Jump to content

Huawei P20 Lite


aras
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα έλεγα ότι είναι αρκετές πλέον οι (ΦΡΕΣΚΕΣ) πηγές που αναφέρουν ότι θα πάρουμε τελικά το 10

και μάλιστα μέσα στις επόμενες 30-40 ημέρες...

 

https://www.huaweicentral.com/huawei-p20-series-stable-emui-10-rollout-to-start-this-month/

 

https://www.gizchina.com/2020/02/09/here-are-the-huawei-smartphones-that-will-receive-emui-10-in-february/

 

Του GizChina η λιστα ειναι λιγο οτι να'ναι.

Εχει το mate 10 lite το οποιο δεν πηρε ουτε την 9.

Στο πρωτο αναφερει για P20 series οπου συνηθως σημαινει το απλο και το Pro, δηλαδη τα lite δεν ειναι μεσα.

Στην θεση σου δεν θα το περιμενα να ερθει εκτος βεβαια αν η Huawei θελησει να μας εκπληξει και να κερδισει την εμπιστοσυνη των καταναλωτων και να μπει σε κανα προγραμμα τυπου Apple με μακροχρονια υποστηριξη.

Μακαρι βεβαια αλλα λιγο καλο για να'ναι αληθινο.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 738
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ξέχασα τον κωδικό κλειδώματος του τηλεφώνου. Υπάρχει τρόπος να το ξεκλειδώνω χωρίς factory reset?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα

Χρειάζομαι μια βοήθεια ,έκανα backup με το hisuite όλα καλά μέχρι εκεί το θέμα είναι ότι δεν βρίσκω ούτε ξέρω πως θα κάνω τα αρχεία και τις επαφές restore από το pc στο τηλέφωνο

Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει σώζει την κατάσταση ειδικά για τις επαφές καθώς ο χρήστης του τηλεφώνου δεν έχει τις επαφές στο gmail

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Σας ήρθε καμία ενημέρωση; μου έβγαλε ένα μήνυμα αλλά πάτησα ειδοποίηση αργότερα και τώρα που κάνω έλεγχο για ενημερώσεις δεν μου βγάζει τίποτα. Ήταν μια ενημέρωση 230 mb και είπα να την κάνω μέσω WiFi...
Link to comment
Share on other sites

Σας ήρθε καμία ενημέρωση; μου έβγαλε ένα μήνυμα αλλά πάτησα ειδοποίηση αργότερα και τώρα που κάνω έλεγχο για ενημερώσεις δεν μου βγάζει τίποτα. Ήταν μια ενημέρωση 230 mb και είπα να την κάνω μέσω WiFi...

Ακριβώς το ίδιο έπαθα κι εγώ.

Οταν όμως κάποια στιγμή αργότερα έκανα reboot to τηλέφωνο, μετά από λίγο μου ξαναέβγαλε το μήνυμα και το δέχτηκα.

Η ενημέρωση έγινε κανονικά (μου ζήτησε μετά να κάνει reboot)

Τώρα ως προς το τι αφορά η ενημέρωση δεν έχω ιδέα. Υποθέτω τίποτε security updates

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
Καλημέρα σε όλους!! Υπάρχει τρόπος να ανακτήσω σβησμενα sms και φωτογραφίες στο τηλέφωνο μου; λίγο που ασχολήθηκα διαπίστωσα ότι πρέπει να ξεκλειδώσω bootloader και να το βάλω σε κάποιο πρόγραμμα τύπου Android data recovery.. Αλλα μου φαινεται μπελαλίδικο. Υπάρχει άλλος τρόπος;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!! Υπάρχει τρόπος να ανακτήσω σβησμενα sms και φωτογραφίες στο τηλέφωνο μου; λίγο που ασχολήθηκα διαπίστωσα ότι πρέπει να ξεκλειδώσω bootloader και να το βάλω σε κάποιο πρόγραμμα τύπου Android data recovery.. Αλλα μου φαινεται μπελαλίδικο. Υπάρχει άλλος τρόπος;

 

Δοκίμασε για τις φωτογραφίες το : DiskDigger Pro

Με αυτό θα κάνεις δουλειά εάν δεν έχει περάσει μεγάλο διάστημα που έχουν σβηστεί.

