Jump to content

Κριτική καμερών κινητών v.2


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βασίλη, για να πάρεις το αποτέλεσμα αυτό από το U11, στο κτήριο στη θάλασσα και αλλού, έχεις τραβήξει αρκετές και κράτησες (φυσικά) την καλύτερη, ή, στις περισσοτερες περιπτώσεις τουλάχιστον, έχουν βγει μία και έξω?

 

μια κι εξω φίλε μου.. εκτός αν μπει κάτι στο πλάνο και μου το χαλάσει αλλιώς με τη μια

 

Γιάννη πολύ καλή λεπτομέρεια διατηρεί και το 2χ ζουμ του mate!

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μια κι εξω φίλε μου.. εκτός αν μπει κάτι στο πλάνο και μου το χαλάσει αλλιώς με τη μια

 

5,9 να ήταν με IR και θα το βούταγα...

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

5,9 να ήταν με IR και θα το βούταγα...

 

αν δεν καίγεσαι για υπέρυθρες τόσο πολύ χτύπα το U11+

 

HDR+

indoor

 

40358472690_d47aa387a3_c.jpg2018-05-17_10-34-07 by vasilis poun, on Flickr

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

αν δεν καίγεσαι για υπέρυθρες τόσο πολύ χτύπα το U11+

 

Ναι το ξέρω, με προβλημάτισαν αναφορές στη φωτεινότητα της οθόνης που λένε δεν έχει σχέση με του απλού 11.

Και είναι ακόμη ψηλά τιμολογιακά...

 

Θα τα δω (μάλλον) αυτό το Σάβατο και τα 2...

 

Η πιο πάνω φωτογραφία παραείναι καλή...

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

s9+

 

https://farm1.staticflickr.com/947/28295379368_73e2555777_c.jpg' alt='28295379368_73e2555777_c.jpg'>2018-05-17_02-12-22 by Spyros Bassios, on Flickr[/img]

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω, με προβλημάτισαν αναφορές στη φωτεινότητα της οθόνης που λένε δεν έχει σχέση με του απλού 11.

Και είναι ακόμη ψηλά τιμολογιακά...

 

Θα τα δω (μάλλον) αυτό το Σάβατο και τα 2...

 

Η πιο πάνω φωτογραφία παραείναι καλή...

 

Όσο αφορά την φωτεινότητα: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7567759#post7567759

Όσο αφορά τιμολογιακά ... μόνο εσύ μπορείς να ξέρεις :)

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά την φωτεινότητα: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7567759#post7567759

Όσο αφορά τιμολογιακά ... μόνο εσύ μπορείς να ξέρεις :)

 

Μακάρι να είναι έτσι γιατί πέρα από την κάμερα, η αναγνωσιμότητα στον ήλιο είναι ένα απο τα 2,3 χαρακτηριστικά που είναι deal breaker για μένα.

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Είχαμε σε ντάλα ήλιο ένα u11 και το plus . Δίπλα δίπλα . Η διαφορά ελάχιστη. Δεν ξέρω σε τι έχεις μάθει αλλά σε σύγκριση με το u11 είναι αμελητέο. Απορώ μερικές φορές με κάποια πράγματα που απλά είναι εντύπωση και μόνο η οποία αναπαράγεται έτσι αυτουσια. Δεν είναι το πιο φωτεινό στον ήλιο αλλά επουδενί deal breaker. Προσοχή μιλαω πάντα σε σχέση με το u11 και όχι με άλλες συσκευές.of topic τελος

 

Sent from my HTC U11 plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

s9+ πρεπει να εριξα εκθεση αλλα δεν το θυμαμαι!!!

 

https://farm1.staticflickr.com/832/42186522971_4da9136f63_c.jpg' alt='42186522971_4da9136f63_c.jpg'>S9+ by Spyros Bassios, on Flickr[/img]

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πεσμενη η εκθεση στο -1.2 ναι!! :)

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πεσμενη η εκθεση στο -1.2 ναι!! :)

 

Τωρα εμαθα και ποιο ειναι στο exif!!!ευχαριστω πολυ γιαννη!!

