Jump to content

skroutz vs κωτσοβολος


cocomel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσωπικά τις περισσότερες φορές το σκρουτζ δεν είναι αξιόπιστο και γενικά το θέμα με τις εγγυήσεις είναι κάπως θολό απο ότι έχω ακούσει.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 105
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πήρε ο κουμπάρος μου προχθές κινητό από σκρουτζομαγαζο.δεν είχε ράδιο όπως έλεγε στο σάιτ.πηγε στο μαγαζί να το αλλάξει και δεν του το άλλαζαν.οταν τους είπε για το ινστιτούτο καταναλωτών του είπαν ότι μόνο τα χρήματα θα έπαιρνε πίσω αν ηθελε.πηρε πίσω τα χρήματα και πηγε σε άλλο σκρουτζομαγαζο εκεί κοντα.βρηκε.το ίδιο μοντέλο και τους ρώτησε αν έχει ράδιο.του είπαν ότι δεν γνωρίζουν.σε ερώτηση αν το αγορασει και το ανοίξει εκεί μπροστά τους και δεν έχει ράδιο,αν μπορεί να κάνει αλλαγή η να πάρει πίσω τα χρήματα του,του απάντησαν όχι.κατεληξε σε κοτσοβολο που πλήρωσε ποιο πολλά,αλλά είδε το τηλέφωνο στο σταντ και εκεί είχε ράδιο.η υπάλληλος τον διαβεβαιωσε ότι αν δεν είχε ραδιό αυτό που πηρε θα του το άλλαζαν με ίδιο μοντέλο που σίγουρα θα είχε ράδιο. Edited by spy14

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Ενα μπέρδεμα που έζησα με τις λάθος πληροφορίες που δίνει η αναζήτηση του σκρουτζ...

ζητούσα τηλεφωνο με nfc... μου έβγαλε μια λίστα που ήταν τελείως λάθος... διάλεξα ένα & ευτυχώς η αγορά έγινε σε γειτονικό κωτσοβολο, μετά όμως διαπίστωσα ότι δεν έχει nfc η συσκευή, πηγα πίσω, μου είπε η υπαλληλος οτι έπρεπε να την ρωτήσω, δικιο είχε, δέχτηκαν και μου άλλαξαν τη συσκευή άμεσα με αλλη που είχε nfc χωρίς πως και γιατί. Προσοχή λοιπόν, αν γραψετε στην αναζητηση "τηλεφωνο με nfc" αυτά που θα σας βγαλει στη λίστα δεν έχουν το τσιπακι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και βρήκα τυχαία το thread, να κανω μια ερώτηση σχετικά με κωτσοβολο αν ξέρει κανείς. Βρήκα μια qled τηλεόραση στο site του κωτσοβολου 1000ε. Γράφει ομως παραλαβή μονο απο κατάστημα. Και στα καταστήματα που το δείχνει δεν υπάρχει στην πολη μου. Παω στο κατάστημα της πόλης μου και ρωτάω πως μπορώ να το αγοράσω. Κοιτάει στον υπολογιστή του και μου λεει μονο αν πας σε ενα απο τα καταστήματα που το έχουν. Ρωτάω αν γίνεται να το πληρώσω πχ μέσω ebanking και να το παραλάβω από το κατάστημα της πόλης μου και λεει οχι. Τι γίνεται.. Μαλλον δεν θέλουν λεφτά. Πίστευα οτι για 1000€ προιον θα υπήρχε λυση. Ποσο μάλλον που στο σιτε γράφει οτι για προϊόντα πανω από 80€ στέλνουν με κουριερ και δωρεάν μεταφορικά. Ομως προφανώς ουτε αυτο ίσχυει αφου γράφει παραλαβή μονο απο κατάστημα. Στο κατάστημα της πόλης μου, μου είπαν οτι πιθανόν να είναι εκθεσιακό μοντέλο γι αυτό γράφει παραλαβή μονο απο κατάστημα... Σε αυτή την περίπτωση δε με ενδιαφέρει, αλλά ουτε αυτο το ξερω σίγουρα, ουτε με συμφέρει να παω 200χλ μακριά που είναι το ποιο κοντινό κατάστημα.. Εχει κανεις σχετική εμπειρία?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και βρήκα τυχαία το thread, να κανω μια ερώτηση σχετικά με κωτσοβολο αν ξέρει κανείς. Βρήκα μια qled τηλεόραση στο site του κωτσοβολου 1000ε. Γράφει ομως παραλαβή μονο απο κατάστημα. Και στα καταστήματα που το δείχνει δεν υπάρχει στην πολη μου. Παω στο κατάστημα της πόλης μου και ρωτάω πως μπορώ να το αγοράσω. Κοιτάει στον υπολογιστή του και μου λεει μονο αν πας σε ενα απο τα καταστήματα που το έχουν. Ρωτάω αν γίνεται να το πληρώσω πχ μέσω ebanking και να το παραλάβω από το κατάστημα της πόλης μου και λεει οχι. Τι γίνεται.. Μαλλον δεν θέλουν λεφτά. Πίστευα οτι για 1000€ προιον θα υπήρχε λυση. Ποσο μάλλον που στο σιτε γράφει οτι για προϊόντα πανω από 80€ στέλνουν με κουριερ και δωρεάν μεταφορικά. Ομως προφανώς ουτε αυτο ίσχυει αφου γράφει παραλαβή μονο απο κατάστημα. Στο κατάστημα της πόλης μου, μου είπαν οτι πιθανόν να είναι εκθεσιακό μοντέλο γι αυτό γράφει παραλαβή μονο απο κατάστημα... Σε αυτή την περίπτωση δε με ενδιαφέρει, αλλά ουτε αυτο το ξερω σίγουρα, ουτε με συμφέρει να παω 200χλ μακριά που είναι το ποιο κοντινό κατάστημα.. Εχει κανεις σχετική εμπειρία?

