Jump to content

OnePlus 6


TAZ_DEV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πέρασα το official recovery και μετά magisk 16.4 αλλά όταν μπουταρε το τηλέφωνο δεν είχα ρουτ και twrp οπότε έκανα έναν οδηγό από xda. τρέχεις twrp on the fly και μέσα από εκεί φλασαρεις το official. έχω κανονικά ρουτ, xposed, gravity box, flat bar status indicator, minminguard.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Για να την κατεβάσεις με oxygen updater πρέπει να εισαι root;;

Όχι δε χρειάζεται!

Απλά σε ρουτατισμένη συσκευή σου κατεβάζει όλη τη rom και σε μη ρουταρισμένη μόνο το update.

Link to comment
Share on other sites

Το δυνάμωσαν πάρα πολύ το ηχείο η εμένα μου φαίνεται? Σε σημείο παραμορφώσης σε mp3

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το δυνάμωσαν πάρα πολύ το ηχείο η εμένα μου φαίνεται? Σε σημείο παραμορφώσης σε mp3

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τώρα που έκανε update ο ήχος κλήσης από 100 % που ειχα πριν στις ρυθμίσεις έπεσε στο 70 όποτε φαντάζομαι αύξηση 30% στην ενταση. Εμένα ακόμα με ενοχλεί γιατί είναι χάλια ήχος.

 

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το twrp on the fly? Κάποιο link για τον οδηγό;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

εδώ είσαι

https://forum.xda-developers.com/oneplus-6/how-to/guide-how-to-install-official-twrp-t3801558

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

. Εμένα ακόμα με ενοχλεί γιατί είναι χάλια ήχος.

 

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Παραμορφωμενος?

Nokia 3510-->Sony Ericsson k700-->Sony Ericsson W550i-->Sony Ericsson U1 Sation-->Lg G2-->S9+
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Διάβαζα τον οδηγό στη σελίδα του twrp για το κινητό μας και δεν έλεγε κάτι για ξεκλείδωμα bootloader, σε αντίθεση με άλλο οδηγό στο XDA. Επίσης, έχω αναβαθμίσει σε 5.1.6. θα δουλέψει το root κανονικά;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by YanniZ
Link to comment
Share on other sites

Παραμορφωμενος?
Ναι. Γενικός το ηχείοακούγεται σαν μπουκομενο

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Γενικός το ηχείοακούγεται σαν μπουκομενο

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Είναι κακής ποιότητας το ηχείο αλλιώς δεν θα έπρεπε να παραμορφώνει

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Διάβαζα τον οδηγό στη σελίδα του twrp για το κινητό μας και δεν έλεγε κάτι για ξεκλείδωμα bootloader, σε αντίθεση με άλλο οδηγό στο XDA. Επίσης, έχω αναβαθμίσει σε 5.1.6. θα δουλέψει το root κανονικά;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εννοείται πως θέλει πρώτα ξεκλείδωμα ο bootloader..λοιπόν για την 5.1.6 θέλει είπαμε πρώτα ξεκλείδωμα με fastboot..(fastboot oem unlock)

Μετά πάλι με fastboot δίνουμε την εντολή fastboot boot (το όνομα ρεκοβερυ).img

Και εφόσον το κινητό μπει στην twrp κάνουμε install zip το δεύτερο αρχειο ζιπ που κατεβασαμε.( Εννοείται πως αυτό το αρχείο το έχουμε κάνει αντιγραφή στο κινητό μας μέσα)

Εφόσον φλασαραμε και το ζιπ twrp καπάκι φλασαρουμε και το magisk 16.4 έκδοση.( Οποιαδήποτε άλλη μπορεί να πάθει bootloop το κινητό)

Reboot system

Και σε λίγα λεπτά το κινητο άνοιγει κανόνικα..

