Jump to content

ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!!! ΕΙΜΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά χαρά.

Εχω εν pc με xp pro με καρτα δικτυου wi-fi NETGEAR GW386 και ενα ppc mio 168 με καρτα wi-fi sandisk και θελω να φτιαξω ενα δικτυο μεταξυ τους.Εχω τωρα μια εβδομαδα που παιδευομε αλλα τιποτα.Μηπως θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει γιατι οπως λεει και ο τιτλος ειμαι εντελώς ασχετος.

Σε καποιο post που διαβασα αναφερεται μια ρυθμιση για τον DHCD server που γινετε απο το AP.Μου λετε τι ειναι αυτα? :O

Ευχαριστω προκαταβολικα.

----------------

VW GOLF V 1.4 TSi

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εδώ και 1 βδομάδα περίπου παιδεύομαι χωρίς να γνωρίζω πολλά πάνω στα (ασύρματα) δίκτυα και ευτηχώς κατάφερα να δουλέψει ένα laptop με ασύρματη wifi κάρτα δικτύου με ένα pocket pc ενός φίλου (Ipaq). Σπάσιμο νεύρων φυσικά, όταν και όπου κολάνε (για τον οποιονδήποτε λόγο) τα xp και κάνεις reset το μηχάνημα...χάνει όλες τις ρυθμίσεις. Καλό παίδεμα.

 

Υ.Γ Μην ξεχάσεις να ενεργοποιήσεις το wep, για να αποφύγεις τυχόν υποκλοπές..ειδικά αν μπαίνεις στο ίντερνετ μέσω του ppc.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θα τα πας στο ίδιο δωμάτιο ώστε να μην έχουμε πρόβλημα εμβέλειας. Ύστερα θα τα βάλεις και τα δύο σε λειτουργία Ad-Hoc και όχι client. Ξέχνα το DHCP. Βάλε static IPs:

Βάλε στο ένα PC1:

IP: 192.168.1.2

Mask: 255.255.255.0

 

και στο PC2:

IP: 192.168.1.3

Mask: 255.255.255.0

 

και για να βεβαωθείς ότι όλα δουλεύουν κανε ping από το ένα στο άλλο:

Aπό το PC1: ping 192.168.1.3 /t

Aπό το PC2: ping 192.168.1.2 /t

 

Ύστερα πειραματίσου με την εμβέλεια... :)

Time is what keeps everything from happening at once.
Link to comment
Share on other sites

και στο δεύτερο να βάλει dns και gateway την ΙΡ αυτού που μοιράζει το ίντερνετ....

 

Ευχαριστω παιδια για το ενδιαφερον σας.Θα το δικιμασω σημερα γιατι ελλειπα λογω δουλειας,και θα σας ενημερωσω.

Την IP που παμε για νατην αλλαξουμε στο PC και που στο PPC?

Ευχαριστω και παλι. :O

----------------

VW GOLF V 1.4 TSi

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια για το ενδιαφερον σας.Θα το δικιμασω σημερα γιατι ελλειπα λογω δουλειας,και θα σας ενημερωσω.

Την IP που παμε για νατην αλλαξουμε στο PC και που στο PPC?

Ευχαριστω και παλι. :O

 

Στο pc, θα πας στις συνδέσεις δικτύου απο έναρξη>ρυθμίσεις>συνδέσεις δικτύου και εκεί θα βρεις την κάρτα δικτύου..στο tcp/ip της κάρτας δικτύου θα μπει το ip κτλ,κτλ...πας επισης και απο τον πίνακα ελέγχου.

 

Τώρα για το ppc, δεν ξέρω να σου πω..γιατί προφανώς αλλάζει και απο μάρκα σε μάρκα.

Link to comment
Share on other sites

Στο pc σου με τα XP θα συμβούλευα να βάλεις SP2. Έχω ασύρματο δίκτυο και απο τοτε που έβαλα SP2 (Service Pack 2) όλα είναι πολύ πιο εύκολα και λειτουργούν πολύ καλύτερα. Όσο για IP, δεν είμαι σίγουρος τι ισχύει όταν έχεις ppc να συνδέσεις, αλλά αν είναι οτι ισχύει οταν έχεις δυο κανονικά pc, και θέλεις να μπαίνουν στι internet και τα δύο (θα συνδέεται το ένα και θα μοιράζει την σύνδεση και στο άλλο), θα πρέπει να δώσεις IP σε αυτό που θα μοιράζει την σύνδεση πάντα, το 192.168.0.1 . Αυτό το IP ορίζουν τα Windows για να δίνεις σύνδεση απο ένα pc σε άλλο. Το άλλο pc τώρα, (μάλλον δεν θα ισχύει για το ppc σου απλα το αναφέρω) , θα πρέπει να πέρνει αυτόματα IP απο το πρώτο, δηλαδή ενεργοποιημένη την επιλογή "obtain an IP automatically"...