Για τα sms από όσο γνωρίζω δεν μπορείς να κάνεις ανάκτηση μόνο αν ήταν root.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 months later...

Καλημέρα παιδιά. Κάτοχος του κινητού περίπου 2 χρόνια, δεν είχα κάποιο ιδιαίτερο θέμα.

Σήμερα ξαφνικά σταμάτησαν να λειτουργούν διάφορες εφαρμογές.Συγκεκριμένα μέχρι τώρα έχω εντοπίσει ότι δεν δουλεύουν τα : viber, efood, pizzafan, μια εφαρμογή που λέγετε 2g3g4g που είναι συντόμευση στην ουσία για να ανοιγονλεινω δεδομένα και να αλλάζω τύπο δικτύου, η εφαρμογή της LG smart TV, lidl plus. Δεν έχω εντοπίσει άλλες, ίσως υπάρχουν.

Όταν λέω δεν δουλεύουν εννοώ τις ανοίγω, πάνε να ανοίξουν και κλείνουν. Χωρίς να βγάζουν κάποιο σφάλμα μνμ κλπ.

Ενημερωμένα είναι τα πάντα στο κινητό.

Σε viber και e food δοκίμασα καθαρισμό μνήμης cache και δεδομένων και μετά από αυτό δουλεύουν.

Αλλά τι φταίει ξαφνικά και δε δουλεύουν τόσες πολλές εφαρμογές στα καλά καθούμενα; Δε μπορώ να το κάνω αυτό σε όλες τις εφαρμογές μια μια, θα χασω κωδικούς διεύθυνσεις συνδεδεμένες κάρτες κλπ. Αν είναι κάνω κατευθείαν επαναφορά στο κινητό μια και καλή το ίδιο θα μου στοιχίσει και θα είναι πιο γρήγορη η διαδικασία. Αλλά γτ να το πάθει αυτο λέτε;

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τελικά άκυρο. Το viber δούλεψε 2 λεπτά μετά την διαγραφή cache και δεδομένων. Ίσα που το σεταρισα και πάλι δεν δουλεύει, ανοίγει για 3 4 δευτερόλεπτα και ξανακλείνει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 109 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το ίδιο και το efood. Τι έπαθε ξαφνικά ρε παιδιά;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
καλησπερα το p20 lite υποστηριζει κανονικα wifi calling ; και volte για κλησεις μεσω δικτου 4g ; ή οχι; . ραδιοφωνο εχει κανονικα; . γενικα αξιζει για αγορα; αν και παλιο κινητο βλεπω οτι ειναι μικροτερο απο τα αλλα τα νεα , εχει κανονικα android market . Επισης εχει nfc το εχει δοκιμασει κανενας; δουλευει κανονικα; . για πληρωμες με ελληνικες τραπεζες;.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα ναι. Το έχω ακόμα στα χέρια μου 3 χρόνια και 2 μήνες σχεδόν χρήση νον στοπ. Αλλά πολύ ξεπερασμένο θα σε κουράσει.

 

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα ναι. Το έχω ακόμα στα χέρια μου 3 χρόνια και 2 μήνες σχεδόν χρήση νον στοπ. Αλλά πολύ ξεπερασμένο θα σε κουράσει.

 

