Jump to content

Κριτική καμερών κινητών v.2


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και άλλα κινητά φορούν τον αισθητήρα αυτό, πχ https://www.kimovil.com/en/list-smartphones-by-lens-model/sony-imx363-exmor-rs αλλά μετράει πολύ το τι φακό έχουν επάνω, τι κάνει το software και σε τι συνεισφέρει η 2η (ή και 3η) κάμερα μα βάση πάλι το software.... χαμός! :ninja:

 

Mi8/Mix 2s εχουν πολυ καλες καμερες...αλλα θα ελεγα οτι το 2s βγαινει λιγο μπροστα..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γιάννη συμφωνώ με την τοποθέτηση σου, αν έκανα ταπ θα έσωζα τα highlights και γενικά κι εγώ βλέπω καλύτερη ποιότητα στην στοκ.

 

Gemnik σωστός είσαι.. Δεν έχει κάτσει καλά η gcam στο S9 και με έψησες και μενα για πειράματα με το raw αρχείο!

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ετσι ακριβώς, η στοκ σε γενικές γραμμές είναι καλύτερη δεν άξιζει η Μοντιφικα στο σ9
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ.

Ο θόρυβος είναι αισθητά λιγότερος, τα φωτεινά σημεία όμως.... τα σκίζει.

 

Sent from my Huawei Mate 10 Pro, using Tapatalk Pro.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Μate 10 pro auto

 

Kατεβατο απο την φυση!

 

42766859490_ac34b7d6f1_c.jpgLion king by John, on Flickr

43858336844_93c829310c_c.jpgIMG_20180909_173744 by John, on Flickr

43667147515_a707020ab0_c.jpgIMG_20180909_173825 by John, on Flickr

30706306428_a036ef691c_c.jpgIMG_20180909_173847 by John, on Flickr43858354934_ea92de2dba_c.jpgIMG_20180909_173940 by John, on Flickr

43667143505_5cbe59f2fc_c.jpgIMG_20180909_175723 by John, on Flickr

x2 ZOOM

43667134215_5389d66726_c.jpgIMG_20180909_175731 by John, on Flickr

Xωρις HDR

43667129055_ce54814d38_c.jpgIMG_20180909_173639 by John, on Flickr

Mε HDR

42766854650_8efd6b7582_c.jpgIMG_20180909_173653 by John, on Flickr

 

Τεχνικα μιλωντας η φωτο με το Hdr δεν ειναι καθολου καλη.

Παρουσιαζει ολα τα γνωστα συμπτωματα των Huawei...υπερβολικο sharpening, υπερβολικο παστελ.

Αυτη επισης εχει και ατονα χρωματα

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβώς, η στοκ σε γενικές γραμμές είναι καλύτερη δεν άξιζει η Μοντιφικα στο σ9

 

Μονο σε καποια σεναρια εχεις καλυτερα αποτελεσματα και μονο στο φως της ημερας. Δεν κανει για low light καταστασεις!

 

s9 plus native camera vs gcam

 

Ιδιο tap σε ολα τα ζευγαρια

 

edit: Το hdr στην native ειναι μονιμα στο on

 

Πρωτα η native μετα η gcam

 

42782826920_8053f31698_c.jpg

20180909_200129 by Lefteris Politis - Flickr2BBcode LITE

 

43683432825_72e9593306_c.jpg

IMG_20180909_200119 by Lefteris Politis - Flickr2BBcode LITE

 

43683432505_147fcc7cb3_c.jpg

20180909_192900 by Lefteris Politis - Flickr2BBcode LITE

 

43874378144_8c0df79536_c.jpg

IMG_20180909_192851 by Lefteris Politis - Flickr2BBcode LITE

 

44593020951_212113840e_c.jpg

20180909_192553 by Lefteris Politis - Flickr2BBcode LITE

 

42782833160_cda582a272_c.jpg

IMG_20180909_192559 by Lefteris Politis - Flickr2BBcode LITE

 

42782837640_37ab0bf593_c.jpg

20180909_192137 by Lefteris Politis - Flickr2BBcode LITE

 

43874382754_76fc6c2458_c.jpg

IMG_20180909_192147 by Lefteris Politis - Flickr2BBcode LITE

Edited by polteris
Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια για επιλογή συσκευής οποίος μπορεί και θέλει......

