Jump to content

Huawei P20 Pro


a40ntistos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έτσι έτσι...

Θα ήθελα κάποιος να μου εξηγήσει γιατί πρέπει να γίνει hard reset μετά από μεγάλη αναβάθμιση. Θα ήθελα αναλυτικά τους λόγους. Το "για να κάτσει" καλύτερα δεν είναι η καλύτερη τεκμηρίωση.

Ευχαριστώ, καλή πρωτοχρονιά να έχουμε.

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φίλε μου, σαν τι τεκμηρίωση ζητάς να σου κάνουν? Να σου γράψουν γιατί πιστεύουν οι ίδιοι ότι πρέπει να το κάνουν? Είναι αυτό που πιστεύουν οι ίδιοι και που μπορεί εσύ να μην συμφωνείς.

Κάνε την αναβάθμισή σου και από εκεί και μετά πράξε όπως νομίζεις εσύ.

Μπλέκουμε σε ατέρμονες συζητήσεις, που έχουν γίνει ξανά και ξανά και που πάντα καταλήγουν στο ίδιο συμπέρασμα.

"Αν όλα σου πάνε καλά, no problem. Προχωράς. Αν αρχίσουν τα προβλήματα και οι δυσλειτουργιες, πριν αρχίσεις τις γκρίνιες για κακό upgrade, του τραβάς ένα factory reset και βλέπεις μετά τι πραγματικά γίνεται".

 

That's it!

 

Sent from my Huawei Mate 10 Pro, using Tapatalk Pro.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Αγορασμένο black friday από cosmote με SIM cosmote πείρα αναβάθμιση το μεσημέρι. Το κινητό το άφησα χωρίς hard reset για να δω διαφορά με αύριο που θα του κάνω, μέχρι τώρα φυσάει σε όλα.
-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

μου ηρθε χθες update (dual sim plaisio)

 

λίγο χάος ήταν κάτι παγώματα στο άκυρο battery drain κάτι παγώματα στο wifi κλπ γενικός αστάθεια

 

εκανα ενα hard reset κράτησα μόνο επαφές και εικόνες video και η συσκευή αναγεννήθηκε με το που το εκανα

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς με το erecovery απ το FF γίνεται καθαρή εγκατάσταση ή όπως με OTA?

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς με το erecovery απ το FF γίνεται καθαρή εγκατάσταση ή όπως με OTA?

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ανάλογα με το τι firmware περνάς αν μπει αυτό με πολλά gb κάνει erase system partition Και rewrite ξανά (τα data μπορεί να τα κρατήσει αλλά αυτό εξαρτάτε καθαρά από το firmware type)
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με το τι firmware περνάς αν μπει αυτό με πολλά gb κάνει erase system partition Και rewrite ξανά (τα data μπορεί να τα κρατήσει αλλά αυτό εξαρτάτε καθαρά από το firmware type)
Θέλω να περάσω την 9,ειμαι στην Β161 emui 8.1.

Δεν θέλω να χάσω τα data!

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλή φάση κατεβασα το firmware finder κατεβαζω τωρα την 9... νόμιζα πως δεν δουλεύει τόσο καιρό... αλλα η μέθοδος με το erecovery δουλεύει άψογα αλλάζοντας τον dns από το router... αντίστοιχη περίπτωση με το funkyhuawei αλλα δωρεάν..

 

είχα κάνει την χαζομάρα να περάσω πριν την 161 και επειδή είμαι ανυπόμονος και δεν μπορώ να περιμένω την περνάω τώρα... θα ενημερώσω μόλις την περάσω αν έχασα δεδομένα κλπ... ;)

Link to comment
Share on other sites

καλή φάση κατεβασα το firmware finder κατεβαζω τωρα την 9... νόμιζα πως δεν δουλεύει τόσο καιρό... αλλα η μέθοδος με το erecovery δουλεύει άψογα αλλάζοντας τον dns από το router... αντίστοιχη περίπτωση με το funkyhuawei αλλα δωρεάν..

 

είχα κάνει την χαζομάρα να περάσω πριν την 161 και επειδή είμαι ανυπόμονος και δεν μπορώ να περιμένω την περνάω τώρα... θα ενημερώσω μόλις την περάσω αν έχασα δεδομένα κλπ... ;)

 

Αν ισχύει πιθανόν να το άλλαξαν με το update που έκαναν στην εφαρμογή εχθές.

Link to comment
Share on other sites

Omorfonios πως πηγε η εγχειρηση; να το δοκιμασω και εγω που ειμαι ανυπομονος;
την περασα χτες το βραδυ απο firmware finder ολα τελεια...!!! κρατα για ασφάλεια ενα backup αν και δεν κανει reset την περναει πάνω απο την 8.1 κανε την διαδικασία που λεει πρεπει να πας στης ρυθμίσεις router και βάζεις τον DNS που αναφέρει στο FF ελπίζω να ξέρεις πως θα το κάνεις αυτο αλλιώς πες μας τι router εχεις για να σου δώσουμε πιο ευκολα πληροφορίες. ειναι πολύ απλό.. και ασφαλές..!! απλα ακόλουθα τα βήματα που λεει στην εφαρμογή.. αν χρειαστείς καπια βοήθεια εδω ειμαστε..!!

