Jump to content

OnePlus 6


TAZ_DEV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η λύση είναι αν δεν απατώμαι(μιας και πλέον δεν κατέχω OnePlus συσκευή να το δοκίμαζα ο ίδιος) ότι πρέπει πρώτα να γίνεται decrypted(για πάντα)και σε δεύτερη φάση φροντίζουμε το backup να συμπίπτει σε security patches με αυτό που ήδη έχουμε τωρα(είτε custom είτε stock rom)

Αν το backup πχ έχει τραβηχτεί με Οκτωβρίου και πάμε σε κάποια rom με Νοεμβρίου και θελουμε να γυρίσουμε πίσω τρώμε πόρτα.

 

Το ίδιο και σε φλασασματα rom πάσης φύσεως πάντα να είναι με security patches ίδιο με την rom που θελουμε αντικαταστήσουμε.

 

Πιο πίσω ειχα γράψει κάτι σχετικό με αυτό.

 

Και υπεύθυνο για αυτό το Α/Β partition που δεν υπήρχε σε 5Τ και πίσω και εξίσου ότι η Google απογορευει το downgrade πλέον από Οκτωβρίου η Νοεμβρίου security patches(αφορά όλες τις συσκευές πλέον όλων των OEM)

 

Αυτό το εμπόδιο Ξεπερνιέται μόνο αμα είστε decrypted.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος!

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο και σε φλασασματα rom πάσης φύσεως πάντα να είναι με security patches ίδιο με την rom που θελουμε αντικαταστήσουμε.

 

Πιο πίσω ειχα γράψει κάτι σχετικό με αυτό.

 

Και υπεύθυνο για αυτό το Α/Β partition που δεν υπήρχε σε 5Τ και πίσω και εξίσου ότι η Google απογορευει το downgrade πλέον από Οκτωβρίου η Νοεμβρίου security patches(αφορά όλες τις συσκευές πλέον όλων των OEM)

 

 

Αυτό το εμπόδιο Ξεπερνιέται μόνο αμα είστε decrypted.

Καλησπέρα.. δηλαδή εγω που ειμαι πλέον decrypter μπορώ να κάνω restore ανεξάρτητα με security patches?

Θα πρέπει να τρέχω το αρχείο decrypter σε όλες τιςrom?

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Oneplus 6
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Κάτοχος Oneplus 2, αποφάσισα τελικά να προβώ στην αγορά του 6, καθώς το πέτυχα σε πολύ καλή τιμή στο BF από gearbest.

Ώστόσο η αποστολή όπως φοβόμουν έχει αργήσει αρκετά και όπως δείχνει το πράγμα μετά από το ticket που έχω ανοίξει στο gearbest, θα πάει μάλλον... στις αρχές του 2019!

 

Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος βρίσκεται σε παρόμοια θέση με μένα, καθώς πιστεύω πως αρκετοί θα προενέβησαν σε αγορά με εκείνη τη τιμή ή αν τους έχει γίνει ήδη η αποστολή, καθώς εξετάζω σοβαρά να ζητήσω ακύρωση και refund.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Κάτοχος Oneplus 2, αποφάσισα τελικά να προβώ στην αγορά του 6, καθώς το πέτυχα σε πολύ καλή τιμή στο BF από gearbest.

Ώστόσο η αποστολή όπως φοβόμουν έχει αργήσει αρκετά και όπως δείχνει το πράγμα μετά από το ticket που έχω ανοίξει στο gearbest, θα πάει μάλλον... στις αρχές του 2019!

 

Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος βρίσκεται σε παρόμοια θέση με μένα, καθώς πιστεύω πως αρκετοί θα προενέβησαν σε αγορά με εκείνη τη τιμή ή αν τους έχει γίνει ήδη η αποστολή, καθώς εξετάζω σοβαρά να ζητήσω ακύρωση και refund.

