σκέφτομαι να το στείλω. Ελπίζω να βγάλω άκρη με τη διαδικασία γιατί τα Αγγλικα δεν είναι και το καλύτερο μου!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 6
  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε ολο τον καλο κοσμο

 

Σημερα παρατήρησα στην οθόνη κάποια αχνά σημάδια λες  και είναι qled που εάν μείνει πολύ ωρα να δείχνει το ιδιο αφήνει κάποια σημάδια μετα

το συμβολο του pause διακρίνω στο πάνω μερος

242478550_593662995144856_8959837437495247700_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

 

12 minutes ago, Kyriakox said:

Καλησπέρα σε ολο τον καλο κοσμο

 

Σημερα παρατήρησα στην οθόνη κάποια αχνά σημάδια λες  και είναι qled που εάν μείνει πολύ ωρα να δείχνει το ιδιο αφήνει κάποια σημάδια μετα

το συμβολο του pause διακρίνω στο πάνω μερος

242478550_593662995144856_8959837437495247700_n.jpg

Αυτό που περιγράφεις και που έχει η συσκευή σου δεν είναι ευπάθεια των Qled αλλά των Oled.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ανοιγω την περασμένη Τρίτη ticket στην OnePlus για αλλαγη μπαταριας στο 6ρι μου. Τετάρτη γίνεται δεκτό το αίτημα, μου στελνουν email με τις ετικετες UPS κλπ. Πεμπτη το στέλνω, Παρασκευη το λαμβανουν στο επισημο service που εχουν στην Πολωνία, Δευτερα (προχτες) μου στελνουν αιτημα για πληρωμη του κοστους (μονο 33.46 ευρώ τα πάντα ολα επειδη ειναι εκτος εγγυησης), το πληρώνω, Δευτέρα-Τρίτη το επισκευάζουν και σήμερα το περιμενω να μου παραδοθεί πίσω. Ουτε καν 5 ολοκληρες εργάσιμες ημέρες από τοτε που το έστειλα. Αν δεν ειναι αυτο τρομερό support ποιο είναι; Όποιος το σκέφτεται για αλλαγή μπαταρίας δε θα έπρεπε, στείλ'τε το άφοβα.

Link to comment
Share on other sites

Ανοιγω την περασμένη Τρίτη ticket στην OnePlus για αλλαγη μπαταριας στο 6ρι μου. Τετάρτη γίνεται δεκτό το αίτημα, μου στελνουν email με τις ετικετες UPS κλπ. Πεμπτη το στέλνω, Παρασκευη το λαμβανουν στο επισημο service που εχουν στην Πολωνία, Δευτερα (προχτες) μου στελνουν αιτημα για πληρωμη του κοστους (μονο 33.46 ευρώ τα πάντα ολα επειδη ειναι εκτος εγγυησης), το πληρώνω, Δευτέρα-Τρίτη το επισκευάζουν και σήμερα το περιμενω να μου παραδοθεί πίσω. Ουτε καν 5 ολοκληρες εργάσιμες ημέρες από τοτε που το έστειλα. Αν δεν ειναι αυτο τρομερό support ποιο είναι; Όποιος το σκέφτεται για αλλαγή μπαταρίας δε θα έπρεπε, στείλ'τε το άφοβα.
Το σκέφτομαι και εγώ αλλά πες μου κάτι.
Κάνουν φορμάτ στη συσκευή;

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, junglist said:

Το σκέφτομαι και εγώ αλλά πες μου κάτι.
Κάνουν φορμάτ στη συσκευή;

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 

Ναι, γράφουν ξεκαθαρα στο email που σου στέλνουν το παρακάτω

IMPORTANT: Make sure to secure data on your phone before sending. They will be deleted during repair.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, γράφουν ξεκαθαρα στο email που σου στέλνουν το παρακάτω

IMPORTANT: Make sure to secure data on your phone before sending. They will be deleted during repair.
Οκ ευχαριστώ για την επιβεβαίωση.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το περιεργο μόνο είναι ότι είχα βαλει stable android 11 στο κινητο κι εκεινοι εβαλαν android 10...

Link to comment
Share on other sites

Αν επιτρέπεται από ποιο κατάστημα το είχες αγοράσει φίλε @metalmike;

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, metalmike said:

Το περιεργο μόνο είναι ότι είχα βαλει stable android 11 στο κινητο κι εκεινοι εβαλαν android 10...

