Jump to content

[S9/S9 Plus] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


tsiglas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.!

Εδω θα μπορούμε να βάζουμε οτιδήποτε αφορά εφαρμογές, θέματα, overlays, και διάφορες τροποποιήσεις, βελτιώσεις

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ένα πολύ ωραίο μαυρο και σωστό θέμα

High contrast theme II ή sky black

EDIT: μετά το τελευταίο update της εφαρμογής επαφών λύθηκε το πρόβλημα που δεν ξεχωρίζαν οι επαφές

 

Άλλο ένα πολύ καλό θέμα είναι και το high Contrast Theme που είναι εξίσου καλό αλλά αντί για μπλε αντιθέσεις έχει πορτοκαλί.

 

Screenshot_20180407-115834_Samsung_Themes.jpg"]Screenshot_20180407-115834_Samsung_Themes.jpg[/url]

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Glimpse notification

Η εφαρμογή που σας λύνει τα χέρια στις Samsung συσκευές... Εγώ χωρίς αυτήν δεν θα εμένα ούτε μια μέρα σε Samsung για τον πρώτο λόγο που αναφέρω παρακάτω μιας και δεν είμαι καθόλου φαν του always on display

1.Με κάθε ειδοποίηση ανάβει η οθόνη και βλέπεις την lockscreen οπότε και το ποια εφαρμογή σε ειδοποιεί. Υπάρχει επιλογή ποιες εφαρμογές θα ανάβουν την οθόνη και για πόση ώρα θα παραμένει ενεργεί η οθόνη κλειδώματος

2.Το edge lighting λειτουργεί σωστά με όλες τις εφαρμογές που έχεις επιλέξει να ανάβουν την οθόνη

3.Ελάχιστη έως μηδενική κατανάλωση ενέργειας

4.Δεν επηρεάζει την AOD ούτε το notification led

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν κάποιος έχει ασχοληθεί με Sabstratum theme engine, Andromeda ώστε να έχει εικόνα πως λειτουργεί, τι λειτουργεί και πως περνάμε όλα αυτά καλά θα ήταν να κάνει ένα πλήρη-αναλυτικό οδηγό

Edited by tsiglas
Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 79
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η παρακάτω edge player εφαρμογή όπου ξεκίνησα να την δουλεύω απο εποχής s7 edge δουλεύει και σε s9 σειρά.

https://forum.xda-developers.com/s7-edge/themes/app-control-google-play-music-edge-panel-t3365528

http://rgho.st/8Q2xYPvfw

Συνεργαζεται και με Player Pro και N7 Player Pro απλα στο πρωτο δεν εμφανίζεται album art ενω στο δεύτερο υποστηρίζει κανονικά.

Power Amp δυστυχώς δεν υποστηρίζει οπως δυστυχως εχει παψει να υποστηριζεται απο τον developer με νεα feature η βελτιωσεις οπου δεν δουλευει σωστα και απόλυτα.

 

Είναι η μοναδική edge player εφαρμογή που υποστηρίζει third party app και YouTube υποστηρίζει και άλλες ενδεχομένως ανάλογα τι έχετε εγκαταστήσει.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα εγώ με Substratum & Andromeda κι ενώ όλα φαίνονται να δουλεύουν σωστά εν τέλη δεν τρέχει το θέμα..

Θα το ψάξω λίγο παραπάνω και θα ενημερώσω.

Προσωπικά χρησιμοποιώ το θέμα Material Dark, επίσης εξαιρετικό.

 

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και εγώ εύκολη η διαδικασία τελικά και χωρίς root.

https://forum.xda-developers.com/apps/substratum/andromeda-desktop-clients-release-notes-t3668682?styleid=18

https://www.xda-developers.com/custom-themes-android-oreo-substratum/

Απλά θέλει πολύ προσοχη με τα overlay που εγκαθιστούμε να διαβάζουνε προσεχτικα αν είναι απόλυτα συμβατά με Samsung σύμφωνα με τις οδηγίες του εκάστοτε δημιουργού τους.

 

Το κακό ότι μετά από επανεκκίνηση συσκευής θέλει ξανά στήσιμο andromeda μέσω pc.