Γεια σου φιλε, στις 14/11 ειχα παραγγειλει το κινητο απο gearbest, ενω στην αρχη μου ελεγαν οτι θα φυγει 18-19 του μηνα, μετα πηγαμε προς το τελος του μηνα, τελικα το πηγαν για αρχες Δεκεμβρη και μετα με ειχαν στο θα δουμε... Τελικα εκανα ακυρωση της παραγγελιας και μου εγινε refund ολοκληρου του ποσουν την επομενη ημερα, τα χρηματα φανηκαν στον λογαριασμο της τραπεζας μου την μεθεπομενη του refund. Οποτε σε περιπτωση που ακυρωσεις την παραγγελια σου σιγουρα δεν χανεις τα λεφτα σου και σχετικα γρηγορα τα εχεις στον λογαριασμο σου και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε, στις 14/11 ειχα παραγγειλει το κινητο απο gearbest, ενω στην αρχη μου ελεγαν οτι θα φυγει 18-19 του μηνα, μετα πηγαμε προς το τελος του μηνα, τελικα το πηγαν για αρχες Δεκεμβρη και μετα με ειχαν στο θα δουμε... Τελικα εκανα ακυρωση της παραγγελιας και μου εγινε refund ολοκληρου του ποσουν την επομενη ημερα, τα χρηματα φανηκαν στον λογαριασμο της τραπεζας μου την μεθεπομενη του refund. Οποτε σε περιπτωση που ακυρωσεις την παραγγελια σου σιγουρα δεν χανεις τα λεφτα σου και σχετικα γρηγορα τα εχεις στον λογαριασμο σου και παλι.

 

Εγώ ευτυχώς το μυρίστηκα τι θα γινόταν στη Black Friday και το χτύπησα στις 08/11...τώρα την Παρασκευή έφυγε απο Γερμανία και ελπίζω μέχρι το τέλος της εβδομάδας να παραλάβω...!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ευτυχώς το μυρίστηκα τι θα γινόταν στη Black Friday και το χτύπησα στις 08/11...τώρα την Παρασκευή έφυγε απο Γερμανία και ελπίζω μέχρι το τέλος της εβδομάδας να παραλάβω...!!!

Αντε με το καλο να παραλάβεις εγω την πατησα με το gearbest και τελικα πηγα στο 6Τ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Κάτοχος Oneplus 2, αποφάσισα τελικά να προβώ στην αγορά του 6, καθώς το πέτυχα σε πολύ καλή τιμή στο BF από gearbest.

Ώστόσο η αποστολή όπως φοβόμουν έχει αργήσει αρκετά και όπως δείχνει το πράγμα μετά από το ticket που έχω ανοίξει στο gearbest, θα πάει μάλλον... στις αρχές του 2019!

 

Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος βρίσκεται σε παρόμοια θέση με μένα, καθώς πιστεύω πως αρκετοί θα προενέβησαν σε αγορά με εκείνη τη τιμή ή αν τους έχει γίνει ήδη η αποστολή, καθώς εξετάζω σοβαρά να ζητήσω ακύρωση και refund.

Κι εγω τοτε το παρηγγειλα, ανοιξα τικετ κι ελεγαν shipping μετα απο 7-15 working days...

τους ξαναρωτησα σημερα για νεο estimation.

Link to comment
Share on other sites

Καινούρια beta a690f3f5f2b36005291eff989f1d716e.jpg

Είμαι στην 9.02 και θέλω να δοκιμασω την beta 8 τι κανω εγκατάσταση απο twrp χωρίςwipe η καθαρή εγκατάσταση?

Oneplus 6
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε, στις 14/11 ειχα παραγγειλει το κινητο απο gearbest, ενω στην αρχη μου ελεγαν οτι θα φυγει 18-19 του μηνα, μετα πηγαμε προς το τελος του μηνα, τελικα το πηγαν για αρχες Δεκεμβρη και μετα με ειχαν στο θα δουμε... Τελικα εκανα ακυρωση της παραγγελιας και μου εγινε refund ολοκληρου του ποσουν την επομενη ημερα, τα χρηματα φανηκαν στον λογαριασμο της τραπεζας μου την μεθεπομενη του refund. Οποτε σε περιπτωση που ακυρωσεις την παραγγελια σου σιγουρα δεν χανεις τα λεφτα σου και σχετικα γρηγορα τα εχεις στον λογαριασμο σου και παλι.

 

Σε τι τιμή το είχατε βρει τότε και ποια έκδοση είχατε πάρει?

Link to comment
Share on other sites

Σε τι τιμή το είχατε βρει τότε και ποια έκδοση είχατε πάρει?
Tο 8/128 στα 360.

Αν το στείλουν ποτέ βέβαια

Edited by razkal
Link to comment
Share on other sites

Tο 8/128 στα 360.

Αν το στείλουν ποτέ βέβαια

Και εγώ τόσο το πέτυχα. Θα το στείλουν φίλε κάνε υπομονή, εμένα μου έσπασαν τα νεύρα και ακύρωσα βέβαια, την πάτησαν γιατί έπεσαν πολλές παραγγελίες και τώρα δείχνουν να μην μπορούν να ανταπεξέλθουν στους χρόνους παραδοσηε που δίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα...

Λοιπόν για άλλη μια φορά μπρικαρα το τηλέφωνο μου.....

Καθώς έκανα backup ώστε να δοκιμάσω την beta 8 μετά την εγκατάσταση...........brick......

