Jump to content

Huawei P20


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Α

By the way, την τιμη του p20 την παρατηρησε κανεις σημερα?

 

https://www.public.gr/product/huawei-p20-64gb-dual-sim-mayro-smartphone/prod9294504pp/

 

 

σουπερ τιμή, το είχαν και στη black friday τόσο.. με τιμολόγιο πέφτει στα 185

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 849
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Αν ειναι καποιος σιγουρος οτι του φτανουν τα 64gb , ειναι καλη τιμη.Υποψη δεν παιρνει sd card.
Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

Ουτε θυρα ακουστικων εχει..

Σχετικα με την τεχνιτη νοημοσύνη, όντως υπαρχει διαφορα στις επιδοσεις της συσκευής λογω αυτης της παραμετρου, ή τελικα ολος αυτος ο ντόρος δημιουργήθηκε για θεμα μάρκετινγκ;

Δεν αναφέρομαι στην καμερα, αλλα στην NPU, που καποιοι λενε πως μαθαινει το κινητο τις συνήθειες του χρηστη και μετα παει σφαιρα.

Παρεμπιπτόντως εχω δει να αναφερεται το ίδιο και για το p30 lite, ενω αν δει καποιος τα χαρακτηριστικά του kirin 710, θα διαπιστώσει πως το μονο σημειο που εφαρμοζεται τεχνιτη νοημοσύνη ειναι στην καμερα του και πουθενα αλλου..

Τελικα τι παιζει με αυτο το σεναριο στο p20?

Link to comment
Share on other sites

Ουτε θυρα ακουστικων εχει..

Σχετικα με την τεχνιτη νοημοσύνη, όντως υπαρχει διαφορα στις επιδοσεις της συσκευής λογω αυτης της παραμετρου, ή τελικα ολος αυτος ο ντόρος δημιουργήθηκε για θεμα μάρκετινγκ;

Δεν αναφέρομαι στην καμερα, αλλα στην NPU, που καποιοι λενε πως μαθαινει το κινητο τις συνήθειες του χρηστη και μετα παει σφαιρα.

Παρεμπιπτόντως εχω δει να αναφερεται το ίδιο και για το p30 lite, ενω αν δει καποιος τα χαρακτηριστικά του kirin 710, θα διαπιστώσει πως το μονο σημειο που εφαρμοζεται τεχνιτη νοημοσύνη ειναι στην καμερα του και πουθενα αλλου..

Τελικα τι παιζει με αυτο το σεναριο στο p20?

 

Θυρα ακουστικων δεν εχει , αλλα εχει στην συσκευασια μετατροπεα usb-c -> jack.

Oσο για την NPU , τεχνητη νοημοσυνη , δεν νομιζω να εφαρμοστηκε ποτε στην λειτουργια του κινητου.Αυτο που περιγραφεις το αναλαμβανει το ιδιο το ανδροιδ που ανιχνευε τις εφαρμογες που χρησιμοποιουσες και στις ανοιγε πιο γρηγορα και κατι τετοια σκηνικα.Το ιδιο γινεται και με την μπαταρια που μετα απο καποια χρηση ηξερε τι να κραταει στο background , τι να κλεινει κλπ για να κραταει παραπανω.

Το NPU εφαρμοστηκε κυριως στην καμερα , για κατι φιλτρα (ανιχνευει τι αντικειμενο/σκηνη εχεις μπροστα σου και βαζει αναλογα φιλτρα), modes , super slow motion (960fps) και γενικως ο,τι ειχε να κανει με επεξεργασια δεδομενων στις καμερες ...

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Καλές γιορτές με υγεία!

Θα ήθελα να ρωτήσω εσας τους έμπειρους χρήστες, εαν σαν κινητό αξίζει για αγορά τωρα. Ενδιαφέρομαι για την αγορά του και γενικώς τα κρατάω πολυ τα κινητά μου (4ετια).