 

Παρ όλο που μου είναι οικία η όλη φάση δυστυχώς είχα σήμερα system UI crash και αναγκαστικά να κάνω επαναγορά και στήσιμο από αρχή.

 

Με root ακόμα και στραβή να γίνει φλασαρεις rescue zip από custom recovery και το επαναφερεις όπως ήταν πριν γίνει η ζημιά με διαγραφή όλων των overlays.

 

Δυστυχώς εγγυμονει πολύ ρίσκο η φάση σε μη root συσκευή.

 

Με oneplus έφαγα μπόλικες φορές system UI crash δοκιμάζοντας πολλά διαφορετικα θέματα έως κατάληξω σε 3-4 που κάλυπταν αυτά που ήθελα και βρω τα κουμπιά τους και βέβαια είχα το κεφάλι μου ήσυχο διοτι η επαναφορα είναι εύκολη και ανώδυνη διαδικασία

 

Και τα πιο πολλά θέματα στο play store είναι περισσότερο συμβατό με stock η κοντά stock rom όπως είναι το Oxygen και όχι με Samsung.

 

Επίσης σε μη root συσκευή δεν έχεις επιλογή για restart UI system σε κάθε theme που είναι προαπαιτούμενο για τα περισσότερα overlays να κουμπωσει σωστα χωρίς να μπαίνεις σε διαδικασία επανεκκίνηση συσκευής που θα θέλει ξανά ρύθμιση andromeda μέσω pc.

 

8edab4013e3b4c3cececd535a34d6833.jpg

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

@alextrela, καθοριστική η απάντηση σου ευχαριστώ!

 

Δε γνώριζα πως μπορεί να υπάρξει systemui crash, αν και πολύ ωραίες οι αλλαγές που φαίνονται στη status bar σου, μόνο στη σκέψη του να το στήσω ξανά απ'την αρχή είναι απαγορευτικό και για εμένα.

Ίσως το κάνω μόνο με συγκεκριμένες 3rd party εφαρμογές τύπου Viber.

 

Μεγάλη υπόθεση το root τελικά, ειδικά για backup/restore περιπτώσεις..

 

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άντε παλι σήμερα δοκίμασα ενα αλλο theme που δούλεψε καλα με την δεύτερη προσπαθεια βάζοντας κάποιες πινελιές μετα δοκίμασα με ενα αλλο theme να βαλω σε άλλες παράμετρους του UI διαφορετικές πινελιες και τσουπ Sustem UI crash και ξανα επαναφορά τηλεφώνου και στήσιμο από αρχή:lol:

 

Αυτό δοκίμασα πρώτη φορά που εχει αρκετα καλουδια για Samsung.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ohayoubaka.yoru

 

Και αυτο που το γνωριζω απο oneplus αλλα δεν εγκαθιστατε με την μια και δεν εχει το πλουτο customization για oxygen.

https://play.google.com/store/apps/details?id=flux.substratum.theme

 

Επισης και εδω αυτο εχει πλούτο σε customization.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.djdarkknight.subs.sprite

 

Με Μαρτιου security patches εχει βαλει η Google περαιτέρω εμπόδια διαβαζω σε καθε θέμα που απαιτει ειτε επανεκκίνηση συσκευής με το γνωστο μειονέκτημα να θες σεταρισμα andromeda μεσω pc ειτε restart system UI που ομως δεν εχεις επιλογη σε μη root συσκευή:rolleyes:

 

Κοινώς μας γκάστρωσαν Google και Samsung:p

 

Να έχουμε στο νου μας οτι πολύ λιγότερες πιθανότητες για system ui crash αν δουλεύετε μόνο 1 theme αυστηρά

Αν παμε συνδυαστικά 2 η παραπάνω Theme εκει αυξάνονται κατακόρυφα να την πάθουμε.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Άντε παλι σήμερα δοκίμασα ενα αλλο theme που δούλεψε καλα με την δεύτερη προσπαθεια βάζοντας κάποιες πινελιές μετα δοκίμασα με ενα αλλο theme να βαλω σε άλλες παράμετρους του UI διαφορετικές πινελιες και τσουπ Sustem UI crash και ξανα επαναφορά τηλεφώνου και στήσιμο από αρχή:lol:

 

