Jump to content

Κριτική καμερών κινητών v.2


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Mate 10 pro Συγκριση manual vs auto low light

 

Auto

 

41872549552_85d49f3d62_c.jpgAuto by John, on Flickr

 

Manual Χερατη

 

27046854467_096b8588e2_c.jpgManual by John, on Flickr

 

Αuto

 

41198548984_c2600f4b6f_c.jpgAuto by John, on Flickr

 

Manual Χερατη

 

41198549004_ef229afe46_c.jpgManual by John, on Flickr

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Huawei mate 10 pro manual

Καλημέρα στην παρέα, υπάρχει καμία εφαρμογή για στακαρισμα φωτογραφιών;

 

41922303411_29e000a93b_c.jpg

Huawei mate 10 pro manual by [/url] - Flickr2BBcode LITE

 

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην είναι πολύ σκοτεινό πλάνο, αλλά η λεπτομέρεια, τα χρώματα, οι σκιές κλπ που έχει γράψει το U11 με hdr+, για μένα είναι ότι πιο κοντινό σε αποτέλεσμα σε σχέση με μια καλή dslr που χρησιμοποεί prime lens.

Είναι η φυσικότητα που κάνει την διαφορά καθώς το αποτέλεσμα δεν έρχεται μέσω noise reduction και λοιπές επεξεργασίες οι οποίες κάνουν τα δύσκολα σημεία να μοιάζουν με ελαιογραφία.

Δεν το λέω επειδή το έχω, αλλά από βάση αυτών που έχω δει στα πολλά τεστ που έχω κάνει σε συγκριση με την full frame D750 και φακό που κοστίζει 750€.

Εννοείται ότι η συγκριση γίνεται σε πολύ μικρό ζουμ, γιατί κανένα κινητό δεν αντέχει να συγκριθεί σε πλήρη ανάλυση.

Συμφωνω!!Μπορει να θελω να παρω το iphone x γιατι δεν με ενδιαφέρει μονο η φωτογραφία(οχι οτι δεν βγαζει εξαιρετικες φωτο το x)αλλα το u11 ειναι απο τα καλυτερα καμεροτηλεφωνα που εχω δει..Φυσικες φωτο πανω απ'ολα..Σκεψου το νεο htc τι φωτο θα βγαζει..Παντος Te_salat@ το x μπορει να μην ειναι κ το καλυτερο στην καμερα αλλα νομιζω βγαζει αρκετα φυσικες φωτο..Τι λες;

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

LG G6 hdr+

 

39981315320_975386b3ed_z.jpgIMG_20180429_030151 by Kostas Char, on Flickr

 

41746916752_bd9f67dbe0_z.jpgIMG_20180426_051355 by Kostas Char, on Flickr

 

εδώ με tap στον ουρανό για να κάνει focus στα συννεφάκια

39981326690_9ae280175c_z.jpgIMG_20180429_030553 by Kostas Char, on Flickr

 

και δύο πρωινές

41788364501_f91cce271b_z.jpgIMG_20180425_065451 by Kostas Char, on Flickr

 

39981353210_686d602b7e_z.jpgIMG_20180425_065327 by Kostas Char, on Flickr

Να πω οτι δεν μου αρεσουν θα πω ψεμματα..Παρα πολυ καλες κ πολυ καλη καμερα το lg g6 οπως ολα τα lg άλλωστε..

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσει πολυ!!Αντε κ γω μολις παρω το iphone x θα ανεβασω κ γω αν κ ειμαι λιγο ασχετος με φωτογραφία..

 

Φώτη βλέπω ότι το ποθείς τόσο καιρό...σου εύχομαι να το πάρεις να το χαρείς...είναι καταπληκτικό κινητό.

Στις ημερήσιες είναι ότι καλύτερο αυτό που βλέπεις αυτό βγαίνει....έχει κατεβάσει iso 16 με full σύννεφα. οτιδήποτε θελήσεις PM.

