Jump to content

Huawei P20 Pro


a40ntistos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει λόγος που η πιστοποίηση δεν καλύπτει θαλασσινό νερό σε καμία συσκευή.. Το αλάτι διαβρωνει και κολλάει στα τοιχοματα που προσθέτουν αδιάβροχοποιηση και δεν φεύγει επειδή το ξεπληνες.. Και η action camera κανονικά αν τα τα διαστήματα πρέπει να αλλάζονται κάποια κομμάτια και φλατζες.. Βέβαια η action έχουν συνήθως διπλό περίβλημα και πολύ πιο λίγα μέρη που μπορεί να τραβήξουν φώτο και για αυτό καλύτερη αδιάβροχοποιηση.. Βουτατο 3/4 φορε στην θάλασσα και μετά από 6μηνες πηγαινε το για service να δεις σε τι κατάσταση θα είναι μέσα η μεμβράνες κτλ

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μια ερώτηση.. Με ενδιαφέρει το p20 ή το p20 pro dual sim.. WifiCalling με Cosmote παίζει ή μόνο στο single sim?

Wifi calling εχουν ολα ειτε εχουν μια ειτε δυο sim. Δεν εχει σχεση με το ποσες sim εχει...

επισης δεν χρειαζεται να ειναι αγορασμενο απο ελλαδα - ολα τα ευρωπαικα ειναι το ιδιο μοντελο και εχουν το ιδιο firmware

π.χ το δικο μου ειναι dual sim απο amazon γερμανιας

Edited by psyched
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βιντεοκλήση (όχι από εφαρμογές) μπορεί να κάνετε;;;;

 

Απ' όσο γνωρίζω φίλε μου δε γίνεται. Αν δεν κάνω λάθος στα Samsung υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Μη σε πάρω και στο λαιμό μου βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ανάμεσα σε P20 PRO και σε P30 (όχι το PRO). Ποιο να επιλέξω; Με ενδιαφέρει κυρίως η κάμερα, η αυτονομία και ο ήχος.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο γνωρίζω φίλε μου δε γίνεται. Αν δεν κάνω λάθος στα Samsung υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Μη σε πάρω και στο λαιμό μου βέβαια.

 

Αυτό που λες το ξέρω για τα samsung απλώς έλεγα μήπως γινόταν μιας και στο official manual το αναφέρει αυτό όταν ενεργοποιηθεί το volte.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ανάμεσα σε P20 PRO και σε P30 (όχι το PRO). Ποιο να επιλέξω; Με ενδιαφέρει κυρίως η κάμερα, η αυτονομία και ο ήχος.

Καλησπέρα. Αν και έχω το p20 pro, σου προτείνω p30 χαλαρά. Καλύτερος επεξεργαστής , καλύτερη κάμερα και πιο ενημερωμένο λειτουργικό . Επίσης πολύ πιο καθαρές φωτό τη νύχτα.

Το p20 φτάνει iso 104000 και το p30 200.000. Αν δεις συγκριτικά στο YouTube θα σχηματίσεις και άποψη μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ανάμεσα σε P20 PRO και σε P30 (όχι το PRO). Ποιο να επιλέξω; Με ενδιαφέρει κυρίως η κάμερα, η αυτονομία και ο ήχος.

Αναφέρω κάποια αρνητικά ως προς το p30 σε σχεση με το P20 pro :

1. Μικρότερη μπαταρία

2. Μικρότερη πιστοποίηση αδιαβροχοποίησης IP53 vs IP67

3. Η 2η κάμερα έχει λιγότερα Mpixel και μεγαλύτερο διάφραγμα (20 F1.6 vs 16 F2.2)

3. Οπτική σταθεροποίηση μόνο στην 3η κάμερα

4. Απουσία stereo ήχου

 

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=9635&idPhone2=9106&idPhone3=9530

Edited by gthebest
Link to comment
Share on other sites

Και επίσης ο κύριος αισθητήρας της κάμερας δεν είναι διάταξης rgb και συνέπεια αυτού την ημέρα δίνει ένα κιτρινοπο τόνο στις φώτο. Από δοκιμές που έκανα προσωπικά έπειτα από άρθρα που είδα στο νετ.

