Jump to content

OnePlus 6


TAZ_DEV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα στο πρωι στα καλά καθούμενα δεν μου ανοίγει το κινητό με το πρόσωπο, μου έλεγε ότι η κάμερα χρησιμοποιείται από άλλη εφαρμογή,και η εφαρμογή της κάμερας δεν ανοίγει..έκανα επαναφορά σβήνοντας τα όλα και τελικά μου κάνει πάλι τα ιδια,μάλιστα τώρα δεν μπορεσα καν να κάνω ρύθμιση για face unlock.. το στέλνω για σέρβις η έχει να προτείνει κανείς τίποτα;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μου το έκανε και μένα κάποια στιγμή, είχα περάσει μια εφαρμογή που ζητούσε δικαιώματα στην κάμερα και τα έδωσα, μετά που αφαίρεσα τα δικαιώματα (δεν έπαιζε φυσικά η εφαρμογή και την έσβησα) έφτιαξε, δεν μπορώ να θυμηθώ ποια εφαρμογή ήταν, αν θυμηθώ θα ξαναγράψω.

ψάξε λίγο τι εφαρμογές πέρασες και τι δικαιώματα έδωσες

Link to comment
Share on other sites

Μου το έκανε και μένα κάποια στιγμή, είχα περάσει μια εφαρμογή που ζητούσε δικαιώματα στην κάμερα και τα έδωσα, μετά που αφαίρεσα τα δικαιώματα (δεν έπαιζε φυσικά η εφαρμογή και την έσβησα) έφτιαξε, δεν μπορώ να θυμηθώ ποια εφαρμογή ήταν, αν θυμηθώ θα ξαναγράψω.

ψάξε λίγο τι εφαρμογές πέρασες και τι δικαιώματα έδωσες

 

Κάτι τέτοιο είναι αλλά δεν μπορώ να βρω άκρη..πέρασα την 9 με το Msmdowloadtool και δούλευαν μια χαρά. Ξανά πήγα στην 10 και πάλι τα ίδια.Και τώρα μάλιστα τα έχω κάνει πολύ χειρότερα αφου το κινητό μόλις το κλειδώσω μετά από ένα λεπτό έχει σβήσει,μπορεί να το δουλεύω 10-15 λεπτά και να μην κλείσει,αλλά μόλις το κλειδώσω κλείνει.

MOTOROLA MILESTONE,MOTOROLA RAZR i,MOTOROLA MOTO X 2nd gen,ONEPLUS 6
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν γενικά αρκετά προβλήματα με το Android 10.

 

Έκανα factory reset πριν την αναβάθμιση, οπότε δεν φταίνε παλιες ρυθμίσεις.

1) Δεν δουλεύει η εφαρμογή της Huawei (Huawei health) για έλεγχο των smart band της

2) Το Poweramp δεν βρίσκει κανένα τραγούδι όταν κάνει σκαν τους μουσικούς φακέλους

3 Έχασα το Google Pay που δούλευε με την Revolut

4) Δεν κάνει restore το sms backup μου το Superbackup

5) Ένα restore που έκανα με titanium backup για δεδομένα κάποιας άλλης εφαρμογής δεν δούλεψε.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το Google pay. Μήπως το θέμα προέκυψε επειδή το είχες κάνει sideload? Δοκίμασες να κάνεις στο pay, uninstall updates και να το αφήσεις να κάνει update μόνο του; Εγώ δεν είχα πρόβλημα, ίσως, επειδή το είχα στο library μου κατεβασμένο από επίσημο play store στο εξωτερικό. Μετά όντας στο library, έπαιρνε updates κανονικά και από το ελληνικό play store
Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα δουλεύει το pay πάντως με n26. Βέβαια να αναφέρω ότι δεν το είχα κατεβάσει αλλά την βρήκα την εφαρμογή αφού πέρασα την 10.0.1 . Edited by bill_phone
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το Google pay. Μήπως το θέμα προέκυψε επειδή το είχες κάνει sideload? Δοκίμασες να κάνεις στο pay, uninstall updates και να το αφήσεις να κάνει update μόνο του; Εγώ δεν είχα πρόβλημα, ίσως, επειδή το είχα στο library μου κατεβασμένο από επίσημο play store στο εξωτερικό. Μετά όντας στο library, έπαιρνε updates κανονικά και από το ελληνικό play store
Δεν έκανα κανένα sideload.του Gpay.

Είχα καθαρή εγκατάσταση και το βρήκα μέσα έτοιμο. Δηλαδή εσάς δεν είναι προεγκατεστημένο;

 

Επίσης δεν έχει uninstall. Είναι σαν system app. Δεν μπορείς να βγάλεις τα updates. Δοκίμασα να περάσω από πάνω ένα παλιότερο apk που είχα και δεν το παίρνει.

 

Τέλος,.και επίσημα που ρώτησα την Revolut, δεν υποστηρίζεται η Κύπρος που μένω, οπότε για αυτούς λογικό να μην δουλεύει.