Ευχαριστώ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7657529#

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μονο σε καποια σεναρια εχεις καλυτερα αποτελεσματα και μονο στο φως της ημερας. Δεν κανει για low light καταστασεις!

 

s9 plus native camera vs gcam

 

Ιδιο tap σε ολα τα ζευγαρια

 

Πρωτα η native μετα η gcam

 

42782826920_8053f31698_c.jpg

20180909_200129 by Lefteris Politis - Flickr2BBcode LITE

 

43683432825_72e9593306_c.jpg

IMG_20180909_200119 by Lefteris Politis - Flickr2BBcode LITE

 

43683432505_147fcc7cb3_c.jpg

20180909_192900 by Lefteris Politis - Flickr2BBcode LITE

 

43874378144_8c0df79536_c.jpg

IMG_20180909_192851 by Lefteris Politis - Flickr2BBcode LITE

 

44593020951_212113840e_c.jpg

20180909_192553 by Lefteris Politis - Flickr2BBcode LITE

 

42782833160_cda582a272_c.jpg

IMG_20180909_192559 by Lefteris Politis - Flickr2BBcode LITE

 

42782837640_37ab0bf593_c.jpg

20180909_192137 by Lefteris Politis - Flickr2BBcode LITE

 

43874382754_76fc6c2458_c.jpg

IMG_20180909_192147 by Lefteris Politis - Flickr2BBcode LITE

 

Πολυ χρησιμο και κατατοπιστικο το συγκριτικο...ευχαριστουμε.

Επιβεβαιωνει αυτα που ελεγα εδω και τοσους μηνες.

Η καμερα της Samsang εχει το γνωστο προβλημα με το overexposure.

Οπως φαινεται και στις φωτο, η στοκ καμερα εχει καψει τα παντα.

Αντιθετως το Hdr+ εσωσε τα highlights Και φωτισε σωστα τις σκιες.

Γενικα το software της Google ειναι ετη φωτος μπροστα....Hdr+ μονο

Link to comment
Share on other sites

Polteris ναι μεν το hdr+ έχει ανοίξει τις σκιές αλλά τα χρώματα μοιάζουν πολύ παρδαλά και αφύσικα. Δεν νομίζω να έβλεπε τέτοια χρώματα το μάτι σου στην πραγματικότητα.

Θα προτιμήσω την στοκ κάμερα μοιάζει πιο φυσική

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Polteris ναι μεν το hdr+ έχει ανοίξει τις σκιές αλλά τα χρώματα μοιάζουν πολύ παρδαλά και αφύσικα. Δεν νομίζω να έβλεπε τέτοια χρώματα το μάτι σου στην πραγματικότητα.

Θα προτιμήσω την στοκ κάμερα μοιάζει πιο φυσική

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Απλα εβαλα το συγκριτικο για να πειτε την γνωμη σας. Η πραγματικοτητα στο ματι ειναι καπου στη μεση. Η native camera θελει συνεχεια να ριχνεις το exposure. Νομιζω αν η sammy ενισχυσει λιγο το hdr η συσκευη θα ειναι οπως πρεπει, αλλα summy και software updates δεν πανε μαζι :) . Στο επομενο συγκριτικο θα βαλω και μια 3η φωτο με ελαφρα χαμηλωμενο exposure

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα φαίνεται να τα πηγαίνει την ημέρα Γιώργο!
Πολύ ικανοποιημένος Νίκο.

