Jump to content

Huawei P20 Pro


a40ntistos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λίγο περίεργο που συνέβη αυτό με το ηχείο αν σκεφτείς ότι το P20 pro έχει IP67 certification (dust/water resistant - up to 1m for 30 mins). Μήπως ήταν το χτύπημα που δημιούργησε το πρόβλημα τελικά; Έπεσε από μεγάλο ύψος; Ίσως θα είχε νόημα να καλέσεις στο service να ρωτήσεις πόσο θα κοστίσει αν όντως φταίει το ηχείο (κι αν όντως πηγαίνει πακέτο με motherboard / μπαταρία / οθόνη).
Σε εμένα δεν είχε πέσει πουθενά. Απλά το είχα πλύνει λόγω βλακείας μου στο νεροχύτη. Πήρε νερό γιατί πλύθηκε με νερό και σαπούνι που αλλάζει το ιξώδες του νερού και εισέρχεται η υγρασία ευκολότερα. Όπως και στην περίπτωση του φίλου, το λασπόνερο έχει άλλο ιξώδες από το καθαρό νερό στο οποίο πιστοποίειται στο πρότυπο IP67. Άρα δεν είναι απίθανο που πήρε νερό. Ευτυχώς που δεν πήρε υγρασία και το υπόλοιπο τηλέφωνο.

Στάλθηκε από το SM-G780G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μπες στο google store, κάνε αναζήτηση για Speaker cleaner, και κατέβασε όποια εφαρμογή σου αρέσει. η εφαρμογή μέσα απο κάποιες συχνότητες θα ωθήσει το νερό να βγεί έξω.
Ευχαριστώ για τα μηνύματα και τις συμβουλές παιδιά. Ευτυχώς από χτες το βράδυ η ένταση του ηχείου επανήλθε και μέχρι τώρα δουλεύουν όλα κανονικά.

Το κινητό δεν μου έπεσε όπως το υπολογίζω από μεγάλο ύψος, έπεσε από την τσέπη την ώρα που έκατσα στη θέση του οδηγού σε άκρη του πεζοδρομίου που είχε καλυφθεί από λασπόνερα λόγω βροχής. Οπότε λογικά το πρόβλημα ήταν λόγω υγρασίας. Τώρα που διάβασα και το μήνυμα του συμφορίτη για το ιξώδες, το πρόβλημα στο πάνω ηχείο, εκτός του ότι μέχρι να το καθαρίσω με νερό ήταν αρκετή ώρα με υπολείμματα λάσπης (ειδικά στο κάτω ηχειο μέσα στις τρύπες), πιθανό να προκλήθηκε και από οτι το πέρασα και με χαρτί κουζίνας στο οποίο είχα ρίξει dettol γιατί ήταν για κλίβανο το κινητό :)

Έκανα και αυτό που είπε ο φίλος με το speaker cleaner και φαίνεται ΟΚ. Θα το παρακολουθώ και τις επόμενες ημέρες, ελπίζω να μην δημιουργήθηκε κάποιο πρόβλημα γιατί δεν είμαστε να παίρνουμε άλλο κινητό :)
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα μηνύματα και τις συμβουλές παιδιά. Ευτυχώς από χτες το βράδυ η ένταση του ηχείου επανήλθε και μέχρι τώρα δουλεύουν όλα κανονικά.

Το κινητό δεν μου έπεσε όπως το υπολογίζω από μεγάλο ύψος, έπεσε από την τσέπη την ώρα που έκατσα στη θέση του οδηγού σε άκρη του πεζοδρομίου που είχε καλυφθεί από λασπόνερα λόγω βροχής. Οπότε λογικά το πρόβλημα ήταν λόγω υγρασίας. Τώρα που διάβασα και το μήνυμα του συμφορίτη για το ιξώδες, το πρόβλημα στο πάνω ηχείο, εκτός του ότι μέχρι να το καθαρίσω με νερό ήταν αρκετή ώρα με υπολείμματα λάσπης (ειδικά στο κάτω ηχειο μέσα στις τρύπες), πιθανό να προκλήθηκε και από οτι το πέρασα και με χαρτί κουζίνας στο οποίο είχα ρίξει dettol γιατί ήταν για κλίβανο το κινητό :)

Έκανα και αυτό που είπε ο φίλος με το speaker cleaner και φαίνεται ΟΚ. Θα το παρακολουθώ και τις επόμενες ημέρες, ελπίζω να μην δημιουργήθηκε κάποιο πρόβλημα γιατί δεν είμαστε να παίρνουμε άλλο κινητό :)
Πολύ ευχάριστο που λύθηκε το πρόβλημα σου! εμένα είχε πάθει μόνιμη ζημιά μετά από αρκετά πλυσίματα με σαπούνι (με είχε πιάσει εμμονή με το καθάρισμα τους πρώτους μήνες της πανδημίας...).