Το κουλό είναι πώς δούλευε πριν...

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν γενικά αρκετά προβλήματα με το Android 10.

 

Έκανα factory reset πριν την αναβάθμιση, οπότε δεν φταίνε παλιες ρυθμίσεις.

1) Δεν δουλεύει η εφαρμογή της Huawei (Huawei health) για έλεγχο των smart band της

2) Το Poweramp δεν βρίσκει κανένα τραγούδι όταν κάνει σκαν τους μουσικούς φακέλους

3 Έχασα το Google Pay που δούλευε με την Revolut

4) Δεν κάνει restore το sms backup μου το Superbackup

5) Ένα restore που έκανα με titanium backup για δεδομένα κάποιας άλλης εφαρμογής δεν δούλεψε.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Αν κατάλαβα καλά έχεις custom ROM και λες για προβλήματα με την 10; Εγώ είμαι με την 10.1 stable, root & custom kernel και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά έχεις custom ROM και λες για προβλήματα με την 10; Εγώ είμαι με την 10.1 stable, root & custom kernel και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όχι,.Δεν έγραψα πουθενά για custom.

Root με στοκ 10.0.1

 

Χρησιμοποιείς κάποια από τα πράγματα που ανέφερα;

Αν όχι, τότε δεν έχει σχέση.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανα κανένα sideload.του Gpay.

Είχα καθαρή εγκατάσταση και το βρήκα μέσα έτοιμο. Δηλαδή εσάς δεν είναι προεγκατεστημένο;

 

Επίσης δεν έχει uninstall. Είναι σαν system app. Δεν μπορείς να βγάλεις τα updates. Δοκίμασα να περάσω από πάνω ένα παλιότερο apk που είχα και δεν το παίρνει.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Ναι ειναι εγκατεστημενο, αλλα το ειχα και απο πριν, επισημα κατεβασμενο απο playstore. Το ιδιο συμβαινει και με το android auto. Ειναι δυο εφαρμογες που απο "εξωτερικες" που ηθελαν εγκατασταση, εγιναν "εσωτερικες" του λειτουργικου.

θελεις να δοκιμασεις να κανεις εναν λογαριασμο στη dipocket, να βαλεις αυτην την καρτα στο google pay; μηπως δηλαδη αλλαξε κατι με την καρτα revolut σου και εκει χαλασε το πραγμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μια απορία..αν θέλω να πάω πίσω στην έκδοση 9 από 10.01 που είμαι τώρα απλά κατεβάζω την Ρομ κ την περνάω μέσα από την εφαρμογή αναβάθμισης του κινητού?? υπάρχει περίπτωση να μπρικαρει όπως τα Xiaomi??
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μια απορία..αν θέλω να πάω πίσω στην έκδοση 9 από 10.01 που είμαι τώρα απλά κατεβάζω την Ρομ κ την περνάω μέσα από την εφαρμογή αναβάθμισης του κινητού?? υπάρχει περίπτωση να μπρικαρει όπως τα Xiaomi??

 

Όχι βέβαια δεν γίνεται έτσι.

Ο καλύτερος και ασφαλέστερος τρόπος είναι μέσω msm recovery tool από oneplus για την συσκευή σου.(Ψάξε xda αντίστοιχο νήμα,εκεί έχουν)

Απλά ίσως να μην σε γυρίσει στην τελευταία Pie build αλλά σε πιο παλιά.

Αν γίνει αυτό κατέβασε την τελευταία Pie build χειροκίνητα και κάνε την αναβάθμιση μέσω από το μενού αναβάθμιση λογισμικού της συσκευής σου.

 

Απλά υπόψη θα σου γίνει φορματ το κινητό,και θα στήσεις από αρχή,ότι αρχεία έχεις πχ φωτογραφίες κλπ μετέφερε τα αλλού πχ εξωτερικό δίσκο η pc.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι εγκατεστημενο, αλλα το ειχα και απο πριν, επισημα κατεβασμενο απο playstore. Το ιδιο συμβαινει και με το android auto. Ειναι δυο εφαρμογες που απο "εξωτερικες" που ηθελαν εγκατασταση, εγιναν "εσωτερικες" του λειτουργικου.

 

θελεις να δοκιμασεις να κανεις εναν λογαριασμο στη dipocket, να βαλεις αυτην την καρτα στο google pay; μηπως δηλαδη αλλαξε κατι με την καρτα revolut σου και εκει χαλασε το πραγμα.

Αλήθεια ποια είναι η καλύτερη μέθοδος για remove system apps στο Android 10;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια ποια είναι η καλύτερη μέθοδος για remove system apps στο Android 10;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ADB εντολές.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια ποια είναι η καλύτερη μέθοδος για remove system apps στο Android 10;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Γιατί να τις βγάλεις; Έχουν δική τους κατάτμηση. Δεν θα ελευθερωθεί χώρος για τον χρήστη.Παγωσέ τες με titanium.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να τις βγάλεις; Έχουν δική τους κατάτμηση. Δεν θα ελευθερωθεί χώρος για τον χρήστη.Παγωσέ τες με titanium.
Για να μπορείς να βάλεις άλλη έκδοση προφανώς! Σιγά μην το έκανα για τον χώρο!

