Jump to content

skroutz vs κωτσοβολος


cocomel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάθε μαγαζί θέλει να πουλήσει. Εμείς κάνουμε έρευνα, σταθμίζουμε διάφορους παραμέτρους, και κάνουμε την αγορά. Όσο περισσότεροι «Κωτσόβολοι» και σκρουτζομάγαζα υπάρχουν τόσο περισσότερες επιλογές υπάρχουν.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 105
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το να έχει προωθητική ενέργεια και μετά να την επανέφερε στα προηγούμενα επίπεδα δηλαδή δεν παίζει;

 

Αν πάμε έτσι το ίδιο γίνεται και μόλις τελειώσουν οι εκπτώσεις....

 

Το μοναδικό που μπορώ να πω ότι έκανε ο Κωτσόβολος, ήταν να σου δίνει συσκευή που είτε είχε απλώς ανοιχθεί η συσκευασία είτε ήταν για επίδειξη και δεν στο ανέφεραν πιο πριν.

 

Είχε τύχει να πάρω δωρο και να είναι τα πράγματα ανακατεμένα.

Link to comment
Share on other sites

Μισο λεπτο,οι πλασματικες εκπτώσεις δεν ειναι "ελεύθερη αγορα",αλλα παρανομη πρακτικη που διώκεται απ το νομο.

Βεβαια η "ελευθερη αγορα" ανεκαθεν ηταν,ειναι και θα ειναι παντα μια απατη,αλλα αυτο δεν μπορει να αναλυθει εδω.

 

Απο τη γενικη γραμματεια καταναλωτη (ΓΓΚ):

 

Πήγα σε κατάστημα που πουλούσε ένα προϊόν με έκπτωση. Ωστόσο, είχα παρατηρήσει την τιμή του πριν τις εκπτώσεις και δεν ήταν μικρότερη.

 

Η συμπεριφορά αυτή είναι παράνομη. Αποτελεί μορφή παραπλάνησης του καταναλωτή, καθώς ο καταναλωτής ενδεχομένως να μην επέλεγε το συγκεκριμένο προϊόν, αν γνώριζε την πραγματική τιμή πριν την έκπτωση ή να μην επέλεγε τη συγκεκριμένη ποσότητα προϊόντος. Εφαρμοστέες είναι οι διατάξεις των άρθρων 9γ επ. Ν. 2251/1994.

 

Μπορείτε να απευθύνεστε για καταγγελίες στη περιφερειακή ενότητα (πρώην νομαρχία), Τμήμα Εμπορίου ή στη Δ/νση Θεσμικών Ρυθμίσεων και Εποπτείας Αγοράς Προιόντων και Υπηρεσιών της Γενικής Διεύθυνσης Προστασίας Καταναλωτή και Εποπτείας της Αγοράς.

Link to comment
Share on other sites

Μισο λεπτο,οι πλασματικες εκπτώσεις δεν ειναι "ελεύθερη αγορα",αλλα παρανομη πρακτικη που διώκεται απ το νομο.

Βεβαια η "ελευθερη αγορα" ανεκαθεν ηταν,ειναι και θα ειναι παντα μια απατη,αλλα αυτο δεν μπορει να αναλυθει εδω.

 

Απο τη γενικη γραμματεια καταναλωτη (ΓΓΚ):

 

Πήγα σε κατάστημα που πουλούσε ένα προϊόν με έκπτωση. Ωστόσο, είχα παρατηρήσει την τιμή του πριν τις εκπτώσεις και δεν ήταν μικρότερη.

 

Η συμπεριφορά αυτή είναι παράνομη. Αποτελεί μορφή παραπλάνησης του καταναλωτή, καθώς ο καταναλωτής ενδεχομένως να μην επέλεγε το συγκεκριμένο προϊόν, αν γνώριζε την πραγματική τιμή πριν την έκπτωση ή να μην επέλεγε τη συγκεκριμένη ποσότητα προϊόντος. Εφαρμοστέες είναι οι διατάξεις των άρθρων 9γ επ. Ν. 2251/1994.

 

Μπορείτε να απευθύνεστε για καταγγελίες στη περιφερειακή ενότητα (πρώην νομαρχία), Τμήμα Εμπορίου ή στη Δ/νση Θεσμικών Ρυθμίσεων και Εποπτείας Αγοράς Προιόντων και Υπηρεσιών της Γενικής Διεύθυνσης Προστασίας Καταναλωτή και Εποπτείας της Αγοράς.

 

Νομίζω δεν είναι αυτό το θέμα. Εδώ έκανε έκπτωση την Παρασκευή η οποία δεν ίσχυε την Δευτέρα. Η τιμή με το παζάρεμα ήταν υψηλότερη της Παρασκευής.