Αυτό δοκίμασα πρώτη φορά που εχει αρκετα καλουδια για Samsung.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ohayoubaka.yoru

 

Και αυτο που το γνωριζω απο oneplus αλλα δεν εγκαθιστατε με την μια και δεν εχει το πλουτο customization για oxygen.

https://play.google.com/store/apps/details?id=flux.substratum.theme

 

Επισης και εδω αυτο εχει πλούτο σε customization.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.djdarkknight.subs.sprite

 

Με Μαρτιου security patches εχει βαλει η Google περαιτέρω εμπόδια διαβαζω σε καθε θέμα που απαιτει ειτε επανεκκίνηση συσκευής με το γνωστο μειονέκτημα να θες σεταρισμα andromeda μεσω pc ειτε restart system UI που ομως δεν εχεις επιλογη σε μη root συσκευή:rolleyes:

 

Κοινώς μας γκάστρωσαν Google και Samsung:p

 

Να έχουμε στο νου μας οτι πολύ λιγότερες πιθανότητες για system ui crash αν δουλεύετε μόνο 1 theme αυστηρά

Αν παμε συνδυαστικά 2 η παραπάνω Theme εκει αυξάνονται κατακόρυφα να την πάθουμε.

Και όπως διάβασα τελικά για λόγους customization και rooting γενικότερα μας χαιρετάς;! Εγώ προσπαθώ να συμβιβαστώ είναι η αλήθεια..

 

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και όπως διάβασα τελικά για λόγους customization και rooting γενικότερα μας χαιρετάς;! Εγώ προσπαθώ να συμβιβαστώ είναι η αλήθεια..

 

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

Ακριβώς έτσι.

Σε hardware, ντιζάιν, αυτονομία με υπερ καλύπτει αλλά σε software στο τέλος πικρή γεύση μου αφήνει κάποιες χαζές ελλείψεις η επιλογές της Sammy.

 

Πχ θέλω να έχω επιλογή gesture navigation που πραγματικά το θεωρώ τόσο natural και φιλικό τρόπο αλληλεπίδρασης με οθόνης που πλέον navigation button δεν αντέχω καθόλου.

 

Εξίσου θέλω off screen gesture και σε ξύπνημα οθόνης αλλά και σε επιμέρους λειτουργίες πχ να ανοίγω εφαρμογές από κλειστή οθόνη και φυσικά με gesture να κλειδώνω οθόνη από lock screen (τώρα έχω βάλει shortcut στην status bar όπως και σε edge screen panel αλλά πάλι δεν με βολεύει)

 

Το θεωρώ αδιανόητο να μην έχει ένδειξη και ποσοστό μπαταρίας σε Bluetooth αξεσουάρ (τα Bluetooth αξεσουάρ μέρος της καθημερινότητας μου κοντά 12-15 ώρες ημερησίως)

 

Επίσης αδιανόητο θεωρώ να μην λειτουργεί το μενού διαχείριση ήχων πατώντας τα volume button από lock screen.

 

Συν το bug σε lock screen να σβήνει η οθόνη πολύ γρήγορα ακόμα καί οταν έχεις άμεση αλληλεπίδραση με το δάχτυλα πχ reply σε οποιαδήποτε μήνυμα από ποικιλία app.

 

Δεν γίνεται πχ να κάθομαι να απαντώ σε μήνυμα που δέχομαι από πχ Viber η WhatsApp απο lock screen και μετά λίγα δευτερόλεπτα να σβήνει η οθόνη ενώ γράφω.

 

Το τελευταίο bug δεν το είχα σε s8 plus πέρσι καθόλου εδώ το παρατήρησα.

 

Όλα τα παραπάνω θέματα να μην είχα δεν θα με πείραζε που δεν θα έχω δυνατότητα περαιτέρω customization που σου παρέχει το root και θα παρέμεινα σε Sammy.

 

Σε κάποιους μπορεί αυτά ψιλά γράμματα να είναι αλλά για εμένα μέρος της καθημερινότητας και ευκολίας που μου παρέχουν.

 

Αυτά.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα gesture & navigation buttons είναι πάρα πολύ σημαντική έλλειψη... Πραγματικά.