Απο χρήση κάνω τη βασική, λίγο social, ιντερνετ και μουσική (και δεν εχω ανοιχτά συνέχεια δεδομένα)- συνολο δηλ 2-3 ωρες συνολικά το χρησιμοποιοώ με δεδομένα εφαρμογές κλπ. Απο μπαταρία πόσο σας διαρκεί περίπου;

Πιθανότατα βεβαια να τα εχετε ξανα απαντήσει αυτα τα ερωτήματα αλλα είναι πολλές οι σελίδες!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Καλές γιορτές με υγεία!

Θα ήθελα να ρωτήσω εσας τους έμπειρους χρήστες, εαν σαν κινητό αξίζει για αγορά τωρα. Ενδιαφέρομαι για την αγορά του και γενικώς τα κρατάω πολυ τα κινητά μου (4ετια).

Απο χρήση κάνω τη βασική, λίγο social, ιντερνετ και μουσική (και δεν εχω ανοιχτά συνέχεια δεδομένα)- συνολο δηλ 2-3 ωρες συνολικά το χρησιμοποιοώ με δεδομένα εφαρμογές κλπ. Απο μπαταρία πόσο σας διαρκεί περίπου;

Πιθανότατα βεβαια να τα εχετε ξανα απαντήσει αυτα τα ερωτήματα αλλα είναι πολλές οι σελίδες!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

 

Οσον αφορα στην μπαταρια δεν ειμαι ειδικος να απαντησω , γιατι την μιση μερα το εχω ακουμπισμενο πανω σε ενα τραπεζι με κλειστη οθονη :) Αρα εμενα μου κραταει 2-3 μερες ευκολα με την δικη μου ομως χρηση.Με μια νορμαλ χρηση θελω να πιστευω οτι την βγαζει την μερα...Ας απαντησει καποιος πιο νορμαλ ανθρωπος απο εμενα !

Εχει ενα ηχειο , οποτε εχε το και αυτο υποψη σου οσον αφορα την μουσικη.Με ακουστικα δεν ξερω τι γινεται , δεν ασχολουμαι με την μουσικη.Επισης δεν εχει 3.5mm jack αλλα adapter usb-c -> jack οπως ξαναεγραψα.

Εχει αρκετα δυνατο επεξεργαστη (kirin 970) και συνεπως στις καθημερινες εργασιες παει νερακι.Η καμερα του ειναι τιμια με AI και διαφορα καλουδια.Σε καλες συνθηκες φωτισμου βγαζει αξιοπρεπεις εως αρκετα καλες φωτογραφιες..σε κλειστους χωρους και βραδυ πεφτει η ποιοτητα τους οπως ειναι λογικο.Η τελευταια εκδοση που θα παρει ειναι η 10.

Αν αξιζει η αγορα του ... ειναι σχετικο το "αξιζει"..ισως να αξιζει υπο προυποθεσεις.

1.Αν σου φτανουν τα 64 γιγα.Δεν παιρνει sd card ..οποτε σκεψου και αυτο.Η προσφορα που παιζει σε μεγαλες αλυσιδες ειναι για το 64αρι.

2.Αν μπορεις να κοψεις τιμολογιο...προφανως και αξιζει..κλεβεις εκκλησια.

3.Στο ευρος τιμης του , παιζουν και αλλα κινητα πολυ καλυτερα του..μερικα ομως δεν ειναι ετοιμοπαραδοτα (καποιοι οπως και εγω σε αγορες μου ειμαι ανυπομονος :) ) , αλλα ειναι xiaomi και καποιος μπορει να μην τα γουσταρει κλπ κλπ...

Οπως συνηθιζω να λεω , ειναι ενα τιμιο κινητο , κακο-κοστολογημενο εδω και καιρο.Στην τιμη που παιζει τωρα στις προσφορες επρεπε να παιζει εδω και καιρο.Τωρα ειναι αργα , γιατι εχουν βγει απειρα μοντελα πιο ανταγωνιστικα του στην ιδια τιμη.

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ για την αναλυτική και άμεση απάντηση!!

