Jump to content

OnePlus 6


TAZ_DEV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

φιλε που ρωτησες για s9.. απάντηση θα σου δοθεί αν ξερεις τι σε ενδιαφερει... το s9 εχει καλύτερη κάμερα κ οθόνη ενω το op6 εχει πολυ καλύτερη υποστήριξη απο την εταιρεία κ το community κ δινει στην ιδια πια τιμή πολυ καλυτερα σπεκς. Η απόφαση δικη σου... (τα υπολοιπα περι αδιαφροχοποιησης, κ ασύρματης φορτισης κτλπ δε στα αναφερω καν, η καθε εταιρεία δινει τριγύρω features η oneplus δινει alert slider, dash charge κ notification led με ολη τη παλετα)

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Edited by casabel
Tech Junkie - not curable
Link to comment
Share on other sites

Πολλά παράπονα battery drain, σε χρήστες που έχουν αναβαθμίσει σε 5.1.8 σε 3/3T & 6. Σε 5/5Τ δεν έχει παρατηρηθεί κάτι.

 

Εχθές έγινε ανακοίνωση ότι εργάζονται ώστε να βγάλουν σύντομα update για να ληθεί το πρόβλημα.

 

Ενδεικτικά το Σάββατο, από πλήρη φόρτιση που είχα κάνει η μπαταρία κράτησε με το ζόρι 15,5 ώρες.

Σημειωτέον ότι έκανα όλες τις προβλεπόμενες ενέργειες με clear Cache κλπ χωρίς να ληθεί το πρόβλημα.

Το μόνο που είδα κάπως να δουλεύει είναι ότι άφησα να αδειάσει η μπαταρία μέχρι το 1%, χωρίς να επιλύει εντελώς το πρόβλημα αλλά βελτιώνοντας την κατάσταση αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι το 3,3T δεν εχουν παρει 5,1,8 αλλα 5,0,3 :P

 

5.0.3 είναι για το 3/3Τ έχεις δίκιο

Αυτοί έχουν θέμα και στο ότι δεν τους βγαίνει η ειδοποίηση όταν φτάσει η μπαταρία στο 15 %

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο παρεάκι ! Μια γρήγορη αλλα και γραφική ερώτηση θα ήθελα να κάνω στους κατόχους της συσκευής . Σκέφτομαι να προβώ στην αγορά του op6 και με ενδιαφέρει σαν παιδί και εμένα να έχει μια αξιοπρεπή camera !! Διαβάζω αρνητικά σχόλια σε ξένα forums για την καμερα του και κάπου έχω παγώσει το θεμα της αγορας του . Τοσο χαλια είναι πια σε σύγκριση με του s9 ας πουμε η του p20 pro ;;Μήπως είμαστε πολλές φορές λίγο υπερβολικοί όσον αφορά τις συγκρίσεις αυτές και αποθαρυνουμε υποψηφίους αγοραστές και κοιτάμε να τον στείλουμε σε 2-3 εταιρίες μόνο ; 2ον Συνολικά σαν συσκευή έχετε μείνει ικανοποιημένοι από την αγορα σας ;;; Σόρρυ αν βγαίνω off topic ... Ευχαριστώ προκαταβολικά !!! Edited by razorkop
Never give up
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο παρεάκι ! Μια γρήγορη αλλα και γραφική ερώτηση θα ήθελα να κάνω στους κατόχους της συσκευής . Σκέφτομαι να προβώ στην αγορά του op6 και με ενδιαφέρει σαν παιδί και εμένα να έχει μια αξιοπρεπή camera !! Διαβάζω αρνητικά σχόλια σε ξένα forums για την καμερα του και κάπου έχω παγώσει το θεμα της αγορας του . Τοσο χαλια είναι πια σε σύγκριση με του s9 ας πουμε η του p20 pro ;;Μήπως είμαστε πολλές φορές λίγο υπερβολικοί όσον αφορά τις συγκρίσεις αυτές και αποθαρυνουμε υποψηφίους αγοραστές και κοιτάμε να τον στείλουμε σε 2-3 εταιρίες μόνο ; 2ον Συνολικά σαν συσκευή έχετε μείνει ικανοποιημένοι από την αγορα σας ;;; Σόρρυ αν βγαίνω off topic ... Ευχαριστώ προκαταβολικά !!!