Ευχαριστώ.

 

Δεν θα έμπλεκα με κωτσοβολο, δεν δουλεύει τίποτα στο σύστημά τους. Δες εδώ πόσοι έχουν παράπονα https://www.skroutz.gr/m/452/Kotsovolos#shop-reviews

Link to comment
Share on other sites

Μιας και βρήκα τυχαία το thread, να κανω μια ερώτηση σχετικά με κωτσοβολο αν ξέρει κανείς. Βρήκα μια qled τηλεόραση στο site του κωτσοβολου 1000ε. Γράφει ομως παραλαβή μονο απο κατάστημα. Και στα καταστήματα που το δείχνει δεν υπάρχει στην πολη μου. Παω στο κατάστημα της πόλης μου και ρωτάω πως μπορώ να το αγοράσω. Κοιτάει στον υπολογιστή του και μου λεει μονο αν πας σε ενα απο τα καταστήματα που το έχουν. Ρωτάω αν γίνεται να το πληρώσω πχ μέσω ebanking και να το παραλάβω από το κατάστημα της πόλης μου και λεει οχι. Τι γίνεται.. Μαλλον δεν θέλουν λεφτά. Πίστευα οτι για 1000€ προιον θα υπήρχε λυση. Ποσο μάλλον που στο σιτε γράφει οτι για προϊόντα πανω από 80€ στέλνουν με κουριερ και δωρεάν μεταφορικά. Ομως προφανώς ουτε αυτο ίσχυει αφου γράφει παραλαβή μονο απο κατάστημα. Στο κατάστημα της πόλης μου, μου είπαν οτι πιθανόν να είναι εκθεσιακό μοντέλο γι αυτό γράφει παραλαβή μονο απο κατάστημα... Σε αυτή την περίπτωση δε με ενδιαφέρει, αλλά ουτε αυτο το ξερω σίγουρα, ουτε με συμφέρει να παω 200χλ μακριά που είναι το ποιο κοντινό κατάστημα.. Εχει κανεις σχετική εμπειρία?

Ευχαριστώ.

το προιον ειναι σε αλλη πολη και δεν θελουν να επιβαρυνθουν με μεταφορικα για να ερθει στη πολη σου. απλα πραγματα, ισως και για αυτο να εχει και καλυτερη τιμη. πολλες φορες το κανει αυτο. εγω παντως οτι εχω παραγγειλει απο κοτσο δεν ειχα προβλημα. και εχω κανει ηλεκτρονικες παραγγελιες καμμια 50+ . θα σου πω πχ ειχε dolce gusto λευκη στην Αρτα με 15 Ευρω!! αν ησουν αρτα η εκει κοντα την τσιμπαγες τσαμπα. στα αλλα μαγαζια ειχε μαυρες η κοκκινες στα 49!