Και ενώ λογικά αρχικά είχε το 8 έτσι, το 11 το πήρε κανονικά;

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Και ενώ λογικά αρχικά είχε το 8 έτσι, το 11 το πήρε κανονικά;
Τι σημασία έχει τι φορούσε αρχικά;
Η εταιρεία έδωσε επίσημα εδώ και μερικές βδομάδες την 11.
Οπότε γιατί να μην το πήρε κανονικά;

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, terkos2 said:

Αν επιτρέπεται από ποιο κατάστημα το είχες αγοράσει φίλε @metalmike;

Να σου πω την αληθεια ούτε που θυμάμαι γιατί το είχα πάρει πριν 3 χρονια ελαχιστα μεταχειρισμενο σε υπεράριστη κατάσταση. Σιγουρα ήταν ελληνικό κατάστημα πάντως.

3 ώρες πριν, terkos2 said:

Και ενώ λογικά αρχικά είχε το 8 έτσι, το 11 το πήρε κανονικά;

Από την έκδοση 10 και μετά πάντα έκανα χειροκίνητα τα updates (stable versions) μέσω του Oxygen Updater μόνο και μόνο απο ανυπομονησία. Απο 8 σε 9 και απο 9 σε 10 τα εκανε ολα μεσω OTA από μόνο του κανονικά.

58 minutes ago, junglist said:

Τι σημασία έχει τι φορούσε αρχικά;
Η εταιρεία έδωσε επίσημα εδώ και μερικές βδομάδες την 11.
Οπότε γιατί να μην το πήρε κανονικά;

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 

Κι εγώ αυτής της λογικής είμαι αλλά θεωρώ ότι επειδή είναι staged update δεν το εχουν πάρει όλοι ακόμα. Μάλιστα έχει βγει ήδη νέοτερη έκδοση από την 1η επισημη stabe Android/OxygenOS 11.

Edited by metalmike
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, junglist said:

Τι σημασία έχει τι φορούσε αρχικά;
Η εταιρεία έδωσε επίσημα εδώ και μερικές βδομάδες την 11.
Οπότε γιατί να μην το πήρε κανονικά;

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 

Αγαπητέ δεν το διατύπωσα σωστά.

Εννοούσα αν πήρε κανονικά την 11 μετά την επισκευή-αντικατάσταση της μπαταρίας, γιατί γράφει είχε 11 και γύρισε με 10.

Γιατί δηλαδή δεν γύρισε με την 11 που είχε όταν έφυγε για το service ή με την 8 που ήταν η αρχική, ουσιαστικά αναρωτήθηκα μήπως δημιουργήθηκε κάποιο θέμα και ήρθε με την 10.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, metalmike said:

Να σου πω την αληθεια ούτε που θυμάμαι γιατί το είχα πάρει πριν 3 χρονια ελαχιστα μεταχειρισμενο σε υπεράριστη κατάσταση. Σιγουρα ήταν ελληνικό κατάστημα πάντως.

Το ότι ήταν ελληνικό κατάστημα δεν λέει τίποτα σε σχέση με το νόημα της ερώτησης μου που ήταν η εγγύηση που παρείχαν.

Και το ΠΛΑΙΣΙΟ πχ και το KAIZER (τυχαία τα ονόματα των καταστημάτων) ελληνικά καταστήματα είναι αλλά καμία σχέση μεταξύ τους από πλευράς εγγύησης.

Επειδή στο νήμα εδώ πριν λίγες ημέρες αποκαλύφθηκαν δύο περιπτώσεις με αντικατάσταση μπαταρίας στις οποίες τα κινητά αυτά δεν ήταν κινητά της επίσημης αντιπροσωπίας αλλά αγορασμένα από Κίνα το service της OnePlus ήθελε λέει ταυτόχρονα με την μπαταρία να αλλάξει και την πλακέτα του κινητού, πληρώνοντας δηλαδή τα μαλλιά της κεφαλής σου για μια μπαταρία.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, terkos2 said:

Αγαπητέ δεν το διατύπωσα σωστά.

Εννοούσα αν πήρε κανονικά την 11 μετά την επισκευή-αντικατάσταση της μπαταρίας, γιατί γράφει είχε 11 και γύρισε με 10.

Γιατί δηλαδή δεν γύρισε με την 11 που είχε όταν έφυγε για το service ή με την 8 που ήταν η αρχική, ουσιαστικά αναρωτήθηκα μήπως δημιουργήθηκε κάποιο θέμα και ήρθε με την 10.

