Jump to content

Huawei P20 Pro


a40ntistos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οκ, αυτή η κατάσταση πάει να με τρελάνει: https://imgur.com/a/xnTZ9BI

 

Eχω το CLΤ-L29 (C432) σε 9.0.0.195, δε χρησιμοποιώ κάποιον launcher αλλά το μαμίσιο του.

 

Δοκίμασα και την αυτόματη διαχείριση (σε μπαταρία/ διαχείριση/ κλπ) αλλά και να τα έχω όλα να δίνουν πόνο στο manual (όπως είχε προταθεί σε παλαιότερο πόστ) και τα χίλια μύρια όσα. (μαζί και hard reset και wipe cache partition και ο,τι άλλο βρήκα στο διαδίκτυο σαν "λύση". )

 

Έστρωσε μονάχα όταν έκανα roll back σε 8.1, update κανονικά σε pie και στα καπάκια hard reset.

Όταν γράφω "έστρωσε" δεν εννοώ κανονικά αλλά για δύο εβδομάδες μέχρι που προχθές ξανά μανά και φτου από την αρχή μπινελίκια. :angry:

 

Όσες φορές το έκανα hard reset ή κατά το rollback και την κανονική αναβάθμιση σε Pie δεν τράβηξα back up αλλά το έστησα από την αρχή.

 

Το πρόβλημα το εμφανίζει από την αναβάθμιση σε Pie και ακόμη ψάχνω μία λύση.

 

Δε γνωρίζω τί άλλο να κάνω εκτός από restart κάθε έξι ώρες (γιατί κάθε τόσο περίπου εμφανίζεται αυτό το πρόβλημα ανάλογα τη χρήση)

 

Το έχει αντιμετωπίσει κανείς επιτυχώς αυτό το πρόβλημα; Έστω κάποιος που δεν έχει αντιμετωπίζει αυτό το πρόβλημα να μου στείλε έστω σε pm τις ρυθμίσεις του σε screenshot για να τις συγκρίνω;

Πλεόν μου έχει σπάσει τα νεύρα, περισσότερο από το -no apps- windows Lumia 930 που χρησιμοποιούσα πριν από αυτό όταν γινόταν τηγάνι από την θερμοκρασία.

 

Γιατί δεν στέλνεις το κινητό στην αντιπροσωπία βρε αδερφέ και κάθεσαι και παιδεύεσαι;Η μίλα με το σερβις...ζητά ένα μαιλ και στειλ τους την φώτο να σε καθοδηγήσουν μήπως φταίει κάποια ρύθμιση η χρειάζεται να το δουν...Η και μέσω hicare αν γινεται(δεν το χω χρησιμοποιήσει).

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ τη παρέα.. Επειδή διάβαζα πολλά σχόλια περί μπαταρίας, είπα να αναφέρω και εγώ τη δικιά μου εμπειρία.. Είμαι σε Android 9 στην 195 και είχα θέματα με battery drain.. Το βράδυ από 100% μέχρι της 8 το πρωί πήγαινε 88% πάνω κάτω.. Μπήκα στο recovery menu και έκανα wipe cache partition δύο φορές, δεν έκανα όμως factory reset.. Έβαλα έπειτα το σκούρο θέμα διεπαφής και έκλεισα το WiFi το βράδυ και από της 11.30 που ήταν 100% μέχρι το της 9 το πρωί δεν έπεσε καθόλου το ποσοστό.. Μέχρι τώρα (10.50) είμαι στα 94% και έχω κοντά στα 50 λεπτά sot με ανοιχτό WiFi με σερφαρισμα, mail και τηλέφωνα .. Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Το health παιδιά γίνεται unistall απ' όσο βλέπω από τις ρυθμίσεις, δεν χρειάζεται adb tools εκτός και αν μου διαφεύγει κάτι. Επίσης πριν μπλέξει κάποιος με adb tools ας δει πρώτα μήπως με το hicare γίνεται απεγκατάσταση των εφαρμογών που θέλει.

 

Εννοείται όχι, αλλιώς θα τα είχαμε πετάξει προ πολλού. Απλά όταν πατάς Uninstall σου προτείνει να κάνει επαναφορά στην αρχική έκδοση της εφαρμογής. Επίσης, δεν βρήκα κάπου επιλογή αφαίρεσης εφαρμογών με το HiCare, αν το έχεις δοκιμάσει και έχεις οδηγίες στείλε.