 

27663165228_5acdd2498f_z.jpgUntitled by Imperia V, on Flickr

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

U11

στοκ αυτόματο

 

41922477341_4dcd135314_c.jpg2018-05-06_10-20-57 by vasilis poun, on Flickr

 

Υπεροχη φωτογραφία !!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω!!Μπορει να θελω να παρω το iphone x γιατι δεν με ενδιαφέρει μονο η φωτογραφία(οχι οτι δεν βγαζει εξαιρετικες φωτο το x)αλλα το u11 ειναι απο τα καλυτερα καμεροτηλεφωνα που εχω δει..Φυσικες φωτο πανω απ'ολα..Σκεψου το νεο htc τι φωτο θα βγαζει..Παντος Te_salat@ το x μπορει να μην ειναι κ το καλυτερο στην καμερα αλλα νομιζω βγαζει αρκετα φυσικες φωτο..Τι λες;

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να πω οτι δεν μου αρεσουν θα πω ψεμματα..Παρα πολυ καλες κ πολυ καλη καμερα το lg g6 οπως ολα τα lg άλλωστε..

Φώτη το Χ στις ημερησιες αλλά και στις indoor όταν υπάρχει φυσιολογικός φωτισμός δωματίου, είναι από τα καλύτερα. Πολύ φυσικές φωτογραφίες.

Το βράδυ απλά θα επιλέγεις τα πλάνα που τραβάς.

Επίσης έχει το καλύτερο portrait mode όπου το 2Χ δουλεύει σαν πραγματικός τηλεφακός με ωραίο bokeh για κινητό αλλά και καθαρό ζουμ.

Και προ πάντως δεν θα χρειάζεται προσπάθεια για να πάρεις το μέγιστο δυνατό αποτέλεσμα.

 

Για το U11 τι να πω. Προχθές το σύγκρινα σε landscape με φως ημέρας με την D750 στην οποία φόραγα ένα παλιό φακό εποχής φιλμ 24mm f2.8, τον οποίο έχω μόνο για να τραβάω φωτό αρχιτεκτονικής σε μουσεία, εκκλησίες και γενικά κτίρια.

Σε sharpness τον κοντραρε στα ίσα σε όλο το πλάνο, εκτός ίσως από το σημείο που είχα κάνει focus με την κάμερα.

Βέβαια αν είχα χρησιμοποιήσει κάποιο συγχρονο φακό θα ήταν αλλιώς, αλλά όχι πολύ.

Δεν είναι όμως μικρό πράγμα να κοντραρει φακό που και σήμερα πωλείται στην Ελλάδα καινούργιος στα 500€.

Βεβαίως σε μια φωτογραφία δεν είναι μόνο το sharpness. O φακός της Nikon δίνει μηδενική distortion. Δηλαδή δεν παραμορφώνει τα κτίρια και δεν τα κάνει να μοιάζουν με το πύργο της πιζας, αλλά ούτε τα κεφάλια όταν τραβάμε ομαδικές φωτό όπου στα κινητά τα κεφάλια των ακριανων μοιάζουν με Άλιεν.

Επίσης σε πορτραίτο πάλι δεν κάνει το κεφάλι πιο πλατυ.

Και φυσικά σε chromatic aberration, pixel density κλπ.

 

Με λίγα λόγια σε ιδανικά πλάνα τοπίων τα κορυφαία κινητά είναι πολύ κοντά σε μία κάμερα που φορά πολύ ευρυγώνιο φακό, όσον αφορά την ευκρινεια.

Το βράδυ όμως δεν υπάρχει σύγκριση.

Συν ότι με το κινητό δεν μπορείς να πάρεις φωτογραφίες ειδικού τύπου όπως milky way, θαμπωμενο νερό σε θάλασσα και λίμνες, κλπ.

 

Για αυτό επιμένω όποιος αγαπά την φωτογραφία τόσο πολυ, ας αγοράσει μια φθηνή DSLR ας πούμε την D3400 και ένα μόνο φακό, τον 35mm f1.8 G. Θα αγαπήσει ακόμα περισσότερο την φωτογραφία και θα είναι πλήρης.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Φώτη βλέπω ότι το ποθείς τόσο καιρό...σου εύχομαι να το πάρεις να το χαρείς...είναι καταπληκτικό κινητό.

Στις ημερήσιες είναι ότι καλύτερο αυτό που βλέπεις αυτό βγαίνει....έχει κατεβάσει iso 16 με full σύννεφα. οτιδήποτε θελήσεις PM.