 

Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία και θέλω τα φώτα των έμπειρων εδώ μέσα. Το mi8 και το mix2s έχουν ακριβώς την ίδια κύρια κάμερα. Υποτίθεται όμως ότι το Mi 8 έχει καλύτερο δυναμικό εύρος. Θέλω λοιπόν να ρωτήσω πώς είναι δυνατόν να συμβαίνει αυτό σε δύο κάμερες που είναι ίδιες, με ίδια χαρακτηριστικά και ίδιας εταιρείας. Είναι θέμα προγράμματος επεξεργασίας για παράδειγμα;

Είναι κάτι που διορθώνετε με μια ενημέρωση ή ειναι θέμα υλικού;

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία και θέλω τα φώτα των έμπειρων εδώ μέσα. Το mi8 και το mix2s έχουν ακριβώς την ίδια κύρια κάμερα. Υποτίθεται όμως ότι το Mi 8 έχει καλύτερο δυναμικό εύρος. Θέλω λοιπόν να ρωτήσω πώς είναι δυνατόν να συμβαίνει αυτό σε δύο κάμερες που είναι ίδιες, με ίδια χαρακτηριστικά και ίδιας εταιρείας. Είναι θέμα προγράμματος επεξεργασίας για παράδειγμα;

Είναι κάτι που διορθώνετε με μια ενημέρωση ή ειναι θέμα υλικού;

 

To dynamic range εχει να κανει με τον αισθητηρα και το φακο.

Ειναι κατι που δεν μεταβαλεται...γιατι ειναι hardware

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία και θέλω τα φώτα των έμπειρων εδώ μέσα. Το mi8 και το mix2s έχουν ακριβώς την ίδια κύρια κάμερα. Υποτίθεται όμως ότι το Mi 8 έχει καλύτερο δυναμικό εύρος. Θέλω λοιπόν να ρωτήσω πώς είναι δυνατόν να συμβαίνει αυτό σε δύο κάμερες που είναι ίδιες, με ίδια χαρακτηριστικά και ίδιας εταιρείας. Είναι θέμα προγράμματος επεξεργασίας για παράδειγμα;

Είναι κάτι που διορθώνετε με μια ενημέρωση ή ειναι θέμα υλικού;

 

Ειναι μιξη και των δυο.. Το μεν hardware ειναι η βαση.. Το software κανει τα trick του για να το δειξει οσο καλυτερα γινεται.. σε πιο συντομο χρονικο διαστημα και χωρις να τραβαει υπερβολικους πορους απο τον επεξεργαστη και συναμα τη μπαταρια! Πχ το s8 plus που ειχα στα χερια μου με στοκ εφαρμογη και gcam.. με τη gcam ζεσταινοταν..αργουσε..και ετρωγε τη διπλασια μπαταρια σε σχεση με τη στοκ.

Για αυτο η google εβαλε ξεχωριστο chip μονο για την επεξεργασια της gcam. Οποτε οι εταιριες ψαχνουν το sweet spot..με διαφορα τεχνασματα η καθε μια..

Με τα xiaomi δεν ξερω τι παιζει γιατι δεν τα εχω ποιασει στα χερια μου αλλα αν οντως φορανε τον ιδιο φακο και τον ιδιο επεξεργαστη ειναι σιγουρα θεμα software.. Ειναι τοσο απλο! Μη ξεχνας ειναι και λιγοο πιο καινουριο το mi8..επρεπε να δωσουν κατι τις παραπανω και το ευκολο ειναι το software.. Το ιδιο εγινε και με s9 plus και note 9! Μια φωτο σε raw θα ηταν η πιο ευκολη αποδειξη σε αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Αν τα raw αρχεία για να ανέβουν πρέπει να γίνουν export jpeg, και προσωπική επεξεργασία σε οποιοδήποτε πρόγραμμα, είναι ψιλό άχρηστο για το νημα κατά τη γνώμη μου. Προφανώς κι αυτός που ξέρει από φωτογραφία θα τραβήξει (και) raw, αλλά μετά είναι θέμα γνώσης επεξεργασίας. Τη φωτογραφία που εγώ θα κάνω χάλια, ένας γνώστης θα την απογειώσει. Θεωρώ μέχρι manual είναι οκ αλλά μετά παραπαει σε προσωπική γνώση.
Link to comment
Share on other sites

S9

πρώτη απόπειρα RAW file

 

43691461695_5a7a903c84_c.jpg2018-09-10_10-24-15 by vasilis poun, on Flickr

Φίλε, μάλλον έπιασες φάντασμα με την φωτογραφία! :)

Αυτό που φαίνεται μπροστά απο το πρωτο αριστερά δέντρο τι είναι και που πήγε? Εξαϋλώθηκε?