 

Μιλαμε για μικρες διαφορες φιλε και αποκλειστικα το βραδυ. Την ημερα ειναι στα ισια αν οχι καλυτερο απο s9

Cell phone: iPhone Xs Max 256GB

Tablet: iPad 2017 Gold 32GB

Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε για μικρες διαφορες φιλε και αποκλειστικα το βραδυ. Την ημερα ειναι στα ισια αν οχι καλυτερο απο s9
Συμφωνώ και εγώ... για να σε βοηθήσω στην επιλογή σου...

 

στις πολυ βραδυνες είναι πιο πίσω..

 

μέχρι εκεί... στις υπόλοιπες συνθήκες θα σε καλύψει..

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 6

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για να σε βοηθήσω να καταλάβεις γιατί διαφορά μιλάμε...

 

όσο μπορεί να φανεί...

 

η 1η από 1+6

 

 

 

 

67ef420847738aa048b6c6ce8f7a5393.jpgd9068c62ab778e5923325ff181042536.jpg

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 6

Edited by anergos13

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ... για να σε βοηθήσω στην επιλογή σου...

 

στις πολυ βραδυνες είναι πιο πίσω..

 

μέχρι εκεί... στις υπόλοιπες συνθήκες θα σε καλύψει..

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 6

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για να σε βοηθήσω να καταλάβεις γιατί διαφορά μιλάμε...

 

όσο μπορεί να φανεί...

 

η 1η από 1+6

 

 

 

 

67ef420847738aa048b6c6ce8f7a5393.jpgd9068c62ab778e5923325ff181042536.jpg

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 6

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις ... Η 1η είναι από one plus 6 ... Η 2η είναι και αυτή από one plus ;;;

Never give up
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις ... Η 1η είναι από one plus 6 ... Η 2η είναι και αυτή από one plus ;;;
sorry λάθος

 

1η note 8

 

2η 1+6

 

είναι απλά ενδεικτικές αφού μιλάμε για crop και συμπίεση από Tapatalk...

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 6

Edited by anergos13

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό περίπου μια εβδομάδα και έχω θέμα με το βίντεο σε εσωτερικό χώρο , μέρα με συννεφιά σε φωτεινό γενικά σπίτι η ποιότητα είναι χάλια και ειδικά σε σημεία που έχουν μαύρο φαίνεται το πιξελιασμα πολύ έντονα το παρατηρείς και στην οθόνη του κινητού αλλά αν το βάλεις σε οθόνη υπολογιστή είναι ολοφάνερο ότι πιξελιαζει. Έχει και άλλος τέτοιο θέμα ;;

Και όσο πέφτει ο φωτισμός προφανώς χειροτερεύει , στην ουσία το βίντεο είναι αξιοπρεπές σε έξωτερικο χώρο .

Επίσης νομίζω ότι στα 60 FPS μερικές φορές παραμορφώνει πράγματα όταν κίνησε και προσπαθεί να κάνει σταθεροποίηση και focus .

Έχει θέμα γενικά το βίντεο ή είναι μόνο το δικό μου ;

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Α το ξέχασα την πρώτη μέρα που ήρθε και τράβηξα το πρώτο βίντεο ενώ κατά την λήψη ήταν όλα κανονικά όταν πηγα να το δω μετά έκανε φλασιες με πράσινη εικόνα μέσα στο βίντεο καθόλη την διάρκεια του , μετά που ξανά δοκίμασα δεν το έκανε .

Link to comment
Share on other sites

Και όσο πέφτει ο φωτισμός προφανώς χειροτερεύει , στην ουσία το βίντεο είναι αξιοπρεπές σε έξωτερικο χώρο .

Επίσης νομίζω ότι στα 60 FPS μερικές φορές παραμορφώνει πράγματα όταν κίνησε και προσπαθεί να κάνει σταθεροποίηση και focus .

 

Aυτο ειναι το κακο που εχουν κανει οι ημιμαθεις youtuber και ο πολυς κοσμος που τους ακολουθει και πιστευει σαν χαύνος.

 

Βλεπω πολλα samples σε διαφορα reviews που κανουν ακριβως αυτο, παραμορφωνουν για να πετυχουν σταθεροποιηση και η κινηση ειναι τελειως 'ρομποτικη' και αφυσικη. Αυτο για μενα ειναι πολυ χειροτερο απο το να μην εχεις καθολου σταθεροποιηση.

 

Οι ημιμαθεις youtuber λοιπον τυπου mkbhd και supersaf σου λενε τι ωραια που ειναι η σταθεροποιηση και η παραμορφωση και ο ρομποτισμος παει συννεφο.

 

Αυτο κανουν και οι εταιριες, προσπαθουν να πετυχουν σταθεροποιηση αδιαφοροντας πληρως για την ποιοτητα της εικονας.