 

27663165228_5acdd2498f_z.jpgUntitled by Imperia V, on Flickr

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε ευχαριστω Imperia@..Μαζευω ειναι πολλα..Παντος κ το βραδυ δεν νομίζω να ξενερωσω ετσι;Οταν μπορεις βγαλε κ αλλες μου αρεσει πολυ να τις βλεπω:)

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φώτη το Χ στις ημερησιες αλλά και στις indoor όταν υπάρχει φυσιολογικός φωτισμός δωματίου, είναι από τα καλύτερα. Πολύ φυσικές φωτογραφίες.

Το βράδυ απλά θα επιλέγεις τα πλάνα που τραβάς.

Επίσης έχει το καλύτερο portrait mode όπου το 2Χ δουλεύει σαν πραγματικός τηλεφακός με ωραίο bokeh για κινητό αλλά και καθαρό ζουμ.

Και προ πάντως δεν θα χρειάζεται προσπάθεια για να πάρεις το μέγιστο δυνατό αποτέλεσμα.

 

Για το U11 τι να πω. Προχθές το σύγκρινα σε landscape με φως ημέρας με την D750 στην οποία φόραγα ένα παλιό φακό εποχής φιλμ 24mm f2.8, τον οποίο έχω μόνο για να τραβάω φωτό αρχιτεκτονικής σε μουσεία, εκκλησίες και γενικά κτίρια.

Σε sharpness τον κοντραρε στα ίσα σε όλο το πλάνο, εκτός ίσως από το σημείο που είχα κάνει focus με την κάμερα.

Βέβαια αν είχα χρησιμοποιήσει κάποιο συγχρονο φακό θα ήταν αλλιώς, αλλά όχι πολύ.

Δεν είναι όμως μικρό πράγμα να κοντραρει φακό που και σήμερα πωλείται στην Ελλάδα καινούργιος στα 500€.

Βεβαίως σε μια φωτογραφία δεν είναι μόνο το sharpness. O φακός της Nikon δίνει μηδενική distortion. Δηλαδή δεν παραμορφώνει τα κτίρια και δεν τα κάνει να μοιάζουν με το πύργο της πιζας, αλλά ούτε τα κεφάλια όταν τραβάμε ομαδικές φωτό όπου στα κινητά τα κεφάλια των ακριανων μοιάζουν με Άλιεν.

Επίσης σε πορτραίτο πάλι δεν κάνει το κεφάλι πιο πλατυ.

Και φυσικά σε chromatic aberration, pixel density κλπ.

 

Με λίγα λόγια σε ιδανικά πλάνα τοπίων τα κορυφαία κινητά είναι πολύ κοντά σε μία κάμερα που φορά πολύ ευρυγώνιο φακό, όσον αφορά την ευκρινεια.

Το βράδυ όμως δεν υπάρχει σύγκριση.

Συν ότι με το κινητό δεν μπορείς να πάρεις φωτογραφίες ειδικού τύπου όπως milky way, θαμπωμενο νερό σε θάλασσα και λίμνες, κλπ.

 

Για αυτό επιμένω όποιος αγαπά την φωτογραφία τόσο πολυ, ας αγοράσει μια φθηνή DSLR ας πούμε την D3400 και ένα μόνο φακό, τον 35mm f1.8 G. Θα αγαπήσει ακόμα περισσότερο την φωτογραφία και θα είναι πλήρης.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Να σε καλα για τις λεπτομέρειες που μας δίνεις..Οταν το εχω θα πω κ γω την γνωμη μου..Παντος θα υπαρχουν κ φωτο την νυχτα που θα βγαινουν παρα πολυ καλές ετσι;

Link to comment
Share on other sites

 

Υπεροχη φωτογραφία !!

 

να σαι καλά φίλε μου

 

Τα καλά της Gcam ακόμα και στο φτηνό Redmi Note 4. Για ένα γρήγορο μια και καλή shoot εκείνης της στιγμής χωρίς πολλά πολλά με ρυθμίσεις, μια χαρά έκανε τη δουλειά του σε τρία τέσσερα δευτερόλεπτα να βγουν σωστά χρώματα, φωτεινότητα κλπ.

