Jump to content

Huawei P20 Pro


a40ntistos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά με υγεία!
Να ρωτήσω, έχει αλλάξει οθόνη κανείς με service day να μας πει τιμή περίπου? Δυστυχώς σήμερα μου έπεσε στο δρόμο από την τσέπη, χτύπησε στην άκρη και έχει κάνει τρία ραγίσματα, τα οποία φαίνονται αν το κοιτάς από πλάγια. Είναι ακόμα απολύτως λειτουργική η οθόνη, αλλά δεν μπορώ να τη βλέπω έτσι και σκέφτομαι αν η τιμή είναι λογική να το φτιάξω μιας και το service day είναι αυτήν την εβδομάδα αν δεν κάνω λάθος.



The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, tzotzotzo said:

Αυτή η εκδοση ειναι emui 10.

 

16 ώρες πριν, zananiro said:

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά με υγεία!
Να ρωτήσω, έχει αλλάξει οθόνη κανείς με service day να μας πει τιμή περίπου? Δυστυχώς σήμερα μου έπεσε στο δρόμο από την τσέπη, χτύπησε στην άκρη και έχει κάνει τρία ραγίσματα, τα οποία φαίνονται αν το κοιτάς από πλάγια. Είναι ακόμα απολύτως λειτουργική η οθόνη, αλλά δεν μπορώ να τη βλέπω έτσι και σκέφτομαι αν η τιμή είναι λογική να το φτιάξω μιας και το service day είναι αυτήν την εβδομάδα αν δεν κάνω λάθος.


 

Το service day ανακοινώθηκε για 27-29 Απριλίου. Κάνε ένα τηλεφώνημα αν θες, να μάθεις επίσημα την τιμή κι αν υπάρχουν ανταλλακτικά για άμεση αντικατάσταση.

5 ώρες πριν, tzotzotzo said:

Αυτή η εκδοση ειναι emui 10.

Σωστά, ενημέρωση ασφαλείας μόνο. Αν αναφέρεσαι στο EMUI 12 που συζητήθηκε σε προηγούμενα μηνύματα, δεν έχει έρθει ακόμα στη σειρά P20.

Link to comment
Share on other sites





Πήρα στο service, πιστολιά φάγαμε. 189€ στο service day αλλαγή οθόνης. Δεν ξέρω αν συμφέρει, περίμενα καλύτερη τιμή με βάση όσα ακούσει. Σκέφτομαι να το κρατήσω ως έχει προς το παρόν. Στεναχωρήθηκα τώρα το έχω λατρέψει αυτό το κινητό.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, zananiro said:


 


Πήρα στο service, πιστολιά φάγαμε. 189€ στο service day αλλαγή οθόνης. Δεν ξέρω αν συμφέρει, περίμενα καλύτερη τιμή με βάση όσα ακούσει. Σκέφτομαι να το κρατήσω ως έχει προς το παρόν. Στεναχωρήθηκα τώρα το έχω λατρέψει αυτό το κινητό.

Κρίμα. Ναι είναι πολλά τα χρήματα.. Και εμένα μου αρέσει το κινητό μετά από τόσα χρόνια. Για αυτό παίρνουμε μια ναυαρχίδα για να μας κρατάει χρόνια και όχι να δίνουμε λίγα χρήματα και μετά από λίγο να αρχίζει να αργεί κλπ κλπ και να ξανά δίνεις πάλι λίγα κ.ο.κ. Δίνεις κάμποσα στην αρχή και αξίζει και για το μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, zananiro said:


 


Πήρα στο service, πιστολιά φάγαμε. 189€ στο service day αλλαγή οθόνης. Δεν ξέρω αν συμφέρει, περίμενα καλύτερη τιμή με βάση όσα ακούσει. Σκέφτομαι να το κρατήσω ως έχει προς το παρόν. Στεναχωρήθηκα τώρα το έχω λατρέψει αυτό το κινητό.

Είναι αρκετά, δεν νομίζω ότι αξίζει.