Εχω Mate 10 την έκδοση με το πλήκτρο μπροστά (οχι pro όχι lite) και είναι τεράστια ευκολία (μόνο κλικ back, παρατεταμένο πάτημα αρχική οθόνη, ξεξια ή αριστερή κίνηση πρόσφατες εφαρμογές)... Σε συνδιασμο με το ταχιστο δακτύλικο μπροστά δένει φανταστικά... Έτσι ακριβώς όπως θα λειτουργεί και το P20 - P20 pro. Ενω ειχα σερί από day one το S9+ είπα σήμερα να τα αλλάξω λίγο με Mate έτσι για να μην βαριέμαι (το Mate το εχω σαν back up συσκευή μιας και εχει 16:9 οθονη) και αμέσως προσαρμοστικα στην χρήση μόνο ενός πλήκτρου και αντιλήφθηκα πόσο μου εχει λείψει.

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Κάτι που είχα σε custom rom στο note μου και μου κακοφάνηκε λίγο που λείπει από το S9 είναι το smart call, έχει καταφέρει κανείς με κάποιον τρόπο να το περάσει/ενεργοποιήσει;

 

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Κάτι που είχα σε custom rom στο note μου και μου κακοφάνηκε λίγο που λείπει από το S9 είναι το smart call, έχει καταφέρει κανείς με κάποιον τρόπο να το περάσει/ενεργοποιήσει;

 

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

Εγώ το έχω στο J7 του 2017 οπότε μου φαίνεται λίγο περίεργο που δεν το έχεις.

Τρέχω android 7.0 οπότε δεν είμαι σίγουρος αν έχει αλλάξει κάτι με το 8.0

Ανοίγεις την εφαρμογή του τηλεφώνου και πας στις ρυθμίσεις

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω στο J7 του 2017 οπότε μου φαίνεται λίγο περίεργο που δεν το έχεις.

Τρέχω android 7.0 οπότε δεν είμαι σίγουρος αν έχει αλλάξει κάτι με το 8.0

Ανοίγεις την εφαρμογή του τηλεφώνου και πας στις ρυθμίσεις

Το έψαξα και δυστυχώς δεν υπάρχει στις ρυθμίσεις, γι'αυτό και μου έκανε εντύπωση.

Περίμενα βέβαια πως κανένα ελληνικό μοντέλο δε θα το έχει, ελληνικό J7 αν επιτρέπεται;

 

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το έψαξα και δυστυχώς δεν υπάρχει στις ρυθμίσεις, γι'αυτό και μου έκανε εντύπωση.

Περίμενα βέβαια πως κανένα ελληνικό μοντέλο δε θα το έχει, ελληνικό J7 αν επιτρέπεται;

 

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

Ιταλικό, αν και δεν νομίζω πως παίζει κάποιο ρόλο.

 

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το caller id ούτε στις δικιές μου ρυθμίσεις υπάρχει πάντως. Και θα ήταν πολύ καλό.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Σε Ελληνική συσκευή από Public δεν υπάρχει κάτι τέτοιο..

 

http://i66.tinypic.com/awow21.jpg

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Σε Ελληνική συσκευή από Public δεν υπάρχει κάτι τέτοιο..

 

http://i66.tinypic.com/awow21.jpg

Θα σου φανεί περίεργο αλλά δοκίμασε να αλλάξεις την γλώσσα σε ελληνικά και κάνε μια επανεκκίνηση , μήπως και...

 

Εάν ούτε αυτό ψάξε στο galaxy apps για την εφαρμογή smart call.

 

Από κει και πέρα ή είναι θέμα παρόχου ή θέμα csc.

 

Πάντως η Samsung την διαφημίζει την συγκεκριμένη λειτουργία.

 

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα σου φανεί περίεργο αλλά δοκίμασε να αλλάξεις την γλώσσα σε ελληνικά και κάνε μια επανεκκίνηση , μήπως και...

 

Εάν ούτε αυτό ψάξε στο galaxy apps για την εφαρμογή smart call.

 

Από κει και πέρα ή είναι θέμα παρόχου ή θέμα csc.

 

Πάντως η Samsung την διαφημίζει την συγκεκριμένη λειτουργία.