Αυτά και sorry για την πολυλογία.!

Link to comment
Share on other sites

Φτου κακά SP2 :P

 

Σου ανοίγει firewall μόνο του και ψάχνεις να βρεις μετά γιατί δεν δουλεύει :D

 

To PPC είναι κανονικό PC, οπότε τα ίδια ισχύουν με τις IPs

 

Το Internet Sharing (ΙS εν συντομία), μόνο την πρώτη φορά που το βάζεις πάει αυτόματα στην 192.168.0.1, μετά μπορείς να το βάλεις σε ότι ΙΡ θέλεις (από τις διαθέσιμες δηλαδή 10.χ.χ.χ και 192.168.χ.χ, μην το βάλει κανείς σε τίποτα άσχετες :) )

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θα τα πας στο ίδιο δωμάτιο ώστε να μην έχουμε πρόβλημα εμβέλειας. Ύστερα θα τα βάλεις και τα δύο σε λειτουργία Ad-Hoc και όχι client. Ξέχνα το DHCP. Βάλε static IPs:

Βάλε στο ένα PC1:

IP: 192.168.1.2

Mask: 255.255.255.0

 

και στο PC2:

IP: 192.168.1.3

Mask: 255.255.255.0

 

και για να βεβαωθείς ότι όλα δουλεύουν κανε ping από το ένα στο άλλο:

Aπό το PC1: ping 192.168.1.3 /t

Aπό το PC2: ping 192.168.1.2 /t

 

Ύστερα πειραματίσου με την εμβέλεια... :)

 

Εβαλα τις IP οπως μου ειπες ,και δειχνει οτι κανει συνδεση.Αλλα με τα ping τιποτα,καθως βεβαια και με το ιντερνετ.Εχει σπασει το κεφαλι μου,και η γυναικα μου με κυνηγαει γιατι μια βδομαδα τωρα δεν ασχολουμε με τιποτα αλλο.μηπως κανω κατι λαθος?

Σε περιπτωση που δουλεψει πως κανω sharing των αρχειων?

----------------

VW GOLF V 1.4 TSi

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα έπρεπε να δουλέψει.

 

Για το ίντερνετ θα πρέπει να έχεις ανοιχτό το Internet Connection Sharing - ΙCS από τα windows, που θα σου ξαναλάξουν προσωρινά την ΙΡ σε 192.168.0.1, μετά μπορείς να το ξαναλάξεις, ή να αφήσεις το PPC να πάρει αυτόματα ΙΡς. Εάν δεν θες να τις πάρει αυτόματα θα βάλεις την 192.168.0.2 με subnet 255.255.255.0, Gatewat 192.168.0.1 και dns 192.168.0.1.

 

(μπορείς να έχεις και τις 192.168.1.2 που σου είπε παραπάνω ο φίλος Georgekatz).

 

Τα παραπάνω βέβαια υποθέτωντας ότι δεν έχεις adsl με ethernet Modem.

 

Πριν δοκιμάσεις να κάνεις Ping από το ένα στο άλλο, κοίτα να απενεργοποιήσεις ΟΛΑ τα firewalls :)

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα έπρεπε να δουλέψει.

 

Για το ίντερνετ θα πρέπει να έχεις ανοιχτό το Internet Connection Sharing - ΙCS από τα windows, που θα σου ξαναλάξουν προσωρινά την ΙΡ σε 192.168.0.1, μετά μπορείς να το ξαναλάξεις, ή να αφήσεις το PPC να πάρει αυτόματα ΙΡς. Εάν δεν θες να τις πάρει αυτόματα θα βάλεις την 192.168.0.2 με subnet 255.255.255.0, Gatewat 192.168.0.1 και dns 192.168.0.1.

 

(μπορείς να έχεις και τις 192.168.1.2 που σου είπε παραπάνω ο φίλος Georgekatz).

 

Τα παραπάνω βέβαια υποθέτωντας ότι δεν έχεις adsl με ethernet Modem.