Link to comment
Share on other sites

Aυτο ειναι το κακο που εχουν κανει οι ημιμαθεις youtuber και ο πολυς κοσμος που τους ακολουθει και πιστευει σαν χαύνος.

 

Βλεπω πολλα samples σε διαφορα reviews που κανουν ακριβως αυτο, παραμορφωνουν για να πετυχουν σταθεροποιηση και η κινηση ειναι τελειως 'ρομποτικη' και αφυσικη. Αυτο για μενα ειναι πολυ χειροτερο απο το να μην εχεις καθολου σταθεροποιηση.

 

Οι ημιμαθεις youtuber λοιπον τυπου mkbhd και supersaf σου λενε τι ωραια που ειναι η σταθεροποιηση και η παραμορφωση και ο ρομποτισμος παει συννεφο.

 

Αυτο κανουν και οι εταιριες, προσπαθουν να πετυχουν σταθεροποιηση αδιαφοροντας πληρως για την ποιοτητα της εικονας.

 

Από χθες κάνω δοκιμές συνέχεια το φαινόμενο της παραμόρφωσης δεν το κάνει συνέχεια αλλά σε ένα βίντεο τραβάω τον πιτσιρικά που ανοιγοκλείνει κάτι συρτάρια από το έπιπλο της τηλεόρασης και μερικές φορές το έπιπλο σε κάποια σημεία είναι σαν να παραμορφώνεται , σαν να κουνιέται δεν μπορώ να το εξηγήσω ακριβώς , σαν να είναι από ζελέ ένα πράγμα . Το ίδιο μου έκανε σε ένα άλλο βίντεο στο πρόσωπο του παιδιού όταν γύρισε και με κοίταξε απότομα .

Δεν το κάνει ποτέ στα 30FPS, και σκέφτομαι μήπως φταίει το eis γιατί αν θυμάμαι καλά στα 60 χρησιμοποιεί μόνο αυτό .

Αυτό που δεν κατάλαβα έτσι πως το γράφεις είναι αν το θέμα είναι της OP μόνο ή το έχουν γενικά όλες οι εταιρίες .

Επισης αυτό το πιξελιασμα με το που πέσει λίγο ο φωτισμός σε οτιδήποτε εχει μαύρο χρώμα είναι φυσιολογικό ; μιλάμε στο υπολογιστή όταν τς βλέπω είναι αίσχος , αντίστοιχα βίντεο από YouTube που έβλεπα στο pc δεν ήταν έτσι

Edited by Luz
Link to comment
Share on other sites

Από χθες κάνω δοκιμές συνέχεια το φαινόμενο της παραμόρφωσης δεν το κάνει συνέχεια αλλά σε ένα βίντεο τραβάω τον πιτσιρικά που ανοιγοκλείνει κάτι συρτάρια από το έπιπλο της τηλεόρασης και μερικές φορές το έπιπλο σε κάποια σημεία είναι σαν να παραμορφώνεται , σαν να κουνιέται δεν μπορώ να το εξηγήσω ακριβώς , σαν να είναι από ζελέ ένα πράγμα . Το ίδιο μου έκανε σε ένα άλλο βίντεο στο πρόσωπο του παιδιού όταν γύρισε και με κοίταξε απότομα .

Δεν το κάνει ποτέ στα 30FPS, και σκέφτομαι μήπως φταίει το eis γιατί αν θυμάμαι καλά στα 60 χρησιμοποιεί μόνο αυτό .

Αυτό που δεν κατάλαβα έτσι πως το γράφεις είναι αν το θέμα είναι της OP μόνο ή το έχουν γενικά όλες οι εταιρίες .

Επισης αυτό το πιξελιασμα με το που πέσει λίγο ο φωτισμός σε οτιδήποτε εχει μαύρο χρώμα είναι φυσιολογικό ; μιλάμε στο υπολογιστή όταν τς βλέπω είναι αίσχος , αντίστοιχα βίντεο από YouTube που έβλεπα στο pc δεν ήταν έτσι

 

Έχεις περάσει την 5.1.8;

Link to comment
Share on other sites

Από χθες κάνω δοκιμές συνέχεια το φαινόμενο της παραμόρφωσης δεν το κάνει συνέχεια αλλά σε ένα βίντεο τραβάω τον πιτσιρικά που ανοιγοκλείνει κάτι συρτάρια από το έπιπλο της τηλεόρασης και μερικές φορές το έπιπλο σε κάποια σημεία είναι σαν να παραμορφώνεται , σαν να κουνιέται δεν μπορώ να το εξηγήσω ακριβώς , σαν να είναι από ζελέ ένα πράγμα . Το ίδιο μου έκανε σε ένα άλλο βίντεο στο πρόσωπο του παιδιού όταν γύρισε και με κοίταξε απότομα .