Το πήρα τελικά απο public στα 229 (κατεβασανε κιαλλο την τιμη), σίγουρα αποτελει αναβάθμιση σε σχέση με το sony E4G που είχα. Ειναι με Android 8,1, σε 9 θα μου έρθει αυτόματα να υποθέσω; Δε χρειάζεται να κανω κατι ετσι; Επειδή απο οτι ξερω, γενικώς καλο ειναι να περαστεί απευθείας πριν βαλω εφαρμογες κλπ. Κάτι άλλο που πρέπει να ξέρω τωρα για την αρχη; Πχ φορτιση μπαταρίας;

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα στην μπαταρια δεν ειμαι ειδικος να απαντησω , γιατι την μιση μερα το εχω ακουμπισμενο πανω σε ενα τραπεζι με κλειστη οθονη :) Αρα εμενα μου κραταει 2-3 μερες ευκολα με την δικη μου ομως χρηση.Με μια νορμαλ χρηση θελω να πιστευω οτι την βγαζει την μερα...Ας απαντησει καποιος πιο νορμαλ ανθρωπος απο εμενα !

Εχει ενα ηχειο , οποτε εχε το και αυτο υποψη σου οσον αφορα την μουσικη.Με ακουστικα δεν ξερω τι γινεται , δεν ασχολουμαι με την μουσικη.Επισης δεν εχει 3.5mm jack αλλα adapter usb-c -> jack οπως ξαναεγραψα.

Εχει αρκετα δυνατο επεξεργαστη (kirin 970) και συνεπως στις καθημερινες εργασιες παει νερακι.Η καμερα του ειναι τιμια με AI και διαφορα καλουδια.Σε καλες συνθηκες φωτισμου βγαζει αξιοπρεπεις εως αρκετα καλες φωτογραφιες..σε κλειστους χωρους και βραδυ πεφτει η ποιοτητα τους οπως ειναι λογικο.Η τελευταια εκδοση που θα παρει ειναι η 10.

Αν αξιζει η αγορα του ... ειναι σχετικο το "αξιζει"..ισως να αξιζει υπο προυποθεσεις.

1.Αν σου φτανουν τα 64 γιγα.Δεν παιρνει sd card ..οποτε σκεψου και αυτο.Η προσφορα που παιζει σε μεγαλες αλυσιδες ειναι για το 64αρι.

2.Αν μπορεις να κοψεις τιμολογιο...προφανως και αξιζει..κλεβεις εκκλησια.

3.Στο ευρος τιμης του , παιζουν και αλλα κινητα πολυ καλυτερα του..μερικα ομως δεν ειναι ετοιμοπαραδοτα (καποιοι οπως και εγω σε αγορες μου ειμαι ανυπομονος :) ) , αλλα ειναι xiaomi και καποιος μπορει να μην τα γουσταρει κλπ κλπ...

Οπως συνηθιζω να λεω , ειναι ενα τιμιο κινητο , κακο-κοστολογημενο εδω και καιρο.Στην τιμη που παιζει τωρα στις προσφορες επρεπε να παιζει εδω και καιρο.Τωρα ειναι αργα , γιατι εχουν βγει απειρα μοντελα πιο ανταγωνιστικα του στην ιδια τιμη.

 

επειδη και εγω ενδιαφερομαι για την συσκευη, αυτο που εννοει ο φιλος παραπανω ειναι αν μπορεις να παρεις καλυτερη συσκευη με τα χρηματα αυτα. Ποιες ειναι οι συσκευες που ειναι πιο ανταγωνιστικα στη ιδια τιμη?

Προφανως πολλες συσκευες υστερουν σε καποια χαρακτηριστικα και υπερτερουν σε καποια αλλα.

Με εγγυηση αντιπροσωπειας, ποια συσκευη στην τιμη αυτη θεωρειται overall καλυτερη?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ για την αναλυτική και άμεση απάντηση!!

Το πήρα τελικά απο public στα 229 (κατεβασανε κιαλλο την τιμη), σίγουρα αποτελει αναβάθμιση σε σχέση με το sony E4G που είχα. Ειναι με Android 8,1, σε 9 θα μου έρθει αυτόματα να υποθέσω; Δε χρειάζεται να κανω κατι ετσι; Επειδή απο οτι ξερω, γενικώς καλο ειναι να περαστεί απευθείας πριν βαλω εφαρμογες κλπ. Κάτι άλλο που πρέπει να ξέρω τωρα για την αρχη; Πχ φορτιση μπαταρίας;

 

Λογικα θα ερθει αυτοματα η αναβαθμιση...