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει θαύματα δεν γίνονται. Κάπου εξαντλούνται οι δυνατότητες των κινητών και της gCam.

Οποιαδήποτε προσπάθεια του software να φωτίσει πρόσωπα που ούτε το μάτι δεν διακρίνει, καταλήγει σε hot pixels κλπ.

Τα κινητά σε παροιμίες φωτό, δεν επιδέχονται το παραμικρό ζουμ.

Επίσης το στάνταρ focal length περιορίζει πολύ την κατάσταση.

Εδώ συσκευές που θα μπορούσαν να τραβήξουν με 3Χ αλλά σε φ1.7 θα είχαν πλεονέκτημα γιατί θα περιόριζαν το πλάνο στην περιοχή που υπάρχει φως.

 

40382947380_0b56a558c3_c.jpg

U11 by Kostas kaz - Flickr2BBcode

HTC U11, undefined@4.3 mm, f1.7, 1/50s, ISO207

 

 

 

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει θαύματα δεν γίνονται. Κάπου εξαντλούνται οι δυνατότητες των κινητών και της gCam.

Οποιαδήποτε προσπάθεια του software να φωτίσει πρόσωπα που ούτε το μάτι δεν διακρίνει, καταλήγει σε hot pixels κλπ.

Τα κινητά σε παροιμίες φωτό, δεν επιδέχονται το παραμικρό ζουμ.

Επίσης το στάνταρ focal length περιορίζει πολύ την κατάσταση.

Εδώ συσκευές που θα μπορούσαν να τραβήξουν με 3Χ αλλά σε φ1.7 θα είχαν πλεονέκτημα γιατί θα περιόριζαν το πλάνο στην περιοχή που υπάρχει φως.

 

Κώστα αναφέρεσαι στη φωτογραφία που έχεις παραθέσει?

Τι άλλο περισσότερο μπορεί να περιμένει κανείς από τέτοιο σκηνικό?

Δεν νομίζω να μπορεί να αποτυπωθεί καλύτερα (κατ'ουσίαν τουλάχιστον) από κάποιο άλλο κινητό.

Εχει αποτυπώσει πολύ καλά ότι "είδε" και θα ήταν κουτό κάποιος να ψάξει λεπτομέρειες εδώ...

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Κώστα αναφέρεσαι στη φωτογραφία που έχεις παραθέσει?

Τι άλλο περισσότερο μπορεί να περιμένει κανείς από τέτοιο σκηνικό?

Δεν νομίζω να μπορεί να αποτυπωθεί καλύτερα (κατ'ουσίαν τουλάχιστον) από κάποιο άλλο κινητό.

Εχει αποτυπώσει πολύ καλά ότι "είδε" και θα ήταν κουτό κάποιος να ψάξει λεπτομέρειες εδώ...

Γι'αυτό την έβαλα. Ήθελα να δείξω τα όρια σε πραγματικά δύσκολες καταστάσεις όπου θα σηκώσεις το κινητό από το τραπέζι και θα πατήσεις για μια φωτογραφία όπως κάνει όλος ο κόσμος.

Αν υπάρχει φως, εννοείται ότι δεν υπάρχει πρόβλημα όπως φαίνεται στην παρακάτω φωτό.42150586682_cd565eff91_c.jpg

U11 by Kostas kaz - Flickr2BBcode

HTC U11, undefined@4.3 mm, f1.7, 1/14s, ISO1282

 

Οι πολυκατοικίες δεν έχουν κατοικηθεί ακόμα. Ο φωτισμός προέρχεται από τις κολόνες του δρόμου.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Να δω τι θα κάνετε - με τώρα που θα βγάλει το νέο Huawei με 4 καμερες πίσω και χωρίς νοτσς..

Ειμαι περίεργος να δω μέχρι που θα το πάει η Huawei κ πόσες κάμερες θα βάλει...

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Να δω τι θα κάνετε - με τώρα που θα βγάλει το νέο Huawei με 4 καμερες πίσω και χωρίς νοτσς..