 

Τρέχεις "pm list packages" να δεις όλες τις εφαρμογές ή "pm list packages - e" να δεις τις ενεργές ή "pm list packages -d" να δεις τις disabled.

Εσυ λογικά έκανες λάθος το όνομα και νομίζω είναι com.huawei.health

 

Κάπως προχωρήσαμε. Το όνομα ήταν όντως λάθος μου. Είδα ολές τις εφαρμογές (thanks για την εντολή), δοκίμασα να κάνω αφαίρεση της Health με το σωστό όνομα και βγαζει σφάλμα λάθος εντολή τελείως, απλά διάφορα Java exceptions χωρίς σγκεκριμένο μήνυμα.

 

Είσαι 100% σίγουρος ότι είναι σωστή η εντολή σου "pm disable-user - - user 0" ? Ρωτάω γιατί όπως το έχεις ποστάρει αρχικά έχει κενό ανάμεσα στις δύο παύλες πριν το user και όσο την έδινα έτσι έβγαζε λάθος εντολή τελείως, όχι απλά ότι δε μπορεί να την ολοκληρώσει.

 

Έτσι, έψαξα λίγο και έπεσα εδω: https://android.stackexchange.com/questions/56620/enable-and-disable-system-apps-via-adb

 

όπου είδα ότι την δίνουν ως: pm disable --user 0

 

δηλαδή χωρίς κενό ανάμεσα στις παύλες και με μία αναφορά σε user, όχι δυό.

 

Με αυτή τη συνταξη λοιπόν μου εβγαλε το παρακάτω μήνυμα:

 

Shell cannot change component state for com.huawei. health/null to 2 και απο κάτω μια σειρά απο Java Security exceptions

 

Άρα την τρέχει κανονικά αλλά δεν μπορεί να την ολοκληρώσει...

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται όχι, αλλιώς θα τα είχαμε πετάξει προ πολλού. Απλά όταν πατάς Uninstall σου προτείνει να κάνει επαναφορά στην αρχική έκδοση της εφαρμογής. Επίσης, δεν βρήκα κάπου επιλογή αφαίρεσης εφαρμογών με το HiCare, αν το έχεις δοκιμάσει και έχεις οδηγίες στείλε.

 

 

 

...

 

Sorry, όχι το hicare, το HiSuite εννοούσα. Όταν συνδεθεί στο pc και ανοίξει το HiSuite, πήγαινε στις εφαρμογές και θα δεις ποιες μπορείς να κάνεις unistall.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται όχι, αλλιώς θα τα είχαμε πετάξει προ πολλού. Απλά όταν πατάς Uninstall σου προτείνει να κάνει επαναφορά στην αρχική έκδοση της εφαρμογής. Επίσης, δεν βρήκα κάπου επιλογή αφαίρεσης εφαρμογών με το HiCare, αν το έχεις δοκιμάσει και έχεις οδηγίες στείλε.

 

 

 

Κάπως προχωρήσαμε. Το όνομα ήταν όντως λάθος μου. Είδα ολές τις εφαρμογές (thanks για την εντολή), δοκίμασα να κάνω αφαίρεση της Health με το σωστό όνομα και βγαζει σφάλμα λάθος εντολή τελείως, απλά διάφορα Java exceptions χωρίς σγκεκριμένο μήνυμα.

 

Είσαι 100% σίγουρος ότι είναι σωστή η εντολή σου "pm disable-user - - user 0" ? Ρωτάω γιατί όπως το έχεις ποστάρει αρχικά έχει κενό ανάμεσα στις δύο παύλες πριν το user και όσο την έδινα έτσι έβγαζε λάθος εντολή τελείως, όχι απλά ότι δε μπορεί να την ολοκληρώσει.

 

Έτσι, έψαξα λίγο και έπεσα εδω: https://android.stackexchange.com/questions/56620/enable-and-disable-system-apps-via-adb

 

όπου είδα ότι την δίνουν ως: pm disable --user 0

 

δηλαδή χωρίς κενό ανάμεσα στις παύλες και με μία αναφορά σε user, όχι δυό.

