Jump to content

Κριτική καμερών κινητών v.2


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το καλό με το P20 pro είναι το hardware που διαθέτει.

Θα ελπίζουμε σε ένα update που θα κάνει πιο φυσικά τα αποτελέσματά του, ή σε Mod όπως αναπτύχθηκε το HDR+ για τα qualcomm από τρίτους...

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το Ρ20 προσεγγίζει με διαφορετικό τρόπο την φωτογραφία.

Το software του φροντίζει ώστε ο χρήστης να πάρει την φωτογραφία του υπό οποιεσδήποτε συνθήκες.

Στην οθόνη του κινητού θα φαίνεται μια χαρά ακόμα και όταν το περιβάλλον είναι θεοσκοτεινο.

iPhone και HTC το πάνε πιο ρεαλιστικά ενώ το S9 νομίζω ότι το έχει πιάσει καλύτερα συνδιάζοντας και τα δύο.

 

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Στο Auto ναι... Σίγουρα δε συγκρίνεται με τα σημερινά αλλά όχι και τραγικό... Μάλλον κάτι δε κανείς καλά..

Δηλαδή αυτή που είναι Low light και indoor (απ το δικό μου Z5 compact) τη θεωρείς τραγική?

Νομίζω έχω δει και πολύ χειρότερες από καλύτερα υποτιθέμενα κινητά...

 

34209454403_d334573a3f_k.jpg2017-06-01_01-10-37 by l200kerasia, on Flickr

33086742001_a6c634d4db_k.jpg2017-03-03_12-11-48 by l200kerasia, on Flickr

Σίγουρα την έβγαλες με night mode απλά πρέπει να είσαι χειρουργός αλλιώς οι φωτογραφίες είναι blur

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα την έβγαλες με night mode απλά πρέπει να είσαι χειρουργός αλλιώς οι φωτογραφίες είναι blur

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εν τέλει τι μετράει οι δυνατότητες που έχει ένα κινητό η τι βγάζει στο Auto?

Έκανα ότι έπρεπε για να βγουν ανθρώπινες οι φωτογραφίες...

Θεωρώ ότι πρέπει να εξαντλουμε τις δυνατότητες των κινητών και όχι το βάζουμε στο Auto και ότι γίνει έγινε.. Τουλάχιστον με το Sony έτσι έχω μάθει! Σίγουρα αλλά κινητά είναι κατά πολύ καλύτερα σε όλες τις συνθήκες αλλά η λέξη τραγικό με χάλασε γιατί δεν είναι τραγικό..

Εν το μεταξύ ψάχνω μια κάπως παρόμοια φωτο του P20 με μια δικιά μου ..

Βρήκα κάτι.. Ναι είναι καλύτερο το P20 αλλά το Ζ5 δεν είναι τραγικό θεωρώ εγώ..

Βέβαια το Ζ5 είναι σε πολύ πιο σκοτεινό σημείο αλλά άμα ξέρεις μια ιδέα τη παίρνεις τι περίπου γίνεται... Δε θέλω να το παίξω έξυπνος ξέρω τι κινητό έχω όπως ξέρω το τι μπορούν να κάνουν τα καινούργια... Απλά η ισοπέδωση δεν είναι ωραίο πράγμα.. Και να πω και την αλήθεια μου κάτι Super Ουάου ακόμα δεν έχω δει.. Είναι απλά καλύτερες λόγω άλλων Software και hardware και φακών αλλά όχι και πολύ μεγάλες διαφορές..

Ζ5 compact Πάντα γνώμη μου.. Χωρίς να θέλω να την υιοθέτηση κάποιος..

29237953614_b2b3675980_k.jpgDSC_0951 by l200kerasia, on Flickr

P20

41475194294_f1683a580d_k.jpgHuawei p20 pro night (no mode) 5 by GumJd tsiglas, on Flickr

Edited by mak25

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Έχει αρχίσει να ενοχλεί αυτός ο επιθετικός υποβιβασμός του "οτιδήποτε" πέραν του u11.

 

Αφήστε παρακαλώ λίγο τις ανούσιες συγκρίσεις στην άκρη, μιας και όλοι ξέρουμε τι περίπου κάνει η κάθε συσκευή και πως το κάνει.

Τα παιδιά που μπορούν και δίνουν δείγματα των δυνατοτήτων της κάθε συσκευής βοηθάνε σε άλλη κατεύθυνση από αυτή της ανάδειξης του "βασιλιά".

 

(Βέβαια αν επιθυμία και απότερος σκοπός είναι να καταντήσει και αυτό το νήμα σαν το προηγούμενο, αλλάζει το θέμα).

 

Εκτός αυτού, κάπου μπαίνει και το προσωπικό γούστο του καθενός το οποίο δεν είναι απαραίτητο να συμπίπτει με αυτό των "ειδημόνων" του θέματος.