 

[ig]https://farm1.staticflickr.com/865/27037184727_bb21c07d9f_c.jpg[/img]IMG_20180504_205930 by Vangelis D9, on Flickr

 

πολύ καλή.. έχεις ταυτόχρονα και τη στοκ για σύγκριση;

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Συν ότι με το κινητό δεν μπορείς να πάρεις φωτογραφίες ειδικού τύπου όπως milky way, θαμπωμενο νερό σε θάλασσα και λίμνες, κλπ.

 

Για άλλη μια φορά (στο είχα ξαναπεί/δείξει στο άλλο thread), αυτό που γράφεις δεν ισχύει.

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

LeEco LeRee Le 3 όλα στο auto, στοκ. Πώς τις βλέπετε? Γενικά περίμενα περισσότερη λεπτομέρεια για 13άρα κάμερα, το LeMax2 απ' ότι είδα έχει καλύτερη λεπτομέρεια κι ας έχει χειρότερο αισθητήρα.

 

https://ibb.co/gO0eTn

https://ibb.co/gD74uS

https://ibb.co/eAH9Tn

https://ibb.co/dwWEuS

https://ibb.co/nsU68n

https://ibb.co/kuyzTn

https://ibb.co/mZWsg7

 

κάποιο σχόλιο? πχ σε σχέση με redmi note 4 ή Nubia m2? έφτιαξα το ποστ μου τελικά (νομίζω).

Όλες οι γενικεύσεις είναι λάθος,όπως και αυτή εδώ :X
Link to comment
Share on other sites

Για άλλη μια φορά (στο είχα ξαναπεί/δείξει στο άλλο thread), αυτό που γράφεις δεν ισχύει.

 

 

 

Μπορείς να μου δώσεις το link της φωτογραφίας σου στο Flickr? Θέλω να δω τις ρυθμίσεις γιατί κατά την γνώμη μου το mode δουλεύει με επεξεργασία παρόμοια με αυτή που θα έκανα στο Photoshop για να κάνω blur το νερό.

Αυτό όμως δεν έχει καμία σχέση ούτε σε ποιότητα ούτε σε φυσικότητα με τον τρόπο που παράγεται από μια κάμερα και στην οποία απαιτείται long exposure + πολύ κλειστό διάφραγμα και φυσικά αν είναι μέρα, ND φίλτρο.

 

Άλλο το «μοιάζει με» και άλλο το «είναι».

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου δώσεις το link της φωτογραφίας σου στο Flickr? Θέλω να δω τις ρυθμίσεις γιατί κατά την γνώμη μου το mode δουλεύει με επεξεργασία παρόμοια με αυτή που θα έκανα στο Photoshop για να κάνω blur το νερό.

Αυτό όμως δεν έχει καμία σχέση ούτε σε ποιότητα ούτε σε φυσικότητα με τον τρόπο που παράγεται από μια κάμερα και στην οποία απαιτείται long exposure + πολύ κλειστό διάφραγμα και φυσικά αν είναι μέρα, ND φίλτρο.

 

Άλλο το «μοιάζει με» και άλλο το «είναι».

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Κωστα αυτη ειναι απο κινητο περασμενη και στο LR για να τη φερω εκει που θελω. Αν δεις λιγο το Flickr μου αν εξαιρεσεις τις τελευταιες 20-30 φωτογραφιε που ειναι απο μηχανη, ολα τα υπολοιπα LE ειναι με το Huawei. Δες και κρινε.

26336924868_b664167f1d_z.jpgMisty Mornings by alex-mand, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου δώσεις το link της φωτογραφίας σου στο Flickr? Θέλω να δω τις ρυθμίσεις γιατί κατά την γνώμη μου το mode δουλεύει με επεξεργασία παρόμοια με αυτή που θα έκανα στο Photoshop για να κάνω blur το νερό.

Αυτό όμως δεν έχει καμία σχέση ούτε σε ποιότητα ούτε σε φυσικότητα με τον τρόπο που παράγεται από μια κάμερα και στην οποία απαιτείται long exposure + πολύ κλειστό διάφραγμα και φυσικά αν είναι μέρα, ND φίλτρο.