 

@gasgounis

Xiaomi Mi 8 (του ριχνει στα αυτια ευκολα) , Mi 9 lite/SE/9T (αυτα οχι τοσο σε θεμα επεξεργαστη , αλλα στα υπολοιπα ολα γενικα...)

Και ειναι στην κατηγορια τιμης του P20..ισως και να υπαρχουν και αλλα , δεν ειμαι γνωστης της αγορας...

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Εβαλα σημερα το κινητο για φόρτιση και έτσι οπως ακουμπησε-πέρασε το δάκτυλό μου στο μεταλλικό πλαίσιο (ενώ φορτίζει) είναι σα να "δονείται". Σας το κάνει και εσάς; Ή "χάνει ρεύμα" απο πουθενά εμενα(οταν περνάει ρεύμα) και όταν περνάω το χέρι μου στη μεταλλικη πλευρά κάνει ετσι;

Ακόμη, παρατήρησα οτι ζεστένεται λιγο (τουλαχιστον μεχρι να πιάσει περίπου 60%), αλλα λογικά ειναι φυσιολογικό λόγω ταχυφόρτισης..;

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, απλώς ειναι κάτι νέο για μένα (το προηγούμενο κινητο δεν ειχε τετοιες τεχνολογιες). Σας ευχαριστώ! Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Εβαλα σημερα το κινητο για φόρτιση και έτσι οπως ακουμπησε-πέρασε το δάκτυλό μου στο μεταλλικό πλαίσιο (ενώ φορτίζει) είναι σα να "δονείται". Σας το κάνει και εσάς; Ή "χάνει ρεύμα" απο πουθενά εμενα(οταν περνάει ρεύμα) και όταν περνάω το χέρι μου στη μεταλλικη πλευρά κάνει ετσι;

Ακόμη, παρατήρησα οτι ζεστένεται λιγο (τουλαχιστον μεχρι να πιάσει περίπου 60%), αλλα λογικά ειναι φυσιολογικό λόγω ταχυφόρτισης..;

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, απλώς ειναι κάτι νέο για μένα (το προηγούμενο κινητο δεν ειχε τετοιες τεχνολογιες). Σας ευχαριστώ! Καλή συνέχεια!

 

Τι να σου πω ρε φιλε , εγω το βαζω για φορτιση και φευγω , δεν το κανακευω :)

Ολα τα κινητα ζεσταινονται οταν φορτιζουν.Ειδικα οσα εχουν "ταχυφορτιση"...μεχρι το 60% το παει γρηγορα , και μετα ριχνει την φορτιση και το παει μεχρι το 100% πιο αργα.Ολα ετσι κανουν.

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

Που βασιζεται το οτι ειναι καλυτερο σε λογισμικο? Τι διαφορα δηλαδη εχει ενα κινητο που ερχεται εργοστασιακα με ανδροιδ 9, αντι να το παρει μετα με αναβαθμιση? Αφου ετσι κ αλλιως το εργοστασιο στη στελνει και την αναβαθμιση, αρα δεν καταλαβαινω γιατι θεωρειται καλυτερο ενα κινητο αν εχει εργοστασιακα περασμενο το ανδροιδ, αντι να το παρει με αναβαθμιση..

Μπορεις να μας το εξηγησεις λιγο αυτο?

 

Πολλες φορες οι σημαντικες αναβαθμισεις επηρεαζουν αρνητικα το smoothness και ριχνουν την αποδοση - μερικες εταιρειες (ονοματα δεν λεμε) το κανουν και ηθελημενα οπως ειχε αποδειχθει. Προσωπικα αν με μια εκδοση ειμαι ευχαριστημενος δεν αναβαθμιζω το κινητο σε επομενη μεγαλη εκδοση προτου αφησω χρονο και δω reviews οτι λειτουργει ομαλα - την εχω πατησει ουκ ολιγες φορες κυριως με σαμι. Αν και τελευταια το φαινόμενο αυτο εχει καπως βελτιωθει.

