Jump to content

Huawei P20 Pro


a40ntistos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαλημερα.Θελω να φτιαξω ενα δικο μου wallpaper για την οθονη, μεσω photoshop. Ξερετε μηπως διαστασεις; (υψος-πλατος)
Καλημέρα. Λογικά θα πρέπει να το κάνεις όσο και η ανάλυση της οθόνης, δηλαδή 1080 x 2240.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Λογικά θα πρέπει να το κάνεις όσο και η ανάλυση της οθόνης, δηλαδή 1080 x 2240.

Mαλιστα σωστα δεν το ειχα σκεφτει. dpi 96;

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Πέτα το στον Κηφισό φιλε, να ησυχάσεις κι εσύ κι εμείς :lol:

 

Χαχαχα. Όχι και στον Κηφισό τέτοια τηλεφωναρα!! Πάντως ειναι μακράν το καλύτερο τηλέφωνο που έχει περάσει από τα χέρια μου!

Πέρα από την πλάκα όμως είναι περίεργο τέτοια διαφορά σε απόδοση μπαταρίας από τηλέφωνο σε τηλέφωνο. Εν το μεταξύ γύρισα στην 161 και πάλι μου φαίνεται ότι έχει πέσει η απόδοση της μπαταρίας. Άσε που το κινητό "παλεύει" να το αναβαθμίσω με το ζόρι στην 195! Τι ήθελα να το κάνω επαναφορά σε εργοστασιακές μια χαρουλα ήταν στην 163 τι ήθελα και το σκαλισα!

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά δεν είνσι στην απόδοση της μπαταρίας. Η διαφορά είναι στους χρήστες και στην υποκειμενικη αντίληψη της αυτονομίας που έχουν. Γιαυτό σε ΌΛΑ τα φόρουμ κινητών γράφονται τέτοια ποστ. Και σε ΌΛΑ ούτε νόημα βγαίνει ούτε συμπέρασμα.

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία δυστυχώς στο emui δεν είναι καλή, η απόδοση των συσκευών που τρέχουν emui με 4000mah μπαταρία είναι μέτρια, ειδικά στο stand by. Τώρα για το emui 9 νομίζω ότι βλέπω μια βελτίωση απλά εσείς παιδιά που έχετε πρόβλημα να ξέρετε ότι συγκρίνετε λάθος το sot, πλέον έχουμε και πιο ηλιόλουστες μέρες και μεγαλύτερες σε διάρκεια οπότε και η φωτεινότητα της συσκευής παίζει αρκετά πιο ψιλά

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτό το κόλλημα που έχουμε φάει με την αυτονομία και το sot είναι και αυτό που δεν μας αφήνει να ευχαριστηθουμε τις συσκευές.... Και το παραδέχομαι και γω ο ίδιος για τον εαυτό μου προερχόμενος από το note 8 που ήμουν καρφωμένος στο ποσοστό της μπαταριας που έτρεχε σαν νεράκι....η αλήθεια είναι πως η μπαταρια του είναι καλή.... Απλά στην πραγματικότητα θέλουμε συσκευές με μπαταρία 4000 Mah που να κρατάνε με οποιαδήποτε χρήση και αν τους κάνουμε σαν 4000mah και όχι σαν 3500...
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος πως μπορώ μετά από hard reset να επαναφέρω αυτές τις σημειώσεις που έχω στην εφαρμογή"Σημειωματάριο"??
Κάνε ένα back up με την εφαρμογή του κινητού, έχει επιλογή για το σημειωματάριο απ ότι θυμάμαι.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Παλευω να αλλαξω το DNS στο ρουτερ και να τσεκαρω στην ιστοσελιδα http://query.hicloud.com/checkConnect.action αλλα μου βγαζει διαρκως "404 error - Sorry not found". Εχω το ρουτερ H300s της Vodafone
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα. Όχι και στον Κηφισό τέτοια τηλεφωναρα!! Πάντως ειναι μακράν το καλύτερο τηλέφωνο που έχει περάσει από τα χέρια μου!

Πέρα από την πλάκα όμως είναι περίεργο τέτοια διαφορά σε απόδοση μπαταρίας από τηλέφωνο σε τηλέφωνο. Εν το μεταξύ γύρισα στην 161 και πάλι μου φαίνεται ότι έχει πέσει η απόδοση της μπαταρίας. Άσε που το κινητό "παλεύει" να το αναβαθμίσω με το ζόρι στην 195! Τι ήθελα να το κάνω επαναφορά σε εργοστασιακές μια χαρουλα ήταν στην 163 τι ήθελα και το σκαλισα!