Λέω wipe και restore το backup που είχα....

Με αποτέλεσμα brick και το κακό είναι ότι δεν μπορώ να περάσω ούτε fastboot rom.... Το κινητό σε fastboot μπαίνει κανονικά και το βλέπει ο υπολογιστής στην εγκατάσταση fastboot περνάει την rom αλλά στο τέλος δεν κάνει επανεκκίνηση και είναι σαν να μην περνάει... Κάνοντας επανεκκίνηση μπαίνει σε qualcome mode....

Τι μπορώ να κάνω.....? Την βοήθεια σάς......

Oneplus 6
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα...

Λοιπόν για άλλη μια φορά μπρικαρα το τηλέφωνο μου.....

Καθώς έκανα backup ώστε να δοκιμάσω την beta 8 μετά την εγκατάσταση...........brick......

Λέω wipe και restore το backup που είχα....

Με αποτέλεσμα brick και το κακό είναι ότι δεν μπορώ να περάσω ούτε fastboot rom.... Το κινητό σε fastboot μπαίνει κανονικά και το βλέπει ο υπολογιστής στην εγκατάσταση fastboot περνάει την rom αλλά στο τέλος δεν κάνει επανεκκίνηση και είναι σαν να μην περνάει... Κάνοντας επανεκκίνηση μπαίνει σε qualcome mode....

Τι μπορώ να κάνω.....? Την βοήθεια σάς......

Καλημέρα. Χρησιμοποίησε αυτό unbrick tool. Με έσωσε. Απλά θα στο γυρίσει σε 5.1.1.

 

https://forum.xda-developers.com/oneplus-6/how-to/guide-mega-unbrick-guide-hard-bricked-t3796051

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Tο 8/128 στα 360.

Αν το στείλουν ποτέ βέβαια

Και εγω στο περίμενε είμαι !!! Αν δεν σου βγάζει που ειναι τότε δες το απο εδω 1tracking!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω στο περίμενε είμαι !!! Αν δεν σου βγάζει που ειναι τότε δες το απο εδω 1tracking!

Μα δεν εχει φυγει καν απο αυτους, τι να το κανω το tracking...

μολις απαντησαν:

"....Wait for 3 to 5 days for the item to be available back in stock.

Once it is available we will ship it to you as soon as possible....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε, στις 14/11 ειχα παραγγειλει το κινητο απο gearbest, ενω στην αρχη μου ελεγαν οτι θα φυγει 18-19 του μηνα, μετα πηγαμε προς το τελος του μηνα, τελικα το πηγαν για αρχες Δεκεμβρη και μετα με ειχαν στο θα δουμε... Τελικα εκανα ακυρωση της παραγγελιας και μου εγινε refund ολοκληρου του ποσουν την επομενη ημερα, τα χρηματα φανηκαν στον λογαριασμο της τραπεζας μου την μεθεπομενη του refund. Οποτε σε περιπτωση που ακυρωσεις την παραγγελια σου σιγουρα δεν χανεις τα λεφτα σου και σχετικα γρηγορα τα εχεις στον λογαριασμο σου και παλι.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.

Δυστυχώς όπως φοβόμουν απαράδεκτοι στο Gearbest. Για estimated dispatch αποφεύγουν να δώσουν ημερομηνία παρά τα αλλεπάλληλα email μου. Θα περιμένω λίγο ακόμη, γιατί μπήκα στο τρυπάκι της ιδέας ότι θα έχω το Op6 και ίσως αξίζει να περιμένω έστω και ένα μήνα αν είμαι τυχερός για το κινητό.

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.

Δυστυχώς όπως φοβόμουν απαράδεκτοι στο Gearbest. Για estimated dispatch αποφεύγουν να δώσουν ημερομηνία παρά τα αλλεπάλληλα email μου. Θα περιμένω λίγο ακόμη, γιατί μπήκα στο τρυπάκι της ιδέας ότι θα έχω το Op6 και ίσως αξίζει να περιμένω έστω και ένα μήνα αν είμαι τυχερός για το κινητό.

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις!

Πωπω καλα τα ιδια και τα ιδια... κανε λιγη υπομονη ακομα μηπως και βρουν κομματια για να στειλουν...

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σε ολους!Εκανα και εγω παραγγελια το 6/64 απο gearbest στις 27 Νοεμβριου.Μου εχουν στειλει track number αλλα δεν εμφανιζονται πληροφοριες σε κανενα site που προσπαθησα.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.