 

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk Pro.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, μάλλον έπιασες φάντασμα με την φωτογραφία! :)

Αυτό που φαίνεται μπροστά απο το πρωτο αριστερά δέντρο τι είναι και που πήγε? Εξαϋλώθηκε?

 

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk Pro.

:lol::lol::lol:

πιτσιρικάς που έκανε ποδήλατο :p

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη μιας και τράβηξες manual γιατί δεν έριξες το διαφραγμα ώστε να έχεις είτε λιγότερο θόρυβο είτε ταχύτητα κλείστρου;
Link to comment
Share on other sites

S9

πρώτη απόπειρα RAW file

 

43691461695_5a7a903c84_c.jpg2018-09-10_10-24-15 by vasilis poun, on Flickr

 

Χαχαχ.. Καλως τον!

Πηγες στα δυσκολα κατευθειαν!

Πρωτη αποπειρα και νυχτα! Ωραιος!

Οι λεπτομερειες που δινει κανουν μπαμ,

Η αστοχια ξεκιναει καταρχην απο το προγραμμα.. Οχι photoshop express!

To κανονικο θελει..να σου βγαλει τις επιλογες για raw! Το express ειναι για jpeg.

Θελει προγραμμα για raw, μπορεις να το βρεις ευκολα αν δεν το εχεις! Θα δεις τεραστια διαφορα..και εγω δεν ηξερα μεχρι που μου ανοιξε τα ματια φιλος φωτογραφος. Τεχνικα θα μπορουσες να τραβηξεις με λιγοτερο iso, το μισο απο οσο εβαλες με f1.5, για αυτο εχεις θορυβο στα πολυ σκοτεινα και στα πολυ φωτεινα κατι που θα μπορουσες να φτιαξεις στο photoshop με τιμημα τη λεπτομερεια ομως. Επιτελους αρχιζουμε να ασχολουμαστε σοβαρα με τη φωτογραφια απο κινητα! Συνεχισε αγορινα! Αλλα με photoshop σε υπολογιστη η lightroom απο κινητο.. Ακομα και απο snapsheed που ειναι και δωρεαν!

Περιμενω δειγματα! Keep up!

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη μιας και τράβηξες manual γιατί δεν έριξες το διαφραγμα ώστε να έχεις είτε λιγότερο θόρυβο είτε ταχύτητα κλείστρου;

 

σκέφτηκα οτι με f 1.5 θα είχα πιο περιορισμένο εύρος πεδίου και θα είχα αλλοιώσεις στο background..

 

Χαχαχ.. Καλως τον!

Πηγες στα δυσκολα κατευθειαν!

Πρωτη αποπειρα και νυχτα! Ωραιος!

Οι λεπτομερειες που δινει κανουν μπαμ,

Η αστοχια ξεκιναει καταρχην απο το προγραμμα.. Οχι photoshop express!

To κανονικο θελει..να σου βγαλει τις επιλογες για raw! Το express ειναι για jpeg.

Θελει προγραμμα για raw, μπορεις να το βρεις ευκολα αν δεν το εχεις! Θα δεις τεραστια διαφορα..και εγω δεν ηξερα μεχρι που μου ανοιξε τα ματια φιλος φωτογραφος. Τεχνικα θα μπορουσες να τραβηξεις με λιγοτερο iso, το μισο απο οσο εβαλες με f1.5, για αυτο εχεις θορυβο στα πολυ σκοτεινα και στα πολυ φωτεινα κατι που θα μπορουσες να φτιαξεις στο photoshop με τιμημα τη λεπτομερεια ομως. Επιτελους αρχιζουμε να ασχολουμαστε σοβαρα με τη φωτογραφια απο κινητα! Συνεχισε αγορινα! Αλλα με photoshop σε υπολογιστη η lightroom απο κινητο.. Ακομα και απο snapsheed που ειναι και δωρεαν!