Και ναι κατα πασα πιθανοτητα το P20 με το P10 Lite θα φτασουν και τα 2 μεχρι τα Android 10.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λογικα θα ερθει αυτοματα η αναβαθμιση...

 

@gasgounis

Xiaomi Mi 8 (του ριχνει στα αυτια ευκολα) , Mi 9 lite/SE/9T (αυτα οχι τοσο σε θεμα επεξεργαστη , αλλα στα υπολοιπα ολα γενικα...)

Και ειναι στην κατηγορια τιμης του P20..ισως και να υπαρχουν και αλλα , δεν ειμαι γνωστης της αγορας...

 

Θεωρητικα διοτι πρακτικα η αξιοπιστια της Xiaomi απεχει μερικα χιλιομετρα απο αυτην της Huawei. Απο προσωπικη εμπειρια μιλωντας παντα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα σας! Καλές γιορτές με υγεία!

Θα ήθελα να ρωτήσω εσας τους έμπειρους χρήστες, εαν σαν κινητό αξίζει για αγορά τωρα. Ενδιαφέρομαι για την αγορά του και γενικώς τα κρατάω πολυ τα κινητά μου (4ετια).

Απο χρήση κάνω τη βασική, λίγο social, ιντερνετ και μουσική (και δεν εχω ανοιχτά συνέχεια δεδομένα)- συνολο δηλ 2-3 ωρες συνολικά το χρησιμοποιοώ με δεδομένα εφαρμογές κλπ. Απο μπαταρία πόσο σας διαρκεί περίπου;

Πιθανότατα βεβαια να τα εχετε ξανα απαντήσει αυτα τα ερωτήματα αλλα είναι πολλές οι σελίδες!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

 

4.5 - 5 ωρες screen-on time σε 24 ωρες λειτουργιας. Μια χαρα ειναι η μπαταρια του βεβαια αν το πας για 4ετια μετα απο 2 χρονια θα χρειαστεις σιγουρα αντικατασταση μπαταριας, αλλα μικρο το κακο. Επισης στα 300 ευρω το κινητο ειναι Value for money και εξαιρετικη επιλογη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ευχαριστω πολύ για την αναλυτική και άμεση απάντηση!!

Το πήρα τελικά απο public στα 229 (κατεβασανε κιαλλο την τιμη), σίγουρα αποτελει αναβάθμιση σε σχέση με το sony E4G που είχα. Ειναι με Android 8,1, σε 9 θα μου έρθει αυτόματα να υποθέσω; Δε χρειάζεται να κανω κατι ετσι; Επειδή απο οτι ξερω, γενικώς καλο ειναι να περαστεί απευθείας πριν βαλω εφαρμογες κλπ. Κάτι άλλο που πρέπει να ξέρω τωρα για την αρχη; Πχ φορτιση μπαταρίας;

 

Καλοριζικο, θα το ευχαριστηθεις. Και σε παρα πολυ καλη τιμη.

Edited by Georgio81
Link to comment
Share on other sites

@Georgio81

 

1. Δεν ξερω για το P10 lite , αλλα το P20 θα παρει σιγουρα το 10 , οπως φαινεται και επισημα εδω.

2.Θεωρητικα παντα , καποια Xiaomi του ριχνουν στα αυτια.Ισως χανουν σε καποια αλλα σημεια , ισως πρακτικα να μην ειναι τοσο δυνατα.Οπως και να χει , δεν την παω την Xiaomi . Βαζει υπερβολικο hardware που δεν συμβαδιζει με την γενικη ποιοτητα κατασκευης των κινητων.Προσωπικη μου αποψη...

3.Στα 300 δεν ειναι value for money :) Στα 229 που παιζει σε μεγαλες αλυσιδες (πιο κατω υπο προυποθεσεις) , ναι ..ειναι πολυ καλη τιμη.