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία που έχω. Έχω κρατήσει την εργοστασιακή ζελατίνα αλλά σκέφτομαι να την βγάλω γιατί γεμίζει δακτυλιες και μου χει σπάσει τα νεύρα. Καταρχάς όσοι την έχουν αφαιρέσει :

1. Δακτυλιες μαζεύει η οθόνη ή έχει κάποιου είδους ελαιοφοβικη επίστρωση ;

2. Υποτίθεται (αν και δεν αναφέρεται ξεκάθαρα) ότι έχει προστασία οθόνης gorilla glass 5. Όσοι έχουν βάλει την ζελατίνα, έχουν δει μικρογρατζουνιες από φυσιολογική χρήση ;

Link to comment
Share on other sites

παιδια συγνωμη για την ενοχληση,

 

ημουν μεταξυ p20 pro kai mi8 και κατεληξα στο mi8 λογω κοστους,

ηθελα να ρωτησω εχοντας την απορια πως με τετοιο hardware καμερων το p20 pro δεν καταφερε περυσι να κερδισει τον ανταγωνισμο (pixel 2)

αφηνοντας το βιντεο που ειναι χαλι.....

 

αφου ο main sensor που εχει ειναι ο πιο μεγαλος που υπαρχει και ανωτερος φυσικα αυτου του pixel 2,

sensor 1/1.75 εναντι 1/2.55

mp 40 εναντι 12.2

apperture 1.6 εναντι 1.8

pixel size 1.550 εναντι 1.400

αρα μιλαμε για πραγματι ανωτερο αισθητηρα,

 

επισης ο μονοχρωμος που εχει εναι καλυτερος απο τις 2χ telephoto που κυκλοφορουν για bokeh kai depth of field και νυχτερινες ληψεις,

τελος η telephoto του βγαζει μεχρι και 5χ hybrid vs 2x digital του ανταγωνισμου.

 

τι πηγε στραβα τοτε και τους ξεφτιλισε το πιξελ με 1 καμερα στα 12,2 που υπαρχει στην αγορα προ πενταετηας?

 

ευχαριστω εκ των προτερον

Edited by loumos123
"το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο"
Link to comment
Share on other sites

παιδια συγνωμη για την ενοχληση,

 

ημουν μεταξυ p20 pro kai mi8 και κατεληξα στο mi8 λογω κοστους,

ηθελα να ρωτησω εχοντας την απορια πως με τετοιο hardware καμερων το p20 pro δεν καταφερε περυσι να κερδισει τον ανταγωνισμο (pixel 2)

αφηνοντας το βιντεο που ειναι χαλι.....

 

αφου ο main sensor που εχει ειναι ο πιο μεγαλος που υπαρχει και ανωτερος φυσικα αυτου του pixel 2,

sensor 1/1.75 εναντι 1/2.55

mp 40 εναντι 12.2

apperture 1.6 εναντι 1.8

pixel size 1.550 εναντι 1.400

αρα μιλαμε για πραγματι ανωτερο αισθητηρα,

 

επισης ο μονοχρωμος που εχει εναι καλυτερος απο τις 2χ telephoto που κυκλοφορουν για bokeh kai depth of field και νυχτερινες ληψεις,

τελος η telephoto του βγαζει μεχρι και 5χ hybrid vs 2x digital του ανταγωνισμου.

 

τι πηγε στραβα τοτε και τους ξεφτιλισε το πιξελ με 1 καμερα στα 12,2 που υπαρχει στην αγορα προ πενταετηας?

 

ευχαριστω εκ των προτερον

Η υπερβολική επεξεργασία που κάνει η Huawei γιατί αυτό θέλουν οι Κινέζοι πελάτες αυτός είναι ο λόγος, έτσι και αλλιώς στο κιτρινιαρικο πρόσωπο δεν υπάρχουν λεπτομέρειες, επίσης με μια πιο ήπια επεξεργασία θα είχαν ξεφτιλίσει τον ανταγωνισμό οπότε θα υπήρχε τεράστιο πρόβλημα στην βιομηχανία που λέγεται smartphone

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο monochrome του p20 pro με το 1.6f σκοτώνει, σούπερ καλλιτεχνικες φωτογραφίες σε άσπρο μαύρο & μαζί με τον υπέρ ευρυγωνιο του Mate 20 pro είναι όλα τα λεφτά... Ότι καλύτερο έχω δουλέψει σε καμεροκινητά.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Η υπερβολική επεξεργασία που κάνει η Huawei γιατί αυτό θέλουν οι Κινέζοι πελάτες αυτός είναι ο λόγος, έτσι και αλλιώς στο κιτρινιαρικο πρόσωπο δεν υπάρχουν λεπτομέρειες, επίσης με μια πιο ήπια επεξεργασία θα είχαν ξεφτιλίσει τον ανταγωνισμό οπότε θα υπήρχε τεράστιο πρόβλημα στην βιομηχανία που λέγεται smartphone