Αν είναι μόνο οπτικό το πρόβλημα και όχι λειτουργικό, βάλε ένα tempered glass να κρατήσει όσο γίνεται πιο συμπαγής την οθόνη, για να μην προχωρήσουν τα ραγίσματα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά, δεν νομίζω ότι αξίζει.
Αν είναι μόνο οπτικό το πρόβλημα και όχι λειτουργικό, βάλε ένα tempered glass να κρατήσει όσο γίνεται πιο συμπαγής την οθόνη, για να μην προχωρήσουν τα ραγίσματα.
Ναι, μόνο οπτικό είναι το πρόβλημα. Το χτύπημα είναι ακριβώς στην άκρη της οθόνης που κάνει το curve και ξεκινάει το μέταλλο (στο ύψος του power button) και από εκεί ξεκινάνε 3 γραμμές/ραγίσματα που φτάνουν στις απέναντι γωνίες. Ευτυχώς οι γραμμές φαίνονται μόνο με σβηστή οθόνη και ευτυχώς είναι 100% λειτουργική μέχρι τώρα.
Εβαλα και ένα full screen tempered glass το οποίο έκατσε πολύ καλά και συνεχίζουμε ακάθεκτοι!



The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Αμα δε λιώσει δε το αλλάζω. 

Όταν θα βρεθεί άλλη συσκευή αδιάβροχη, με σοβαρές κάμερες, NFC, γρήγορη φόρτιση, δεν θερμαίνεται δεν έχει μέγεθος ταμπλετ και δε χρειάζεται να δώσω νεφρό, ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ XIAOMI, τότε το συζητάμε! 

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Το emui 12 που όπως έχει γραφτεί θα έρθει και στη δική μας συσκευή, θα βασίζεται σε android 11 ή θα μείνουμε στο 10?

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Το emui 12 που όπως έχει γραφτεί θα έρθει και στη δική μας συσκευή, θα βασίζεται σε android 11 ή θα μείνουμε στο 10?
Σε mate 40 pro που έχω emui 12 σε android 10 :(
Link to comment
Share on other sites

Το emui 12 που όπως έχει γραφτεί θα έρθει και στη δική μας συσκευή, θα βασίζεται σε android 11 ή θα μείνουμε στο 10?
Android 10 λογικά, ίδια version μ' αυτή που έμεινε και το Mate 20 Pro.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για αγορά καλωδίου με γρήγορη φόρτιση, τι χαρακτηριστικά θα πρέπει να κοιτάξουμε να έχει? Να υποστηρίζει 5Α?

Σε mate 40 pro που έχω emui 12 σε android 10 :(
Android 10 λογικά, ίδια version μ' αυτή που έμεινε και το Mate 20 Pro.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro

Για τα παλιά μοντέλα με Google services το καταλαβαίνω να μείνει σε android 10 ίσως λόγω των αδειών που χρειάζονται για να έχει Google services. Στο mate 40 πάντως δεν βρίσκω το λόγο να μην είναι based σε πιο πρόσφατη έκδοση Android. Μάλλον για τη huawei ο χρόνος σταμάτησε στο android 10 :) .
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Οσο αφορα το σημα gps σε εμενα λοκαρει πολυ γρηγορα και χωρις sim.
Το έχω ως εφεδρικο για μια εφαρμογη της δουλειας και η κυρια συσκευη εγινε πλέον το S22 ultra. Να πω πως σε καμμια περιπτωση δεν αξιζει τα διπλα λεφτα. Δεν το έχω ψάξει ακομα καλα, αλλα θεωρω πως δεν θα βρω τρελές διαφορες.

Link to comment
Share on other sites

On 11/5/2022 at 10:34 ΜΜ, zananiro said:

Για αγορά καλωδίου με γρήγορη φόρτιση, τι χαρακτηριστικά θα πρέπει να κοιτάξουμε να έχει? Να υποστηρίζει 5Α?

 

Αυτό έχω πάρει και δουλεύει η γρήγορη φόρτιση

 

https://www.skroutz.gr/s/13284021/Huawei-Regular-USB-2-0-Cable-USB-C-male-USB-A-male-Λευκό-1m-HW-HL1289.html

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
Ξεκίνησε η διάθεση του EMUI 12 στη global έκδοση.
Το εγκατέστησε κάποιος να μας γράψει εντυπώσεις;

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει GMS;

Στάλθηκε από το SM-G780G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Γιατί να μην έχει;
Η συσκευή κυκλοφόρησε με google services. Δεν ακυρώνονται όσες ειχαν από πριν

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Την περασα την καινουρια (το δικο μου ειναι γερμανικο). Καμια ουσιαστικη διαφορα, κατι αλλαγες στη γραμματοσειρα εχει και μερικες λειτουργικες π.χ. κατεβαζεις απο αριστερα πανω για τις ειδοποιησεις, και απο δεξια πανω για τις συντομευσεις π.χ. wifi.