 

Πριν δοκιμάσεις να κάνεις Ping από το ένα στο άλλο, κοίτα να απενεργοποιήσεις ΟΛΑ τα firewalls :)

 

Φιλε μου papashark, τα εκανα ολα οπως μου ειπες αλλα......τζιφος.Καποια στιγμη λοιπον συνδεθηκε αλλα δεν κρατησε πανω απο ενα λεπτο.Υστερα διακοπηκε η συνδεση ,και απο κει και περα μου εβγαζε στην taskbar στο εικονιδιο μια οτι η ασυρματη συνδεση δεν ειναι διαθεσιμη,και μια οτι εχει συνδεθει στα 11mbps(χωρις να ανφερει ονομα δικτυου).Αυτη η εναλλαγη γινοταν καθε 10 δευτερα.Αυτο συνεχιζονταν μεχρι να ξανακανω reinstall την καρτα του pc και να περασω παλι τις ρυθμισεις.Υστερα φτου και απο την αρχη,δηλαδη συνδεομουν για ενα λεπτο(ετσι πιστευα) κτλ,κτλ.Ετσι πιστευα γιατι καποια στιγμη που ημουν συνδεδεμενος κανω ping(εχοντας κλεισει ολα τα firewalls),και βλεπω οτι δεν υπαρχει εποικινωνια μεταξυ pc και ppc.Αυριο θα βαλω το sp2 και θα ξαναδοκιμασω,γιατι πιστευω καποιο ρολο θα παιζει και αυτο.

Θελω να γραψω και αλλα,αλλα νομιζω οτι σε κουρασα ηδη,για αυτο λοιπον σε χαιρετω.

Αν υπαρχει καποια αλλη ιδεα ενημερωσε με.

Ααααα!!!! ξεχασα.Αν παρω ενα access point μηπως θα ηταν καλυτερα? :X

----------------

VW GOLF V 1.4 TSi

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί στο κάνει αυτό :( δεν το έχω ξανασυναντήσει.

 

Τσέκαρε μήπως έχεις 2 προγράμματα που ελέγχουν την κάρτα (πχ τα windows και το utility της κάρτας) και απενεργοποίησε το ένα από τα δύο.

 

Δες τι άλλα δίκτυα βλέπει η κάρτα σου μπας και έχεις κανένα τέτοιο πρόβλημα.

 

Ελπίζω να βάζεις τις κάρτες σε ad-hoc mode και να τους βάζεις το ίδιο ssid.

 

 

 

Σε γενικές γραμμές, ναι με το ΑΡ θα είναι καλύτερα, πρώτον γιατί οι συνδέσεις σε infrastructure mode (με ΑΡ) δουλεύουν καλύτερα από τις ad-hoc (αυτό που κάνεις τώρα εσύ), δεύτερον επειδή έχουν καλύτερη εμβέλεια μόνο και μόνο από το γεγονός ότι η κεραία του ΑΡ είναι σε καλύτερη θέση, ελεύθερη από εμπόδια, και εφόσον συνδέσεις το PC με το ΑΡ με ethernet (και όχι ασύρματα), θα έχεις την ίδια ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί στο κάνει αυτό :( δεν το έχω ξανασυναντήσει.

 

Τσέκαρε μήπως έχεις 2 προγράμματα που ελέγχουν την κάρτα (πχ τα windows και το utility της κάρτας) και απενεργοποίησε το ένα από τα δύο.

 

Δες τι άλλα δίκτυα βλέπει η κάρτα σου μπας και έχεις κανένα τέτοιο πρόβλημα.

 

Ελπίζω να βάζεις τις κάρτες σε ad-hoc mode και να τους βάζεις το ίδιο ssid.

 

 

 

Σε γενικές γραμμές, ναι με το ΑΡ θα είναι καλύτερα, πρώτον γιατί οι συνδέσεις σε infrastructure mode (με ΑΡ) δουλεύουν καλύτερα από τις ad-hoc (αυτό που κάνεις τώρα εσύ), δεύτερον επειδή έχουν καλύτερη εμβέλεια μόνο και μόνο από το γεγονός ότι η κεραία του ΑΡ είναι σε καλύτερη θέση, ελεύθερη από εμπόδια, και εφόσον συνδέσεις το PC με το ΑΡ με ethernet (και όχι ασύρματα), θα έχεις την ίδια ταχύτητα.

 

Ετσι τα κανω ολα ,οπως τα λες.Τελος παντων.

Εχεις καποιο συγκεκριμενο AP να μου προτεινεις?

Πρεπει να ειναι τις NETGEAR σαν την καρτα?

Χρειαζομε αλλες ρυθμισεις με το AP, για να φτιαξω το δυκτιο?

Ειναι δυσκολο?

Ευχαριστω και παλι για τον ενδιαφερον σου.

Τι ενοεις προβλημα με τα αλλα δικτυα? ,γιατι βλεπει αλλα δυο η καρτα.

----------------

VW GOLF V 1.4 TSi

Link to comment
Share on other sites

Bλέπει άλλα 2 ?

 

είσαι σύγουρος ότι συνδέεσε στο σωστό ?

 

Πήγαινε σε κανάλια μακριά από αυτά τα 2 (αν και μέσα στο σπίτι δεν πρέπει να έχει σημασία).

 

 

Σε γενικές γραμμές προτίμησε εάν πάρεις ΑΡ να πάρεις ίδια μάρκα με την κάρτα wifi που έχεις στο PPC :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...