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη τηλεόραση είναι 65 ιντσες, είναι λίγο μπέρδεμα να την παραγγείλεις απο σκρουτζ. Ασε που στο σκρουτζ έχει 150€ παραπανω. Ο κωτσοβολος θεωρητικά ειναι ποιο βολικός καθως σε περίπτωση βλάβης (θεωρητικά) το πας εκει. Αν και με αυτα που βλέπω, λογικά θα μου πουν πήγαινε τη στο κατάστημά που την αγόρασες.. (200 χιλ μακριά).

Πάντως δεν το κατάλαβαινω αυτο. Έχουν ολα τα καταστήματα κοινή αποθήκη. Όπως είπα και στον υπάλληλο, τι πρόβλημα υπάρχει να το στείλει πχ το κατάστημα Βέροιας (το ποιο κοντινό) στην κεντρική αποθήκη, και απο την κεντρική αποθήκη να μεταφέρθει στο κατάστημα Ιωαννινων ωστε να την παραλάβω απο εκει. Δεν βιαζόμουν μπορούσα να περιμένω και πρακτικά η εταιρεία δεν έχει κόστος αφου έχει φορτηγά που ετσι και αλλιως κάνουν το δρομολόγιο απο και προς την κεντρική αποθήκη τακτικα.

Μου είπε κατι παλαβά. Αν λεει είναι εκθεσιακό, δε σου αρέσει κατι και δεν την πάρεις, εγω πρέπει παλι να την ξαναστείλω πισω με την ίδια διαδικασία.. Όντως δίκιο εχει, αλλά πάλι κόστος δε θα είχαν αυτοι..

Τελος πάντων. Εγω ειχα ζεστά τα 1000 να την παραγγείλω. Αναγκαστικά θα ψάξω για κατι αλλο, απλώς δε μου φαίνεται και πολυ σοβαρος ο τρόπος με τον οποίο δουλεύουν. Καλύτερα στο site να μη βγάζει καν καποια προϊόντα αφου πρακτικά δεν μπορείς να τα πάρεις, καθως και να διευκρινίζει αν κατι είναι εκθεσιακό. Καθως κανείς δε μου λέει οτι οντως είναι, αλλά πιθανόν να είναι.. Ούτε απο την τιμή μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα οτι ειναι εκθεσιακό καθως έχει παίξει πριν λιγο καιρό ολοκαίνουρια στα 850€.. Και τώρα ειναι σε προσφορά παλι.

Σκέψου πόσοι δεν αγοράζουν τελικά για τον ίδιο λογο με εμενα, ακριβά προϊόντα..

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη τηλεόραση είναι 65 ιντσες, είναι λίγο μπέρδεμα να την παραγγείλεις απο σκρουτζ. Ασε που στο σκρουτζ έχει 150€ παραπανω. Ο κωτσοβολος θεωρητικά ειναι ποιο βολικός καθως σε περίπτωση βλάβης (θεωρητικά) το πας εκει. Αν και με αυτα που βλέπω, λογικά θα μου πουν πήγαινε τη στο κατάστημά που την αγόρασες.. (200 χιλ μακριά).

Πάντως δεν το κατάλαβαινω αυτο. Έχουν ολα τα καταστήματα κοινή αποθήκη. Όπως είπα και στον υπάλληλο, τι πρόβλημα υπάρχει να το στείλει πχ το κατάστημα Βέροιας (το ποιο κοντινό) στην κεντρική αποθήκη, και απο την κεντρική αποθήκη να μεταφέρθει στο κατάστημα Ιωαννινων ωστε να την παραλάβω απο εκει. Δεν βιαζόμουν μπορούσα να περιμένω και πρακτικά η εταιρεία δεν έχει κόστος αφου έχει φορτηγά που ετσι και αλλιως κάνουν το δρομολόγιο απο και προς την κεντρική αποθήκη τακτικα.

Μου είπε κατι παλαβά. Αν λεει είναι εκθεσιακό, δε σου αρέσει κατι και δεν την πάρεις, εγω πρέπει παλι να την ξαναστείλω πισω με την ίδια διαδικασία.. Όντως δίκιο εχει, αλλά πάλι κόστος δε θα είχαν αυτοι..