Ελπίζω να βοηθησα

Edited by STATYSS

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως θέλει πρώτα ξεκλείδωμα ο bootloader..λοιπόν για την 5.1.6 θέλει είπαμε πρώτα ξεκλείδωμα με fastboot..(fastboot oem unlock)

Μετά πάλι με fastboot δίνουμε την εντολή fastboot boot (το όνομα ρεκοβερυ).img

Και εφόσον το κινητό μπει στην twrp κάνουμε install zip το δεύτερο αρχειο ζιπ που κατεβασαμε.( Εννοείται πως αυτό το αρχείο το έχουμε κάνει αντιγραφή στο κινητό μας μέσα)

Εφόσον φλασαραμε και το ζιπ twrp καπάκι φλασαραμε και το magisk 16.4 έκδοση.( Οποιαδήποτε άλλη μπορεί να πάθει bootloop το κινητό)

Reboit system

Και σε λίγα λεπτά το κινητο άνοιγει κανόνικα..

Ελπίζω να βοηθησα

Και πολύ μάλιστα. Ίσως να πρέπει και να γίνει sticky στο πρώτο post. Ευχαριστώ πολύ.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ζητήσω μια χάρη?

Είμαι σε op5 και θεωρώ ότι έχει bug ο default Launcher αναφορικά με το display size. Δηλαδή, είτε είναι η επιλογή του display size στο default, ειτε στο small, είτε στο large, το περιεχόμενο του Launcher (το μέγεθος των εικονιδίων και τα διαστήματα) δεν αλλάζουν μέγεθος όπως θα έπρεπε. Μόνο το μέγεθος της γραμματοσειράς αλλάζει και τίποτα άλλο.

 

Το ανέφερα ως bug και μου απάντησαν ότι δήθεν είναι "by design". Αυτο φυσικά δεν είναι λογικό γιατί καταλύει την έννοια την επιλογής του μεγέθους οθόνης και φυσικά δεν συμβαίνει στο στοκ android , οπου ο launcher προσαρμοζεται καταλληλως.

Θεωρώ ότι απλά αδιαφορούν να το διορθώσουν.

 

Μπορεί κάποιος να ανεβάσει 2 screenshots από το app drawer, ένα με επιλογή μεγέθους οθόνης στο default και ένα στο small ? Για να δω αν το διόρθωσαν στο op6..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ζητήσω μια χάρη?

Είμαι σε op5 και θεωρώ ότι έχει bug ο default Launcher αναφορικά με το display size. Δηλαδή, είτε είναι η επιλογή του display size στο default, ειτε στο small, είτε στο large, το περιεχόμενο του Launcher (το μέγεθος των εικονιδίων και τα διαστήματα) δεν αλλάζουν μέγεθος όπως θα έπρεπε. Μόνο το μέγεθος της γραμματοσειράς αλλάζει και τίποτα άλλο.

 

Το ανέφερα ως bug και μου απάντησαν ότι δήθεν είναι "by design". Αυτο φυσικά δεν είναι λογικό γιατί καταλύει την έννοια την επιλογής του μεγέθους οθόνης και φυσικά δεν συμβαίνει στο στοκ android , οπου ο launcher προσαρμοζεται καταλληλως.

Θεωρώ ότι απλά αδιαφορούν να το διορθώσουν.

 

Μπορεί κάποιος να ανεβάσει 2 screenshots από το app drawer, ένα με επιλογή μεγέθους οθόνης στο default και ένα στο small ? Για να δω αν το διόρθωσαν στο op6..

 

Αυτό αλλάζει από τις ρυθμίσεις του launcher, στη διάταξη αρχικής οθόνης

Link to comment
Share on other sites

1)Παιδιά πως μπορώ να πληρώνω με το κινητό?

Έχω πιστωτική κάρτα Eurobank και την έχω βάλει μέσα στο Google όπου θεωρώ ότι είναι το Gpay

Άνοιξα το NFC και το πήγα κοντά στο pos αλλά δεν

Πρέπει να κάνω κάτι άλλο?

Edited by Kyriakox
Link to comment
Share on other sites

Αυτό αλλάζει από τις ρυθμίσεις του launcher, στη διάταξη αρχικής οθόνης

 

Οχι, ανεξάρτήτως αυτών των ρυθμίσεων, όλο το περιβάλλον του launcher πρέπει να αλλάζει όταν αλλάζει το display size. Πχ αν έχω το μέγεθος των εικονιδίων στο μεσαίο μέγεθος από τις ρυθμίσεις του launcher και επιλογή μεγέθους οθόνης στο default, αν αλλάξω το μέγεθος της οθόνης στο μικρό, τα εικονίδια πρέπει να μικρυνουν αντιστοιχως.

