Jump to content

OnePlus 6


TAZ_DEV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν καταλαβες μαλλον. Δοκιμασανε αυτο που δοκιμασανε, ασχετα αν τους αρεσε η οχι και τωρα το πουλανε με επιπλεον καπελο.

Ειναι οι γνωστοι χομπιστες.

Για γέλια οι τύποι αλλά για μένα πολύ καλά κάνουν όταν υπάρχουν τα βοδ*α που το αγοράζουν και εις γνώση τους δίνουν και χαρτζιλίκι.

 

Send from my Galaxy S9+

Λάζαρος..

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Για γέλια οι τύποι αλλά για μένα πολύ καλά κάνουν όταν υπάρχουν τα βοδ*α που το αγοράζουν και εις γνώση τους δίνουν και χαρτζιλίκι.

 

Send from my Galaxy S9+

Λάζαρος..

τραγικοι αμφοτεροι. Εισαι μελος σε ενα φορουμ, εχεις δηλαδη τη στοιχειωδη ικανοτητα να χρησιμοποιησεις το ιντερνετ, μια αναζητηση να κανεις στο google με τη λεξη oneplus θα σε βγαλει κατευθειαν στο ελληνικο τους καταστημα.

 

τι να πεις.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα στην κοινοτητα.μηπως γνωριζει καποιοσ εαν υπαρχει η δυνατοτητα να εγκαταστησουμε εφαρμογη (πχ nextradio) για off line radio fm? ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Τα Samsung ανεβάζουν πιο ψηλά τη φωτεινότητα όταν είναι στον ήλιο, απ'ότι στο manual.

Επίσης εκτός από τη μέγιστη φωτεινότητα παίζει ρόλο και πόσο reflective είναι το panel. Αυτά τα 2 μαζί, καθορίζουν πόσο ευανάγνωστη είναι η οθόνη στον ήλιο.

 

Τιμές gsmarena:

iPhone X: 679 nits

Galaxy Note8 (max auto): 647 nits

Galaxy S9+ (max auto): 631 nits

OnePlus 5T: 437 nits

Pixel 2 XL: 420 nits

Oppo R15 pro: 410 nits (δεν έχει μετρήσει το Oneplus 6 ακόμα, αλλά έχουν το ίδιο panel).

Ένα ενδιαφέρον άρθρο από τους xda για την οθόνη του oneplus 6, με λίγα λόγια περίπου σαν το 5αρι

(oneplus 5 :448, oneplus 6 :439) με κάποιες διορθώσεις στα σημεία.

Το αξιοσημείωτο είναι ότι η οθόνη πηγαίνει πολύ παραπάνω στα επίπεδα apple και samsung

εάν ενεργοποιήσεις το high brightness mode που η oneplus το έχει ''κρύψει'' για δικούς της λόγους.

via

iphone 7 iOS 12.0
Link to comment
Share on other sites

Ένα ενδιαφέρον άρθρο από τους xda για την οθόνη του oneplus 6, με λίγα λόγια περίπου σαν το 5αρι

(oneplus 5 :448, oneplus 6 :439) με κάποιες διορθώσεις στα σημεία.

Το αξιοσημείωτο είναι ότι η οθόνη πηγαίνει πολύ παραπάνω στα επίπεδα apple και samsung

εάν ενεργοποιήσεις το high brightness mode που η oneplus το έχει ''κρύψει'' για δικούς της λόγους.

via

 

Ανέβασα και εγώ πιο πάνω τον ίδιο σύνδεσμο , το θέμα είναι γιατί δεν ενεργοποιεί το high brightness mode. Νομίζω είναι μια καλή ερώτηση για το επόμενο AMA της OP

Link to comment
Share on other sites

Αραγε για το Oneplus6 θα δουμε score απο dxomark ετσι για να εχουμε να λεμε?

Εδω καλα καλα ανακοινωθηκε το Mi8 και ηδη εβγαλαν σχετικο review/score...

Link to comment
Share on other sites

Αραγε για το Oneplus6 θα δουμε score απο dxomark ετσι για να εχουμε να λεμε?

Εδω καλα καλα ανακοινωθηκε το Mi8 και ηδη εβγαλαν σχετικο review/score...

Ξεχασε το αν δεν τους πληρώσεις δεν εχει

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ένα ενδιαφέρον άρθρο από τους xda για την οθόνη του oneplus 6, με λίγα λόγια περίπου σαν το 5αρι

(oneplus 5 :448, oneplus 6 :439) με κάποιες διορθώσεις στα σημεία.