 

Με αυτή τη συνταξη λοιπόν μου εβγαλε το παρακάτω μήνυμα:

 

Shell cannot change component state for com.huawei. health/null to 2 και απο κάτω μια σειρά απο Java Security exceptions

 

Άρα την τρέχει κανονικά αλλά δεν μπορεί να την ολοκληρώσει...

 

Χωρις κενα ειναι, ισως το swiftkey εβαλε κενα τι να πω. Το health παντος στο Mate 10 Pro το κανεις uninstall μεσα απο την συσκευη τωρα στο P20 Pro δεν ξερω.

Βασικα μεσα απο την συσκευη οσες γινονται uninstall σου λεει για απεγκατασταση και οσες δεν γινονται σου λεει για απενεργοποιηση. Μετα ειναι και οι συστηματος οπου δεν μπορεις να κανεις τιποτα απο τα 2 και αναγκαστικα πας απο ADB.

Εγω πχ κανω οσες δεν θελω μεσα απο την συσκευη κανονικα κι επειτα οτι αλλο θελω μεσα απο ADB. Τις περισσοτερες τις κανω disable εκτος απο καποιες που πρεπει αναγκαστικα να τις κανω uninstall.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν στέλνεις το κινητό στην αντιπροσωπία βρε αδερφέ και κάθεσαι και παιδεύεσαι;Η μίλα με το σερβις...ζητά ένα μαιλ και στειλ τους την φώτο να σε καθοδηγήσουν μήπως φταίει κάποια ρύθμιση η χρειάζεται να το δουν...Η και μέσω hicare αν γινεται(δεν το χω χρησιμοποιήσει).

 

Δεν μπορώ να μείνω χωρίς την συσκευή αλλιώς θα το έστελνα.

Mail θα τους στείλω σήμερα μπας και δω χαίρι. Χθες βρήκα μία λύση που θέλει 3rd party launcher και διαγραφή του μαμά.

Δεν προχώρησα σε κάτι τέτοιο όμως. Στο μέλλον αν δε βρω καμία άλλη απάντηση και δε διορθωθεί με κάνα update θα το κάνω.

 

 

Για τo Adb και διαγραφή εφαρμογών που δεν διαγράφονται από το κινητό δοκιμάστε και αυτό (αφού εισάγετε τα adb devices και το adb shell)

"adb uninstall -k --user 0 εφαρμογή_που_θέλετε"

 

λ.χ adb uninstall -k --user 0 com.microsoft.translator

How Soon™ is now?
Link to comment
Share on other sites

Στο firmware finder βγήκαν διάφορες αναβαθμίσεις .2χχ και κάποιες βγαίνουν εγκεκριμένες οπότε λογικά σε λίγες μέρες θα έχουμε αναβάθμιση

 

Στάλθηκε από P20 Pro

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μάγκες, μόλις χρησιμοποίηση και γω το πρόγραμμα ανταλλαγής και δίνοντας το mate 10 pro (εντωμεταξύ ήταν μονόκαρτο, από σκρουτζ / Ευρωπαϊκή έκδοση που για να πάρει αναβάθμιση έπρεπε να βάλω άλλη σιμ. Προφανώς δεν τους νοιάζει από που είναι αγορασμένο) και 163 ευρώ πήρα το συγκεκριμένο κινητό. Ελπίζω να μην απογοητευτώ, αλλά μιας και ήμουν ήδη ΥΠΕΡ ευχαριστημένος με το 10 pro, δεν βρίσκω κάποιον λόγο να μην μ' αρέσει το συγκεκριμένο που έχει πολύ καλύτερη κάμερα και είναι πάνω κάτω ίδιο σε χαρακτηριστικά.

Πρέπει να προσέξω κάτω με την αναβάθμιση που θα μου έρθει? Μελέτησα αρκετές σελίδες και είδα πως το τελευταίο firmware έχει battery drain. Λέτε να περιμένω?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μάγκες, μόλις χρησιμοποίηση και γω το πρόγραμμα ανταλλαγής και δίνοντας το mate 10 pro (εντωμεταξύ ήταν μονόκαρτο, από σκρουτζ / Ευρωπαϊκή έκδοση που για να πάρει αναβάθμιση έπρεπε να βάλω άλλη σιμ. Προφανώς δεν τους νοιάζει από που είναι αγορασμένο) και 163 ευρώ πήρα το συγκεκριμένο κινητό. Ελπίζω να μην απογοητευτώ, αλλά μιας και ήμουν ήδη ΥΠΕΡ ευχαριστημένος με το 10 pro, δεν βρίσκω κάποιον λόγο να μην μ' αρέσει το συγκεκριμένο που έχει πολύ καλύτερη κάμερα και είναι πάνω κάτω ίδιο σε χαρακτηριστικά.