Μόλις το πήρα στα χέρια μου και είδα πως έχει τη 10, ξαναπέρασα χειροκίνητα την 11 (OxygenOS 11.1.1.1) μέσω του Oxygen Updater, ξαναέκανα ενα reset και λείτουργει άψογα το κινητό. Όσο για την 8 δεν υπάρχει κανένας λόγος να βάλουν τόσο παλιά έκδοση γιατί δεν ειναι μόνο η εκδοση αλλά και τα security patches. Απλά κι εμένα αυτή ήταν εξαρχής η απορία μου, εφόσον είχα βάλει την 11 stable που ειχε βγει επισήμως γιατί μου έβαλαν την 10. Υποθέτω επειδή όταν ειχα τη 10 και τσέκαρα για OTA αναβάθμιση δε μου έβγαζε κάποια. Staged rollout update οπως είπα και πιο πάνω. Κάαααποια στιγμή θα μου ερχόταν η OTA αναβαθμιση απο μόνη της.

7 ώρες πριν, terkos2 said:

Το ότι ήταν ελληνικό κατάστημα δεν λέει τίποτα σε σχέση με το νόημα της ερώτησης μου που ήταν η εγγύηση που παρείχαν.

Και το ΠΛΑΙΣΙΟ πχ και το KAIZER (τυχαία τα ονόματα των καταστημάτων) ελληνικά καταστήματα είναι αλλά καμία σχέση μεταξύ τους από πλευράς εγγύησης.

Επειδή στο νήμα εδώ πριν λίγες ημέρες αποκαλύφθηκαν δύο περιπτώσεις με αντικατάσταση μπαταρίας στις οποίες τα κινητά αυτά δεν ήταν κινητά της επίσημης αντιπροσωπίας αλλά αγορασμένα από Κίνα το service της OnePlus ήθελε λέει ταυτόχρονα με την μπαταρία να αλλάξει και την πλακέτα του κινητού, πληρώνοντας δηλαδή τα μαλλιά της κεφαλής σου για μια μπαταρία.

Ναι κατάλαβα τι εννοείς. Καποια είναι απο επίσημη αντιπροσωπία, κάποια παραεισαγωγή από ευρωπαικές χωρες και κάποια απο Κινα. Για εμένα η διαφορά είναι αν έρχονται απο Ευρώπη ή από Κίνα ή πιο σωστά International ή Chinese εκδοση. Το δικό μου ήταν ξεκάθαρα Ευρωπαικό. Σίγουρα όταν παίρνεις κινητό από Κίνα μπορεί να γλυτώνεις καποια λεφτά αλλά πρέπει να περιμένεις και τέτοιες περιπτώσεις όσον αφορά τις εγγυησεις, το support κλπ. Εφόσον όμως το support τους είναι εξαιρετικό το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να τους στείλεις ενα μήνυμα κατευθείαν να τους ρωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Όταν τους κάνεις αίτηση για επισκευή δεν τους στέλνεις το IMEI, ώστε να δουν την προέλευση του κινητού και να σε ενημερώσουν πριν τους το στείλεις;;

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, terkos2 said:

Καλημερα.

Όταν τους κάνεις αίτηση για επισκευή δεν τους στέλνεις το IMEI, ώστε να δουν την προέλευση του κινητού και να σε ενημερώσουν πριν τους το στείλεις;;

Σωστά, ξέχασα να το αναφέρω αυτο. Το γράφεις στη φόρμα του ticket που ανοίγεις.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, metalmike said:

Σωστά, ξέχασα να το αναφέρω αυτο. Το γράφεις στη φόρμα του ticket που ανοίγεις.

Αφού λοιπόν τους στέλνεις το ΙΜΕΙ της συσκευής τότε βλέπουν την προέλευση της, δηλαδή αν είναι πχ από Κίνα.

Οπότε θα έπρεπε να σε ενημερώνουν ότι για να γίνει αντικατάσταση της μπαταρίας θα γίνει και αντικατάσταση πλακέτας που κοστίζει τόσο.

Αυτοί όμως σε αφήνουν να τους το στείλεις και μετά σου ξεφουρνίζουν αυτό για την πλακέτα, μήπως και τσιμπήσουν κανέναν με αυτόν το τρόπο και τους πει εντάξει, αλλάξτε και την πλακέτα.

Αυτή όμως είναι μια απαράδεκτη τακτική, που τουλάχιστον εμένα με έχει ξενερώσει τελείως και δυστυχώς τους τελευταίους τρεις μήνες για δικούς μου συγγενείς έχω παραγγείλει και παραλάβει από το Banggood τρία OnePlus, δύο 8Τ και ένα 8pro, συν πέρσι το δικό μου το 8pro. Φυσικά εννοείται ότι μετά από αυτή την διαπίστωση δεν θα με ξαναδεί.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μετά από 3.5 χρόνια, χωρίς ιδιαίτερα παράπονα ήρθε η ώρα να αφήσω το oneplus 6 για το pixel 6 pro. 

Ευχαριστώ όσους με βοήθησαν 

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...