Στάλθηκε από το SM-G780G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα παιδιά. Έχω παρατηρήσει τις τελευταίες ημέρες ότι σε όλες τις διαθέσιμες ενημερώσεις εφαρμογών που μου βγάζει στο playstore, όταν πατάω τι νέο υπάρχει αναφέρει "δεν υπάρχουν διαθέσιμες πληροφορίες από τον προγραμματιστή". Συνήθως παλαιότερα οι περισσότερες έγραφαν τι αλλαγές έχουν οι ενημερώσεις. Μου φαίνεται πολύ περίεργο να μην υπάρχουν πληροφορίες σε καμία εφαρμογή. Συμβαίνει και σε άλλους αυτό?


5880f93a5b19ad9ecb11783092d3cc2b.jpg

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, zananiro said:

Καλημέρα παιδιά. Έχω παρατηρήσει τις τελευταίες ημέρες ότι σε όλες τις διαθέσιμες ενημερώσεις εφαρμογών που μου βγάζει στο playstore, όταν πατάω τι νέο υπάρχει αναφέρει "δεν υπάρχουν διαθέσιμες πληροφορίες από τον προγραμματιστή". Συνήθως παλαιότερα οι περισσότερες έγραφαν τι αλλαγές έχουν οι ενημερώσεις. Μου φαίνεται πολύ περίεργο. Συμβαίνει και σε άλλους αυτό?


d45e6be743a5d9b7e9f9e56346c2ed2d.jpg

Κάτι σαν αυτό? Ναι γίνεται και σε μένα. Βασικά εάν δεν το είχες πει, δεν θα το πρόσεχα. 

Screenshot_20220225_083926_com.android.vending.jpg

Screenshot_20220225_083931_com.android.vending.jpg

Screenshot_20220225_083939_com.android.vending.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δε φταίει η huawei γι αυτό, σε όλες τις εταιρίες έτσι το δείχνει το playstore. 

Αν μπεις όμως σε κάθε εφαρμογή έχει κανονικά τις λεπτομέρειες. 

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

@nkarafo ναι αυτό εννοούσα.

@rackal είπα να ρωτήσω πρώτα εδώ και μετά να το γενικεύσουμε. Πάντως και μέσα στις εφαρμογές που μπαίνω δεν βλέπω πληροφορίες για το changelog της ενημέρωσης. Έχει τις κλασσικές γενικές πληροφορίες/περιγραφή της εφαρμογής. 

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους. Έπεσε στα χέρια μου ένα P20 pro και θα ήθελα να ρωτήσω έχουν και τα δικά σας χάλια ληψη gps? Στο gps status κλειδώνει γρήγορα; Το μόνο θέμα που αντιμετωπίζω χάνει το σήμα του gps συνέχεια και είναι και πολύ αργό το στίγμα. 

Link to comment
Share on other sites



Καλησπέρα σε όλους. Έπεσε στα χέρια μου ένα P20 pro και θα ήθελα να ρωτήσω έχουν και τα δικά σας χάλια ληψη gps? Στο gps status κλειδώνει γρήγορα; Το μόνο θέμα που αντιμετωπίζω χάνει το σήμα του gps συνέχεια και είναι και πολύ αργό το στίγμα. 


Με το σήμα του gps ειδικά σε οδήγηση με αυτοκίνητο δεν είχα σχεδόν ποτέ πρόβλημα τόσα χρόνια. Μερικες φορές στην εκκίνηση αργεί να λοκαρει όταν δεν έχω καλό σήμα 4g στο σημείο εκείνο. Κάποια θέματα έχω όταν βάζω gps με περπάτημα, όχι με το σήμα όμως. Μου τα βγάζει κάπως ανάποδα στην οθόνη, ίσως είναι θέμα calibration. Μήπως δεν έχεις καλό σήμα σε συγκεκριμένες περιοχές ή είναι γενικό το θέμα?