 

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Υπάρχει μια τέτοια υπηρεσία που κοιτάει σε μία βάση και αν υπάρχει κάτι στο στέλνει πίσω. Μπορείς να βάλεις και το δικό σου νούμερο και αν καλείς εσύ κάποιον και έχει την υπηρεσία, βλέπει το όνομά σου και ας μην σε έχει στις επαφές του. Δούλευε κανονικά σε S7 γερμανικό που είχα αλλά στο S9 plus ελληνικό που έχω τώρα δεν υπάρχει.

Μπορείς να δεις αν έχεις τη δυνατότητα στο s-health να μετρήσεις stress ή σου λέει ότι αυτή η συσκευή δεν μπορεί να μετρήσει stress? Και αυτό σχετίζεται με το csc. Είσαι σίγουρος ότι η συσκευή που έχεις είναι ελληνική?? Μετά από hard reset με ελληνικά ξεκινάει??

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια τέτοια υπηρεσία που κοιτάει σε μία βάση και αν υπάρχει κάτι στο στέλνει πίσω. Μπορείς να βάλεις και το δικό σου νούμερο και αν καλείς εσύ κάποιον και έχει την υπηρεσία, βλέπει το όνομά σου και ας μην σε έχει στις επαφές του. Δούλευε κανονικά σε S7 γερμανικό που είχα αλλά στο S9 plus ελληνικό που έχω τώρα δεν υπάρχει.

Μπορείς να δεις αν έχεις τη δυνατότητα στο s-health να μετρήσεις stress ή σου λέει ότι αυτή η συσκευή δεν μπορεί να μετρήσει stress? Και αυτό σχετίζεται με το csc. Είσαι σίγουρος ότι η συσκευή που έχεις είναι ελληνική?? Μετά από hard reset με ελληνικά ξεκινάει??

Δεν έχω S9 για να δω για S health :)
Link to comment
Share on other sites

Θα σου φανεί περίεργο αλλά δοκίμασε να αλλάξεις την γλώσσα σε ελληνικά και κάνε μια επανεκκίνηση , μήπως και...

 

Εάν ούτε αυτό ψάξε στο galaxy apps για την εφαρμογή smart call.

 

Από κει και πέρα ή είναι θέμα παρόχου ή θέμα csc.

 

Πάντως η Samsung την διαφημίζει την συγκεκριμένη λειτουργία.

 

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ούτε αν το γυρίσω στα Ελληνικά εμφανίζει κάτι μετά από reboot.

Ούτε στο Galaxy Apps υπάρχει. Μόνο κάτι smart call recorders που ουδεμία σχέση έχουν.

Τα παρατάω, δε βγάζω άκρη.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα την εφαρμογή

 

https://www.apkmirror.com/apk/samsung-electronics-co-ltd/smart-call/smart-call-3-0-05-release/samsung-smart-call-3-0-05-android-apk-download/

 

Αλλά από ότι φαίνεται είναι μόνο για android nougat.

Για αυτό και δεν έχετε την επιλογή αυτή στις ρυθμίσεις. (Υποθέτω τρέχετε oreo)

 

Η μόνη σας επιλογή είναι μια έξτρα εφαρμογή από το play store.

 

Η Samsung χρησιμοποιεί την Hiya

 

Sent from my SM-J730F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να ρωτησω κατι;;; ειχα πριν το huawei p10 plus και ειχε μια επιλογη που μπορουσες να κλειδωσεις εφαρμογες και να μην ανοιγουν χωρις κωδικο ή δαχτυλικο αποτυπωμα!!!οποτε οποιος παταγε επανω στο εικονιδιο και δεν ειχε τον κωδικο η δαχτυλικο αποτυπωμα δεν ανοιγε η εφαρμογη! τωρα στο s9+ εχω φαει τα ματια μου και δεν βρισκω αντιστοιχη επιλογη!!! ξερετε κατι;;;;;
Link to comment
Share on other sites

Αυτό μπορείς να το κάνεις με το secure folder.

 

ουσιαστικα εκει ομως πρεπει να βαλεις την εφαρμογη εκει και να πηγαινεις καθε φορα στον φακελο για να την ανοιξεις! ενω στο αλλο απλα παταγες επανω στην εφαρμογη και αν δεν εβαζες κωδικο δεν ανοιγε

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S9/S9 Plus] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...