Δεν το κάνει ποτέ στα 30FPS, και σκέφτομαι μήπως φταίει το eis γιατί αν θυμάμαι καλά στα 60 χρησιμοποιεί μόνο αυτό .

Αυτό που δεν κατάλαβα έτσι πως το γράφεις είναι αν το θέμα είναι της OP μόνο ή το έχουν γενικά όλες οι εταιρίες .

Επισης αυτό το πιξελιασμα με το που πέσει λίγο ο φωτισμός σε οτιδήποτε εχει μαύρο χρώμα είναι φυσιολογικό ; μιλάμε στο υπολογιστή όταν τς βλέπω είναι αίσχος , αντίστοιχα βίντεο από YouTube που έβλεπα στο pc δεν ήταν έτσι

Στα 60 fps χρησιμοποιεί το ois... Στα 30 μόνο eis...

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο έβαλα αυτό το tempered glass... εκατσε άψογα με την μια και το touch εξαιρετικό..

Αναλογικά φτηνότερο από το original 8-9 euro το ένα και κάθεται πιθανον και καλύτερα από το original με βάση reviews που ειδα...

 

https://orzly.com/products/pro-fit-tempered-glass-screen-protector-for-oneplus-6-twin-pack

 

Έχω και ενα θέματακι που δεν ξέρω αν υπάρχει λύση...

 

με ταυτόχρονη σύνδεση ενός gear S3 και ενός ακουστικού bt ο ήχος στις κλήσεις δεν μεταφέρεται ταυτόχρονα και στα δύο (όπως πχ σε συσκευές της Samsung) ... αλλα σε ενα από τα δύο...

 

υπάρχει κάποια λύση??

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 6

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Έχω και ενα θέματακι που δεν ξέρω αν υπάρχει λύση...

 

με ταυτόχρονη σύνδεση ενός gear S3 και ενός ακουστικού bt ο ήχος στις κλήσεις δεν μεταφέρεται ταυτόχρονα και στα δύο (όπως πχ σε συσκευές της Samsung) ... αλλα σε ενα από τα δύο...

 

υπάρχει κάποια λύση??

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 6

Μην περιμένεις τέλεια συμβατότητα gear s σειρά με android εκτός Samsung.

Ένας απο τους λόγους gear s τα εχω μαύρη λίστα.(τα ειχα και το frontier και το classic και πηραν ποδι μεσα στο μήνα ακριβώς για πολλές ασυμβατότητες και bug με εκτός Sammy κινητό)

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

διαβαζω ότι η έκδοση bt του oneplus δεν δίνει ήχο ταυτόχρονα ήχο (κλήσεις) σε 2 συσκευές...

 

εγώ βλέπω ότι κάτι γίνεται με το τηλ... αφού αποσυνδέω το ένα ή το αλλο και δουλεύει...

 

βασικά και τα 2 είναι συνδεδεμένα.. αλλά το bt ακουστικο γράφει (όχι τηλ)

 

κατά αλλά το gear S3 δουλεύει μια χαρά..

da6ef78ac6e42ffd4eb5112cdacfb76a.jpg

Edited by anergos13

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα απο τα δύο πάει ο ήχος..

Στο note 8 που είχα πριν είχε dual audio επιλογή και έπαιζε και στα 2 ;)

και εγώ από n8 είχε την επιλογή.. εδώ δεν το βλέπω έλεγα μήπως υπήρχε τρόπος....

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 6

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Παρηγγειλα και εγω 1+6, με προσφορα απο gearbest (δεν ειμαι ελλαδα και εδω δεν πουλαει επισημα η Oneplus)

Hθελα διακαως το P20 Pro αλλα δεν ειμαι ετοιμος να δωσω 700€ για τηλεφωνο και να παρω συσκευη χωρις root ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις περάσει την 5.1.8;

 

Ναι την έχω περάσει έκανα και επαναφορά αλλά τίποτα .

Αυτό που λέει ο φίλος από πάνω ότι χρησιμοποιεί στα 60 το ois μήπως είναι χειρότερο και έχω θέμα με το Oisin γιατί ήλπιζαν να είναι θέμα software.

Οι φωτογραφίες είναι καλές πάντως δεν έχω θέμα μόνο το βιντεο σε χαμηλό φωτισμό φαίνεται χαλια .