 

Εγώ προσωπικά είχα δει στο συγκεκριμένο κατάστημα ένας ssd να έχει άλλη τιμή στο site ενώ στο κατάστημα δεν αναγραφόταν να έχει έκπτωση. Το ανέφερα στον πωλητή και μου είπε ότι δεν είχαν ενημερώσει την τιμή στο ράφι, αλλά στο σύστημα ήταν ούτως ή άλλως με έκπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν είναι αυτό το θέμα. Εδώ έκανε έκπτωση την Παρασκευή η οποία δεν ίσχυε την Δευτέρα. Η τιμή με το παζάρεμα ήταν υψηλότερη της Παρασκευής.

 

Εγώ προσωπικά είχα δει στο συγκεκριμένο κατάστημα ένας ssd να έχει άλλη τιμή στο site ενώ στο κατάστημα δεν αναγραφόταν να έχει έκπτωση. Το ανέφερα στον πωλητή και μου είπε ότι δεν είχαν ενημερώσει την τιμή στο ράφι, αλλά στο σύστημα ήταν ούτως ή άλλως με έκπτωση.

 

Η τιμή της Παρασκευής δεν αναφέρθηκε ότι είχε έκπτωση. Απλά ειπώθηκε ότι ήταν 525 €.

Ήταν σε έκπτωση την Παρασκευή τελικά;

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή της Παρασκευής δεν αναφέρθηκε ότι είχε έκπτωση. Απλά ειπώθηκε ότι ήταν 525 €.

Ήταν σε έκπτωση την Παρασκευή τελικά;

Έκπτωση - προσφορά, αφου γραφει οτι την Δευτέρα πηγε στα 800+

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή της Παρασκευής δεν αναφέρθηκε ότι είχε έκπτωση. Απλά ειπώθηκε ότι ήταν 525 €.

Ήταν σε έκπτωση την Παρασκευή τελικά;

 

Ας μπουν τα screenshots για να μην ψαχνόμαστε. Πάντως υπάρχει και η περίπτωση να έχει κάνει λάθος το κατάστημα στην τιμή και απλά να την διόρθωσε μετά. Φίλος στο παρελθόν έτσι είχε προλάβει να πάρει σε πολύ καλή τιμή μια κάρτα γραφικών από τα public. Εγώ σε παρεμφερή περίπτωση είδα κινητό στο skroutz, κάνω παραγγελία και το κατάστημα την ακύρωσε χωρίς να στείλει καν ενημερωτικό mail....

Link to comment
Share on other sites

Έκπτωση - προσφορά, αφου γραφει οτι την Δευτέρα πηγε στα 800+

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Από πού συνεπάγεται ότι ήταν κάτι από αυτά; Ότι την άλλη εβδομάδα πήγε η αρχική στα 800€ για να κάνει εκπτωση? Δεν στέκει.

 

 

 

Sent from my Moto G (5S) using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι ψάχνετε τώρα? Σαββατοκύριακα συνήθως κάνει προσφορές σε ορισμένα προϊόντα ο κοτσόβολος, έρχεται ενημερωτικό email από Παρασκευή αν θυμάμαι καλά. Εννοείται τη Δευτέρα που λήγει η προσφορά θα έχουν άλλη τιμή τα προϊόντα. Επίσης κάθε τόσο βγάζει φυλλάδιο με προσφορές, εννοείται όταν λήξουν θα έχουν άλλη τιμή.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Έκπτωση - προσφορά, αφου γραφει οτι την Δευτέρα πηγε στα 800+

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

 

Δε συνεπάγεται από τα γραφόμενα κάτι τέτοιο.

 

Υπενθυμίζω τι γίνεται τη black friday σε μεγάλες αλυσίδες. Αλλάζει η αρχική τιμή και η τιμή με την "έκπτωση" είναι μεγαλύτερη από ότι η κανονική αρχική τιμή.

Link to comment
Share on other sites

ψαχνω το ΤΑΔΕ προιον... αρχισα την αναζητηση στα sites διαφορων καταστηματων με ηλεκτρικα ειδη.

Καταληγω σε συγκεκριμενο μοντελο μιας μαρκας.

Το βλεπω στο ενα site me τιμη 16,90. Σε ενα αλλο 16,50(σημερα στα 20,90). Και τα δυο κοντα στον τοπο εργασιας μου.

Προτου παω να το αγορασω μπηκα σε ενα υπερμαρκετ της Θεσσαλονικης για διάφορα ψωνια. Κανω μια βολτα στα ηλεκτρικα ειδη και το προιον που εψαχνα ηταν προσφορα στα 16 ευρω!