Το αξιοσημείωτο είναι ότι η οθόνη πηγαίνει πολύ παραπάνω στα επίπεδα apple και samsung

εάν ενεργοποιήσεις το high brightness mode που η oneplus το έχει ''κρύψει'' για δικούς της λόγους.

via

 

Ωραίο το άρθρο των xda.

 

Ανέβασα και εγώ πιο πάνω τον ίδιο σύνδεσμο , το θέμα είναι γιατί δεν ενεργοποιεί το high brightness mode. Νομίζω είναι μια καλή ερώτηση για το επόμενο AMA της OP

 

Γιατί πολύ απλά θα είχες σοβαρό πλήγμα στη διάρκεια της μπαταρίας.

The OnePlus 6 was found to include high brightness mode in its display driver, which we previously measured for peak brightness. There was a clear jump in the slope of power consumption switching from peak manual brightness to high brightness mode. By measuring its power consumption, we found that it consumed 3.19 watts for a fullscreen 100% APL peak brightness of 625 cd/m², or 1.84 candelas per watt. Trending at the OnePlus 6’s usual 2.51 candelas per watt for fullscreen peak brightness, it would theoretically only take 2.34 watts to reach 625 cd/m² following the same power efficacy, but it turns out to need 36% more power to be able to drive the panel to that limit-pushing fullscreen brightness. It is a significant amount of additional power, but we do not know if it is the reason why OnePlus has decided not to include it for consumers to tap in to.

 

Αραγε για το Oneplus6 θα δουμε score απο dxomark ετσι για να εχουμε να λεμε?

Εδω καλα καλα ανακοινωθηκε το Mi8 και ηδη εβγαλαν σχετικο review/score...

 

Δεν νομίζω να δούμε review. Αν είχαν τέτοιο σκοπό, θα το είχαν κάνει μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το άρθρο των xda.

 

 

 

Γιατί πολύ απλά θα είχες σοβαρό πλήγμα στη διάρκεια της μπαταρίας.

The OnePlus 6 was found to include high brightness mode in its display driver, which we previously measured for peak brightness. There was a clear jump in the slope of power consumption switching from peak manual brightness to high brightness mode. By measuring its power consumption, we found that it consumed 3.19 watts for a fullscreen 100% APL peak brightness of 625 cd/m², or 1.84 candelas per watt. Trending at the OnePlus 6’s usual 2.51 candelas per watt for fullscreen peak brightness, it would theoretically only take 2.34 watts to reach 625 cd/m² following the same power efficacy, but it turns out to need 36% more power to be able to drive the panel to that limit-pushing fullscreen brightness. It is a significant amount of additional power, but we do not know if it is the reason why OnePlus has decided not to include it for consumers to tap in

Προφανώς το ίδιο πρόβλημα θα έχουν Samsung και Apple , έπρεπε τουλάχιστον να σου δίνουν την επιλογή .

Link to comment
Share on other sites

Οφείλω να αποκαταστήσω την τάξη και να γράψω αυτό που τελικά ισχύει.

Προ ολίγου ήμουν πάλι έξω με τον φίλο μου τον John74 και βλέπαμε την οθόνη του oneplus 6 που δεν φαινόταν σχεδόν τίποτα κάτω από τον ήλιο.

Πετάξαμε την ζελατίνα η οποία όπως φαίνεται είναι χειρίστου είδους και φθηνιάρικη και στο κινητό εμφανίζονται και απεικονίζονται όλα μια χαρά ακόμα και σε σκούρο φόντο ακόμα και σε κόντρα ήλιο. Οπότε το πρόβλημα με την απεικόνιση υπάρχει με την εργοστασιακή ζελατίνα.

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Οφείλω να αποκαταστήσω την τάξη και να γράψω αυτό που τελικά ισχύει.

Προ ολίγου ήμουν πάλι έξω με τον φίλο μου τον John74 και βλέπαμε την οθόνη του oneplus 6 που δεν φαινόταν σχεδόν τίποτα κάτω από τον ήλιο.

Πετάξαμε την ζελατίνα η οποία όπως φαίνεται είναι χειρίστου είδους και φθηνιάρικη και στο κινητό εμφανίζονται και απεικονίζονται όλα μια χαρά ακόμα και σε σκούρο φόντο ακόμα και σε κόντρα ήλιο. Οπότε το πρόβλημα με την απεικόνιση υπάρχει με την εργοστασιακή ζελατίνα.