 

 

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

την περασα χτες το βραδυ απο firmware finder ολα τελεια...!!! κρατα για ασφάλεια ενα backup αν και δεν κανει reset την περναει πάνω απο την 8.1 κανε την διαδικασία που λεει πρεπει να πας στης ρυθμίσεις router και βάζεις τον DNS που αναφέρει στο FF ελπίζω να ξέρεις πως θα το κάνεις αυτο αλλιώς πες μας τι router εχεις για να σου δώσουμε πιο ευκολα πληροφορίες. ειναι πολύ απλό.. και ασφαλές..!! απλα ακόλουθα τα βήματα που λεει στην εφαρμογή.. αν χρειαστείς καπια βοήθεια εδω ειμαστε..!!

 

 

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όταν συνδέουμε το καλώδιο στη συσκευή πρέπει να κάνουμε τίποτα στο pc?

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος οδηγός πώς να κάνουμε update στην pie μεσω FF & erecovery ?
Link to comment
Share on other sites

Όταν συνδέουμε το καλώδιο στη συσκευή πρέπει να κάνουμε τίποτα στο pc?

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

οχι φιλε μου στο pc δεν χρειάζεται να κανεις κατι.. απλα κρατας παρατεταμένα το volume up μεχρι να δεις το recovery πατας μετα στο 1το που λεει erecovery και απο εκει αφου εχεις πρωτα βαλει το DNS sto router tha κανει σύνδεση με το wifi και θα βρει άμεσα την 9

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε μου στο pc δεν χρειάζεται να κανεις κατι.. απλα κρατας παρατεταμένα το volume up μεχρι να δεις το recovery πατας μετα στο 1το που λεει erecovery και απο εκει αφου εχεις πρωτα βαλει το DNS sto router tha κανει σύνδεση με το wifi και θα βρει άμεσα την 9

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

OK ευχαριστώ! Θα το δοκιμάσω μόλις γυρίσω σπίτι γιατί με OTA δεν βλέπω φως!

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μολις ηρθε στην γυναικα μου στο honor play αγορασμένο απο κωτσοβολο πριν 1 μηνα και κοσμοτε σιμ. Και αντιστοιχα εγω απο Σεπτέμβριο κωτσοβολο και κοσμοτε στο p20 pro ακομα περιμένω...
Hyper82!
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει πως σ.... Αλλάζει ο DNS σε router της cosmote γιατί ότι προσπάθεια και να έκανα μου κατεβάζει το erecovery την 8. Μάλλον αυτό θα φταίει γιατί στο check που βγάζει το ff μου δίνει error 404
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ που έχω TP link και άλλαξα τον dns error παίρνω στο check και στο erecovery δεν βρίσκει τίποτα
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ προσπάθησα αλλά μου βγάζει την τελευταία.. Την 161 να ξανά κατεβάσει.. Τσάμπα η χαρά μου..
Link to comment
Share on other sites

Και γω την κατεβασα οπως την κατεβασε και ο omorfonios. Αργησε πααααρα πολυ βεβαια.

Επισης ς σκεφτομαι να κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων. Τι λετε;

Link to comment
Share on other sites

Οκ ρε παιδιά πείτε ένας από όλους που την κατεβάσετε τι ακριβώς κάνατε με το dns μήπως κάνουμε εκεί το λάθος..
Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται ρε παιδιά. Ότι και να κάνω με τον DNS δεν μου δουλεύει. Έχει κάποιος από εσάς cosmote
Link to comment
Share on other sites

Και γω την κατεβασα οπως την κατεβασε και ο omorfonios. Αργησε πααααρα πολυ βεβαια.

 

Επισης ς σκεφτομαι να κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων. Τι λετε;

Όντως αργεί πολύ να κατέβει!

Κοντεύει 3 ώρες, οι σερβερ πρέπει να είναι τίγκα!

Εγώ θα δω πως πάει κι αν δεν έχω προβλήματα δεν θα κάνω factory reset.

 

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εσείς που έχετε πρόβλημα και σας βγάζει failed τι κινήσεις κάνετε; Γράψτε τη διαδικασία να εντοπίσουμε το πρόβλημα και που κολλάει η διαδικασία σε σας...

 

Επίσης αν δεν τα καταφέρνετε με τπτ υπάρχει και η διαδικασία μέσω hisuite

 

Απο εδώ κατεβάζετε το FF για Windows

https://pro-teammt.ru/firmware-finder-en/

 

Και εδώ το βίντεο της διαδικασίας...

 

https://youtu.be/8wH0N2brgTA

 

 

Σποιλερια.

 

Μη γράψετε στην αναζήτηση FRD αλλά CLT-L29 για dual και CLT-L09 για single...

Edited by rackal

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P20 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...