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

εχω ενα huawei y550 που ητανε το πρωτο μου smartphone με οθονη αφης και επειδη μου εκανε κατι νουμερα με την καρτα μνημης και γενικα ζεσταινεται παρα πολυ , ηθελα να το αλλαξω τωρα προσωρινα μου εδωσε ο αδελφος μου το note 6 pro αλλα εγω θελω huawei και αυτο το κινητο πρεπει να ειναι κοντα σε αυτο που ηδη ειχα πριν και πιο μαζεμενο απο οθονη για αυτο και σκεφτομαι να το παρω. Εξαλλου το 5g βλεπω οτι δεν το χρειαζομαι αλλιως κοιταγα για p40 lite 5g αλλα εχω διαβασει οτι δεν περνανε εφαρμογες και δεν εχει ραδιοφωνο και το nfc δεν δουλευει στις τραπεζες κοινως θα μου βγαλει την πιστη .Oποτε για αυτο σκεφτομαι σε κατι παλαιοτερο που να εχει android σκετικα νεοτερο απο το android 4.4 που ειχα στο huawei y550 και δεν μπορουσα οτι bing bang game να κατεβασω ( λογω οτι δεν ειχε γυροσκοπιο) και δεν μπορουσα να κατεβασω το cu app και vodafone app διοτι ηθελαν android 5 και πανω , και επισης δεν μπορουσα να κατεβασω και τα ebanking απο καποιες τραπεζες. Οποτε και παλι δεν εχω προβλημα οτι ειναι παλιο το p20 lite.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα huawei y550 που ητανε το πρωτο μου smartphone με οθονη αφης και επειδη μου εκανε κατι νουμερα με την καρτα μνημης και γενικα ζεσταινεται παρα πολυ , ηθελα να το αλλαξω τωρα προσωρινα μου εδωσε ο αδελφος μου το note 6 pro αλλα εγω θελω huawei και αυτο το κινητο πρεπει να ειναι κοντα σε αυτο που ηδη ειχα πριν και πιο μαζεμενο απο οθονη για αυτο και σκεφτομαι να το παρω. Εξαλλου το 5g βλεπω οτι δεν το χρειαζομαι αλλιως κοιταγα για p40 lite 5g αλλα εχω διαβασει οτι δεν περνανε εφαρμογες και δεν εχει ραδιοφωνο και το nfc δεν δουλευει στις τραπεζες κοινως θα μου βγαλει την πιστη .Oποτε για αυτο σκεφτομαι σε κατι παλαιοτερο που να εχει android σκετικα νεοτερο απο το android 4.4 που ειχα στο huawei y550 και δεν μπορουσα οτι bing bang game να κατεβασω ( λογω οτι δεν ειχε γυροσκοπιο) και δεν μπορουσα να κατεβασω το cu app και vodafone app διοτι ηθελαν android 5 και πανω , και επισης δεν μπορουσα να κατεβασω και τα ebanking απο καποιες τραπεζες. Οποτε και παλι δεν εχω προβλημα οτι ειναι παλιο το p20 lite.

 

το εχω 3 χρονια και μπορω να πω οτι οντως το μεγεθος του ειναι ιδανικο κυριως αν πρπει να το κουβαλας πανω σου σε τσεπες κλπ.

και αν και 3 χρονια και οι επιδοσεις του και η μπαταρια του ειναι ακομη σε καλο επιπεδο.

που το βρηκες και ποσο?

Link to comment
Share on other sites

το εχω 3 χρονια και μπορω να πω οτι οντως το μεγεθος του ειναι ιδανικο κυριως αν πρπει να το κουβαλας πανω σου σε τσεπες κλπ.

και αν και 3 χρονια και οι επιδοσεις του και η μπαταρια του ειναι ακομη σε καλο επιπεδο.

που το βρηκες και ποσο?

σε ευχαριστω παρα πολυ !! , το βρηκα στο ali express 140 ευρω αλλα καλυτερα να το παρω απο Ελλαδα μεταχειρισμενο για να μην εχω τελωνειο. Κατι αρνητικο εχεις παρατηρησει; γενικα ειδα στο ιντερνετ οτι δεν εχει καλο μεγαφωνο. Αληθευει; .