 

PS: Εκφράζω προσωπικές μου απόψεις, παρακολουθώ όμως το νήμα και βλέπω σχεδόν απεγνωσμένες προσπάθειες από κάποιους να πάει προς άλλη κατεύθυνση και εδώ.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Έχει αρχίσει να ενοχλεί αυτός ο επιθετικός υποβιβασμός του "οτιδήποτε" πέραν του u11.

 

]

 

φίλε μου το νήμα ονομάζεται ''κριτική καμερών''

δε νομίζω να έκανα καμια επίθεση, απλώς σχολίασα την κάμερα και είπα με επιχειρήματα για ποιο λόγο δεν τη θεωρώ την καλύτερη και τρεις φορές μπροστά απο τον ανταγωνισμό όπως ισχυρίζονται κάτοχοι του p20

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν πρέπει να γράφουμε ότι θέλουμε το z5 υπάρχει ακόμα στην οικογένεια και απλά σε indoor και lowlight είναι τραγικό

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Όπως με το huawei mate 10 pro,Που έβλεπα στα σχόλια ότι το redmi note 4 είναι ανώτερο και τέτοια :p

Πολύ καλές του p20 pro,σταθερή αξία και το u11 πολύ καλή δουλειά κάνει η HTC τον τελευταίο καιρό,αδικημένη εταιρία.

Link to comment
Share on other sites

Όπως με το huawei mate 10 pro,Που έβλεπα στα σχόλια ότι το redmi note 4 είναι ανώτερο και τέτοια :p

Πολύ καλές του p20 pro,σταθερή αξία και το u11 πολύ καλή δουλειά κάνει η HTC τον τελευταίο καιρό,αδικημένη εταιρία.

Τι σχέση έχει το σχόλιο σου με την αναφορά μου στο z5, εκτός αν εννοείς ότι έχει καλή κάμερα, επίσης δεν είδα κανέναν εδώ να γράφει ότι το mate 10 pro έχει κατώτερη κάμερα από το xiaomi που αναφέρεις

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει το σχόλιο σου με την αναφορά μου στο z5, εκτός αν εννοείς ότι έχει καλή κάμερα, επίσης δεν είδα κανέναν εδώ να γράφει ότι το mate 10 pro έχει κατώτερη κάμερα από το xiaomi που αναφέρεις

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αυτο εννοει ο γιωργος ,ναι!!Οσον αφορα το mate το ειχαν αναφερει στο νημα του mate 10 pro!! :p

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εννοει ο γιωργος ,ναι!!Οσον αφορα το mate το ειχαν αναφερει στο νημα του mate 10 pro!! :p
Αν Γιάννη θεωρεί ότι το z5 έχει καλή κάμερα τότε πάω πάσο, δεν συμφωνώ βέβαια αλλά όλες οι απόψεις δεκτές, απλά να μην δίνονται λάθος εντυπώσεις σε καινούριους χρήστες, αν και το z5 πλέον νομίζω ότι μόνο μεταχειρισμένο θα το βρει κάποιος

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εννοει ο γιωργος ,ναι!!Οσον αφορα το mate το ειχαν αναφερει στο νημα του mate 10 pro!! :p
Ο Γιάννης με συμπληρώνει

 

----- προσθήκη μηνύματος 108 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν Γιάννη θεωρεί ότι το z5 έχει καλή κάμερα τότε πάω πάσο, δεν συμφωνώ βέβαια αλλά όλες οι απόψεις δεκτές, απλά να μην δίνονται λάθος εντυπώσεις σε καινούριους χρήστες, αν και το z5 πλέον νομίζω ότι μόνο μεταχειρισμένο θα το βρει κάποιος

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όχι συμφωνώ ότι προφανώς δεν μπορεί ν συγκρίνεται το z5 με το p20 pro, και λέω ότι παρόμοια σχόλια διάβαζα και για το mate 10 pro ότι έχει απαράδεκτη κάμερα και ότι κινητά τριετίας έβγαζαν καλύτερες φωτογραφίες.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο Γιάννης με συμπληρώνει

 

----- προσθήκη μηνύματος 108 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όχι συμφωνώ ότι προφανώς δεν μπορεί ν συγκρίνεται το z5 με το p20 pro, και λέω ότι παρόμοια σχόλια διάβαζα και για το mate 10 pro ότι έχει απαράδεκτη κάμερα και ότι κινητά τριετίας έβγαζαν καλύτερες φωτογραφίες.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άρα λες ότι το z5 έχει καλή κάμερα......

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άρα λες ότι το z5 έχει καλή κάμερα......