Μπαινω στο σκρουτζ και το συγκεκριμενο προιον το ειχε με ελάχιστη 17,80 (ΧΩΡΙΣ να υπολογιζονται μεταφορικα/αντικαταβολη/κλπ).

Δεν ειχε ουτε την ενημερωμενη τιμη γνωστης αλυσιδας με ηλεκτρικα ειδη, ουτε τη τιμη απο το αλλο πασιγνωστο πολυκαταστημα της χωρας.

Link to comment
Share on other sites

μου κάνει εντύπωση πάντως που βρίσκεται φυσιολογικό να σας κοροϊδεύουν μπροστά στα μάτια σας και να το βλέπετε φυσιολογικό και αρεστό κιόλας.

 

 

επίσης επειδή αναφέρθηκε για ήθος και νομιμότητα:

► Οι πλασματικές εκπτώσεις και προσφορές είναι παράνομες. Αποτελούν μορφή παραπλάνησης του καταναλωτή και, ως εκ τούτου, απαγορεύονται

 

 

πηγή : https://www.google.com/amp/s/www.iefimerida.gr/news/244527/synigoros-katanaloti-odigies-kai-symvoyles-gia-exypnes-agores-stis-ekptoseis-lista%3famp

Edited by vasilimertzani
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

μου κάνει εντύπωση πάντως που βρίσκεται φυσιολογικό να σας κοροϊδεύουν μπροστά στα μάτια σας και να το βλέπετε φυσιολογικό και αρεστό κιόλας.

 

Και κάπως έτσι χαλάει η αγορά

Link to comment
Share on other sites

Πάντα κάνουμε έρευνα αγοράς.

Άλλοι ψάχνουν τιμή. Άλλοι δόσεις. Άλλοι εγγύηση.

Και οι εταιρείες... μεγαλύτερο κέρδος.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πιστεύω πως είναι ανάλογα τι θες να αγοράσεις, και αν σε ενδιαφέρει να το πάρεις με άτοκες δόσεις ή με μετρητά.

 

Πάντα κάνουμε έρευνα αγοράς.

Άλλοι ψάχνουν τιμή. Άλλοι δόσεις. Άλλοι εγγύηση.

Και οι εταιρείες... μεγαλύτερο κέρδος.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Συμφωνώ απολύτως

 

Έχεις μετρητά και μπορείς να περιμένεις και καμιά εβδομάδα... σκρουτζομάγαζο

Δεν έχεις ρευστότητα, δυστηχώς πληρώνεις παραπάνω αλλά με δόσεις, το ίδιο έχει υιοθετήσει και το πλαίσιο, αγοράζουν σωρηδόν λευκές συσκεύες με δόσεις

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Μήπως η μεγάλη αυτή διαφορά σε ορισμένα σκρουτζομαγαζα έγκειται στο γνωστό κόλπο της μη απόδοσης ΦΠΑ μέσω άλλων εταιρειών σε χώρες του εξωτερικού?
Link to comment
Share on other sites

Κοτσόβολος ! Τέλος...

Ηθελα τηλ. με nfc, έκανα λάθος σε όμως αυτό που αγόρασα, το πήγα πίσω & το πήραν χωρίς 2η κουβέντα, έως 24 άτοκες δόσεις στην κάρτα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Κοτσόβολος ! Τέλος...

Ηθελα τηλ. με nfc, έκανα λάθος σε όμως αυτό που αγόρασα, το πήγα πίσω & το πήραν χωρίς 2η κουβέντα, έως 24 άτοκες δόσεις στην κάρτα κλπ.

 

Αμα δεν το έχεις ανοίξει και το πας άμεσα πίσω, για πιο λόγο ακριβώς να σου πουν κάτι;

Αυτά που θα έπρεπε να είναι αυτονόητα είναι και αυτά που μας εκπλήσουν τελικά

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Από την μία έχουμε τον skroutz με το γνωστό ιστορικό του και από την άλλη τις μεγάλες αλυσίδες που πολλά προϊόντα τα υπερ χρεώνουν. Βέβαια προφανώς υπάρχουν και καταστήματα εντός και εκτός skroutz που είναι σωστά και όσον αφορά τις τιμές και όσον αφορά την νομοθεσία...
Link to comment
Share on other sites

μιλάμε για τα σκρουτζομαγαζα λες και οι μεγάλες εταιρείες είναι κύριοι στα χρέη τους.Πολλες αλυσίδες βαρεσανε κανόνια εκατομμύριων οπότε μια και το αυτό.

Ας αναλάβει η εφορία για αυτά

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...