 

Επίσης, όταν αλλάζεις το μέγεθος οθόνης , δεν αλλάζει μόνο το μέγεθος των εικονιδίων αλλά και τα διαστήματα. Κάτι που δεν αλλάζει με τις ρυθμίσεις του launcher. Γενικά προσαρμοζεται καταλληλως όλη η οθόνη, αυτή είναι η στοκ λειτουργία.

 

Στο op6 τι ισχύει τελικά? Το διόρθωσαν? Αν είναι εύκολο να ανέβουν 2 screenshots, θα με βοηθούσε πολύ να καταλάβω :)

Link to comment
Share on other sites

1)Παιδιά πως μπορώ να πληρώνω με το κινητό?

Έχω πιστωτική κάρτα Eurobank και την έχω βάλει μέσα στο Google όπου θεωρώ ότι είναι το Gpay

Άνοιξα το NFC και το πήγα κοντά στο pos αλλά δεν

Πρέπει να κάνω κάτι άλλο?

 

2) δοκίμασα να αλλάξω το χρώμα Led παράδειγμα όταν φορτίζει σε πορτοκάλι αλλά παραμένει μπλε

Συμβαίνει και σε άλλους?

Δεν είναι διαθέσιμο ακόμα το Google pay στην Ελλάδα. Μόνο μέσω της εφαρμογής της τράπεζας και της eurobank δεν το υποστηρίζει ακόμα αποσο ξέρω.
Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

μεγάλη υπόθεση το dash charge, όχι ότι δεν το ήξερα από το 1+3 βέβαια. είχα το πρωί 10% μέχρι να ετοιμάστω να ντυθώ και να φύγω 75% που βγάζει μέρα άνετα. μισή ώρα και έβγαλες την μέρα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

μεγάλη υπόθεση το dash charge, όχι ότι δεν το ήξερα από το 1+3 βέβαια. είχα το πρωί 10% μέχρι να ετοιμάστω να ντυθώ και να φύγω 75% που βγάζει μέρα άνετα. μισή ώρα και έβγαλες την μέρα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Αργεις να ετοιμαστεις αχχαχαχα

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είχε κάποιος Note 8 να μας κάνει μια σύγκριση στις κάμερες;

Να δώσω το note για 1+6 ;;

Η κάμερα με κρατάει πίσω καθώς βγάζω τα παιδιά καθε μέρα.

Στα υπόλοιπα γουστάρω full 1+ και φλασαρισματα :)

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ καλη του 1+6 αλλα οχι σαν του Note8 η προσωπικη μου αποψη.

Αλλο ενα πλην εχει το 1+6 στην ποιοτητα της κλισης

:)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είχε κάποιος Note 8 να μας κάνει μια σύγκριση στις κάμερες;

Να δώσω το note για 1+6 ;;

Η κάμερα με κρατάει πίσω καθώς βγάζω τα παιδιά καθε μέρα.

Στα υπόλοιπα γουστάρω full 1+ και φλασαρισματα :)

 

Έχω το Note 8, και φίλος το 1+6 και μπορώ να σου πω ότι το Note 8 είναι ένα κλικ καλύτερο, ιδίως στις βραδινές... Ακόμα είναι πιο γρήγορο κατά την λήψη....Στις ημερήσιες είναι περίπου ίδιες, αν και πάλι το Note 8 δίνει λίγο καλύτερα αποτελέσματα...

Φυσικά κάποιος άλλος θα έχει ίσως διαφορετική άποψη, εγώ μιλάω πάντα αυτό που είδα...

Link to comment
Share on other sites

για την ποιότητα της κλίσης δεν ισχύει, είναι πολύ καλή, άνετα ακούει ο διπλανός τι λες. πολλές φορές το χαμηλωνω για να μην ακούνε οι άλλοι

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 6

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...