Ωραίος , ευχαριστούμε για την ενημέρωση . Αρα πάμε για τζαμακι μπροστά .

Έχει ιδέα κανένας αν το αυθεντικό αξίζει τα 20 ευρώ που ζητάει ;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει/αναπαράξει τη φάση με την σίγαση κλήσης όταν μπει σε speaker?

iPhone 3GS - iPhone 4s - Nokia Lumia 735 - Nokia Lumia 930 - Lumia 650 - Lumia 950 XL

iPad 2 Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

Οφείλω να αποκαταστήσω την τάξη και να γράψω αυτό που τελικά ισχύει.

Προ ολίγου ήμουν πάλι έξω με τον φίλο μου τον John74 και βλέπαμε την οθόνη του oneplus 6 που δεν φαινόταν σχεδόν τίποτα κάτω από τον ήλιο.

Πετάξαμε την ζελατίνα η οποία όπως φαίνεται είναι χειρίστου είδους και φθηνιάρικη και στο κινητό εμφανίζονται και απεικονίζονται όλα μια χαρά ακόμα και σε σκούρο φόντο ακόμα και σε κόντρα ήλιο. Οπότε το πρόβλημα με την απεικόνιση υπάρχει με την εργοστασιακή ζελατίνα.

 

Ωραίος. Ευχαριστούμε για το update.

Η ζελατίνα της oneplus είναι μόνο για να σου δώσει μια μικρή προστασία μέχρι να σου ρθει το όποιο τζαμάκι παραγγείλεις.

Εγώ που δε χρησιμοποιώ τζαμάκια γενικά, την "ανέχτηκα" για 2-3 μέρες (στο 5Τ), μετά την πέταξα και ευχαριστήθηκα την οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Και 2 Ελληνικα φρεσκα reviews ενα πιο μεγαλο σε διαρκεια και υπερ αναλυτικο και ενα πιο μικρο απο UH.

 

Οπως το περιμεναμε δηλαδη η καμερα(φωτογραφια/video)ειναι σε γενικες γραμμες πολυ καλη και τιμια αλλα στις λεπτομερειες χανει απο τις γνωστες ναυαρχιδες,χωρις αυτο να σημαινει οτι επειδη ειναι χειροτερη ειναι και για τα σκουπιδια,μια χαρα ειναι.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος , ευχαριστούμε για την ενημέρωση . Αρα πάμε για τζαμακι μπροστά .

Έχει ιδέα κανένας αν το αυθεντικό αξίζει τα 20 ευρώ που ζητάει ;

 

Εαν δεν βιάζεσαι την τρίτη παραλαμβάνω και θα σου πω εάν αξίζει το τζαμακι

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν βιάζεσαι την τρίτη παραλαμβάνω και θα σου πω εάν αξίζει το τζαμακι

Δεν βιάζομαι , περιμένω να βγουν και τα ακουστικά να τα παραγγείλω μαζί .

Περιμένω εντυπώσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Έχει ιδέα κανένας αν το αυθεντικό αξίζει τα 20 ευρώ που ζητάει ;

 

Το είχα βάλει στην παραγγελία με το κινητό. Δεν το έχω τοποθετήσει αλλά επείδή το περιεργάστηκα είναι μια χαρά.

Κάποια στιγμή που θα έχω ελέυθερο χρόνο θα το τοποθετήσω.

Θέλει μία προσοχή στην τοποθέτηση. Μέσα η συσκευασία έχει ότι χρειάζεσαι ακόμα και πλαστική σπάτουλα για την τοποθέτηση.

Υπάρχουν αρκετά review γιατί υπήρχαν αρκετοί χρήστες που παραπονιούνταν ότι άφηνε φουσκάλες κλπ αλλά ήθελε καλή πίεση και υπομονή με την σπάτουλα. ;)

 

Επίσης καλό είναι η τοποθέτηση να γίνει με την θήκη πάνω στο κινητό γιατί βοηθάει όπως λένε στο κεντράρισμα

Edited by plastost
Link to comment
Share on other sites

Οφείλω να αποκαταστήσω την τάξη και να γράψω αυτό που τελικά ισχύει.

Προ ολίγου ήμουν πάλι έξω με τον φίλο μου τον John74 και βλέπαμε την οθόνη του oneplus 6 που δεν φαινόταν σχεδόν τίποτα κάτω από τον ήλιο.