Βλεπω στο gsmarena οτι υπαρχει huawei p20 lite (2019 ) καμια σχεση με το απλο p20 lite εμφανισιακα . Δες εδω https://www.gsmarena.com/huawei_p20_lite_(2019)-9703.php , γενικα αξιζει; του 2019 ; βλεπω οτι εχει και μεγαλυτερη οθονη απο το κανονικο p20 lite

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Για το 2019 δεν γνωρίζω. Το ηχείο του είναι μια χαρά εγώ το χρησιμοποιώ και για κλήσεις και για ραδιόφωνο χωρίς κανένα πρόβλημα. Εγώ γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος. Χωρίς βέβαια να είμαι και κανείς που το λειώνει το κινητό. Απλή νορμάλ καθημερινή χρήση.
Link to comment
Share on other sites

Για το 2019 δεν γνωρίζω. Το ηχείο του είναι μια χαρά εγώ το χρησιμοποιώ και για κλήσεις και για ραδιόφωνο χωρίς κανένα πρόβλημα. Εγώ γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος. Χωρίς βέβαια να είμαι και κανείς που το λειώνει το κινητό. Απλή νορμάλ καθημερινή χρήση.

 

πολυ ωραια το βρηκα μεταχειρισμενο και λεω να το παρω στα 100 ευρω το βρηκα νομιζω οτι ειναι πολυ καλη τιμη αυτος το ειχε παρει πριν απο 2 χρονια στα 250 ευρω και η εγγυηση εχει ληξει. Αλλα δεν με νοιαζει θα το χρησιμοποιησω και αμα τα παιξει βλεπουμε .. ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια παντως .

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
πολυ ωραια το βρηκα μεταχειρισμενο και λεω να το παρω στα 100 ευρω το βρηκα νομιζω οτι ειναι πολυ καλη τιμη αυτος το ειχε παρει πριν απο 2 χρονια στα 250 ευρω και η εγγυηση εχει ληξει. Αλλα δεν με νοιαζει θα το χρησιμοποιησω και αμα τα παιξει βλεπουμε .. ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια παντως .

 

καλημερα σας , τελικα βρηκα το huawei p20 lite σε βιτρινα και το πηρα φοβερο κινητο και πολυ λεπτο και φαινεται του κουτιου!! . και με ενα χρονο εγγυηση του καταστηματος. Θελω να ρωτησω το εξης : 4g+ ειναι μονιμα ενεργο; δηλαδη δεν κανω κατι απλα οταν πιανει σημα 4g+ αυτο θα το εμφανισει; και οταν δεν χρησιμοποιειται το 4g θα γυριζει σε απλο 4g; . Οι κλησεις μεσω 4g ειναι ενεργες μονιμα βλεπω δεν υπαρχει καποια επιλογη στο μενου για volte αλλα κανοντας μια κληση ειδα οτι δεν γυρισε σε 3g!.

Το wifi calling το δοκιμασα πολυ ωραιο αλλα το σπαστικο καθε φορα που συνδεεται σε ενα wifi ακουγεται ενας ηχος και δειχνει το ακουστικο του wifi calling ,υπαρχει τροπος να το αφαιρεσω ; .

Η συσκευη αυτη βγαινει και με μια καρτα σημ; ή μονο με 2 ; εγω δυσκολευτικα να βαλω την καρτα σημ και δεν βλεπω πουθενα στις ρυθμισεις διαχειρηση των καρτων σημ οπως πχ σε ενα xiaomi 2 καρτο που ειχα δει.

Τελος βλεπω οτι η συσκευη δεν υποστηριζει το secret menu φταιει ο επεξαργαστης για αυτο; δηλαδη να μπορω πχ να το κλειδωσω στο μονο 4g . ή υπαρχει καποιος αλλος τροπος;

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας , τελικα βρηκα το huawei p20 lite σε βιτρινα και το πηρα φοβερο κινητο και πολυ λεπτο και φαινεται του κουτιου!! . και με ενα χρονο εγγυηση του καταστηματος. Θελω να ρωτησω το εξης : 4g+ ειναι μονιμα ενεργο; δηλαδη δεν κανω κατι απλα οταν πιανει σημα 4g+ αυτο θα το εμφανισει; και οταν δεν χρησιμοποιειται το 4g θα γυριζει σε απλο 4g; . Οι κλησεις μεσω 4g ειναι ενεργες μονιμα βλεπω δεν υπαρχει καποια επιλογη στο μενου για volte αλλα κανοντας μια κληση ειδα οτι δεν γυρισε σε 3g!.