 

Άλλο το «μοιάζει με» και άλλο το «είναι».

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Μα με ND φιλτρο τις εβγαλα. Δεν είναι mode. Είναι hardware. Και για να μη ψαξω στο google αντιστοιχες, θα ανεβάσω ξανά δικές μου.

Βασικά είχαμε αναφερθεί σε αρκετά μεγάλη έκταση στο "καλλιτεχνικό" νήμα πάνω στο θέμα αυτό.

 

υπ όψην, είναι μία λήψη η κάθε φωτο. Διαρκειας 3.4'' χωρίς καμία επεξεργασία.

 

 

Πριν λίγες ημέρες. Απαρχή ήταν πάλι ένα σχόλιό σου πως τα κινητά δεν μπορούν να βγάλουν blurry νερά κλπ κλπ

 

Απορώ πως δεν το είδες. Αν θες ανάτρεξε εκεί αν και θα τις ξανα-μανα-ανεβάσω και εδώ.

Είναι παλιές (ακόμα καλύτερα για το point μου). Δυσυυχώς δεν ασχολήθηκα από τότε με ανάλογο θέμα, αν και σίγουρα θα έπρεπε γιατί μου αρέσει πολύ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 80 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

28879390254_16f0bbc0ce_k.jpg2016-09-06-9269 by thePRODIGY, on Flickr

 

28879381354_01fa9f6f19_k.jpg2016-09-06-9267 by thePRODIGY, on Flickr

 

 

41215499854_40544a5f91_k.jpg2016-09-06-9268 by thePRODIGY, on Flickr

 

 

37992439442_f71e4a8a5e_k.jpg2017-10-29-0372 by thePRODIGY, on Flickr

 

 

Άλλο το «μοιάζει με» και άλλο το «είναι».

 

Έλεγες;

Edited by thePRODIGY

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

Te Salat, θα περιμένω μία απάντηση σου ή έστω ένα mea culpa.

 

Δεν είναι ποινικό αδικημα να παραδεχτούμε πως κάναμε λάθος. Πρώτος και καλύτερος έχω πει πολλές φορές "παιδιά σόρυ! Δεν το ήξερα!".

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

Te Salat, θα περιμένω μία απάντηση σου ή έστω ένα mea culpa.

 

Δεν είναι ποινικό αδικημα να παραδεχτούμε πως κάναμε λάθος. Πρώτος και καλύτερος έχω πει πολλές φορές "παιδιά σόρυ! Δεν το ήξερα!".

 

 

 

Κατ’ αρχας δεν ξέρω γιατί γίνεσαι επιθετικός από το πρώτο μήνυμα σου. Ίσως είναι το στιλ σου. Τέλος πάντων.

Στο άλλο νήμα το οποίο δεν παρακολουθώ συχνά, είχε αναφερθεί για κάποιο mode.

Αν η συσκευή διαθέτει κάμερα με κλειστό για τα σημερινά δεδομένα διάφραγμα και σε μανουαλ υπάρχει απόλυτος έλεγχος σε κλείστρο και iso μαζί μ ένα ND γυαλί που θα βάλεις μπροστά, γίνεται γιατί πχ το f2.4 σε κινητό αντιστοιχεί σε πολύ πιο κλειστό διάφραγμα σε FF.

Στα περισσότερα όμως κινητά με f1.7 και manual ρυθμίσεις που πάνε στο κλείστρο 2-8-16-32’’ είναι πολύ δύσκολο να ταιριάξει το γυαλί με τον χρόνο ώστε να πετύχεις σωστή έκθεση.

Δοκίμασα μια φορά με το U11 και το παράτησα γιατί ήταν απελπισία.

Έπρεπε να βάζω 2-3 διαφορετικά γυαλιά μαζί για να πλησιάσω τον χρόνο του κλείστρου και μέχρι να βρω πια ταιριάζουν. (Τα κρύσταλλα είναι της Lee και μπαίνουν στους φακούς σε ειδικο προσαρμογεα που βιδώνει).

Ταλαιπωρία και κίνδυνος για τα γυαλιά που κοστίζουν πολλά ευρώ.