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι παιδιά. Μόλις το πήρα και εγώ για την σύζυγο που έψαχνε μικρό κινητό.θεωρώ ότι στα 229 αρχική με τιμολόγιο πήγε 184 μαζί με το 10% της eurobank είναι καταπληκτική αγορά. Μία ερώτηση: Ποιο είναι το καλύτερο τζαμάκι; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. Edited by stapd_21
Link to comment
Share on other sites

Hello! Ας δοκιμάσω και εδώ μήπως βρω λύση στο εξής. Ενώ άλλαζε στις αρχές κανονικά το φόντο αυτόματα κάθε φορά που ξεκλείδωνα το κινητό (με εικόνες από το διαδίκτυο) πλέον αλλάζει μονο μεταξύ 10-15 που εχω στη συλλογή μου.

Και δεύτερον....τι θα γίνει με αυτή την ανύπαρκτη πλέον δόνηση όταν ξεκλειδώνω το κινητό.. Έχει κάποιος κάποια ιδέα πως μπορώ να την επαναφέρω...

Ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλη την παρέα! Νέος κάτοχος του P20 και γω με την προσφορά του public!

Σε αυτή την τιμή θεωρω ότι είναι τρομερό vfm!Εχω ταυτόχρονα και το mi9 se και κατά την άποψή μου το μόνο που μου λείπει από το xiaomi είναι η super amoled οθόνη του. Μπαταρία πολύ καλύτερη, φωτογραφιες εμένα τουλάχιστον μου φαίνονται πιο εντυπωσιακές. Από performance παλι καλύτερο το P20.

 

Στάλθηκε από το EML-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ane1989 σε έστειλε ο θεός. εδώ και μήνες είχα κλειδώσει στο mi 9 se λόγω διαστάσεων και specs και όταν προέκυψε η προσφορά στα public πήρα το p20. Δεν είχα πιάσει κανένα απ΄οτα 2 στα χέρια μου (το Mi 9 se δεν υπήρχε σε βιτρίνα) και ο λόγος που αποφάσισα να πάω στο p20 ήταν το γεγονός πως παρά την ηλικία του είχε επεξεργαστή ναυαρχίδας και όχι midrange, καλή κάμερα και καλύτερα μπαταρία. Δε φαντάζεσαι πόσο λυτρωτικό είναι να ξέρω πως το μόνο που έχασα όντως ήταν η amoled.

 

Και 2 ερωτήσεις προς την παρέα.

1) 2 viber (λόγω dual) μπορούμε να έχουμε χωρίς έξτρα εφαρμογή (parallel space); η δίδυμη εφαρμογή δεν υποστηρίζει το viber απ ότι διάβασα.

2) Υπάρχει τρόπος το μενού ρυθμίσεων και η μπάρα ειδοποιήσουων να γίνουν σκούρες χωρίς να βάλουμε αρνητικά χρώματα που κάνουν τα πάτα σκούρα;

Link to comment
Share on other sites

Hello! Ας δοκιμάσω και εδώ μήπως βρω λύση στο εξής. Ενώ άλλαζε στις αρχές κανονικά το φόντο αυτόματα κάθε φορά που ξεκλείδωνα το κινητό (με εικόνες από το διαδίκτυο) πλέον αλλάζει μονο μεταξύ 10-15 που εχω στη συλλογή μου.

Και δεύτερον....τι θα γίνει με αυτή την ανύπαρκτη πλέον δόνηση όταν ξεκλειδώνω το κινητό.. Έχει κάποιος κάποια ιδέα πως μπορώ να την επαναφέρω...

Ευχαριστώ!!!!

 

Στο settings - home screen & wallpaper - magazine unlock ειναι ενεργοποιημενο ? και αν ναι ειναι τικαρισμενες οι κατηγοριες στο "Following"?

Αν εχεις το κινητο σου στα ελληνικα , κανε τις μεταφρασεις :)

 

@ane1989

Ναι λογικα , το P20 ειναι πιο γρηγορο απο το mi 9 se λογω κυριως επεξεργαστη.Η amoled βεβαια ειναι ενα θεμα.Προσωπικα μου εχει λειψει να βλεπω συγκεντρωμενες πληροφοριες γρηγορα σε amoled οθονη με το always-on feature ή οπως θελει να το λεει η καθε εταιρια.

