Jump to content

OnePlus 6


TAZ_DEV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είπα να μπω να γράψω πόσοι εουν πάρει την 9.0.5 και βλέπω ότι μόλις μου ήρθε ειδοποίηση. Έχει και "General bug fixes.." κλπ κλπ. Έχει δει κάποιος κάτι διαφορετικό;

Προσθήκη:

Υπάρχει κάποιο wipe που μπορούμε να κάνουμε εμείς οι non-root και μανίσιοι ώστε να καθαρίσουμε κατάλοιπα από αναβάθμιση;

Μπες από το recovery της oneplus και πάτα wipe data and cache και μετά wipe cache. Θα είσαι κομπλέ μετά.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

https://forum.xda-developers.com/oneplus-6/how-to/rom-stock-fastboot-roms-oneplus-6-t3796665

Σε περίπτωση που θέλουμε να ξαναγυρίσουμε σε stock oxygene rom ο μόνος τρόπος είναι από fastboot με τα bat files ?

Mobile : One+8T
Link to comment
Share on other sites

Έχει νόημα να δοκιμάσει κανείς κάποιον kernel, κι αν ναι ποιόν; Είδα κάποιο σχόλιο στο xda ότι κρατάει περισσότερες εφαρμογές με custom kernel...

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει νόημα να δοκιμάσει κανείς κάποιον kernel, κι αν ναι ποιόν; Είδα κάποιο σχόλιο στο xda ότι κρατάει περισσότερες εφαρμογές με custom kernel...

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγώ έχω τον EX KERNEL και δεν βλέπω τίποτα τρελές διαφορές.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μπες από το recovery της oneplus και πάτα wipe data and cache και μετά wipe cache. Θα είσαι κομπλέ μετά.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ευχαριστώ. Με την 9,0,5 2 πράγματα είδα ότι έφτιαξαν:

1) Το δακτυλικό μέχρι στιγμής πιάνει πάντα ακόμα και αν είναι σε βαθύ ύπνο από βράδυ. Όπως έκανε μέχρι νομίζω και την 9.0.3 και το είχαν χαλάσει με την 9.0.4.

2) Με κλείσιμο κινητού το βράδυ είχα αφήσει επίτηδες εφαρμογές ανοιχτές. Δεν τις έκλεισε όπως έκανε με τις περισσότερες η 9.0.4.

Link to comment
Share on other sites

Πλέον με την 9.0.5 δεν παίζει καθόλου το 4G στην Cosmote (στην SIM 1)

Ήμουν στην τελευταία beta και γύρισα στο 9.0.4 με το προγραμματάκι που έχει διαρρεύσει (και εκεί δούλευε κανονικά το 4G) και μετά αναβάθμιση σε 9.0.5 με το full ota zip και wipe data

Στην Vodafone, το 4G δουλεύει κανονικά και στις 2 θύρες της SIM. Σε άλλο κινητό, το 4G της Cosmote είναι μια χαρά φουλ

 

PS. Όταν βάζω το κινητό σε λειτουργία 4G ONLY, λέει μονο κλήσεις έκτακτης ανάγκης

Link to comment
Share on other sites

Την έβαλα κ εγώ!

Με wind είμαι και δείχνει κανονικά 4G SIM1.Εννοώ επάνω όταν ενεργοποιώ τα δεδομένα..

Πως το κάνεις αυτό "Όταν βάζω το κινητό σε λειτουργία 4G ONLY"?

Εγώ έχω τις επιλογές:

1)2G/3G/4G Αυτόματο

2)2G/3G Αυτόματο και

3)Μόνο 2G

Με wind είμαι και μία sim μέσα.

 

Πλέον με την 9.0.5 δεν παίζει καθόλου το 4G στην Cosmote (στην SIM 1)

Ήμουν στην τελευταία beta και γύρισα στο 9.0.4 με το προγραμματάκι που έχει διαρρεύσει (και εκεί δούλευε κανονικά το 4G) και μετά αναβάθμιση σε 9.0.5 με το full ota zip και wipe data

Στην Vodafone, το 4G δουλεύει κανονικά και στις 2 θύρες της SIM. Σε άλλο κινητό, το 4G της Cosmote είναι μια χαρά φουλ

 

PS. Όταν βάζω το κινητό σε λειτουργία 4G ONLY, λέει μονο κλήσεις έκτακτης ανάγκης

Link to comment
Share on other sites

Την έβαλα κ εγώ!

Με wind είμαι και δείχνει κανονικά 4G SIM1.Εννοώ επάνω όταν ενεργοποιώ τα δεδομένα..

Πως το κάνεις αυτό "Όταν βάζω το κινητό σε λειτουργία 4G ONLY"?

Εγώ έχω τις επιλογές:

1)2G/3G/4G Αυτόματο

2)2G/3G Αυτόματο και

3)Μόνο 2G

Με wind είμαι και μία sim μέσα.

 

*#*#4636#*#* αλλά να ξες οτι αμα επιλέξεις μονο 4G δεν θα μπορείς ούτε να δέχεσαι ούτε να βγάζεις κλήσεις

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ο λόγος να επιλέξεις μόνο 4G?

Επανεφέρεται αυτό?Θέλεις να το δοκιμάσω κ να σου πω??

*#*#4636#*#* αλλά να ξες οτι αμα επιλέξεις μονο 4G δεν θα μπορείς ούτε να δέχεσαι ούτε να βγάζεις κλήσεις
Link to comment
Share on other sites

Ποιος ο λόγος να επιλέξεις μόνο 4G?