Το wifi calling το δοκιμασα πολυ ωραιο αλλα το σπαστικο καθε φορα που συνδεεται σε ενα wifi ακουγεται ενας ηχος και δειχνει το ακουστικο του wifi calling ,υπαρχει τροπος να το αφαιρεσω ; .

Η συσκευη αυτη βγαινει και με μια καρτα σημ; ή μονο με 2 ; εγω δυσκολευτικα να βαλω την καρτα σημ και δεν βλεπω πουθενα στις ρυθμισεις διαχειρηση των καρτων σημ οπως πχ σε ενα xiaomi 2 καρτο που ειχα δει.

Τελος βλεπω οτι η συσκευη δεν υποστηριζει το secret menu φταιει ο επεξαργαστης για αυτο; δηλαδη να μπορω πχ να το κλειδωσω στο μονο 4g . ή υπαρχει καποιος αλλος τροπος;

Το αφήνεις στο αυτοματο 2g/3g/4g και αυτο αναλογα με το σημα της περιοχης προσαρμοζεται. Για το wifi calling δεν ξερω γιατι δεν το χρησιμοποιησα ποτε.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας , τελικα βρηκα το huawei p20 lite σε βιτρινα και το πηρα φοβερο κινητο και πολυ λεπτο και φαινεται του κουτιου!! . και με ενα χρονο εγγυηση του καταστηματος. Θελω να ρωτησω το εξης : 4g+ ειναι μονιμα ενεργο; δηλαδη δεν κανω κατι απλα οταν πιανει σημα 4g+ αυτο θα το εμφανισει; και οταν δεν χρησιμοποιειται το 4g θα γυριζει σε απλο 4g; . Οι κλησεις μεσω 4g ειναι ενεργες μονιμα βλεπω δεν υπαρχει καποια επιλογη στο μενου για volte αλλα κανοντας μια κληση ειδα οτι δεν γυρισε σε 3g!.

Το wifi calling το δοκιμασα πολυ ωραιο αλλα το σπαστικο καθε φορα που συνδεεται σε ενα wifi ακουγεται ενας ηχος και δειχνει το ακουστικο του wifi calling ,υπαρχει τροπος να το αφαιρεσω ; .

Η συσκευη αυτη βγαινει και με μια καρτα σημ; ή μονο με 2 ; εγω δυσκολευτικα να βαλω την καρτα σημ και δεν βλεπω πουθενα στις ρυθμισεις διαχειρηση των καρτων σημ οπως πχ σε ενα xiaomi 2 καρτο που ειχα δει.

Τελος βλεπω οτι η συσκευη δεν υποστηριζει το secret menu φταιει ο επεξαργαστης για αυτο; δηλαδη να μπορω πχ να το κλειδωσω στο μονο 4g . ή υπαρχει καποιος αλλος τροπος;

 

Το 4g+ ναι είναι ενεργό μόνιμα κι αν θες να το απενεργοποιείς από το κρυφό menu "επιλογές για προγραμματιστές" επιλογή συνάθροιση παροχών LTE.

 

Για την ειδοποίηση του WiFi all πας ρυθμίσεις-εφαρμογές-εφαρμογές πάνω δεξιά 3 τελίτσες κι επιλέγεις εμφαν. διεργασίες συστήματος, μετά υπηρεσίες τηλεφώνου κι επιλέγεις ειδοποιήσεις, στο υπενθυμίσεις ενεργοποιείς το ήπιες ειδοποιήσεις και τελείωσες.

 

Για 4g only χρειάζεσαι την εφαρμογή setedit (settings database editor) και να σβήσεις κάποια νούμερα σ'ενα entry. Οδηγίες σ' αυτό θα βρεις στο xda απλά προσοχή να μην κάνεις λάθος.

 

Στις πληροφορίες συσκευής δες αν έχει 2 imei. Αν έχει 2 είναι δικαρτο.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P20 Lite

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...