Μετα απο ελαφρια πτωση, δεν ανταποκρινεται η οθονη στο πατημα. 
Αλλου πατας αλλα παταει. Ξερει κανεις τι μπορει να φταει, αν διορθωνεται και κοστος; 


Λογικά κάποιο πρόβλημα με το digitizer. Ρώτα στο επίσημο service στη Μιχαλακοπούλου. Την τελευταία εβδομάδα κάθε μήνα έχει καλές εκπτώσεις, ίσως σε συμφέρει να το στείλεις εκεί να στο δούνε από το να το πας σε κάποιο άλλο service που λογικά τα ανταλλακτικά δεν θα είναι γνήσια.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, zananiro said:


 

 


Με το σήμα του gps ειδικά σε οδήγηση με αυτοκίνητο δεν είχα σχεδόν ποτέ πρόβλημα τόσα χρόνια. Μερικες φορές στην εκκίνηση αργεί να λοκαρει όταν δεν έχω καλό σήμα 4g στο σημείο εκείνο. Κάποια θέματα έχω όταν βάζω gps με περπάτημα, όχι με το σήμα όμως. Μου τα βγάζει κάπως ανάποδα στην οθόνη, ίσως είναι θέμα calibration. Μήπως δεν έχεις καλό σήμα σε συγκεκριμένες περιοχές ή είναι γενικό το θέμα?



Λογικά κάποιο πρόβλημα με το digitizer. Ρώτα στο επίσημο service στη Μιχαλακοπούλου. Την τελευταία εβδομάδα κάθε μήνα έχει καλές εκπτώσεις, ίσως σε συμφέρει να το στείλεις εκεί να στο δούνε από το να το πας σε κάποιο άλλο service που λογικά τα ανταλλακτικά δεν θα είναι γνήσια.

Ευχαριστω πολυ. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nα ρωτησω κατι ρε παιδια,καθως ειναι πολλες οι σελιδες και δεν ξερω αν εχει απαντηθει...Πως συνδεουμε καρφι ακουστικα 3.5 στο P20 Pro,υπαρχει καποιος ανταπτορας?

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, nikaki71 said:

Nα ρωτησω κατι ρε παιδια,καθως ειναι πολλες οι σελιδες και δεν ξερω αν εχει απαντηθει...Πως συνδεουμε καρφι ακουστικα 3.5 στο P20 Pro,υπαρχει καποιος ανταπτορας?

Μέσα στο κουτί πρέπει να σου έχει έναν αντάπτορα απο usb-c σε jack.

Αν δεν τον έχεις τότε αγοράζεις έναν, είτε τον γνήσιο Huawei είτε άλλης μάρκας αλλά με αμφιβόλου αποτελέσματα.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, PapaDarxon said:

Μέσα στο κουτί πρέπει να σου έχει έναν αντάπτορα απο usb-c σε jack.

Αν δεν τον έχεις τότε αγοράζεις έναν, είτε τον γνήσιο Huawei είτε άλλης μάρκας αλλά με αμφιβόλου αποτελέσματα.

Το πηρα μεταχειρισμενο 2ο χερι και δεν ειχε τον ανταπτορα μεσα.Ευχαριστω.

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σίγουρα δεν αξίζει η επισκευή του σε αυτή την τιμή.

Τις τελευταίες εργάσιμες κάθε μήνα η Huawei προσφέρει το service day για εκτός εγγύησης επισκευή συσκευών με έκπτωση. Κάνε μια ερώτηση για τι κόστος θα έχει μέσω της συγκεκριμένης υπηρεσίας.

Link to comment
Share on other sites

Έρχεται ενημέρωση ασφαλείας, ενώ ετοιμάζεται αναβάθμιση σε EMUI12, παραβλέποντας το EMUI11.
 
Link
Φαντάζομαι θα είναι χωρίς gms η EMUI12...

Στάλθηκε από το SM-G780G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, smyrali said:

Φαντάζομαι θα είναι χωρίς gms η EMUI12...

Στάλθηκε από το SM-G780G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Οι συσκευές που έρχονταν με GMS συνεχίζουν με αυτά. Γι'αυτό πιθανόν παραμένει και η ονομασία EMUI και όχι Harmony OS.