Πετάξαμε την ζελατίνα η οποία όπως φαίνεται είναι χειρίστου είδους και φθηνιάρικη και στο κινητό εμφανίζονται και απεικονίζονται όλα μια χαρά ακόμα και σε σκούρο φόντο ακόμα και σε κόντρα ήλιο. Οπότε το πρόβλημα με την απεικόνιση υπάρχει με την εργοστασιακή ζελατίνα.

 

Ωραίος. Ευχαριστούμε για το update.

Η ζελατίνα της oneplus είναι μόνο για να σου δώσει μια μικρή προστασία μέχρι να σου ρθει το όποιο τζαμάκι παραγγείλεις.

Εγώ που δε χρησιμοποιώ τζαμάκια γενικά, την "ανέχτηκα" για 2-3 μέρες (στο 5Τ), μετά την πέταξα και ευχαριστήθηκα την οθόνη.

Εγω την κράτησα εως μπηκε ο Απρίλιος που ο ήλιος έγινε πιο δυνατός και χτυπάει πιο κάθετα και όντως έχει διαφορά και σε αίσθηση στην αφή και φωτεινότητα+χρώματα.

Γενικα δεν βαζω εγω γυαλι πουθενά απλα επειδη ηταν εργοστασιακή την αφησα το χειμώνα που δεν με χαλούσε λογο καιρικών συνθηκών που δεν απαιτούσε να δουλεύεις με υψηλη φωτεινότητα.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχει μπροστά εμένα είναι σαν τζάμι,όχι ζελατίνα. Αν και έχω πάρει και το τζαμακι μαζί,ακόμα δεν το έχω ανοίξει καν για να το δω

Επίσης,αυτό με την φωτεινότητα,θα βγει σίγουρα με κάποιο mod,οπότε αργά ή γρήγορα θα το δοκιμάσουμε και αυτο

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Κάτοχος του κινητού 4η μέρα. Για την ακρίβεια επέλεξα το μεγάλο (256+8) με συνοδευτικά την καρμπον θήκη και το μαμά γυαλί.

*Η οθόνη πραγματικά τα σπάει αν και παρατήρησα και εγώ πως ο αισθητήρας για την ένταση του φωτισμού τείνει στο αρκετά χαμηλό μέσα στο σπίτι αλλά εκτός με φως ηλίου-αντηλιά συμπεριφέρεται άψογα.

*Το μαμά γυαλί ειναι χοντρό με μαύρο περίγραμμα και θέλει προσοχή στην εγκατάσταση γιατί το περίγραμμα μπορεί να καλύψει και μέρος της οθόνης ή να έρθει ίσα ίσα στο λαμπτήρα ειδοποιήσεων. (καλύτερα να εγκαταστήσετε με φορεμένη τη θήκη βοηθάει στο κεντράρισμα).

* Η καρμπον θήκη αρκέτα ελαφρυά, σίγουρα δεν γλυστράει και προστατεύει το μεγαλύτερο μέρος της συσκευής.

* Το ambient mode αρκέτα βολικό και στις ειδοποιήσεις και στο περιστασιακό "σήκωμα" του κινητού.

* Ο διακόπτης σίγασης σκληρός αλλά συνηθίζεται. Καλύτερα που μεταφέρθηκε δεξιά για τους δεξιόχειρες.

* Το ηχείο όχι κάτι το εξαιρετικό και πράγματι μπορείς να το καλύψεις καταλάθος με το χέρι, αλλά αυτό ειναι και στο γούστο του καθενός. Για εμένα ειναι σε δεύτερη μοίρα γιατί χρησιμοποιώ ακουστικά. (btw συνεργάζεται καλά με τα Xiaomi HD Hybrid)

* H κάμερα είναι το κάτι άλλο. Εγώ ειμαι αρκετά ικανοποιημένος σε όλες τις λειτουργίες και ειδικά με συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Ίσως θα περίμενα και μια λειτουργία νυχτερινής λήψης για ακόμα πιο δυνατά αποτελέσματα. (Ερχόμενος από Honor σειρά είχα καλομάθει με τη συγκεκριμένη).

* Η μπαταρία βγαζει άνετα μια μέρα βαρυάς χρήσης με wifi, 4g δεδομένα και GPS . Η φόρτιση ταχύτατη πραγματικά.

* Δεν νομίζω ότι είναι εύκολο να σκαλώσει κάπου το κινητό από ταχύτητα και μνήμη.