Γενικά το έντονο πιξελιασμα σε σκουρόχρωμα αντικείμενα είναι φυσιολογικό ;

Κρίμα πάντως γιατι το τηλέφωνο είναι διαστημικό σε όλα τς αλλά του

Link to comment
Share on other sites

και εγώ από n8 είχε την επιλογή.. εδώ δεν το βλέπω έλεγα μήπως υπήρχε τρόπος....

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 6

Δοκίμασε εδώ;)

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=eu.darken.bluemusic

 

Θα δοκιμασω σε λιγο με Zenwatch 3 διοτι δεν θυμαμαι αν υποστηριζει dual audio μιας και μονο 1-2 φορες για δοκιμη μιλησα απο ρολοι στην αρχη που το πηρα προ 1.5 ετους.

Αλλιως 100% μιλαω μονο με bluetooth ακουστικα.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι την έχω περάσει έκανα και επαναφορά αλλά τίποτα .

Αυτό που λέει ο φίλος από πάνω ότι χρησιμοποιεί στα 60 το ois μήπως είναι χειρότερο και έχω θέμα με το Oisin γιατί ήλπιζαν να είναι θέμα software.

Οι φωτογραφίες είναι καλές πάντως δεν έχω θέμα μόνο το βιντεο σε χαμηλό φωτισμό φαίνεται χαλια .

Γενικά το έντονο πιξελιασμα σε σκουρόχρωμα αντικείμενα είναι φυσιολογικό ;

Κρίμα πάντως γιατι το τηλέφωνο είναι διαστημικό σε όλα τς αλλά του

Δεν ξέρω αν έχει βγει καμμιά έκδοση gcam για το OnePlus 6 να δοκιμάσεις!!

Και 'γω σε 5Τ την ίδια γνώμη περίπου είχα για το βίντεο! Σε χαμηλό φωτισμό είχα "θολωματάκια" και πιξέλιασμα! Είχα απογοητευτεί στην αρχή (ερχόμενος από Samsung)!

Βρήκα όμως μια έκδοση της gcam που μου άρεσε περισσότερο στο βίντεο! Στις φωτό χρησιμοποιώ "μαμά" κάμερα και στο βίντεο gcam!

Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα ακουγεται κανονικα απο ακουστικα ενω εχω ρολοι συνδεδεμενο.

Χτυπαει το ρολοι και ακουγεται ηχος οτι δεχομαι κληση και ειτε απαντησω απο ρολοι ειτε απο ακουστικα ειτε απο κινητο θα μιλησω με ακουστικα.

 

Αντιθετα αν ορισω να απαντησει ο ηχος κλησεις απο ρολοι τοτε μιλαω απο ρολοι.

 

Δεν βλεπω κανενα θεμα.

 

Δεν βλεπω προβλημα να μην μπορω μιλαω ταυτοχρονα και απο τα 2.

 

Τον κασκαντερ θα κανουμε.(ουτε ο Τζειμς Μποντ τα εκανε αυτα :lol:)

 

Με ενα μεσο μιλαμε συνηθως τα ακουστικα που ειναι για αυτην την δουλεια.

 

Αν θελουμε να μιλαμε απο ρολοι στις ρυθμισεις ρολογιου βαζουμε να προοωθηθει η κληση στο ρολοι οπου αυτοματα αποσυνδεεται στο ακουστικο.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

με βάση τις αναφορές εδω

 

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5/help/bluetooth-5-0-how-to-dual-audio-t3627387

 

S* has it because samsung made "its own" software for dual audio. Bluetooth 5 is not enabled until Android O. Current version of android does not support BL 5....

 

κάτι που δεν άλλαξε και στην oreo..

 

απο όσο είδα και εδώ για το mi6

 

https://forum.xda-developers.com/mi-6/help/market-phone-bluetooth-question-t3791411/post76582679#post76582679

 

δεν υπάρχει η δυνατότητα...

και η Samsung έχει σκαλίσει το λειτουργικο...

 

για αυτό και μόλις ξετικαρω...

 

την δυνατότητα τηλ κλήσεων στο ρολόι.... αυτομάτως ενεργοποιούνται στο ακουστικό και συνδέεται σωστά....

 

Με Μαμά rom δεν βλεπω δυνατότητα εκτός αν παίζεις με custom..

 

afc99b88fd8fa97ef50ebc43b87da9aa.jpg6bfe33f4b017bd232aa44a47f7dcb8ae.jpg

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 6

Edited by anergos13

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 6

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...