 

Λοιπόν δούλεψε μέσω magisk module (debloater)

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Γίνετε και μέσω xXx no limits Magisk module η πλήρη αφαίρεση system app χωρίς δυνατότητα επαναφοράς τους ανεξάρτητα αν προχωρήσεις αργότερα σε αναβάθμιση rom.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το Poweramp σας δουλεύει κανονικά;

Εμένα παίζει μουσική,.δεν σκαναρει όμως κανέναν φάκελο,.οπότε δεν βρίσκει τραγούδια να προσθέσει στο library

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το Poweramp σας δουλεύει κανονικά;

Εμένα παίζει μουσική,.δεν σκαναρει όμως κανέναν φάκελο,.οπότε δεν βρίσκει τραγούδια να προσθέσει στο library

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Παραδόξως το είχα το ίδιο θέμα με 10.0.1 stable και έως open beta 4 σε OP7P.

Έστρωσε με stable 10.0.2 και open beta 5 αντίστοιχα.

 

Πολύ περίεργο bug το ανέφερα σε developer power amp μου έλεγε ότι δεν έκανα σωστά τη διαδικασία να ορίσω δικαιώματα σε φάκελο με τη μουσική.

 

Του είχα στείλει και screen recording για να δει ότι δεν έκανα κάτι λάθος.

 

Σε custom rom ουδέποτε είχα παρόμοιο θέμα μόνο σε OOS.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Παραδόξως το είχα το ίδιο θέμα με 10.0.1 stable και έως open beta 4 σε OP7P.

Έστρωσε με stable 10.0.2 και open beta 5 αντίστοιχα.

 

Πολύ περίεργο bug το ανέφερα σε developer power amp μου έλεγε ότι δεν έκανα σωστά τη διαδικασία να ορίσω δικαιώματα σε φάκελο με τη μουσική.

 

Του είχα στείλει και screen recording για να δει ότι δεν έκανα κάτι λάθος.

 

Σε custom rom ουδέποτε είχα παρόμοιο θέμα μόνο σε OOS.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Διαβάζω ότι λύθηκε σε κάποιους με το να επαναφέρουν το Files ή File manager app. Αλλά εγώ τα έχω και είναι ενεργοποιημένα κανονικά και πάλι δεν διαβάζει τους φακέλους.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης ποια Gcam version 7.x δουλεύετε στο Android 10;

 

Η 6.2 που είχα πριν κολλάει στο processing των φώτο.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω ότι λύθηκε σε κάποιους με το να επαναφέρουν το Files ή File manager app. Αλλά εγώ τα έχω και είναι ενεργοποιημένα κανονικά και πάλι δεν διαβάζει τους φακέλους.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης ποια Gcam version 7.x δουλεύετε στο Android 10;

 

Η 6.2 που είχα πριν κολλάει στο processing των φώτο.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Εμένα δουλεύει άψογα το Poweramp ακόμα και με την πρώιμη 10 που είχαν βγάλει. Βρήκε τα τραγούδια μόνη της από τον φάκελο που του έδωσα.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω ότι λύθηκε σε κάποιους με το να επαναφέρουν το Files ή File manager app. Αλλά εγώ τα έχω και είναι ενεργοποιημένα κανονικά και πάλι δεν διαβάζει τους φακέλους.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Τι να πω δεν ξέρω,ξαφνικά με το που έβαλα την 10.0.2 και open beta 5 άρχισε δουλεύει νορμάλ από το πουθενά.

 

Χωρίς να έχει προηγηθεί κάποια αναβάθμιση εφαρμογή.

 

Μάλιστα δοκίμασα 4-5 παλιότερες εκδόσεις όσο είχα το θέμα μπας και λύνουν και ούτε.

 

Power amp είναι η εφαρμογή που την κάνω χρήση ανελλιπώς παντού σε όλες τις rom και συσκευές τελευταία έτη,πρώτη φορά συνάντησα τέτοιο bug.

 

Ίδιο setup,ίδιες εφαρμογές,ίδια χρήση οπουδήποτε.

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

@junglist βρες την MJL gcam 2.2.2 είναι η καλύτερη για Android 10 άλλοι σταθερότητα. Επίσης έχει ενσωματωμένα xml προφίλ.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@junglist βρες την MJL gcam 2.2.2 είναι η καλύτερη για Android 10 άλλοι σταθερότητα. Επίσης έχει ενσωματωμένα xml προφίλ.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτή είναι 6.1 δεν είναι 7 σωστά; Με OOS10.1 δεν έχει κανένα θέμα;

 

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στην ιστοσελίδα της εταιρείας δείχνει ακόμα την 9.0.9 σταθερή για κατέβασμα..η 10 που έχουμε δεν είναι επίσημη??
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 6

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...