Η εγγραφη των κλησεων δε μου δουλευε, επρεπε να διαγραψω την παλια και να περασω αυτη για το EMUI 11 (δουλευει και στο 12):

https://forum.xda-developers.com/t/genuine-call-recorder-for-emui-10-10-1-11-or-12.4170695/

Link to comment
Share on other sites

Μολις εκανα το update....δεν ξερω αν φταιει αυτο, παντως τις τελευταιες ημερες....εβδομαδες το κινητο ζεσταινοταν παρα πολυ γρηγορα (παραλια ειδικα), εριχνε φωτεινοτητα...και η μπαταρια ειχα SOT κατω απο το συνηθισμενο 4 ωρες, σχεδον 3 εφθανα...και τελος...

απο χθες που εκανα την ενημερωση...παρατηρω καλυτερη διαχειριση της μπαταριας...ηδη εχω 2,5 ωρες και ειμαι στο 50%.

Παντως με αυτο το τροπο, απο εκει που εψαχνα για κινητο καλοκαιριατικα, με Android 12 και ανανεωμενο security patch...τον βγαζουμε το χρονο ανετα! Ευγε...HUAWEI...αντεχεις ακομη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα, πριν λίγες μέρες μου ήρθε η αναβάθμιση σε emui 12,και αυτό που παρατήρησα για αρχή, είναι ότι στις ρύθμισεις της φωτογραφικής κάμερας, χάθηκε η επιλογή για την ανάλυση που θέλεις να έχεις. 

Υπάρχει μόνο η δυνατότητα επιλογής στην ανάλυση του βιντεο

16:9 4k

18:9 1080p

16:6 1080p

16:9 720p.

Μηπως υπάρχει κάπου αλλού αυτή η ρύθμιση; 

Screenshot_20220805_084223_com.huawei.camera.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 5/8/2022 at 8:43 ΠΜ, kostas_athens98 said:

Παιδιά καλημέρα, πριν λίγες μέρες μου ήρθε η αναβάθμιση σε emui 12,και αυτό που παρατήρησα για αρχή, είναι ότι στις ρύθμισεις της φωτογραφικής κάμερας, χάθηκε η επιλογή για την ανάλυση που θέλεις να έχεις.

Υπάρχει μόνο η δυνατότητα επιλογής στην ανάλυση του βιντεο

16:9 4k

18:9 1080p

16:6 1080p

16:9 720p.

Μηπως υπάρχει κάπου αλλού αυτή η ρύθμιση;

Screenshot_20220805_084223_com.huawei.camera.jpg

Λοιπον εχουν οντως εξαλειψει βλακωδως αυτο το μενου και σε αλλα κινητα π.χ. το P30 pro και τους κραζουν, αλλα οι ρυθμισεις υπαρχουν

Υπηρχαν οι επιλογες αναλυσης εικονας που μπορεις να δεις εδω:

https://www.youtube.com/watch?v=6XS7oEZHk30

4:3 40MP

4:3 10MP

1:1 7MP

18:9 7MP

Τις 3 τελευταιες μπορεις να τις βρεις στο μενου "Φωτογραφια -Αναλογιες εικονας" (η 4:3 ειναι τα 10MP και οι αλλες δυο ειναι τα 7 MP),

ενω την πρωτη (4:3 40MP) την εχουν βαλει στο Μενου "Περισσοτερα - Υψηλη αναλυση"

 

Link to comment
Share on other sites

Μολις εκανα το update....δεν ξερω αν φταιει αυτο, παντως τις τελευταιες ημερες....εβδομαδες το κινητο ζεσταινοταν παρα πολυ γρηγορα (παραλια ειδικα), εριχνε φωτεινοτητα...και η μπαταρια ειχα SOT κατω απο το συνηθισμενο 4 ωρες, σχεδον 3 εφθανα...και τελος...
απο χθες που εκανα την ενημερωση...παρατηρω καλυτερη διαχειριση της μπαταριας...ηδη εχω 2,5 ωρες και ειμαι στο 50%.
Παντως με αυτο το τροπο, απο εκει που εψαχνα για κινητο καλοκαιριατικα, με Android 12 και ανανεωμενο security patch...τον βγαζουμε το χρονο ανετα! Ευγε...HUAWEI...αντεχεις ακομη.
Σε τι android version στηρίζεται? Στο 10 να υποθέσω?
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Έκανα και γω την αναβάθμιση όλα καλά. 

Το μόνο που χάθηκε και δε το βρίσκω αν γνωρίζει κάποιος είναι το infinite  scroll στην επιφάνεια μεταξύ των σελίδων. Να μη σταματάει δηλαδή και να γυρνάει όλες τις σελίδες συνέχεια. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...