Περιμενω δειγματα! Keep up!

 

ευχαριστώ για τις συμβουλές φίλε.. με snapseed δοκίμασα πρώτα αλλά το αποτέλεσμα ήταν χειρότερο

θα δοκιμάσω και lightroom και θα επανέλθω :)

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Αν τα raw αρχεία για να ανέβουν πρέπει να γίνουν export jpeg, και προσωπική επεξεργασία σε οποιοδήποτε πρόγραμμα, είναι ψιλό άχρηστο για το νημα κατά τη γνώμη μου. Προφανώς κι αυτός που ξέρει από φωτογραφία θα τραβήξει (και) raw, αλλά μετά είναι θέμα γνώσης επεξεργασίας. Τη φωτογραφία που εγώ θα κάνω χάλια, ένας γνώστης θα την απογειώσει. Θεωρώ μέχρι manual είναι οκ αλλά μετά παραπαει σε προσωπική γνώση.

 

Δε γινεται ετσι.. Η επεξεργασια γινεται στο raw format και το τελικο αποτελεσμα το κανεις export σε jpeg.. Οπως το λες δεν εχει νοημα να τραβας raw..απλα επεξεργαζεσαι τη jpeg που jpeg τραβας ετσι κι αλλιως χωρις raw. Η επεξεργασια raw δεν ειναι τιποτα μαγικο..απλα επεξεργαζεσαι τη φωτο σε ολη της την αναλυση του φακου που εχεις και οχι το πετσοκομενο jpeg που περνουμε απο το software, δεν κανει μαγικα, πχ απο s7 edge raw σε p20 pro που εχω τωρα η διαφορα ειναι τουλαχιστον χαωδης! Οτι και να κανεις στην επεξεργασια! Μη νομιζεις οτι θελει και τρελες γνωσεις! Exposure..white balance.. Σκιες.. Κορεσμο και λεπτομερεια, αυτα πειραζεις απλα σε ολο το frame του φακου και ολη τη λεπτομερεια! Φαντασου εμενα στο p20 το raw ειναι 79 mb! Και το jpeg της μαμας καμερας 4-5! Το τελικο jpeg μετα την επεξεργασια ειναι γυρω στα 12. Το διπλο και βαλε σε πληροφορια! Αν σου δινει raw το κιν σου ειναι πραγματικα κριμα να περνεις λιγοτερο απο το μισο απο τη καμερα σου!

 

Οσο για το αν ειναι για το νημα η οχι..

Κριτικη καμερων κινητων λεει, νομιζω οτι για αυτο συζηταμε! Και το raw στη καμερα κινητων ειναι.. Απλα αφηνει την επεξεργασια του software απ εξω που τοσο καλα αναλυουμε ολοι και κρινουμε αλλα οταν ειναι να το κανουμε εμεις..μιλαω για την επεξεργασια που κρινουμε εδω μεσα σαν γνωστες..οπως το dynamic range ειναι χαλια..το white balance εδω το εχασε..εδω ειναι πολυ κορεσμενο και παει λεγοντας...οταν ειναι να τα πειραξουμε εμεις.. Λεμε θελει ειδικες γνωσεις και δεν ειναι για το νημα!

Προς θεου δεν το λεω ειρωνικα για σενα..απλα για να καταλαβαινουμε τι λεμε!

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν θελει παραπανω γνωσεις απο αυτες που οι περισοτεροι εδω μεσα ηδη εχουμε! Λιγο χρονο να ασχοληθεις θελει και πιστεψε με ειναι πολυ πιο ενδιαφερον να πειραματιζομαστε και να ανταλαζουμε γνωμες και να μπαινουμε πιο ουσιωδες στο κοματι φωτογραφια με κινητα απο το να τσακωνομαστε ποια εταιρια την εχει πιο μεγαλη!