Για τις φωτος δεν μπορω να ξερω , αλλα ισως το mi 9 se βελτιωνεται σε αυτον τον τομεα με την χρηση gcam.

 

@BillMlo

Για το (1) δεν γνωριζω να απαντησω , για το (2) δεν ξερω πως και τι εννοεις ακριβως , αλλα με το ανδροιδ 10 που θα παρει η συσκευη θα ερθει και το dark mode . Δες εδω καποιες εικονες (κατω κατω στο αρθρο).

Το dark mode , πληροφοριακα , ειναι μεγαλη μαγκια αν η συσκευη εχει amoled οθονη μιας και το μαυρο σε αυτες ειναι "σβησιμο" του πιξελ , ενω στις μη-amoled ειναι αναμμενο το πιξελ και απλα εχει μαυρο χρωμα.Σβησιμο του πιξελ της οθονης σημαινει λιγοτερη καταναλωση ενεργειας (=μπαταριας).

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα καλη χρονια . τωρα που επεσε η τιμη του στα 229 ευρω .αξιζει πιστευω να δωσει καποιος 229 ευρω για να το παρει. εστω και με τα 64 gb.με αυτον τον αποθηκευτικο χωρο ποσες φωτογραφιες χωραει περιπου το κινητο ?γιατι ενδιαφερομαι να το αγορασω. καπου υπηρχε μια σελιδα και ελεγε. πχ στα 64 gb χωρανε τοσες φωτο. και τοσα βιντεο. μπορει καποιος να με πει καποια σελιδα που να τα λεει αναλυτικα.
Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα καλη χρονια . τωρα που επεσε η τιμη του στα 229 ευρω .αξιζει πιστευω να δωσει καποιος 229 ευρω για να το παρει. εστω και με τα 64 gb.με αυτον τον αποθηκευτικο χωρο ποσες φωτογραφιες χωραει περιπου το κινητο ?γιατι ενδιαφερομαι να το αγορασω. καπου υπηρχε μια σελιδα και ελεγε. πχ στα 64 gb χωρανε τοσες φωτο. και τοσα βιντεο. μπορει καποιος να με πει καποια σελιδα που να τα λεει αναλυτικα.

Καλή χρονιά!

Για τον χώρο που γράφεις, ποτέ δεν είναι ελεύθερος ολόκληρος, ένα μέρος πιάνει το σύστημα, επίσης παίζει ρόλο πόσες εφαρμογές έχεις περασμένες μέσα, και οι φωτογραφίες σε μορφή jpeg έχουν μεταβλητό χώρο και υπολογίζεις στο περίπου, αλλά ποτέ δεν πρέπει να γεμίζει ολόκληρος ο ελεύθερος χώρος για το σύστημα, νομίζω όμως ότι τα 64 είναι αρκετά για πάρα πολλές φωτογραφίες (προσωπικά τις σβήνω από το κινητό κατά διαστήματα και τις έχω backup σε εξωτερικό σκληρό δίσκο μαζί με τα υπόλοιπα αρχεία του υπολογιστή)

Link to comment
Share on other sites

αυτο το γνωριζω . οτι οταν λεει 64 δεν εννοει ακριβως. και τρωνε χωρο και οι εφαρμογες. εγω εχω κινητο με 16 gb και μαλιστα 4 χρονια. οποτε νομιζω τα 64 δεν ειναι κ λιγα .
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον , με καποιους προχειρους υπολογισμους εχουμε και λεμε.

1.Οι φωτογραφιες στην μεγιστη αναλυση (12mpx , οχι την ψευτικη 20mpx :) ) πιανουν κατα μεσο ορο 3MB.Αυτο σημαινει ~22k φωτογραφιες σε χωρο 64gb.

2. Ενα βιντεο σε 1080p/30fps (σε συνθηκες καλου φωτισμου) πιανει χωρο περιπου 97mb/min.Αυτο σημαινει οτι σε χωρο 64gb μπορουν να χωρεσουν ~675 mins βιντεο αυτης της αναλυσης ή σε ωρες , ~ 11 ωρες.