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

αρα χαλαρα το κινητο εχει το καλυτερο hardware setup καμερων,

συγκριτικα με p30 pro δεν μου λεει και κατι η αλλαγη σε ryyb sensor η το τεραστιο ζοομ και η wide,ουσιαστικα ιδια δουλεια κανει και στα 2 η main καμερα και η telephoto,αρα η φαση ειναι monochrone vs tof sensor,

συνεχιζω να πιστευω οτι αν βγαλουμε εξω την wide τοτε το setup του p20 ειναι ισως και καλυτερο του p30 pro

"το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο"
Link to comment
Share on other sites

αρα χαλαρα το κινητο εχει το καλυτερο hardware setup καμερων,

συγκριτικα με p30 pro δεν μου λεει και κατι η αλλαγη σε ryyb sensor η το τεραστιο ζοομ και η wide,ουσιαστικα ιδια δουλεια κανει και στα 2 η main καμερα και η telephoto,αρα η φαση ειναι monochrone vs tof sensor,

συνεχιζω να πιστευω οτι αν βγαλουμε εξω την wide τοτε το setup του p20 ειναι ισως και καλυτερο του p30 pro

Και εγώ το ίδιο λέω για να παρηγοριέμαι αλλά δυστυχώς το Subaru δεν γίνεται Ferrari.

Για Instagram δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ τους. Σε 4κ οθόνη η διαφορά είναι τεράστια υπέρ του pro pro.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο λέω για να παρηγοριέμαι αλλά δυστυχώς το Subaru δεν γίνεται Ferrari.

Για Instagram δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ τους. Σε 4κ οθόνη η διαφορά είναι τεράστια υπέρ του pro pro.

 

εννοεις σε αναλυση η σε dynamic range και πιστοτητα χρωματων?

"το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο"
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

αντιμετωπίζω πρόβλημα με τα notifications από viber, messenger κλπ όταν έχω συνδεδεμένα τα ακουστικά της συσκευής. Όσο και αν έψαξα τις ρυθμίσεις, δεν κατάφερα να βρω με ποιο τρόπο μπορεί να ακούγονται οι ειδοποιήσεις αυτές από τα ηχεία της συσκευής μας, αντί να ακούγονται μόνο μέσω των ακουστικών.

μπορεί κάποιος καλός άνθρωπος να με βοηθήσει αν έχει βρει λύση?

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε ΟΤΑ η 270, σε cosmote.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

εννοεις σε αναλυση η σε dynamic range και πιστοτητα χρωματων?

Σε όλα φίλε μου. Δεν υπάρχει σύγκριση. Είναι πολύ ανώτεροι οι φακοί του p30, καλύτερος

επεξεργαστής κλπ. Ακόμη και το απλό p30 τραβάει καλύτερες φωτό από το p20.

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία που έχω. Έχω κρατήσει την εργοστασιακή ζελατίνα αλλά σκέφτομαι να την βγάλω γιατί γεμίζει δακτυλιες και μου χει σπάσει τα νεύρα. Καταρχάς όσοι την έχουν αφαιρέσει :

1. Δακτυλιες μαζεύει η οθόνη ή έχει κάποιου είδους ελαιοφοβικη επίστρωση ;

2. Υποτίθεται (αν και δεν αναφέρεται ξεκάθαρα) ότι έχει προστασία οθόνης gorilla glass 5. Όσοι έχουν βάλει την ζελατίνα, έχουν δει μικρογρατζουνιες από φυσιολογική χρήση ;

 

Καλησπέρα φίλε, έχω το ίδιο πρόβλημα και εγώ με την εργοστασιακή μεμβράνη. Όταν χρησιμοποιώ την οθόνη έχει κάτι σαν λαδιλα ενώ πάντα το κινητό το χρησιμοποιώ με καθαρά χέρια. Έχω καθαρίσει την οθόνη πολλές φορές αλλά μετά απο 1 ή 2 ωρες χρήσεις επανέρχεται. Το μυαλό μου πάει στην μεμβράνη και σκέφτομαι και εγώ να την βγάλω διότι με ενοχλεί πολύ όταν παρακολουθώ ταινίες ή βίντεο. Αν το επιχειρήσεις ενημέρωσε με για το αποτέλεσμα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε, έχω το ίδιο πρόβλημα και εγώ με την εργοστασιακή μεμβράνη. Όταν χρησιμοποιώ την οθόνη έχει κάτι σαν λαδιλα ενώ πάντα το κινητό το χρησιμοποιώ με καθαρά χέρια. Έχω καθαρίσει την οθόνη πολλές φορές αλλά μετά απο 1 ή 2 ωρες χρήσεις επανέρχεται. Το μυαλό μου πάει στην μεμβράνη και σκέφτομαι και εγώ να την βγάλω διότι με ενοχλεί πολύ όταν παρακολουθώ ταινίες ή βίντεο. Αν το επιχειρήσεις ενημέρωσε με για το αποτέλεσμα!!