Edited by Gemnik
Link to comment
Share on other sites

Δε γινεται ετσι.. Η επεξεργασια γινεται στο raw format και το τελικο αποτελεσμα το κανεις export σε jpeg.. Οπως το λες δεν εχει νοημα να τραβας raw..απλα επεξεργαζεσαι τη jpeg που jpeg τραβας ετσι κι αλλιως χωρις raw. Η επεξεργασια raw δεν ειναι τιποτα μαγικο..απλα επεξεργαζεσαι τη φωτο σε ολη της την αναλυση του φακου που εχεις και οχι το πετσοκομενο jpeg που περνουμε απο το software, δεν κανει μαγικα, πχ απο s7 edge raw σε p20 pro που εχω τωρα η διαφορα ειναι τουλαχιστον χαωδης! Οτι και να κανεις στην επεξεργασια! Μη νομιζεις οτι θελει και τρελες γνωσεις! Exposure..white balance.. Σκιες.. Κορεσμο και λεπτομερεια, αυτα πειραζεις απλα σε ολο το frame του φακου και ολη τη λεπτομερεια! Φαντασου εμενα στο p20 το raw ειναι 79 mb! Και το jpeg της μαμας καμερας 4-5! Το τελικο jpeg μετα την επεξεργασια ειναι γυρω στα 12. Το διπλο και βαλε σε πληροφορια! Αν σου δινει raw το κιν σου ειναι πραγματικα κριμα να περνεις λιγοτερο απο το μισο απο τη καμερα σου!

 

Το ξέρω φίλε μου πως πάει περίπου. Δεν είμαι κάποιος εξπέρ της επεξεργασίας, αλλά κάτι νιώθω. Και γι αυτόν ακριβώς το λόγο αναφέρω πως τα raw μπλέκουν σε υποκειμενικά μονοπάτια. Δεν πειράζεις μόνο αυτά που αναφέρεις, αλλά πολλά περισσότερα. Μπλέκεις με μάσκες, dodge and burn, επιλεκτική γενικά επεξεργασία, recovery σκιών, τοπικό contrast, sharpening, noise reduction κτλ κτλ διαφορετικά τα κάνεις όλα σούπα. Πιο εύκολο παράδειγμα τα μάτια του μοντέλου σε πορτρέτο, όπου θέλουν ξεχωριστή επεξεργασία από το δέρμα που θέλει σχεδόν τα αντίθετα.

 

Το raw έχει άπειρα πλεονεκτήματα απλά μετά θέλει και σωστή επεξεργασία. Έχεις να κάνεις με sliders που ξεφεύγουν εύκολα από το νορμάλ και γίνονται πίνακες ζωγραφικής. Οπότε δεν μπορώ να βασιστώ για μια μηχανή στο πως επεξεργαστηκε τη φώτο ο τάδε στο lightroom, αλλά θέλω τα στάνταρ κριτήρια. Μίλησες για επεξεργασία και ανέφερες snapseed, αλλά επεξεργασία δεν κάνεις "ποτέ" σε τόσο μικρή και με τόσο κορεσμένα χρώματα και έντονο contrast οθόνη.

 

Και σ όλα αυτά δεν έβαλα καν τεχνικές φωτογραφίας ώστε όταν τραβάς raw να εκμεταλλευεσαι πλήρως τον αισθητήρα (πχ exposure to the right). Όλα αυτά που λες είναι ότι πρέπει για το νημα το καλλιτεχνικό. Οπου θα θαυμάσουμε και την επεξεργασία. Εδώ νομίζω θέλει στάνταρ πράγματα ώστε να υπάρχουν κάποια αντικειμενικά κριτήρια που δεν απαιτούν γνώση επεξεργασίας, μιας και οι περισσότεροι δεν θα μπλέξουν σε τόσο βάθος.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...