Πρέπει να προσέξω κάτω με την αναβάθμιση που θα μου έρθει? Μελέτησα αρκετές σελίδες και είδα πως το τελευταίο firmware έχει battery drain. Λέτε να περιμένω?

Kαλοδουλευτο φιλε μου. Εγω παντως περασα την 163 και δεν εχω θεμα κανενα με την μπαταρια.Ας παρεις και αλλες γνωμες και βλεπεις.

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Μου έκανε ως τώρα 3-4 αναβαθμίσεις / έχω χάσει την μπάλα με την σειρά που τις εμφανίζει .... λες και δεν μπορούσε να έρθει η τελευταία κατευθείαν, αλλά μου έρχονται χρονικά! :p Τώρα στο τέλος μου έβγαλε την 195 και επέλεξα να κατεβάσω το πλήρες πακέτο που είναι κάπου 3.5 GB. Το ξέρω πως κάποιοι λέτε για battery drain αλλά μιας και διάβασα πως είναι approved η 200κάτι στο ff, θα πάρω το ρίσκο και όταν με το καλό έρθει η επόμενη θα διορθώσει ότι ατέλειες. Αύριο μου έρχεται και αυτή η θήκη --->> https://www.e-shop.gr/spigen-marked-armor-back-cover-case-for-huawei-p20-pro-black-p-TEL.058933 (Το ξέρω πως υπάρχει και από αλλού φτηνότερη, αλλά ούτως ή άλλος εδώ που είμαι θα χρειαζόταν μεταφορικά, οπότε μια χαρά είναι η τιμή για παραλαβή από κατάστημα) Αν έχετε να προτείνεται κάποιο glass που να είναι συμβατό με την πάνω θήκη, να μου πείτε! Edited by hasiotis_john
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μάγκες, μόλις χρησιμοποίηση και γω το πρόγραμμα ανταλλαγής και δίνοντας το mate 10 pro (εντωμεταξύ ήταν μονόκαρτο, από σκρουτζ / Ευρωπαϊκή έκδοση που για να πάρει αναβάθμιση έπρεπε να βάλω άλλη σιμ. Προφανώς δεν τους νοιάζει από που είναι αγορασμένο) και 163 ευρώ πήρα το συγκεκριμένο κινητό.

Προφανώς απο το public, σωστα; Πάντως αφού το έχει στα 563 ευρώ και πλήρωσες 163, αυτό σημαίνει ότι στο αγοράσανε (το mate 10 pro) 400 ευρώ:wacko::wacko: πολύ καλό deal!!!

το s9+ το παίρνουν 275 ευρώ. μήπως επιδοτούν παραπάνω τα huawei για αγορά huawei ή άσχετο;;;

ΥΓ τώρα μόλις διαπίστωσα στο site του public trade and save ότι για ένα περίεργο λόγο το mate 10 pro (και μόνο) το αγοράζουνε 400 ευρώ!!!

Edited by xetasa

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε η 203 ότα παιδιά την κατεβάζω κ περνάει αύριο νεώτερα
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε η 203 ότα παιδιά την κατεβάζω κ περνάει αύριο νεώτερα
Τι changelog έχει? Έχει μόνο security patch ή και βελτιώσεις?

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Φιλε hasiotis_john σε πιο καταστημα των Public πηγες ?
HTC HD2 --> HTC ONE --> LG G2 --> SONY XPERIA L --> LG G2 --> Note 4 Snapdragon 805 --> SONY XPERIA M --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM BLACK 32GB --> NOKIA 220 --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM GOLD 32GB --> LG G5 32GB GOLD --> NOKIA 220 --> HUAWEI MATE 9 4/64GB MHA-L09 GRAY --> HUAWEI MATE 10 PRO 6/128GB BLA-L29 GRAY --> MATE 40 PRO 8/256GB NOH-NX9 BLACK
Link to comment
Share on other sites

Νέος κι εγώ από Mate 10 pro.

 

Καλώς σας βρήκα!