Σ ευχαριστώ που απάντησες. Μόλις ήμουν έτοιμος να επαναφέρω την απορία μου. Ακόμη δεν την έχω βγάλει και γω. Περιμένω να μας βοηθήσει κάποιος που το έχει κάνει και το δουλεύει χωρίς ζελατίνα. Διάβασα πάντως ότι είναι αδιευκρίνιστο το τι gorilla glass φοράει η οθόνη .

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ που απάντησες. Μόλις ήμουν έτοιμος να επαναφέρω την απορία μου. Ακόμη δεν την έχω βγάλει και γω. Περιμένω να μας βοηθήσει κάποιος που το έχει κάνει και το δουλεύει χωρίς ζελατίνα. Διάβασα πάντως ότι είναι αδιευκρίνιστο το τι gorilla glass φοράει η οθόνη .

 

Μην κάνετε το λάθος να βγάλετε την μεμβρανη πριν πάρετε κάτι για αντικατάσταση της!

Εγώ την έβγαλα για 2 μέρες μέχρι να μου ρθει το nano liquid της spigen και πρόλαβα να αποκτήσω 2 γρατζουνιές χωρίς να το πάρω χαμπάρι..

Δεν έχει συνεπώς καλή προστασία, αλλά από τότε που εφάρμοσα το nanoliquid έχω βολευτεί!

Δεν κάνει τις λαδιλες που λέτε παραπάνω και μετά από 1 μήνα χρήσης δεν έχω τη παραμικρή γρατζουνιά.

 

Είχα και τζαμακι κατά καιρούς και spigen και άλλα (>18 ευρώ), αλλά ότι τζάμι και να βάλεις, πρώτον θα έχεις αυτό το ενοχλητικό υψωματακι γύρω από το δακτυλικο αποτύπωμα και δεύτερον θα αυξήσει τον όγκο του κινητού με αντιαισθητικο και αντιλειτουργικο αποτέλεσμα.

Εμένα επίσης, επειδή ως παλιός χρήστης Nokia N9 αγαπάω τα gestures navigation, με οποιοδήποτε τζαμακι και να έχω δοκιμάσει με ενοχλεί στις χειρονομίες και τις καθιστά μη βολικές για τους παραπάνω λόγους.

 

Εν κατακλείδι βάλτε nano liquid by spigen και μια όμορφη θήκη και με λίγο προσοχή χαρείτε τη κινηταρα μας και μην την μπουκωνετε με πολλά πολλά γιατί έτσι κι αλλιώς το πολύ μετά από 2 χρόνια θα την πετάξετε για άλλο.

 

Το θέμα είναι να χαρείς τη συσκευή σου.στο κάτω κάτω.. .

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ που απάντησες. Μόλις ήμουν έτοιμος να επαναφέρω την απορία μου. Ακόμη δεν την έχω βγάλει και γω. Περιμένω να μας βοηθήσει κάποιος που το έχει κάνει και το δουλεύει χωρίς ζελατίνα. Διάβασα πάντως ότι είναι αδιευκρίνιστο το τι gorilla glass φοράει η οθόνη .

 

Eγώ τις βγάζω day 1. Το δουλεύω ένα χρόνο τώρα χωρίς κάποιο τζαμάκι( ή θήκη μιας και μου αρέσει αυτή η αίσθηση) και δεν έχω καμία γρατσουνιά.

Ρίσκο βέβαια αλλά αν το έχεις σε θήκες μέσα, χάνεις όλη αυτή την premium αίσθηση που σου δίνει. Μέσα σε θήκη θα είναι απλά ένα "κοινό" τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ενοχλητικό το εργοστασιακό τζαμάκι-μεμβράνη πάντως..Αλλα δεν ψήνομαι να βάλω καινούργιο τζαμάκι.To nano liquid που πήρες,είσαι ευχαριστημένος;Κάνει δουλίτσα; Edited by GreekAnubis
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P20 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...