 

Τα παραπανω νουμερα ειναι ενδεικτικα.Καποιον χωρο τον τρωει το λειτουργικο , καποιον χωρο τον τρωνε οι εφαρμογες , και τα temp files που ισως δημιουργουν.Αν καποιος βαλει καποιο offline navigation app , θα χρειαστει καποια mbytes για τον offline map που θα κατεβασει η εφαρμογη.

Επισης τα μεγεθη των φωτογραφιων ειναι κατα μεσο ορο..αν βγαλει καποιος πιο σκοτεινες φωτογραφιες (λιγοτερη πληροφορια δηλ) θα χει και λιγοτερο μεγεθος.

Το μεγεθος των βιντεο που ανεφερα ειναι παλι ενδεικτικο για την συγκεκριμενη αναλυση/framerate.Αν καποιος τραβηξει βιντεο σε αυτες τις ρυθμισεις , σε σκοτεινο περιβαλλον , ισχυει ο,τι και με τις φωτογραφιες.Αν τραβηξει βιντεο σε μεγαλυτερη αναλυση/framerate καταλαβαινετε οτι το μεγεθος αυξανεται.

Επισης αν τραβηξει βιντεο σε προτυπο h265 , μειωνεται το μεγεθος κατα ~35% , αρα μιλαμε χοντρικα για 3πλασιο χρονο βιντεο , αλλα ισως το βιντεο να εχει προβληματα συμβατοτητας σε διαφορες συσκευες που δεν υποστηριζουν το προτυπο αυτο.

 

Με τα σημερινα δεδομενα τα 64gb ειναι οριακα , για μια μεση χρηση.Για το συγκεκριμενο κινητο καποιος πρεπει να σκεφτει πολυ καλα τις αναγκες του καθως και τις μελλοντικες απαιτησεις που ισως προκυψουν γιατι ως γνωστον ...δεν παιρνει sd-card.

 

YΓ : δεν μπορω να καταλαβω στο δικο μου ποσο χωρο τρωει το λειτουργικο..δηλωνει διαθεσιμο χωρο..128gb..απο τα...128gb που ειναι η θεωρητικη χωρητικοτητα...

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

Στο settings - home screen & wallpaper - magazine unlock ειναι ενεργοποιημενο ? και αν ναι ειναι τικαρισμενες οι κατηγοριες στο "Following"?

Αν εχεις το κινητο σου στα ελληνικα , κανε τις μεταφρασεις :)

 

@ane1989

Ναι λογικα , το P20 ειναι πιο γρηγορο απο το mi 9 se λογω κυριως επεξεργαστη.Η amoled βεβαια ειναι ενα θεμα.Προσωπικα μου εχει λειψει να βλεπω συγκεντρωμενες πληροφοριες γρηγορα σε amoled οθονη με το always-on feature ή οπως θελει να το λεει η καθε εταιρια.

Για τις φωτος δεν μπορω να ξερω , αλλα ισως το mi 9 se βελτιωνεται σε αυτον τον τομεα με την χρηση gcam.

 

@BillMlo

Για το (1) δεν γνωριζω να απαντησω , για το (2) δεν ξερω πως και τι εννοεις ακριβως , αλλα με το ανδροιδ 10 που θα παρει η συσκευη θα ερθει και το dark mode . Δες εδω καποιες εικονες (κατω κατω στο αρθρο).

Το dark mode , πληροφοριακα , ειναι μεγαλη μαγκια αν η συσκευη εχει amoled οθονη μιας και το μαυρο σε αυτες ειναι "σβησιμο" του πιξελ , ενω στις μη-amoled ειναι αναμμενο το πιξελ και απλα εχει μαυρο χρωμα.Σβησιμο του πιξελ της οθονης σημαινει λιγοτερη καταναλωση ενεργειας (=μπαταριας).

 

Καλή χρονιά με Υγεία!

Όσα αναφέρεις τα εχω ενεργοποιημένα/τικαρισμένα αλλα τιποτα...δεν ανανεώνεται με φωτογραφίες απο τα magazine...στην αρχη γινόταν κανονικα...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P20

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...