Αν σε ικανοποιεί, ναι έκανα λάθος γιατί έκρινα βάσει τον κινητών που έχουν περάσει από τα χέρια μου.

Δεν είχα ποτέ 808 και όλα όσα έχω δει, δεν έχουν πλήρεις ρυθμίσεις σε manual. Από τα 2’’ στα 8’’ υπάρχει τεράστια διαφορά όταν δεν υπάρχει δυνατότητα ενδιάμεσων ρυθμίσεων.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μιας και έγινε θέμα θα σε βάλω και εγώ δύο φωτογραφίες δικές μου με LG G4 long exposure, από θάλασσα και ποτάμι αντίστοιχα χωρίς τη χρήση nd φίλτρου μάλιστα..... 37971988701_806916e89a_h.jpgSea weaves long exposure lgg4 by Kostas Kokkalis, on Flickr. 37877208406_a671224a02_h.jpgGod's bridge panorama lgg4 by Kostas Kokkalis, on F να και μία με τον Γαλαξία που έβγαλα στα πρόχειρα 36548328676_d4ce27df25_h.jpgLg g5se milky-way by Kostas Kokkalis, on Flickr Edited by kok1980
Link to comment
Share on other sites

κάποιο σχόλιο? πχ σε σχέση με redmi note 4 ή Nubia m2? έφτιαξα το ποστ μου τελικά (νομίζω).

 

φιλε στα exif λέει coolpad οχι leeco.. εκτος κι αν είναι ιδια εταιρεία

τέλος πάντων, συμπαθητικές ειναι για την κατηγορία που ανήκει

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Μιας και έγινε θέμα θα σε βάλω και εγώ δύο φωτογραφίες δικές μου με LG G4 long exposure, από θάλασσα και ποτάμι αντίστοιχα χωρίς τη χρήση nd φίλτρου μάλιστα..... 37971988701_806916e89a_h.jpgSea weaves long exposure lgg4 by Kostas Kokkalis, on Flickr. 37877208406_a671224a02_h.jpgGod's bridge panorama lgg4 by Kostas Kokkalis, on F
Η δεύτερη είναι πολύ καλή. Με τι ρυθμίσεις την έχεις τραβήξει;

Η πρώτη δεν μου αρέσει.

Το G4 έχει πλήρεις ρυθμίσεις στο μανουαλ;

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλέ μου ποια επιθετικότητα;

 

Πόσες μέρες τώρα παρακαλάω να μου απαντήσεις. Απλώς δεν θέλω να γράφονται ανακρίβειες. Γενικά η ιστορία έχει γράψει πως (κάποια) κινητά indeed βγάζουν τέτοιες φωτογραφίες ακόμα και με μία (1) λήψη.

Όσα λοιπόν έγραψες σε προηγούμενα μηνύματά σου και μάλιστα σε δογματικό ύφος, απλά δεν ευσταθούν (αφού σου απέδειξα πως δεν ευσταθούν).

 

Το 808 έχει nd φίλτρο μέσα του. Μέσα. Δεν βάζω κάποια γυαλί μπροστά.

Επίσης έχει μηχανικό κλείστρο.

 

Όχι μόνο δεν ισχύει το "τέτοιες φωτογραφίες δεν μπορεί να βγάλει κανένα κινητό" αλλά είναι πέρα για πέρα αναληθές μιας και κάτι τέτοιο είναι εφικτό εδώ και έξι (6) τιμημένα έτη.

 

Με κάτι τέτοια καταλαβαίνουμε πόσο στάσιμες έχουν μείνει οι φωτογραφικές ικανότητες των κινητών. Μην πω έχουν κάνει και βήματα πίσω.

Και όλα αυτά για να είναι υπέρ-λεπτες οι συσκευές. Για κανένα άλλο λόγο.

 

Αν δεν τα γνώριζες αυτά καλώς. Κανείς δεν τα ξέρει όλα προφανώς.