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ πήγα Αγία Παρασκευή. Όλα μια χαρά. Τα παιδιά εκεί super. Το Mate 10 pro το αγόρασαν 400 ευρώ. Περισσότερα από όσα έδωσα για να το πάρω μεταχειρισμένο πέρσι τον Αύγουστο. Καλό deal πιστεύω για κινητό της σειράς 20 με κάμερα στο top της αξιολόγησης του έγκυρου dxo.

Link to comment
Share on other sites

Νέος κι εγώ από Mate 10 pro.

 

Καλώς σας βρήκα!

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ πήγα Αγία Παρασκευή. Όλα μια χαρά. Τα παιδιά εκεί super. Το Mate 10 pro το αγόρασαν 400 ευρώ. Περισσότερα από όσα έδωσα για να το πάρω μεταχειρισμένο πέρσι τον Αύγουστο. Καλό deal πιστεύω για κινητό της σειράς 20 με κάμερα στο top της αξιολόγησης του έγκυρου dxo.

 

Καλώς ήρθες!

Link to comment
Share on other sites

Νέος κι εγώ από Mate 10 pro.

 

Καλώς σας βρήκα!

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ πήγα Αγία Παρασκευή. Όλα μια χαρά. Τα παιδιά εκεί super. Το Mate 10 pro το αγόρασαν 400 ευρώ. Περισσότερα από όσα έδωσα για να το πάρω μεταχειρισμένο πέρσι τον Αύγουστο. Καλό deal πιστεύω για κινητό της σειράς 20 με κάμερα στο top της αξιολόγησης του έγκυρου dxo.

Αρε τυχερακηδες! Μπραβο οντως καλη δοσοληψια αυτη. Οντως ηρθατε στη κορυφη. Καλοδουλευτα παιδια:)

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε η 203 ότα παιδιά την κατεβάζω κ περνάει αύριο νεώτερα

 

Vodafone έχεις;

 

 

Παιδιά καλωσήρθατε! Πάντα καλά νέα ν'ακούτε!

How Soon™ is now?
Link to comment
Share on other sites

Γράψε μας και το πλήρες όνομά του αρχείου OTA για να το τραβήξουμε από FF. Γιατί έχει γίνει ένα μπάχαλο με την ονοματοδοσια στο FF.

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σας.Βρε παιδια θα με τρελανει αυτο το Huawei Share...Μου εχουν σπασει τα νευρα.Εκανα φορματ στο pc μου και ξανα εβαλα τα 10αρια.Ρυθμιζω απο ενα οδηγο για την δυνατοτητα ασυρματης επικοινωνιας σε φακελους με το παραπανω προγραμμα αλλα ενω δειχνει το ονομα της συσκευης μου ριχνει ακυρο...δε συνδεεται με τιποτα.Τι στο καλό να κανω.Εαν απο σας εχει το χρονο και μπορει ας με κατατοπισει με αναλυτικες οδηγιες σε pc με windows 10 και στη συσκευη.Ευχαριστω.

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν π;ίδια σορυ τώρα μπήκα από χτες η αναβάθμιση ήταν 445 mb είναι 9.0.0.203(c432e5r1p9) ελπίζω να βοηθάω κ γράφει μόνο για την ασφάλεια που βεκτιωνειτου Φεβρουαρίου λέει με κοσμοτε ειμαι
Link to comment
Share on other sites

https://pro-teammt.ru/firmware-database/?firmware_model=clt-lgrp2-ovs+9.0.0.203&firmware_page=0

Για οσους θελουν να δουν changelog ή θελουν να το κατεβασουν χειροκινητα και ξερουν πως να το περασουν.

Τα updates με την 9 αλλαξαν ονομασια και πλεον ειναι "global" με ονομασια CLT-LGRP2-OVS 9.0.0.XXX

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα φωτα σας. Μου εσπασε το πισω γυαλι(η πλατη του κινητου) εχει κανεις καποιο link με το συγκεκριμενο ανταλλακτικό?twilight χρωμα Επισης μπορειτε να με ενημερωσετε ποιο ειναι το επισημο service της huawei στην Ελλαδα? Edited by volyros
Link to comment
Share on other sites

Huawei Exclusive Service Center

Μιχαλακοπούλου 178, Αθήνα 115 27

21 1198 8000

 

https://goo.gl/maps/EBLC6E4jJ972

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P20 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...