 

Δεν απευθυνομουν σε σένα :D όμως ασφαλώς θα συμφωνήσουμε, το κινητό ειναι μαγεία ;)

Η μπαταρία εμφανίζει διακυμάνσεις αποδοσης ακόμη και στην ίδια έκδοση αλλα παίζουν τόσες πολλές παράμετροι που την επηρρεάζουν που πλέον δεν ασχολούμαι. Θα ασχοληθώ μόνο εάν παρατηρήσω θεαματική πτώση. Προς το παρόν 2 μέρες τις έχει χαλαρά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα την χρήση usb otg που είναι πολύ πολύ εύκολη λύση. Απλά δεν ξέρω κατά πόσο πρέπει να κάνεις roll back σε προηγούμενη έκδοσή της 9. Γιατί υπάρχει roll back έκδοση μόνο για να οας στην 8 νομίζω.

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση σε. 195 τα εικονίδια έγιναν τετράγωνα σε όλες τις εφαρμογές ... Το έχετε παρατηρήσει και εσείς;

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω μια ερώτηση στους κατόχους.

Αυτό το χαρακτηριστικό που έχουν τα iPhone όπου όσο τα κοιτάς δεν κλείνουν ή αν αλλάξεις την ρύθμιση της προσοχής, δεν κλείνουν (η οθόνη) όσο σε βλέπουν (χωρίς να χρησιμοποιούν την κεντρική κάμερα όπως τα σ9 και πολλά άλλα για παράδειγμα ώστε να τρώνε μπαταρία, υπάρχει στο mate ή έχει απλά την κλασική επιλογή του να μένει η οθόνη ανοιχτή όσο την κοιτάς όπως είχαν πάντα σχεδόν όλα;

(Το ρωτάω γιατί είναι από τα ελάχιστα με 3D αναγνώριση εκτός απλ όποτε είναι το μόνο που θα μπορούσε να έχει ανάλογο τρόπο λειτουργίας)

 

Επίσης το πρόβλημα με τις οθόνες τελείωσε πλέον που βγήκαν επόμενες εκδόσεις ή ακόμα πρέπει να προσέχει κάποιος που θέλει να πάρει την οθόνη και το πρασίνισμα;

 

Αν κάποιος ξέρει θα με βοηθούσε γιατί σκέφτομαι να φύγω από τα μήλα!

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω μια ερώτηση στους κατόχους.

 

Αυτό το χαρακτηριστικό που έχουν τα iPhone όπου όσο τα κοιτάς δεν κλείνουν ή αν αλλάξεις την ρύθμιση της προσοχής, δεν κλείνουν (η οθόνη) όσο σε βλέπουν (χωρίς να χρησιμοποιούν την κεντρική κάμερα όπως τα σ9 και πολλά άλλα για παράδειγμα ώστε να τρώνε μπαταρία, υπάρχει στο mate ή έχει απλά την κλασική επιλογή του να μένει η οθόνη ανοιχτή όσο την κοιτάς όπως είχαν πάντα σχεδόν όλα;

 

(Το ρωτάω γιατί είναι από τα ελάχιστα με 3D αναγνώριση εκτός απλ όποτε είναι το μόνο που θα μπορούσε να έχει ανάλογο τρόπο λειτουργίας)

 

 

 

Επίσης το πρόβλημα με τις οθόνες τελείωσε πλέον που βγήκαν επόμενες εκδόσεις ή ακόμα πρέπει να προσέχει κάποιος που θέλει να πάρει την οθόνη και το πρασίνισμα;

 

 

 

Αν κάποιος ξέρει θα με βοηθούσε γιατί σκέφτομαι να φύγω από τα μήλα!

Καλό είναι να ρωτήσεις στο νήμα του mate

 

Στάλθηκε από P20 Pro

Link to comment
Share on other sites

Τα υβριδικα screen protectors που ειναι κατι μεταξυ φιλμ και temper glass τα εχει δοκιμασει κανεις;

πχ αυτο: https://www.skroutz.gr/s/16418547/Ancus-Nano-Shield-Tempered-Glass-Huawei-P20-Pro.html

Θελω κατι λεπτο και ειναι οτι πιο λεπτο βρισκω.

 

Επισης, μετα απο σχεδον ενα χρονο χρησης διαπιστωσα (με τον ασχημο τροπο) οτι κατω απο την ζελατινα δεν υπαρχει τυπου gorilla glass γυαλι. (ελεος....)

ριχνοντας ενα παντελονι πανω στο κινητο (δεν ειδα το κινητο προφανως) η ζωνη εκανε σκαψιμο (απ οτι φαινεται) κατω απο την ζελατινα. Εχει δημιουργηθει εινα μικρο buble και φαινεται κατι σαν σκαψιμο.