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτό κατάλαβες;Μάλλον έτσι όπως το διατύπωσα σας μπέρδεψα, εννοώ ότι το p20 pro είναι πολύ ανώτερο, και το ίδιο είχε γίνει και με το mate 10 pro, κάποιοι είχαν πει ότι κινητά παλιοτερα κλπ έβγαζαν καλύτερες φωτογραφίες

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Giwrgos_Gk
Link to comment
Share on other sites

Αυτό κατάλαβες; χάχα

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sorry λάθος κατάλαβα

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Huawei p20 pro daylight blue sky mode

28340004968_ba2d2eaf33_n.jpgHuawei p20 pro daylight blue sky mode 1 by GumJd tsiglas, on Flickr"]28340004968_ba2d2eaf33_n.jpgHuawei p20 pro daylight blue sky mode 1 by GumJd tsiglas, on Flickr[/url]

41491892664_5d8e90f315_n.jpgHuawei p20 pro blue sky mode 2 by GumJd tsiglas, on Flickr"]41491892664_5d8e90f315_n.jpgHuawei p20 pro blue sky mode 2 by GumJd tsiglas, on Flickr[/url]

No mode

42166623772_a975902260_n.jpgHuawei p20 pro daylight no mode by GumJd tsiglas, on Flickr"]42166623772_a975902260_n.jpgHuawei p20 pro daylight no mode by GumJd tsiglas, on Flickr[/url]

Huawei p20 pro daylight no mode

40405819020_279c4c7004_n.jpgHuawei p20 pro daylight no mode by GumJd tsiglas, on Flickr"]40405819020_279c4c7004_n.jpgHuawei p20 pro daylight no mode by GumJd tsiglas, on Flickr[/url]

Huawei p20 pro daylight food mode

42166659912_36e8bba428_n.jpgHuawei p20 pro food mode by GumJd tsiglas, on Flickr"]42166659912_36e8bba428_n.jpgHuawei p20 pro food mode by GumJd tsiglas, on Flickr[/url]

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Mak25 πως την τράβηξες την συγκεκριμένη;

Εισαι μαμα;

Σε manual και night mode η κάτι άλλο;

 

Manual με Night mode! Με μαμά πάντα...

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

tsiglas η τρίτη που έβαλες μου αρέσει περισσότερο, είμαι γενικά υπερ του φυσικού αποτελέσματος αλλά αυτά ειναι γούστα του καθενός βέβαια
aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Στο Auto ναι... Σίγουρα δε συγκρίνεται με τα σημερινά αλλά όχι και τραγικό... Μάλλον κάτι δε κανείς καλά..

Δηλαδή αυτή που είναι Low light και indoor (απ το δικό μου Z5 compact) τη θεωρείς τραγική?

Νομίζω έχω δει και πολύ χειρότερες από καλύτερα υποτιθέμενα κινητά...

 

34209454403_d334573a3f_k.jpg2017-06-01_01-10-37 by l200kerasia, on Flickr

33086742001_a6c634d4db_k.jpg2017-03-03_12-11-48 by l200kerasia, on Flickr

 

Φίλε μου μην μπερδεύεσαι.. το night mode της Sony από τι βλέπω σηκώνει shutter speed μέχρι 0,8 δευτερόλεπτα, πράγμα που σημαίνει ότι χωρίς ois, που και να έχει πάλι είναι πάρα πάρα πολύ δύσκολο, η χωρίς τρίποδο Δεν βγάζεις φωτογραφία χωρις motion blur... Αν κατάλαβα καλά από τις φωτογραφίες σου είναι όλες τραβηγμένες με σταθερό κινητό και όχι στο χέρι έχω άδικο;;; Τα περισσότερα κινητά και τριετίας ακόμη με τόσο μεγάλο shutter speed που πλησιάζει τα όρια του Long exposure θα βγάζανε πάρα πολύ καλές φωτογραφίες.. Δες τους χρόνους έκθεσης του Huawei και μετά σύγκρινε..

Edited by kok1980
Link to comment
Share on other sites

Τσιγλα πολύ ωραίες αν και μπορεί να με επηρεάζει ότι έχω και huawei. Προσωπικά θα ήθελα να δω αρχικά και φωτογραφίες όπου το saturation θα το έχει στο smooth έτσι για την περιέργεια. Όσες φορές βέβαια το έβαλα, κατέληξα σε post process να ανεβάζω και πάλι τον κορεσμό, αλλά τεσπα. Έτσι για την φυσικότητα των χρωμάτων πιο πολύ. Κατά τ άλλα αυτό το πισσα σκοτάδι που γίνεται μέρα εμένα με εντυπωσιάζει. Κανένα κινητό δεν παίρνει τέτοιο αποτέλεσμα οπότε και το λίγο παραπάνω sharpening μου είναι οκ.
Link to comment
Share on other sites

Mate 10 pro auto

 

41498055844_524d806d93_c.jpgIMG_20180519_195104 by John, on Flickr

 

27348417077_436c6bd845_c.jpgIMG_20180519_195120 by John, on Flickr

 

Manual

 

42219233341_d0bd8ca631_c.jpgManual by John, on Flickr

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

Γιάννη πολύ ωραίες ομορφαίνουν το νήμα....και του Βασίλη πάντα κορυφαίες.

Επίσης η γνωστη εξάδα με τα μαλτ ουισκι πολύ καλή.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...