Αυτό αναφέρεται τουλάχιστον από κατόχους των σειρών Mate 20 και P30 που έχει έρθει το update.

Link to comment
Share on other sites

Οι συσκευές που έρχονταν με GMS συνεχίζουν με αυτά. Γι'αυτό πιθανόν παραμένει και η ονομασία EMUI και όχι Harmony OS.
Αυτό αναφέρεται τουλάχιστον από κατόχους των σειρών Mate 20 και P30 που έχει έρθει το update.
Έτσι ακριβώς.
Από τη στιγμή που το κινητό είχε εξ αρχής GMS θα έχει και μετά το update σε EMUI 12.

Στο Mate 20 Pro που τρέχω εδώ και 1 βδομάδα EMUI 12, δεν έχει αλλάξει τίποτα όσον αφορά τα GMS. Οι εφαρμογές και υπηρεσίες της Google συνεχίζουν να υπάρχουν στην συσκευή.

Sent from my Samsung Galaxy Tab S7 by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Έρχεται ενημέρωση ασφαλείας, ενώ ετοιμάζεται αναβάθμιση σε EMUI12, παραβλέποντας το EMUI11.
 
Link
Μόλις μου ήρθε αναβάθμιση με security patch Φεβρουαρίου. Εντάξει, αν έρθει και emui 12 και συνοδεύεται και από αναβαθμίσεις ασφαλείας, εγω της βγάζω το καπέλο της huawei. Προσωπικά δεν βρίσκω κάποιο λόγο ακόμα να αλλάξω συσκευή.
Έτσι ακριβώς.
Από τη στιγμή που το κινητό είχε εξ αρχής GMS θα έχει και μετά το update σε EMUI 12.

Στο Mate 20 Pro που τρέχω εδώ και 1 βδομάδα EMUI 12, δεν έχει αλλάξει τίποτα όσον αφορά τα GMS. Οι εφαρμογές και υπηρεσίες της Google συνεχίζουν να υπάρχουν στην συσκευή.

Sent from my Samsung Galaxy Tab S7 by using Tapatalk Pro

Τέλεια! Να ρωτήσω, είδες διαφορά μετά την αναβάθμιση σε emui 12 σε θέματα μπαταρίας και αποδόσεων? Αν και παλιό πλέον, νομίζω ότι με βάση τα χαρακτηριστικά του το P20 pro θα μπορεί να αντεπεξέλθει σε μια αναβάθμιση Android.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites



Τέλεια! Να ρωτήσω, είδες διαφορά μετά την αναβάθμιση σε emui 12 σε θέματα μπαταρίας και αποδόσεων? Αν και παλιό πλέον, νομίζω ότι με βάση τα χαρακτηριστικά του το P20 pro θα μπορεί να αντεπεξέλθει σε μια αναβάθμιση Android.


Όχι, απολύτως κανένα πρόβλημα.

Ούτε lag, ούτε χειρότερη, αλλά ούτε και καλύτερη μπαταρία.

Εκτός από κάποια πράγματα που ίσως διόρθωσαν και δεν φαίνονται στην καθημερινή χρήση, μπορείς να πεις ότι η μόνη διαφορά είναι στην εμφάνιση του μενού των Ρυθμίσεων.
Τίποτα άλλο.

Όλα αυτά βέβαια στο Mate που έχω.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, nemesis1 said:

Κανένας άλλος πήρε το update?

Εδώ τίποτα ακόμα.

ουτε εγω εχω δει ενημερωση. κοιταξα πριν λιγο

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, nemesis1 said:

Κανένας άλλος πήρε το update?

Εδώ τίποτα ακόμα.

 

2 ώρες πριν, ST7250 said:

ουτε εγω εχω δει ενημερωση. κοιταξα πριν λιγο

Ήρθε και σε μένα μες στην εβδομάδα, με αριθμό έκδοσης 10.0.0.201

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, nemesis1 said:

Κανένας άλλος πήρε το update?

Εδώ τίποτα ακόμα.

Ήρθε και σε μένα την προηγούμενη εβδομάδα 

Δεν υπάρχει μονοπάτι για την ευτυχία, ευτυχία είναι το μονοπάτι
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...