Τελος πάντων. Εγω ειχα ζεστά τα 1000 να την παραγγείλω. Αναγκαστικά θα ψάξω για κατι αλλο, απλώς δε μου φαίνεται και πολυ σοβαρος ο τρόπος με τον οποίο δουλεύουν. Καλύτερα στο site να μη βγάζει καν καποια προϊόντα αφου πρακτικά δεν μπορείς να τα πάρεις, καθως και να διευκρινίζει αν κατι είναι εκθεσιακό. Καθως κανείς δε μου λέει οτι οντως είναι, αλλά πιθανόν να είναι.. Ούτε απο την τιμή μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα οτι ειναι εκθεσιακό καθως έχει παίξει πριν λιγο καιρό ολοκαίνουρια στα 850€.. Και τώρα ειναι σε προσφορά παλι.

Σκέψου πόσοι δεν αγοράζουν τελικά για τον ίδιο λογο με εμενα, ακριβά προϊόντα..

 

Αν έχεις αμάξι πετρέλαιο πας μια βόλτα με τη γυναίκα δε θα κάψεις ούτε 50€ και βάζεις και 100€ τσέπη από το να τη πάρεις από κάπου αλλού. Μιλάς με το κατάστημα που την έχει, σου λένε ότι όντως δεν έχει ελλατωμα εξηγείς ότι θα πας 500χλμ μακριά και την παίρνεις!

Εγώ έτσι έκανα με τηλεόραση που είχε στα 70€ μια 40αρα FU και η φθηνότερη σκρουτζ ήταν 200€ νομίζω. Τελευταίο κομμάτι και εκθεσιακό. Άριστο μου είπαν, την κράτησαν και πήγα από Αθήνα Θήβα την πήρα και γύρισα, έκανα τη βόλτα ήπια τον καφέ μου και γλίτωσα και λεφτά

Link to comment
Share on other sites

Από το σάιτ στον κότσο είναι δύσκολο να βγάλεις άκρη αν είναι εκθεσιακό.πριν καιρό έψαχνα κουζίνα.οηγα σε μαγαζί και αφού είδα μια σε καλή τιμή μου είπαν ότι εκθεσιακή.στο σάιτ δεν το έγραφε.εγραφε μόνο ότι είναι σε κάποια μαγαζια.οταν τους ρώτησα αν μπορώ να την πάρω επιτοπου μου είπαν ότι επρέπε να παρει δύο βδομάδες γιατί θα πήγαινε για ένα τυπικό έλεγχο και μετά θα την έφερναν.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.. Κατάλαβα είναι λιγο μπάχαλο το σιτε του κωτσοβολου σε αυτα, αν και γενικά απ τον κωτσοβολο δεν εχω παράπονα μεχρι τωρα.

Το σκέφτομαι να παω στο κατάστημα.. Ναι ντίζελ εχω, αλλα εχει και διόδια.. :lol: Βασικά ποιο πολυ βαριέμαι να παω ειδικά γι αυτό, αλλά θα το σκεφτώ.. Όντως η λυση είναι να παρω τηλ πρώτα να ρωτήσω αν είναι εκθεσιακό μη παω άδικα ..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
Ο Κωτσόβολος γενικά είναι ακριβός και οι εκπτώσεις που κάνει, απλά δεν είναι εκπτώσεις!
Εχει ίδιες τιμές με τους "άλλους" μεγάλους, αλλά αν παρακολουθείς προϊόντα, που κ που τα βάζει σε τιμές σοκ!!

Πχ. μελάνια εκτυπωτή hp, (8€,σε σκρουτζομαγαζα 11 κ στους μεγάλους 13€). Αρκεί να τα παρακολουθείς

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Εχει ίδιες τιμές με τους "άλλους" μεγάλους, αλλά αν παρακολουθείς προϊόντα, που κ που τα βάζει σε τιμές σοκ!!

Πχ. μελάνια εκτυπωτή hp, (8€,σε σκρουτζομαγαζα 11 κ στους μεγάλους 13€). Αρκεί να τα παρακολουθείς

 

Συμφωνώ απόλυτα. Έχω πάρει αρκετά προϊόντα από κινητά μέχρι ψυγεία κτλ σε τιμές πολύ πιο κάτω από Σκρουτζ.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνουν οι αλυσίδες τέτοιες προσφορές, έχεις και το πλεονέκτημα της διετούς εγγύησης.

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Για οτιδήποτε ακριβό....μόνο μεγάλη αλυσίδα. Όποια κι'αν είναι αυτή. Όπως είπαν και άλλοι, δύο χρόνια εγγύηση + άτοκες δόσεις.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...