* Το Oneplus Switch μην το δοκιμάσετε καν. Έχασα μια μέρα ολόκληρη μεταφέροντας δεδομένα και τελικά δεν πέτυχα τίποτα. Εν τέλει μετέφερα 8 χιλιαδες φωτογραφίες και 50 βίντεο από το προηγουμενο κινητό μέσω υπολογιστή. Έκανε μερικές ώρες η διαδικασία αλλά σίγουρα προτιμότερη από την εφαρμογή που προτείνει η Oneplus. Είναι ωραίο πάντως να μεταφέρεις 4 χρόνων δεδομένα-αναμνήσεις από το παλιό σου κινητό και να έχεις ακόμα 200 GB ελεύθερα, άνεση. :cool:

* Δεν προλαβαίνω να δώσω δαχτυλικό αποτύπωμα για ξεκλειδωμα, η αναγνώριση προσώπου ειναι ταχύτατη. Έχω την επιλογή κλειδώματος - ξεκλειδώματος με διπλό ταπ και βολεύει. Επειδή συζητήθηκε το θέμα ασφάλειας, δοκίμασα αρκετές περιπτώσεις αλλά ξεκλειδώνει μόνο με εμένα και ανοιχτά τα μάτια μου. Πάντως για τις σημαντικές εφαρμογές (πχ τράπεζας) προαπαιτούμενο ειναι το δαχτυλικό αποτύπωμα.

* Πλεόν έχω καταργήσει τα κουμπιά και είμαι με gestures. Από τη στιγμή που το συνηθίζεις δεν νομίζω να γυρίσεις σε κουμπιά.

 

Γενικά: Το κινητό έχει αίσθηση premium κατασκευής και λειτουργιών. Οι αδυναμίες - μειονεκτήματα είναι πραγματικά λεπτομέρειες αν αναλογιστεί κάποιος την τιμή και ό,τι ανταγωνίζεται συσκευές του χιλιάρικου. Μεγειά σε όλους τους νέους κατόχους :cool:

Link to comment
Share on other sites

Προς όσους έχουν δοκιμάσει το s9+ ( ή έστω το note 8 ) και το 6, όντως η διαφορά στη ταχύτητα της κάμερας είναι διπλάσια στο 6;

http://i67.tinypic.com/2hpit1i.png

 

επιβεβαιωνω εδω. Οχι απο s9+ αλλα απο mate 10 pro. σιγουρα πιο αργο. Προσπαθουσα χθες να βγαλω ενα σκυλο που επαιζε και χρειαστηκα 2-3 προσπαθειες. Με απενεργοποιημενο το hdr νομιζω ειναι καλυτερα τα πραγματα αλλα και παλι πιο αργο

Link to comment
Share on other sites

μου το έστειλαν χτες με dhl express παρόλο που δεν πλήρωσα έξτρα. ακόμα στην Πολωνία είναι..... πριν 3-4 μήνες το 5τ το έστειλαν Δευτέρα με ups και τρίτη το είχα χωρίς να πληρώσω έξτρα ούτε τότε. τώρα με dhl πιστεύω να έρθει μέχρι να βγει το καλοκαίρι. ξενέρωσα απίστευτα που το έστειλαν με τις χελώνες.
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

μου το έστειλαν χτες με dhl express παρόλο που δεν πλήρωσα έξτρα. ακόμα στην Πολωνία είναι..... πριν 3-4 μήνες το 5τ το έστειλαν Δευτέρα με ups και τρίτη το είχα χωρίς να πληρώσω έξτρα ούτε τότε. τώρα με dhl πιστεύω να έρθει μέχρι να βγει το καλοκαίρι. ξενέρωσα απίστευτα που το έστειλαν με τις χελώνες.

 

Με dhl express ειναι ο γρηγορος τροπος αποστολης,σε μια εργασιμη ειναι αθηνα,προφανως σ/κ να παραλαβεις απο δευτερα.

Link to comment
Share on other sites

Με dhl express ειναι ο γρηγορος τροπος αποστολης,σε μια εργασιμη ειναι αθηνα,προφανως σ/κ να παραλαβεις απο δευτερα.

 

σκεψου πως ειναι ο αργος :lol::lol::lol:

 

με ups απλο το εστειλαν δευτερα και εγω παρελαβα λευκωσια την τριτη.Τωρα εχει απο χτες για να παει απο την μια πολη στην αλλη.δεν περιμενω κατι διαφορετικο απο dhl, ειναι τραγική για αυτό και δεν πληρωσα εξπρες για να ερθει με ups αλλα ειμαι ατυχος.

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 6

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...