 

Αφαιροντας την ζελατινα και βαζοντας ενα tempered ή αυτο το υβριδικο παιζει να μην φαινεται τιποτα?

Καποιο υγρο για να καλυφτει το σκαψιμο πριν βαλω tampered?

 

Δεν ειχα στο παρελθον τετοια ασχημη εμπειρια...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Περίμενα πως και πως το νέο Android 9 και όταν έκανα το update η εφαρμογή του τηλεφώνου έχει γίνει πολύ αργή... Και στις επαφές και στην πληκτρολογηση. Το έχει και κάποιος άλλος? Κάποια λύση?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Περίμενα πως και πως το νέο Android 9 και όταν έκανα το update η εφαρμογή του τηλεφώνου έχει γίνει πολύ αργή... Και στις επαφές και στην πληκτρολογηση. Το έχει και κάποιος άλλος? Κάποια λύση?
Τι εννοείς αργή? Πατάς δηλαδή τον dialler και πχ αργεί να ανταποκριθεί, έχει lag στο σκρολαρισμα όταν ψάχνεις τις επαφές? Αν ναι, αυτό που μπορείς αρχικά να δοκιμάσεις είναι ένα clear cache της εφαρμογής του dialler. Θα τον βρεις settings - >apps - >apps, τρεις τελίτσες πάνω δεξιά->show system process - > επιλέγεις την εφαρμογή, data storage και clear cache.

Επίσης μπορείς να κάνεις και ένα clear cache από το recovery για να καθαρίσεις τα cache απ όλες τις εφαρμογές. Θα κλείσεις το κινητο->πατάς volume up, μετά πατάς το power button και τα κρατάς ταυτόχρονα πατημένα μέχρι να εμφανιστεί το recovery menu όπου εκεί επιλέγεις clear cache και μετά reboot. Άστο γενικά λίγες ημέρες να δεις πως πάει και αν συνεχίζει ή αν έχεις και άλλα θέματα κάνεις ένα hard reset.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη βδομαδα. Χθες ειχα ενα ατυχημα,μου επεσε η συσκευη κατω και ραγισε το προστατευτικό τζαμακι (spigen) που ειχα βαλει,μολις 3 ημερων πανω...Το προηγούμενο που ειχε το εχω βγαλει ατοφιο.Αυτο μπορω να το ξανα βαλω;Η παω για καινουργιο;

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Άμα το καθαρίσεις καλά με δυνατή ταινία για να τραβήξεις τις σκόνες ξαναμπαίνει

 

Στάλθηκε από το P20 pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να πας για καινούριο, θυμίσου αν δεν είχες το τζαμακι θα εκλαιγες το κινητό τώρα
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να πας για καινούριο, θυμίσου αν δεν είχες το τζαμακι θα εκλαιγες το κινητό τώρα

Mονο κλαμα; Συμφορηση:lol: Μεγαλη υποθεση το τζαμακι.Θα επιχειρησω να βαλω το προηγουμενο και εαν δε κατσει καλα παραγγελνω νεο.

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Θα βγω λίγο offtopic αλλά αν ψάχνει κάποιος την αυθεντική flip θήκη σε μπλε χρώμα για το P20 Pro καινούρια ας μου στείλει pm.
Link to comment
Share on other sites

Με την 9 αντιμετωπίσω δύο προβλήματα:

1) Αρκετά χαμηλότερη ένταση από τα ακουστικά που έχω σε πλοήγηση και σε κλήσεις χρησιμοποιώντας το ίδιο ζευγάρι ακουστικών και αντάπτορα που είχα στην 8.1. Τι μπορώ να κάνω, καμιά ιδέα?

 

2) Η φωτεινότητα στον ήλιο είναι χειρότερη, δεν βρίσκω την ρύθμιση που υπήρχε στην 8.1 για αυτόματο ανέβασμα της φωτεινότητας στον ήλιο, υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω και εδώ?

 

Το πρώτο πρόβλημα έγινε τρομερά εντονότερο και σκέφτηκα ότι φταίνε τα ακουστικά.

Κάπως σωστή αποδείχθηκε η σκέψη μου.

Τα ακουστικά που χρησιμοποιώ είναι ψείρες και αφού έβγαλα τα πλαστικά καλύμματα ανακάλυψα ότι................

ήταν φραγμένη η έξοδος του ήχου από μπόλικο φρέσκο κερί:D:X: Λίγο ακόμα και θα έφτιαχνα λαμπάδα:lol:

Μόλις βγήκε το κερί η ένταση ανέβηκε πέντε φορές πάνω.

Το αναφέρω μήπως και κάποιος άλλος έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P20 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...