Προφανώς και έχεις περισσότερες γνώσεις από εμένα στον τομέα της φωτογραφίας. Όπως και οι περισσότεροι από τους υπόλοιπους εδώ μέσα. Το θέμα είναι πως επιμένεις σε κάτι αφού σε έχουμε ενημερώσει με σαφή τρόπο τόσες φορές : p

Ε νυσάφι βρε αδελφέ

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

Prodigy ποσα Stop ειναι το ND φιλτρο του 808;

 

αγαπητέ, τεχνικά δεν έχω ιδέα.

Υποθέτω ενα?

Οι ρυθμίσεις είναι on, off, auto. Και απλώς περνάει μπροστά από τον φακό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

41217851044_67bd107504.jpg20180506_213950(0) by thePRODIGY, on Flickr

 

----- προσθήκη μηνύματος 61 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Prodigy ποσα Stop ειναι το ND φιλτρο του 808;

 

Τους παπαδες που θα εκανες εσυ με ενα 808 θα ηθελα πολυ να τους δω.

Παρα πολυ ομως!

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Te Salat, δεν είναι θέμα να με ικανοποιεί εμένα προσωπικά.

Το ότι λες πως έκανες λάθος είναι τιμητικότατο για εσένα και όχι μειωτικό. Και στο φινάλε σιγά τα σοβαρά θέμα που καταπιάνουμε.

 

Έχω κάνει λάθος, σίγουρα, πολλές περισσότερες φορές από εσένα.

: )

Edited by thePRODIGY

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

Η δεύτερη είναι πολύ καλή. Με τι ρυθμίσεις την έχεις τραβήξει;

Η πρώτη δεν μου αρέσει.

Το G4 έχει πλήρεις ρυθμίσεις στο μανουαλ;

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Φίλε μου όλες οι ναυαρχίδες της LG από το G4 και μετά έχουνε full manual ρυθμίσεις.. εδώ και σχεδον 4 χρόνια δηλαδή.H σειρά V έχει ακόμα και στο βίντεο που δεν έχει κανένα άλλο κινητό.. η πρώτη με τη θάλασσα είναι στα 30 δευτερόλεπτα απλά δεν μπορούσε να βγει καλή γιατί είχα κόντρα τον ήλιο και μου έκαιγε τον ουρανό όταν ήθελα να βγάλω πιο φωτεινά τα βράχια.. Η δεύτερη είναι στο θεογέφυρο Ζίτσας το οποίο δεν υπάρχει πια και είναι τραβηγμένη στα δύο δευτερόλεπτα.. και οι δύο φωτογραφίες είναι τραβηγμένες αργά το σούρουπο έτσι ώστε να μην υπάρχει πολυ φως και να επιτρέπει φωτογράφιση μακράς έκθεσης.. έχω δοκιμάσει και με nd φίλτρο φτηνιάρικο από όeBay αλλά μου έβγαζε βιενετα και χαλιά χρώματα.. με ένα φίλτρο καλό μπορείς να κάνεις τα πάντα..

Edited by kok1980
Link to comment
Share on other sites

Α, επίσης...προφανώς και δεν λέω να έχει κάποιος το 808 για χρήση smartphone. Μην τρελαθούμε εντελώς.

Το βασικό μου τηλέφωνο είναι ένα S4. (οκ, ναι και αυτό αρχαίο :p )

 

Αλλά στην φωτογραφία... ο αισθητήρας και τα hardware καλούδια δύσκολα νικιούνται ακόμα και σήμερα.

Abdalis, οκ, ξέρω πως παίζεις σε άλλο επίπεδο με dslr αλλά θα άξιζε να το είχες και να σε δούμε να το πουσάρεις στο maximum.

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

φιλε στα exif λέει coolpad οχι leeco.. εκτος κι αν είναι ιδια εταιρεία

τέλος πάντων, συμπαθητικές ειναι για την κατηγορία που ανήκει

 

έχει να κάνει με τη rom και ουσιαστικά είναι από 2 εταιρίες η συσκευή LeEco και Coolpad.

 

Με ενδιαφέρει σε σύγκριση με παρόμοιες συσκευές πώς τις βλέπετε, αναγνωρίζω φυσικά τις αδυναμίες σε σχέση με ανώτερες (όχι απαραίτητα πολύ ακριβότερες) συσκευές.

Όλες οι γενικεύσεις είναι λάθος,όπως και αυτή εδώ :X
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...