Επανεφέρεται αυτό?Θέλεις να το δοκιμάσω κ να σου πω??

 

Με Cosmote θέλω καποιος να το δοκιμασει. Οπως και να έχει, απλά το είπα μήπως αντιμετώπιζε κανεις ακομα το ιδιο θέμα. Αν πιάνεις κανονικά 4G έτσι οπως είσαι τώρα, μην αλλάξεις τιποτα

Link to comment
Share on other sites

OK!!!!!Καλό Πάσχα!!

Με Cosmote θέλω καποιος να το δοκιμασει. Οπως και να έχει, απλά το είπα μήπως αντιμετώπιζε κανεις ακομα το ιδιο θέμα. Αν πιάνεις κανονικά 4G έτσι οπως είσαι τώρα, μην αλλάξεις τιποτα
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή με το *#*#4636#*#* και τι αλλάζεται μέσα. Θα περάσω την 9.0.5 εντός της ημέρας και θα δοκιμάσω το 4g της cosmote αλλά δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με το λογισμικό το πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή με το *#*#4636#*#* και τι αλλάζεται μέσα. Θα περάσω την 9.0.5 εντός της ημέρας και θα δοκιμάσω το 4g της cosmote αλλά δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με το λογισμικό το πρόβλημα.

 

Πάντως (προς έκπληξή μου) με την beta16, δεν υπάρχει κανένα απολύτως θέμα

 

OK!!!!!Καλό Πάσχα!!

καλό Πάσχα και σε εσένα

Edited by tasosathan
Link to comment
Share on other sites

Με cosmote.. μου βγαίνει κανονικά το 4g στην 9.05.. Είμαι full stock

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Πραγματικά παράξενο

Αφου τουλάχιστον δολευει στο beta16, ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά με το κινητό, αυτό που μου έχει σπάσει τα νεύρα είναι ότι δεν μπορώ να βρω ποιες εφαρμογές προσπαθούν να συνδεθούν στο ίντερνετ ακόμα και με κλειστά δεδομένα. Καλά που η cosmote δεν χρεώνει ίντερνετ αν δεν έχεις, αλλιώς θα με είχε τρελάνει στη χρέωση.
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την 9.0.5 κανένα πρόβλημα προς το παρών και στις 2 κάρτες σιμ έχω 4g κανονικά cosmote και Vodafone. Θέλω τώρα να δω την μπαταρία.
Link to comment
Share on other sites

τι ταχύτητες πιάνει μεσω καλωδίου usb?

αξίζει να πάρει κάνεις usb 3.0 καλώδιο?

 

εχω βρει κάτι blitzwolf usb 2.0 η usb 3.0 στα 3A ... 1 μετρο αλλά και ενα μεγαλύτερο 1.8 για να φορτίζει και να μπορεί να χρησιμοποιηθεί παράλληλα.

Τι λέτε? ίσως το 1.8 να εχει θέμα επειδή ειναι μεγάλο αλλά ποιά εναλλακτική υπάρχει σε μακρύ καλώδιο?

 

edit

αυτά τα καλώδια θα χρησιμοποιηθούν σε φορτιστές με 4 θυρες σπιτιού η αυτοκινήτου ..

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Ημουν root και εβαλα την 9.0.5

 

Εβαλα τη ρομ, φλασαρα το twrp, αλλα οταν φλασαρω το magisk, το τηλεφωνο κανει επανεκκινηση και παει στη recovery δεν μπουταρει κανονικα.

Τι εχω κανει λαθος?

Edited by marlboro man

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε κάθε update κάνω διαδικασία ολικό φορματ και ξανά παράσημα της ρομ. Μέσα από το twrp κάνω format data μετά μέσω usb otg περνάω ρομ μετά twrp, μετά reboot ξανά twrp και εγκατάσταση magisk. Όταν όμως μπήκα στην ρομ ενώ είχε εγκατασταθεί το apk magisk δεν είχε εγκατασταθεί το ροοτ οπότε ξαναπήγα twrp και έκανα install to zip. Όλα καλά μέχρι τώρα και βλέπω 2.30ωρες σοτ και 75% ακόμα μπαταρία. Αν βγάλω καλά αποτελέσματα θα γράψω τον τρόπο που το πέτυχα.
Link to comment
Share on other sites

Για όσους αντιμετωπίσουν το ίδιο πρόβλημα. Στο αυτοκίνητο μου Renault Clio (2016) συνδέθηκε κανονικά με bluetooth το κινητό και η λειτουργία κλήσεων δούλεψε. Όταν προσπάθησα να αναπαράγω μουσική από το κινητό δεν ακούγονταν τίποτα από το ηχοσύστημα. Επίσης το ίδιο φαινόμενο σε pair με Amazon Alexa , γίνεται η σύνδεση και δεν ακούγεται τίποτα.

Η αιτία του κακού ήταν η ενεργοποίηση μέσα από το Magisk του module 'Ainur Sauron' που το είχα προσθέσει για βελτίωση του ήχου.

Mobile : One+8T
Link to comment
Share on other sites

Ημουν root και εβαλα την 9.0.5

 

Εβαλα τη ρομ, φλασαρα το twrp, αλλα οταν φλασαρω το magisk, το τηλεφωνο κανει επανεκκινηση και παει στη recovery δεν μπουταρει κανονικα.

Τι εχω κανει λαθος?

 

Μέσα από το twrp φλασαρεις το magisk-Uninstaller. Zip κάνεις reboot στο σύστημα και μετά πάλι από το twrp εγκατάσταση το magisk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 6

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...