Ειμαι περίεργος να δω μέχρι που θα το πάει η Huawei κ πόσες κάμερες θα βάλει...

 

Με το Huawei δεν έπαθα καμία πλάκα παιδιά ειλικρινά.. Έτσι είναι η είναι ιδέα μου? Νομίζω τέτοια πλάνα έχω συλλάβει και με το Ζ5 που είναι 3τιας κινητό.. Αυτή είναι η εντύπωση μου..

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Με το Huawei δεν έπαθα καμία πλάκα παιδιά ειλικρινά.. Έτσι είναι η είναι ιδέα μου? Νομίζω τέτοια πλάνα έχω συλλάβει και με το Ζ5 που είναι 3τιας κινητό.. Αυτή είναι η εντύπωση μου..
Παιδιά δεν πρέπει να γράφουμε ότι θέλουμε το z5 υπάρχει ακόμα στην οικογένεια και απλά σε indoor και lowlight είναι τραγικό

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι εντυπωσιάστηκα με τις φωτογραφίες του Ρ20, πιο πάνω. Τις βρίσκω εξαιρετικές.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι εντυπωσιάστηκα με τις φωτογραφίες του Ρ20, πιο πάνω. Τις βρίσκω εξαιρετικές.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

 

Δεν φταις εσύ...ούτε έχουν κάποιο πρόβλημα τα μάτια σου... Φταίει ότι είναι πραγματικά εξαιρετικές ;)

Στη φωτογραφία με τον κήπο ήταν τόσο σκοτεινά που δεν έβλεπα το χρώμα τον φυτών,κάτι σαν κόκκινους καρπούς που φαίνονται, τα πλακόστρωτο...Ήταν πραγματικά πολύ σκοτεινά....

Στην φωτογραφία με την ταβέρνα τα πήγε εξαιρετικά... Λευκό του πάγου φως στα δεξιά με κόκκινη led πινακίδα, πορτοκαλί φως του δρόμου στην ταβέρνα και μια σειρά πολύχρωμα φωτάκια... Όλα τα έχει αποδώσει εξαιρετικά

Στο φωτογραφείο μια ίδια κατάσταση... Δεν μπορούσα να διακρίνω τα πρόσωπα στην μεγάλη φωτογραφία, και εκεί τα πήγε εξαιρετικά και με πολύ λεπτομέρεια.

Στις φώτο με το κατάστημα ήθελα να δω πως θα αποδοσει τα χρώματα και τις λεπτομέρειες μέσα στις βιτρίνες με το πολύ έντονο λευκό φως...Ήταν αρκετά καλύτερο από αυτό που περίμενα.

Στα δρομάκια της γειτονιάς μου... Εντάξει εκεί έπαιρνε το σκοτάδι και το έκανε μέρα...

Τι να πω ξεπέρασε τις προσδοκίες μου.

Edited by tsiglas
Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

είναι ικανοποιητικές του p20 pro αλλά σε καμία περίπτωση εξαιρετικές.. έχουν λίγο αυξημένο sharpening και επιθετικό noise reduction

 

δεν μπορεί να πιάσει τη λεπτομέρεια και την απόδοση του U11

 

41304231285_ac0232c4e8_c.jpg2018-05-19_09-22-47 by vasilis poun, on Flickr

Edited by punisher24
aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν πρέπει να γράφουμε ότι θέλουμε το z5 υπάρχει ακόμα στην οικογένεια και απλά σε indoor και lowlight είναι τραγικό

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στο Auto ναι... Σίγουρα δε συγκρίνεται με τα σημερινά αλλά όχι και τραγικό... Μάλλον κάτι δε κανείς καλά..

Δηλαδή αυτή που είναι Low light και indoor (απ το δικό μου Z5 compact) τη θεωρείς τραγική?

Νομίζω έχω δει και πολύ χειρότερες από καλύτερα υποτιθέμενα κινητά...

 

34209454403_d334573a3f_k.jpg2017-06-01_01-10-37 by l200kerasia, on Flickr

33086742001_a6c634d4db_k.jpg2017-03-03_12-11-48 by l200kerasia, on Flickr

Edited by mak25

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...