Δυστυχώς όπως φοβόμουν απαράδεκτοι στο Gearbest. Για estimated dispatch αποφεύγουν να δώσουν ημερομηνία παρά τα αλλεπάλληλα email μου. Θα περιμένω λίγο ακόμη, γιατί μπήκα στο τρυπάκι της ιδέας ότι θα έχω το Op6 και ίσως αξίζει να περιμένω έστω και ένα μήνα αν είμαι τυχερός για το κινητό.

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις!

 

Ίδια κατάσταση παιδιά. 22/11 παραγγελία op6 8/128 και ακόμα τίποτα .Τι να πω πρώτη φορά παραγγέλνω από gb και έχω ξενερώσει απίστευτα.Απο alliexpress που παραγγέλνω συνέχεια το πολύ σε δύο μέρες στέλνουν οτιδήποτε.Απαραραδεκτο!Και τίποτα άλλο το g2 μου έχει σπάσει η οθόνη του πάνω δεξιά και δεν δουλεύει και είναι διπλό το ξενερωμα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδες μια ερωτηση.Τοσα χρονια σε 1+ αυτο με το 6αρι και μετα πρωτη φορα το βλεπω.Τοσο καιρο λοιπον απο το 3αρι εως και το 5Τ που ειχα πριν καθε φορα που εβγαινε καποιο update ακολουθουσα την εξης διαδικασια για τερμα clean install

 

Reboot twrp

Wipe Data/cache/dalvik/system/internal

reboot twrp

flash stock oos

flash magisk

flash no_verity

flash extras...

 

και ολα πηγαιναν καλως παντα χωρις bug χωρις τιποτα.Πηγα λοιπον να ακολουθησω την ιδια διαδικασια στο 6αρι και παπαλα.μολις τα εκανα γουαιπ ολα και εκανα reboot twrp κατεληγα στο fastboot mode χωρις recovery system etc..

 

Η ερωτηση ειναι.Πλεον στο 6αρι ποιος θεωρειται ο σωστος τροπος του clean install γιατι θα ξεχασουμε και αυτα που ξεραμε :lol: ?

Link to comment
Share on other sites

Ίδια κατάσταση παιδιά. 22/11 παραγγελία op6 8/128 και ακόμα τίποτα .Τι να πω πρώτη φορά παραγγέλνω από gb και έχω ξενερώσει απίστευτα.Απο alliexpress που παραγγέλνω συνέχεια το πολύ σε δύο μέρες στέλνουν οτιδήποτε.Απαραραδεκτο!Και τίποτα άλλο το g2 μου έχει σπάσει η οθόνη του πάνω δεξιά και δεν δουλεύει και είναι διπλό το ξενερωμα!

Κοιτα εγω εκανα παραγγελία 11 και έφυγε 27 οποτε ισως να ξεκινήσει σύντομα οσο για το Ali express είναι λογικό να ξεκινάει πιο γρήγορα μιας και ειναι σαιτ οπου έχει πολλούς διαφορετικούς πωλητές (ειναι σαν ebay).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Χρησιμοποίησε αυτό unbrick tool. Με έσωσε. Απλά θα στο γυρίσει σε 5.1.1.

 

https://forum.xda-developers.com/oneplus-6/how-to/guide-mega-unbrick-guide-hard-bricked-t3796051

 

Σε ευχαριστω πολυ .......

Oneplus 6
Link to comment
Share on other sites

Παιδες μια ερωτηση.Τοσα χρονια σε 1+ αυτο με το 6αρι και μετα πρωτη φορα το βλεπω.Τοσο καιρο λοιπον απο το 3αρι εως και το 5Τ που ειχα πριν καθε φορα που εβγαινε καποιο update ακολουθουσα την εξης διαδικασια για τερμα clean install

 

Reboot twrp

Wipe Data/cache/dalvik/system/internal

reboot twrp

flash stock oos

flash magisk

flash no_verity

flash extras...

 

και ολα πηγαιναν καλως παντα χωρις bug χωρις τιποτα.Πηγα λοιπον να ακολουθησω την ιδια διαδικασια στο 6αρι και παπαλα.μολις τα εκανα γουαιπ ολα και εκανα reboot twrp κατεληγα στο fastboot mode χωρις recovery system etc..

 

Η ερωτηση ειναι.Πλεον στο 6αρι ποιος θεωρειται ο σωστος τροπος του clean install γιατι θα ξεχασουμε και αυτα που ξεραμε :lol: ?

Στο τελευταίο update που έκανα είχα και εγώ θέμα κολλούσε στην οθόνη που λέει ότι έχω ξεκλείδωτο bootloader(ακολουθώντας τα ίδια βήματα που περιγράφεις)

Τελικά πέρασα ρομ, πέρασα magisk και δουλεύει κανονικά χωρίς το verity

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 6

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...